build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиосообраќај (статистики)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиосообраќај (статистики)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4849505152 63>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1597
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #981 Posted: 29-Jan-2017 at 00:00
Originally posted by daci92


Originally posted by FlytheSky

Да во право си е сега таму каде што се градат нови меѓудржавни патишта не се ни поставуваат веќе пунктови.

Еве пример нова траса меѓу Словачка и Полска.

ЛИНК

Трасава ја знам солидно и не е нова туку е само надградена во автопатска врска. Живеев во Чадца ,тоа е главниот пограничен град во регионот Жилина односно Кисуце , тромеѓе помеѓу Полска, Чешка и Словачка и сум патувал често за Чешка па знам дека нема никакви граници ниту рампи ,имаше на некој места кој ретко кој поминува но и тие ги отстрануваа 2012 година.Денко за мој 5-6 години скитање низ европа не сум бил сопрен и неможам да кажам дали има таква полиција или нема, како што кажав претходно живеев во пограничен регион па би било логично да видам гранична полиција но таква никогаш не видов (ни возило ни луѓе со такви униформи), во регионот постоеше само градска и државна полиција ништо повеќе.
Bidi siguren deka postoi granicna policija koja odi vo paket so carinskata sluzba i najcesto patrolira po avtopatite. Eve npr. vo Germanija najaktivna e vo istocniot del, vo granicniot pojas kon Polska i Ceska.
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #982 Posted: 29-Jan-2017 at 00:55
Тоа во вонредни околности како мигрантската криза. Инаку нема царински и контролни формалности затоа што секоја држава е потписничка на тој шенгенски договор.

Инаку што се однесува до аеродромите како што е темата, кога сум минувал помеѓу две такви земји никогаш не сум бил сопрен од никого ниту ми претресувале царина едноставно слободно се движиш.
Критичар за критика
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1597
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #983 Posted: 29-Jan-2017 at 01:41
Originally posted by FlytheSky

Тоа во вонредни околности како мигрантската криза. Инаку нема царински и контролни формалности затоа што секоја држава е потписничка на тој шенгенски договор.

Инаку што се однесува до аеродромите како што е темата, кога сум минувал помеѓу две такви земји никогаш не сум бил сопрен од никого ниту ми претресувале царина едноставно слободно се движиш.
Aman te bre luge, na ist jazik pisuvame i ne mozeme da se razbereme. Vo shengen zonata site granici se otvoreni i lugeto se dvizat slobodno, bez granicna kontrola. No razberete deka granicna policija i carina postoi i vo normalni uslovi, samo sto taa e vo dvizenje i e malubrojna. Istoto e i na aerodromite. I tamu e mozna kontrola, najcesto po sloboden izbor, 2-3 od cel avion... Istata taa policija otkriva golem broj na svercuvana roba vo Germanija, najcesto cigari i alkohor od Polska i Ceska.

Ako razbiras germanski eve gledaj:

https://www.youtube.com/watch?v=t-dhPUNnGec

Edited by Denko - 29-Jan-2017 at 01:55
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #984 Posted: 29-Jan-2017 at 12:17
Вака сега значи пак ќе кажам во вонредни околности постои контрола. Но НЕ постои царина и контрола на биометриски лични карти и пасоши во систем! Може да те сопрат и да ти прегледаат документација без биометриска проверка и царински формалности.
Ако си писмен ќе гледаш што пишувам цело време, скоро 60% од премините меѓу шенген земјите немаат контролни точки, посебно новите патишта како што дадов пример. Вистинска гранична постава постои само на оние стари делници пред воведување на оваа зона. Што значи е можна само обична проверка и тоа да, се случува доста често.

Edited by FlytheSky - 29-Jan-2017 at 12:21
Критичар за критика
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1597
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #985 Posted: 29-Jan-2017 at 13:41
Pa toa ti zboram celo vreme, deka nema granicen punkt za kontrola, no granica postoi i zatoa sto postoi mozna e kontrola na nekoj drug nacin, a dokolku ima potreba ke se napravi i sistemska kontrola na biometriskite ispravi. Bidejki si ti popismen citaj malku poubavo sto pisuvam. Tuka temata bese deka nema granica a ne deka nema granicen punkt za kontrola na sto usledi mojata reakcija. Inaku kontrola na biometriski licni karti i pasosi vo sistem realno nikogas i nemalo pomegi zemjite clenki na EU, bez razlika dali se vo shengen ili ne. Sum ja minuval 1000 pati germansko-polskata granica i nikogas ne vidov sistemska kontrola na germanski ili polski licni ispravi. Pominuvaa bez zastanuvanje, edinstveno so pokazuvanje na licnata karta.
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #986 Posted: 29-Jan-2017 at 13:45
Германија и Полска се двете шенген земји. Ако минеш на пример од Бугарија во Грција тогаш имаш еден заеднички пункт каде што се проверуваат биометриски податоци како класичен премин, само еден нема два и укината е царина, затоа што Бугарија не е во шенген но е во ЕУ.

Инаку додека сме кај темава јас кога сум летал до некоја трета страна за која треба трансфер обично сум одел преку шенгенгска земја за да не ми прават контрола во последната. На пример директен лет од Скопје за Берлин ќе имаш германска контрола, но ако се качиш во Солун во Берлин нема никој да те сопре.
Критичар за критика
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1597
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #987 Posted: 29-Jan-2017 at 14:05
Tebe ili ne ti e jasno ili se inaetis. Za Germanija i Polska ti kazuvam koga Posla uste ne bese vo shengen zonata no bese clenka na EU, a za Solun-Berlin, da, nema kontrolen punkt no moze da bides kontroliran. Toa sto dosega ne si bil kontroliran ne znaci deka nikoj ne e kontroliran. Ti velam najcesto gi pustaat site, no moze da se sluci da napravat kontrola po slucaen izbor na 2-3 patnici. I bas na taa relacija Solun-Berlin mene me kontroliraa, a na hrvatsko-sloveneckata granica npr. pred dve godini slovenecot samo mavna so rakata da pominam, bez nikakva kontrola...

Edited by Denko - 29-Jan-2017 at 14:44
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #988 Posted: 29-Jan-2017 at 14:54
Види не знам од каде си но по речникот ти се познава, сум бил во цела Европа. Ако не знаеш што е размена на мислења немој да дискутираш. Од мене повеќе не си патувал сигурно ти кажувам.

Што се однесува до контролата на "хрватско-словенечка" граница, постои контрола затоа што Хрватска не е членка на шенген зона и има проверка, но тоа не е исто како на државите кои што се целосни членки на таа зона.
Ама како да му објасниш на Македонец има разлика меѓу членка на ЕУ и Шенген Зона и членка само на ЕУ или само на Шенген Зона.
На пример Бугарија е членка само на ЕУ,
Норвешка и Швајцарија се членки само на Шенген.
Словенија е членка и на Шенген и на ЕУ.
Критичар за критика
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1597
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #989 Posted: 29-Jan-2017 at 15:15
Nema potreba od nervoza i objasnuvanja sto e shengen a sto EU. Toa objasnuvaj go na mali deca, ne mene. Diskusijata tuka trgna od toa demek nemalo granica pomegu Polska i evropskite zemji, mislejki na zemjite od EU. Zabeleskata e deka granica ima no e celosno otvorena ili so drugi zborovi nema punkt za granicna kontrola, sto ne znaci deka ne e mozna kontrola na nekoj drug nacin. Od druga strana, pak, ti davov primer deka i tamu kade sto ima granicna kontrola neretko se minuva bez sustinska kontrola. Ete toa e sustinata na celata prikazna i ne znam sto e tolku tesko da se razbere toa.
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #990 Posted: 29-Jan-2017 at 21:09
Исто така ќе напоменам од мое искуство за авионски лет обично знаат да бидат доста строги за македонски државјани да испрашуваат таму каде што ќе се спуштиш на пример во Германија или скандидавските земји, затоа лет преку Љубљана и нема да бидеш многу испрашуван.
Критичар за критика
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1597
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #991 Posted: 29-Jan-2017 at 22:28
Originally posted by FlytheSky

Исто така ќе напоменам од мое искуство за авионски лет обично знаат да бидат доста строги за македонски државјани да испрашуваат таму каде што ќе се спуштиш на пример во Германија или скандидавските земји, затоа лет преку Љубљана и нема да бидеш многу испрашуван.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #992 Posted: 30-Jan-2017 at 14:51
Лол Две страни двајцата го зборувате истото, уште не можам да разберам за што се расправавте, нејсе - се разбравте

Инаку дека ако фатиш лет со прекачвање, не е гарант дека нема да те проверат, јас пример одев Скопје-Виена-Париз, па во Париз рандом бев избран за проверка, ми го отвори куферот, констатира две шишиња ракија - и толку, ме пушти.

А друг пат, на авотбуска екскурзија, неколку километри после границата словенско-австриска не застана гранична полиција и нормално забрани натамошно патување оти брилјантната агенција не со пушти стара градска двојка од ЈСП, која не би исполнувала еколошки стандарди ни во '92. Па чекавме нов автобус неколку часа
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #993 Posted: 30-Jan-2017 at 15:09
Originally posted by hcitrS

Лол Две страни двајцата го зборувате истото, уште не можам да разберам за што се расправавте, нејсе - се разбравте

Инаку дека ако фатиш лет со прекачвање, не е гарант дека нема да те проверат, јас пример одев Скопје-Виена-Париз, па во Париз рандом бев избран за проверка, ми го отвори куферот, констатира две шишиња ракија - и толку, ме пушти.

А друг пат, на авотбуска екскурзија, неколку километри после границата словенско-австриска не застана гранична полиција и нормално забрани натамошно патување оти брилјантната агенција не со пушти стара градска двојка од ЈСП, која не би исполнувала еколошки стандарди ни во '92. Па чекавме нов автобус неколку часа


Сигурно кога виделе ракија помислиле „добро е овој е сигурно од Македонија„. Инаку без ракија би бил сумлив
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #994 Posted: 30-Jan-2017 at 16:10
Форум е за дискусија колку што знам па макар и не сме се разбрале впрочем не знам како тоа може секој со секого да се разбере.

И да е ме воодушевува тоа што како што споменав ако се качиш од Грција можеш безгранично да одиш во цела Европа тоа е навистина одлично плус тоа можеш со тебе да носиш по закон роба и стока која е легална без да те малтретира царина. Мене на Скопски аеродром и тоа доста одамна знаеја да ме царинат и да бараат по некоја пара плус. Сега мислам дека нема тоа веќе но знаат да испрашуваат.

EDIT
Погледнете го ве молам овој премин меѓу Германија и Франција и тоа стара слика скоро 10 години.


ЛИНК

Edited by FlytheSky - 30-Jan-2017 at 17:09
Критичар за критика
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #995 Posted: 30-Jan-2017 at 17:28
Многу офф-топик сте излегле од тема. Како и да е, за да го користите аеродромот во Солун треба да најдете ефикасен транспорт до таму. Идеалниот воз што беше во 4 и нешто наутро од Скопје сега го нема, а автобуски линии има само две. За да ве однесе некој со кола до Солун, треба навистина многу да ве сака.

Од друга страна, проверките на аеродром за мене немале многу врска со тоа дали патувате од Скопје или од некоја друга дестинација. Малку ми е килава темава. Два пати ми се случило да ме малтретираат само поради тоа што имам кирилица на пасош, и тоа во Рига и во Тбилиси. И во двата случаи ме одвојувале од редот, па ме испрашувале, иако и во двата случаи патував од Истанбул а не од Скопје
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #996 Posted: 30-Jan-2017 at 19:23
Бојан, мене ми се има случено во една арапска земја ми го гледаат биометрискиот пасош пола саат мислеа дека е фалц и на крајот успеаа да се уверат
Критичар за критика
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1597
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #997 Posted: 31-Jan-2017 at 11:04
Originally posted by BOJAN

Многу офф-топик сте излегле од тема. Како и да е, за да го користите аеродромот во Солун треба да најдете ефикасен транспорт до таму. Идеалниот воз што беше во 4 и нешто наутро од Скопје сега го нема, а автобуски линии има само две. За да ве однесе некој со кола до Солун, треба навистина многу да ве сака.

Од друга страна, проверките на аеродром за мене немале многу врска со тоа дали патувате од Скопје или од некоја друга дестинација. Малку ми е килава темава. Два пати ми се случило да ме малтретираат само поради тоа што имам кирилица на пасош, и тоа во Рига и во Тбилиси. И во двата случаи ме одвојувале од редот, па ме испрашувале, иако и во двата случаи патував од Истанбул а не од Скопје
Od Skopje mozebi e komplicirano i neisplatlivo no od juzna Makedonija dosta se koristi solunskiot aerodrom.
Riga i Tbilisi imaat zakacki so Rusite pa si naletal na nekoj iskompleksiran policaec. Pred nekoja godina od Tbilisi imase "crazy" barenje kon site zemji so slavjanski jazici, Gruzija da ne ja narekuvaat veke Gruzija, tuku Georgija.
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #998 Posted: 01-Feb-2017 at 16:16
Тоа е во секоја држава така, но границите се голема пречка. Од Гевгелија не би ти се исплатило да одиш од Скопје да се качиш на авион.
Критичар за критика
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 396
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #999 Posted: 04-Feb-2017 at 10:23
2016 vs 2015 SKP

Turkish Airlines:  143.496 (140.638) +2%
Pegasus 74.222 (64.522) +13% (incl. charters)
Austrian: 103.911 (97.980)  +5.7%* (ovaa brojka se zgolemuva na +7.2% ako se dodadat 2000 patninci koi letale so Austrian kon makedonskite aerodromi megutoa ne od Vienna (?) )

(Portline)
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1599
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1000 Posted: 04-Feb-2017 at 10:29
Originally posted by gorazd

2016 vs 2015 SKPTurkish Airlines:  143.496 (140.638) +2%Pegasus 74.222 (64.522) +13% (incl. charters)Austrian: 103.911 (97.980)  +5.7%* (ovaa brojka se zgolemuva na +7.2% ako se dodadat 2000 patninci koi letale so Austrian kon makedonskite aerodromi megutoa ne od Vienna (?) ) (Portline)


Како со Аустријан летале кон македонските аеродроми ама не од Виена ?? Не те разбирам
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4849505152 63>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.