build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиосообраќај (статистики)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6263646566 67>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 467
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1261 Posted: 06-Aug-2019 at 14:40
Juli (SKP&OHD): 295.669   "samo" rast od 8%  pri zgolemuvanje na br. na letovi za 14% Dunno


Edited by gorazd - 06-Aug-2019 at 14:41
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 467
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1262 Posted: 10-Aug-2019 at 12:02
tekst za SKP na anna.aero
ja zaboraile Edelweiss Ohno , plus ako gi konta nekoj raznisanive brojki desno slobodno neka pise (obicno tamu stoi annual one-way seat capacity ama pak ne stima nesto), levata brojka bi trebalo da e seat capacity sporedba so 2017

Qatar navodno  imala poise patnici od JP i JU vo tekot na celata 2018 ?!?(falat Izmir i Hurghada)


Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 467
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1263 Posted: 18-Aug-2019 at 08:56
MAKSTAT: Juli: SKP 241.836 +1.7%, OHD 51.981 +44.5%   nov mesecen rekord za OHD (vo sporedba Avg. '18 so 36.607)

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1264 Posted: 25-Aug-2019 at 15:26
Алсат м информира дека приштинскиот аеродром го надминал скопскиот со 38 илјади патници повеќе.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 822
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #1265 Posted: 26-Aug-2019 at 04:36
За кој период?
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1925
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1266 Posted: 26-Aug-2019 at 05:04
Толку е разликата за Јануари-Јули, Скопје има 1.301.000+
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 467
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1267 Posted: 06-Sep-2019 at 15:06
Avg. SKP & OHD: 322.872 +18% , prv pat imame nad 300k patnici vo eden mesec

OHD: ~50k, SKP:~270k ~16%
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 60
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #1268 Posted: 19-Sep-2019 at 12:54
Avgust:

Skopje: 263.652
Ohrid: 57.954

Izvo: http://makstat.stat.gov.mk/PXWeb/pxweb/mk/MakStat/MakStat__Transport__VozduhoplovenTransport/125_Trans_MK_PrevPatnAerodromi_Mk.px/table/tableViewLayout2/?rxid=46ee0f64-2992-4b45-a2d9-cb4e5f7ec5ef
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 467
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1269 Posted: 08-Oct-2019 at 15:31
odlicen septemvri:
SKP & OHD: 270.621 +16%

OHD ~40k
SKP ~230k
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1633
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1270 Posted: 08-Oct-2019 at 17:46
Originally posted by gorazd

<span style="left: 551.64px; top: 617.329px; font-size: 12.384px; font-family: sans-serif; trans: scaleX0.998679;">odlicen septemvri: </span>
<span style="left: 551.64px; top: 617.329px; font-size: 12.384px; font-family: sans-serif; trans: scaleX0.998679;">SKP & OHD: 270.621 +16%</span>
<span style="left: 551.64px; top: 617.329px; font-size: 12.384px; font-family: sans-serif; trans: scaleX0.998679;"></span>
<span style="left: 551.64px; top: 617.329px; font-size: 12.384px; font-family: sans-serif; trans: scaleX0.998679;">OHD ~40k</span>
<span style="left: 551.64px; top: 617.329px; font-size: 12.384px; font-family: sans-serif; trans: scaleX0.998679;">SKP ~230k</span>
+30-40k pred pristina ovoj mesec ke sme
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 467
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1271 Posted: 17-Oct-2019 at 07:38
del od soopstenieto na TAV:

"Според податоците за сообраќајот на патници, најфреквентни дестинации од Меѓународниот Аеродром Скопје во првите 9 месеци се Истанбул (двата аеродроми – Истанбул и Сабиха Гокчен) со 9,9% пазарен удел, Цирих (6,3%), Виена (5,8%), Базел (5,3%), Малме (4,1%).

Во однос на уделот на авиокомпаниите во патничкиот сообраќај, Wizz Air има превезено најголем број од патниците во периодот јануари – септември 2019 година, со 62,2% пазарен удел, а потоа следат Turkish Airlines (7,0%), Austrian Airlines (5,8%), Germania Flug (4,0%), Pegasus Airlines (4,0%), Croatia Airlines (3,1%)."

Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 467
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1272 Posted: 30-Oct-2019 at 16:17
administracija se razbudi:

sept: SKP 233.081 +11.8%, OHD 37.540 +56.5%

Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 467
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1273 Posted: 08-Nov-2019 at 17:18
Wow!

Oct: SKP&OHD 239.464 +21%

(prviot mesec bez Adria btw)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9092
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1274 Posted: 08-Nov-2019 at 17:54
Баш wow... се враќаме во игра со Приштина иако веројатно ќе биде како и други години. Ако не се лажам во Декември се обично супериорни.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1633
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1275 Posted: 08-Nov-2019 at 19:31
Originally posted by pbanks

Баш wow... се враќаме во игра со Приштина иако веројатно ќе биде како и други години. Ако не се лажам во Декември се обично супериорни.


Да да
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 60
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #1276 Posted: 08-Nov-2019 at 22:32
SKP Jan-Oct: 2.022.000
PRN Jan-Oct: 2.028.918


SKP e odprilika poso nemame uste info kolkav e delot koj pripaga na OH a kolkav na SKP za Oktomvri. So ogled na pocetokot na godinata, SKP ima odlicno recovery vo odnos na PRN. Ako uspeeme ovaa godina da imame pogolem procentualen rast od PRN za ocekuvanje e konecno vo jubilejnata 2020 da gi nadmineme
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 598
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1277 Posted: 09-Nov-2019 at 08:23
Ова се резултати на Приштина со малтене 10 пати помал број на линии на Визер од Скопје...а во Декември Визер пушта линија Приштина-Виена...можно е во иднина и нови линии, што значи Приштинскиот аеродром има потенцијал да ја зголемува разликата со Скопје, посебно ако се знае дека можеби 20% од патниците во СК се од Косово...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1278 Posted: 09-Nov-2019 at 08:44
Originally posted by kiriOK

Ова се резултати на Приштина со малтене 10 пати помал број на линии на Визер од Скопје...а во Декември Визер пушта линија Приштина-Виена...можно е во иднина и нови линии, што значи Приштинскиот аеродром има потенцијал да ја зголемува разликата со Скопје, посебно ако се знае дека можеби 20% од патниците во СК се од Косово...

Ако визаир пушта уште линии од Германија и Швајцарија кон Приштина тогаш дефинитивно немаме шанци, а косовските граѓани немаат да летат веќе кон Ск.
Треба национална аерокомпанија како тогашниот МАТ, мене лично ми се слошува од боите на виззаир. Каде и да си леташ, секој аеродром има свој ,,шеф,, пример turkish airlines во Истанбул или Swiss во Швајцарија.
ПС: Со Виззаир да си леташ останува се поскапо, да си леташ со swiss ти е скоро со иста цена а сервисот секако ,, helvetisch,,Edited by my Macedonia - 09-Nov-2019 at 08:50
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1925
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1279 Posted: 09-Nov-2019 at 10:00
Мене ми се лошеше кога немаше никакви авиони до пред 10 години...
Ние не сме држава способна да го реши сообраќајниот хаос во Скопје и да засади 10.000 дрвја не па да има национален авиопревозник
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1633
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1280 Posted: 09-Nov-2019 at 11:04
Originally posted by alexsend

Мене ми се лошеше кога немаше никакви авиони до пред 10 години...
Ние не сме држава способна да го реши сообраќајниот хаос во Скопје и да засади 10.000 дрвја не па да има национален авиопревозник

👏🏼👏🏼
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6263646566 67>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.248 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.