build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиосообраќај (статистики)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиосообраќај (статистики)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6061626364>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1221 Posted: 02-Feb-2019 at 12:08
spavas li mirno http://www.caa.gov.mk ?

nova odlicna godisna statistika na komsiite:
http://caa.rks-gov.net/wp-content/uploads/2019/01/Statistikat-2018.pdf


Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 487
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1222 Posted: 02-Feb-2019 at 14:00
Originally posted by gorazd

spavas li mirno http://www.caa.gov.mk ?

nova odlicna godisna statistika na komsiite:
http://caa.rks-gov.net/wp-content/uploads/2019/01/Statistikat-2018.pdfХммм интересно. Не можам да најдам постари податоци од 2010 за Мк (споделете ако најдете), но ако ја земеме 2010 за референтна година (719.796 патници) тогаш нашиот авиосообраќај пораснал за 3.25 пати (заклучно со 2018), а косовскиот за 1.65. Односно пораснал двапати повеќе од косовскиот.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1223 Posted: 02-Feb-2019 at 14:41
Приштина ја почнува 2019 маестрално со +17% во Јануари.

Ќе биде интересна година.

Но вон стандардната прикаска со нашиот ривал, чисто низ екс ју призма, можно е ова да биде годината кога прилично озбилно ќе се приближиме до Дубровник. И ние и Приштина. Колку што следам, Дубровник очекува скромен раст оваа година а разликата веќе не е којзнае каква.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1224 Posted: 03-Feb-2019 at 11:03
Originally posted by pbanks

можно е ова да биде годината кога прилично озбилно ќе се приближиме до Дубровник. И ние и Приштина. Колку што следам, Дубровник очекува скромен раст оваа година а разликата веќе не е којзнае каква.


"Dubrovnik targets 5% growth in 2019"

DBV so 5%  2.666 mil
SKP so 10-15% bi se doblizil na 2.374-2.481 mil
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1225 Posted: 03-Feb-2019 at 17:32

Тоа и мислев под озбилно, не дека можеме да ги поминеме оваа година, но дека може да дојдеме во позиција каде и една година може да смени се. Пред неколку години Белград, Загреб, Сплит и Дубровник ги сметав за апсолутно недостижни бројки.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1226 Posted: 08-Feb-2019 at 13:14
skromen start:

SKP&OHD: 160.424 +6% (pri namalen broj na letovi za 2%)
samo SKP otprilike 152k

Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 498
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #1227 Posted: 11-Feb-2019 at 19:49
Sofia
януари 2019 (2018)
пътници 527 470 (499 688) +5.6%
самолетодвижения 4 658 (4 493) +3.8%
карго 1 677 (1 687) -0.6%
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1228 Posted: 12-Feb-2019 at 09:50

Thumbs%20Up
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1493
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1229 Posted: 12-Feb-2019 at 16:47
Балкан 2018:

🇬🇷 1. Атина 24.135.736 +11.0%
🇷🇴 2. Букурешт 13.820.428 +7.9%
🇬🇷 3. Хераклион 8.216.728 +12.0%
🇧🇬 4. Софија 6.962.040 +7.3%
🇬🇷 5. Солун 6.689.193 +7.1%
🇷🇸 6. Белград 5.641.105 +5.6%
🇬🇷 7. Родос 5.567.748 +5.0%
🇬🇷 8. Крф 3.364.115 +15.3%
🇭🇷 9. Загреб 3.336.310 +7.9%
🇧🇬 10. Бургас 3.277.229 +9.9%
🇭🇷 11. Сплит 3.124.067 +10.9%
🇬🇷 12. Ханија 3.008.687 -1.1%
🇦🇱 13. Тирана 2.947.172 +12.0%
🇷🇴 14. Клуж-Напока 2.782.401 +3.5%
🇬🇷 15. Кос 2.666.307 +14.9%
🇭🇷 16. Дубровник 2.539.412 +9.3%
🇧🇬 17. Варна 2.281.134 +15.8%
🇬🇷 18. Санторини 2.254.926 +16.8%
🇽🇰 19. Приштина 2.165.749 +14.6%
🇲🇰 20. Скопје 2.158.258 +15.5%
🇸🇮 21. Љубљана 1.812.411 +7.7%
🇬🇷 22. Закинтос 1.800.457 +8.5%
🇷🇴 23. Темишвар 1.517.309 -6.4%
🇬🇷 24. Миконос 1.395.787 +15.6%
🇷🇴 25. Јаш 1.256.640 +9.6%
🇲🇪 26. Тиват 1.245.999 +10.3%
🇲🇪 27. Подгорица 1.208.525 +14.5%
🇧🇦 28. Сараево 1.046.645 +9.3%

🇬🇷 29. Кефалонија 761.647 +21.0%
🇭🇷 30. Пула 718.187 + 20.5%
🇷🇴 31. Сибињ 662.468 +31.5%
🇭🇷 32. Задар 603.819 +2.4%
🇧🇦 33. Тузла 584.589 +9.1%
🇬🇷 34. Превеза* 583.666 +2.6%
🇷🇴 35. Крајова 493.056 +10.2%
🇬🇷 36. Митилини 477.056 +9.4%
🇬🇷 37. Самос 462.749 +12.8%
🇷🇴 38. Бакау 447.531 +5.1%
🇬🇷 39. Скијатос 437.916 +3.3%
🇬🇷 40. Кавала 406.949 +20.4%
🇷🇴 41. Сучава 352.991 +34.7%
🇷🇸 42. Ниш 351.582 +6.0%
🇬🇷 43. Каламата 278.063 +22.0%
🇬🇷 44. Хиос 229.749 +6.6%
🇬🇷 45. Карпатос* 222.812 +2.0%
🇷🇴 46. Орадеја 220.012 +35.1%
🇬🇷 47. Александропули 211.954 +25.7%
🇬🇷 48. Парос* 204.924 +25.7%
🇲🇰 49. Охрид 184.283 +15.8%
🇭🇷 50. Ријека 183.606 +29.2%
🇬🇷 51. Патра 182.129 +20.8%
🇧🇬 52. Пловдив 133.397 +45.6%
🇷🇴 53. Констанца 129.235 +1.3%
🇬🇷 54. Јанина 109.830 +14.9%

🇬🇷 55. Лемнос 94.227 +10.8%
🇬🇷 56. Наксос* 86.210 +52.2%
🇬🇷 57. Милос* 77.501 +65.9%
🇷🇴 58. Сату Маре 75.692 +24.5%
🇭🇷 59. Осијек 67.235 +55.0%
🇷🇴 60. Таргу Муреш 63.794 +11,270%
🇬🇷 61. Ситија 61.877 +90.5%
🇬🇷 62. Икарија* 41.521 +0.7%
🇬🇷 63. Неа Агилаос* 41.357 +36.1%
🇬🇷 64. Китира* 37.031 +9.8%
🇧🇦 65. Бања Лука 36.180 +73.4%
🇭🇷 66. Брач 30.170 +39.7%
🇧🇦 67. Мостар 28.463 -34.0%
🇬🇷 68. Лерос 27.606 +9.5%
🇸🇮 69. Порторож 24.840 -2.4%
🇬🇷 70. Скирос* 18.103 +5.6%
🇬🇷 71. Сирос* 18.047 -15.7%
🇬🇷 72. Астипалеја* 14.029 +12.3%
🇬🇷 73. Калимнос* 11.989 -35.7%
🇷🇴 74. Арад 11.367 +5.1%
🇭🇷 75. Мали Лошињ 6.939 +14.8%
🇷🇴 76. Букурешт II 5.690 +0.8%
🇬🇷 77. Кастелоризо 5.482 -20.6%
🇬🇷 78. Костур* 4.959 -21.6%
🇬🇷 79. Кожани* 3.242 +19.9%
🇬🇷 80. Касос 3.048 -20.7%
🇷🇴 81. Баја Маре 2.621 =
🇧🇬 82. Горна Ораховица 388 +7.5%
🇷🇴 83. Тулча 158 -86.6%

* домашен аеродром

Грција 64.215.357
Романија 21.841.393
Бугарија 12.654.188
Хрватска 10.609.745
Србија 5.992.687
Албанија 2.947.172
Црна Гора 2.454.524
Македонија 2.342.541
Косово 2.165.749
Словенија 1.837.251
Босна и Херцеговина 1.695.877
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1230 Posted: 13-Feb-2019 at 09:00
Грција е навистина импресивна, никогаш не сум ја погледнал бројката за цела Грција до сега.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1231 Posted: 13-Feb-2019 at 09:36
Istanbul Atatürk: 67.981.446 +6%
Istanbul S.G: 34.058.917

Antalya 31.566.217 +22%

Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1604
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1232 Posted: 13-Feb-2019 at 10:30
Originally posted by gorazd

Istanbul Atatürk: 67.981.446 +6%Istanbul S.G: 34.058.917Antalya 31.566.217 +22%Ти ако можеш да ископаш за Лутон - Скопје/Охрид што ги вадеше тие податоците - да видиме до кај сме, ќе биде убаво
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4458
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1233 Posted: 13-Feb-2019 at 13:57
Originally posted by pbanks

Грција е навистина импресивна, никогаш не сум ја погледнал бројката за цела Грција до сега.


Реално иако Турција е многу понапред, огромен дел од тие патници се транзит патници на TK (нешто како DOH & DXB за QR & EK). Во Грција, 95% се патници кои патуваат за да ја видат Грција. Морам да признаам дека островите се фасцинантно покриени со аеродроми, само еден Крит има преку 10.000.000 патници, тек сите други егејски и јонски острови заедно. Некои од имињата не се сосем јасни па ги разјаснив.

Малку ја имаат претерано со аеродромите на копното, но тоа е од дамнешни времиња кога Olympic беше државна компанија, нешто како ЈАТ, Југославија и некакви си аеродроми во Пула, Осијек, Мостар и Тузла. Импресивно е што градови од калибарот на Куманово, Тетово и Битола имаат свои аеродроми во Грција - имено Александруполи и Волос (дури и Лариса и Патра имаат аеродроми). Ги имаме секако и Јанина, Кожани и Костур, кои се реално градчиња, но како што ќе видите одвај имаат летови, и тие летови се public service obligation (PSO), и се со многу мали авиончиња, еднаш неделно, и со многу субвенционирани цени.
Originally posted by Staro Skopje

Грција 2018:

🇬🇷 3. Хераклион 8.216.728 +12.0%      - КРИТ
🇬🇷 12. Хања 3.008.687 -1.1%           - КРИТ

🇬🇷 34. Превеза* 583.666 +2.6%        - остров ЛЕФКАДА (затоа толку патници)

🇬🇷 47. Александропули 211.954 +25.7% - град А/поли (75.000 жители)
🇬🇷 63. Неа Анхјалос* 41.357 +36.1%    - град ВОЛОС (150.000 жители)

🇬🇷 78. Костур* 4.959 -21.6%           - public service obligation
🇬🇷 79. Кожани* 3.242 +19.9%           - public service obligation
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1234 Posted: 13-Feb-2019 at 14:54
Re: Лутон - Скопје/Охрид

uglavnom i dvete ruti se "stabilni" na godishno nivo, ohridskata so blaga tendencija nagore no ona sto e malku pod ocekuvanjata e razvojot na brojot na britanski turisti vo Ohrid

London - Skopje: Dec. 4960 +5%, Nov. 3968 +1%,  Oct. 6028 -6%,  Sept 6485 +8%, Avg. 7214 -4%, Jul. 6737 +6% itn.
London - Ohrid: Oct. 2395 +1% (br. na brit.tur 191), Sept. 2635 +12% (432), Aug. 3072 +2% (300), Juli 2828 +3% (305) itn

mozebi nema da se slozite: iako procentot na turisti (britanski i ne britanski) na ovaa ruta e daleku najgolem od site Wizz-ruti kon MK sepak obidot na opstina Ohrid so sponzoriranje na ovaa ruta znacitelno da go zgolemi brojot na britanski turisti e delumno neuspesen. (jebote vo 2011 imalo 1.100 brit. turisti vo jugozapadna Makedonija bez direktna avionska linija, vo 2017 pri direktni letovi samo 1552,  2018 otprilike 1800-1900). Ocigledno e deka e potrebna dopolnitelna marketinska kampanja a ne samo daj subvencii na Wizzair i gotovo.Dunno

Spored MAKSTAT se nametnuvaat mnogu pologicni pazari vo lov na turisti: Germanija ili najgolemiot hype proslata sezona Hrvatite pogotovo sto Croatian bi go imal i soodvetniot avion za ova - Dash8, za primer brojot na hrvatski turisti vo Ohrid&Struga vo Avg. e 2038 = 27 polni Dash8 (poveke nego Bugari i Srbi btw.). Bi mozele Ohrigjani da go odvrzat keseto i prema Condor i Croatian Airlines

Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 498
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #1235 Posted: 16-Feb-2019 at 18:25
Варна и Бургас са на минус този януари...

ЯНУАРИ 2019 (2018)

ВАРНА - 56.867 (59.862) -5,0%
БУРГАС - 11.057 (13.043) -15,2%
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1766
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1236 Posted: 20-Feb-2019 at 16:34
Има точни бројки за јануари SKP?


Edited by alexsend - 20-Feb-2019 at 16:34
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1237 Posted: 07-Mar-2019 at 11:00
Feb: SKP&OHD 144.822 +7%
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1238 Posted: 12-Mar-2019 at 12:20
Искочија бројките за февруари Crazy

Скопје 137.676
Охрид 7.146
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1604
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1239 Posted: 12-Mar-2019 at 12:29
Originally posted by pbanks

Искочија бројките за февруари Crazy
Скопје 137.676
Охрид 7.146


SKP > +6,168%
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 161
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #1240 Posted: 13-Mar-2019 at 20:50
Некој нешто повеќе инфо за ова?

http://www.leonardocompany.com/en/-/malesia-macedonia-atc-

Edited by IN_MOTION - 13-Mar-2019 at 20:51
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6061626364>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.140 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.