build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиосообраќај (статистики)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4243444546 68>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
berc View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 07-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 34
  Quote berc Quote  Post ReplyReply #861 Posted: 05-Aug-2016 at 17:11
СКП & ОХД

Јули 2015: 185 811
Јули 2016: 199 547

Пораст од 7.39%.Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13824
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #862 Posted: 08-Aug-2016 at 10:04
МАКЕДОНСКИТЕ АЕРОДРОМИ СО РЕКОРДНИ 808.888 ПРЕВЕЗЕНИ ПАТНИЦИ

Македонските аеродроми „Александар Велики“ и „Св. апостол Павле“, во првите шест месеци годинава, регистрирале рекордни 808.888 превезени патници. Оваа бројка е за 27 проценти поголема од истиот период лани кога имало 637.683 патници. Најзастапени дестинации според бројот на патници се: Истанбул 12,8 отсто, Цирих 10,4 отсто, Виена 5,7 отсто, Малме 5,1 отсто, Базел 5,1 отсто и Лондон 4,6 проценти. Паралелно има зголемување и на бројот на прелетите. На „Александар Велики“ и на „Св. апостол Павле“ во првите шест месеци годинава имало 7.758 прелети, за разлика од 6.739 колку што биле во 2015.

Според податоците од Министерството за транспорт и врски, растат турканиците на скопскиот аеродром каде што во периодот од јануари до јуни 2016 се превезени 759. 244 патници, што е за 140 илјади повеќе од истиот период лани кога имале 610.511 патници. Рекордни бројки бележи и охридскиот аеродром. Годинава имале 49.644 патници што е дури за 82 проценти повеќе од истиот период лани кога биле превезени 27.172 патници.

Статистиката покажува дека зголемувањето на бројот на превезени патници на македонските аеродроми во изминатите години е огромен. Во првите 6 месеци во 2009 година, пред да бидат изградени новите аеродроми, имало 270.249 патници. Во 2011 тој број е зголемен на 337.888, за во 2012 да биде над 400 илјади. Во 2015 има драстично зголемување и на двата аеродроми во првите шест месеци биле превезени 637.683 патници.

http://utrinski.mk/?ItemID=C2F3841C2122A644BA000C841C27BFA5
За сè има вторпат
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #863 Posted: 08-Aug-2016 at 10:27
Не ја следев ситуацијата викендов, дали имаше одложени летови со невремето?
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #864 Posted: 08-Aug-2016 at 14:19
Не,се си беше во ред со исклучок на задоцнувања на Wizz од 1 до 2 саати.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2024
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #865 Posted: 09-Aug-2016 at 19:32
Јули 2016
SKP - 173.715 +5,6%

Скромен процент за јули.

Јануари-Јули = 931.986

Edited by alexsend - 09-Aug-2016 at 19:33
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #866 Posted: 10-Aug-2016 at 12:23
Ima nekoj nekoi proekcii kolku realno otprilika bi bil najgolemiot broj patnici od skopskiot aerodrom ako zememe vo predvid deka ne e tranziten areodrom.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #867 Posted: 10-Aug-2016 at 12:59
Капацитетот е отприлика да опслужува околу 4 милиони патници.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #868 Posted: 10-Aug-2016 at 13:25
Bravo za ovaa prognoza.

Originally posted by berc

Volku golem rast moze da se ocekuva do Juni 2016, posle sto brojot na letovi bi bil slicen kako i prethodnata godina. Dokolku sakame 2 miliona da pomineme, kje ni treba ili uste nekoja kompanija da otvori baza vo SKP (ili da vovede nekolku novi destinacii kon SKP) ili Wizz da prodolzi so ekspanzijata vo SKP. Vo odnos na Wizz, prasanje e koi novi destinacii moze da gi otvori, a da bidat profitabilni.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #869 Posted: 10-Aug-2016 at 13:33
SKP Jan-Jul 2015 773,152 +15.86% vo odnos na 2014 godina.
SKP Јануари-Јули 931.986 +20,54% vo odnos na 2015 godina.
Minatata godina milionitiot patnik go imavme vo Septevri ovaa godina ke bide vo Avgust.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2024
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #870 Posted: 10-Aug-2016 at 17:50
Треба да го имаме утре
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1170
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #871 Posted: 11-Aug-2016 at 15:42
Јули
Скопје - 173.715 (5,7%)
Охрид - 25.832 (20,3%)

2016 година, заклучно со јули

Скопје - 931.565 (20,5%)
Охрид - 75.776 (76,2%), годинава можда и веќе во август со стотка

Edited by Тркало - 11-Aug-2016 at 15:44
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 509
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #872 Posted: 07-Sep-2016 at 16:40
Aug: SKP & OHD +2% patnici (pri zgolemuvanje na br. na letovi za 8%)

Nekoj letal poluprazen , but who?

Edited by gorazd - 07-Sep-2016 at 16:41
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #873 Posted: 07-Sep-2016 at 16:44
Ваљда СК не у минус месецов?
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 787
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #874 Posted: 12-Sep-2016 at 21:57
Bulgarian airports

August 2016 (2015)

SOFIA - 462.879 (418.846) ▲ 10,5%
BURGAS - 848.886 (724.282) ▲ 17,2%
VARNA - 404.222 (344.549) ▲ 17,3%

January-August 2016 (2015)

SOFIA - 3 095 557 (2 725 550) ▲ 13,6%
BURGAS - 2.400.712 (1.963.712) ▲ 22,3%
VARNA - 1.305.677 (1.082.037) ▲ 20,6%
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #875 Posted: 13-Sep-2016 at 14:38
На никој не му се брза.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #876 Posted: 13-Sep-2016 at 15:05
СКП го достигна врвот сега го очекува тежок, тежок пад надолу. Austrian, Croatia и TK летаат празни од и до Скопје. Ниш возвраќа удар со идентични дестинации, Приштина останува на голем раст, надевајќи се дека Косово наскоро ќе добие визна либерализација.
Такашто Скопје балонот пукна, меѓутоа од реалноста бегање нема битно да се задржат некои legacy линии.
Критичар за критика
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #877 Posted: 13-Sep-2016 at 16:17
Originally posted by FlytheSky

СКП го достигна врвот сега го очекува тежок, тежок пад надолу. Austrian, Croatia и TK летаат празни од и до Скопје. Ниш возвраќа удар со идентични дестинации, Приштина останува на голем раст, надевајќи се дека Косово наскоро ќе добие визна либерализација.
Такашто Скопје балонот пукна, меѓутоа од реалноста бегање нема битно да се задржат некои legacy линии.


Кој балон пукнал бе човек ? Те препознавам во некои коментари на ex-yu aviation порталот.Од каде ти се информациите дека Austrian и Turkish летаат празни ? И нормално е да се очекува ваков резултат кога нема нови линии...
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #878 Posted: 13-Sep-2016 at 17:46
Летав јас со Austrian знам добро имаше 13 луѓе во А320ка пред кратко време.
Нема врска нови линии. Буквално цела Европа е покриена без источните делови и Полска. Врвот кога тогаш мора да се достигне и потоа следи стагнација па пад.

Критичар за критика
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #879 Posted: 13-Sep-2016 at 18:50
Originally posted by FlytheSky

Летав јас со Austrian знам добро имаше 13 луѓе во А320ка пред кратко време.
Нема врска нови линии. Буквално цела Европа е покриена без источните делови и Полска. Врвот кога тогаш мора да се достигне и потоа следи стагнација па пад.јас имам летано со Аустриан сигурно едно 14 пати во последнава година. Авионот е секогаш полн, поголемиот број пат и преполн.

И?
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1668
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #880 Posted: 13-Sep-2016 at 19:47
Не се слуша што збори, значи Туркиш како одговор на финансиските потешкотии кои ги снајдоа - ја редуцира пола Европа и скоро цел балкан освен Скопје каде останува х14, и ќе ми речен он - „летаат“ празни..... А оваа лето растурија со А321, вчера и утринскиот и вечерниот беа со А321.

Edited by Obedineta Makedonija - 13-Sep-2016 at 19:48
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4243444546 68>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.