build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиосообраќај (статистики)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиосообраќај (статистики)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 616263
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 392
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1241 Posted: 05-Apr-2019 at 11:32
mart: SKP&OHD 175.599 +8% (br. na letovi +4%)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9028
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1242 Posted: 09-Apr-2019 at 10:17
PRN
169.108 +12.4

PRN na steroidi
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 392
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1243 Posted: 10-Apr-2019 at 13:28
Q1 soopstenie na TAV:

od plusinfo:"Скопскиот аеродром опслужил 454.448 патници во првиот квартал годинава со 5,6 проценти пораст на годишно ниво, а преку охридскиот се превезени 26.397, што е годишен пораст од 63,9 проценти

Според статистичките податоци за патнички сообраќај на ТАВ Македонија, од јануари до март годинава, најфреквентните дестинации од Меѓународниот аеродром Скопје се: Истанбул со 10,9 проценти пазарен удел, Цирих (7,5 проценти), Базел (5,6 проценти), Малме (4,9 проценти), Виена (4,8 проценти), Меминген (3,6 проценти).

Нискобуџетната авиокомпанија „Визер“ има превезено најголем број од патниците со 67,4 проценти пазарен удел, а потоа следуваат Туркиш ерлајнс со 8,4 проценти, Германија Глуг со 4,8 проценти, Аустријан ерлајнс со 4,7 проценти, Еделвајс со 2,6 проценти и Пегасус ерлајнс."

(na drug portal pa gi pisale „Германија флаг", daj vise odlucete se ...) vo sekoj slucaj Germania Flug e eden od dobitnicite (imaat vise patnici nego Austrian vo off sezona) no ke vidime kako ke se snajdat vo novonastanata situacija

PRN vo vodstvo od solidni 20k posle Q1


Edited by gorazd - 10-Apr-2019 at 13:32
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1096
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #1244 Posted: 10-Apr-2019 at 15:13
Интересно делче од изјавата на ТАВ - Скопје 42 дестинации со 13 авиокомпании, Охрид 13 дестинации (5редовни/8сезонски) со дури 11 компании
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 392
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1245 Posted: 07-May-2019 at 11:12
april: SKP&OHD 213.382 +16%

Edited by gorazd - 07-May-2019 at 11:13
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1744
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1246 Posted: 31-May-2019 at 17:45
SKP април?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1247 Posted: 31-May-2019 at 18:12


194.302
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1594
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1248 Posted: 06-Jun-2019 at 12:33
Originally posted by Cloverstack194.302


+10.7%
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 392
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1249 Posted: 11-Jun-2019 at 09:14
Maj (SKP&OHD): 220.532 +16%
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1744
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1250 Posted: 11-Jun-2019 at 17:10
Па па па
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 392
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1251 Posted: 21-Jun-2019 at 14:47
od Makstat: maj SKP 195.452 +11,2%, OHD 25.120 +68.3%

40 patnici visak (vo sporedba so Tav)
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 616263

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.