build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиосообраќај (статистики)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиосообраќај (статистики)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 656667
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
laziale View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 40
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #1321 Posted: 04-Mar-2020 at 14:27
So ogled deka Wizz seushte nema gi vrateno A321 a i ne se znae koga ke se vratat so sigurnost...a i toa shto nema nekoi novi destinacii za letniot period najaveno teshko i ovaa godina deka SKP ke uspee da izleze pred PRN
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 460
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1322 Posted: 09-Mar-2020 at 10:38
feb SKP&OHD 166.759 +15%
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12603
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1323 Posted: 10-Mar-2020 at 19:18
Од SSC форумот...

Originally posted by zkbosnia

Skopje Airport passenger numbers by destination for 2017, 2018 and 2019

За сè има вторпат
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #1324 Posted: 11-Mar-2020 at 09:51
Skopskiot aerodrom recisi 10 godini po red ima rest vo sekoj mesec sproedbeno so istiot od predhodnata godina. Dali mislite deka poradi Korona Virusot e mozno da se prekine ovaa niza na pozitiven rast na brojot na patnici. Mart kako mesec e dosta kriticen poradi ova.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 813
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1325 Posted: 11-Mar-2020 at 20:12
Најверојатно, јас би кажал, за жал.

Моментално според Министерството за здравство дури 20 земји се земји со висок и среден ризик, па така во било која не се препорачува да се патува.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1576
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1326 Posted: 26-Mar-2020 at 22:56
На 20 март имало 80% помалку летови и 85% помалку патници на аеродромот во Тирана.
SKP е затворен од 18 март и судејќи според очекувањата за текот на пандемијата ќе остане затворен и во април, па 2020 ќе отидеме во минус...


Edited by Staro Skopje - 26-Mar-2020 at 22:58
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1327 Posted: 27-Mar-2020 at 09:39
Падот е неминовен за сите во следниве месеци.

Поинтересно ќе биде да се набљудува, што потоа.

1. како ќе се одрази на слободното патување посебно во европа
2. колку време после зауздување на вирусот разните земји вистински ќе се отворат
3. колку ќе падне побарувачката за туристички патувања. што ради корона анксиозност, што поради економскиот ефект
4. колку ќе падне побарувачката за бизнис патувања (барем на краток рок)

Ако не се најде вакцина или ефективен третман за намалување на ризиците од ковид (а продолжи епидемијата макар и во некја поблага форма), бројките кои ги имавме пред кризата ќе ги бркаме со години. не само ние, повеќето аеродроми.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 813
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1328 Posted: 27-Mar-2020 at 19:53
Особено третата точка, ова што се случи (случува), со пад на берзи, а во исто време пад во реалниот сектор се нема случено, со што иако формално не сме во рецесија (за тоа дури по два квартали, таму во октомври здравје), ова ќе биде тежок минус во стопанството.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 656667

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.