build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиосообраќај (статистики)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиосообраќај (статистики)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5960616263 64>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1201 Posted: 26-Dec-2018 at 18:48
Ги породија официјалните податоци за Октомври и Ноември.

Скопје

Октомври - 188.104
Ноември - 147.752

Охрид

Октомври - 8.991
Ноември - 5.242
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 401
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1202 Posted: 26-Dec-2018 at 21:32
thanks plus ni dokaza sega deka event-ot na TAV so QR za 2mil. patnik na 5.12 nema blage veze (bil mnogu porano 1.12 ili 2.12)

end of year ke izgleda otprilike vaka:
SKP 2.145.000
OHD 180.000


Edited by gorazd - 26-Dec-2018 at 21:35
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1766
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1203 Posted: 27-Dec-2018 at 08:45
99% бил на први Тоа за да ја збунат приштина
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1604
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1204 Posted: 27-Dec-2018 at 09:33
Originally posted by gorazdthanks plus ni dokaza sega deka event-ot na TAV so QR za 2mil. patnik na 5.12 nema blage veze (bil mnogu porano 1.12 ili 2.12)end of year ke izgleda otprilike vaka: SKP 2.145.000 OHD 180.000Па искрено да ти кажам 2.2м за оваа година е профи, наредна со новиот базиран авион на Wizz 2.5м ни се ко од шала во џеп
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 492
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1205 Posted: 27-Dec-2018 at 10:06
2.2м би било ако има потфрлување во четврт квартал. Ако продолжи растот како во првите три квартали тогаш крајот на годината би требало да го заокружиме со некои бројки како што кажа Горазд. Јас би рекол помеѓу 2.35м - 2.4м. Тоа би значело дека следната година би можеле да очекуваме околу 2.8м патници.
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #1206 Posted: 27-Dec-2018 at 15:19
Јас израчунав 1,996,295 заклучно со 30 Ноември
Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Online
Posts: 52
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #1207 Posted: 04-Jan-2019 at 15:55
Ima li cifri za Skopje za celu godinu? Jel ce biti bolji od Pristine?

Zao mi je sto ovog leta Onur air nece leteti Istanbul-Ohrid

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12028
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1208 Posted: 05-Jan-2019 at 17:57Недостасуваат податоци за Скопје за декември.  Заклучно со ноември SKP = 1.992.298

Приштина веројатно ќе има повеќе патници за 2018. Според моја евиденција PRN 2018 = 2.162.602

За да ја стигне оваа бројка на SKP му требаат 170.304 патници во декември, што е тешко да се замисли, особено што имаше неколку денови со магла и пренасочени авиони (претпоствувам пренасочени баш преку Приштина).

Очекувам околу 10k предност на PRN пред SKP за минатата година.

Но еве конкретно бројката на PRN за ноември делува сомнително, се работи за раст од 30%, па можно е некој таму пресериозно да ја сфатил оваа „трка“.


Edited by Cloverstack - 05-Jan-2019 at 17:58
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 401
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1209 Posted: 08-Jan-2019 at 09:07
odlicen dekemvri:

SKP&OHD: 170.689 +13%  (pri zgolemen broj na letovi za 3%)

2018: 2.342.541 +16% 

thumbs up!Edited by gorazd - 08-Jan-2019 at 09:21
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1210 Posted: 08-Jan-2019 at 10:47
Каква мртва трка

Ајде, ако не заедно со Приштина да го претркаме Дубровник во следниве 2-3 годни

Иако трката со Дубровник е тотално нерелевантна освен по бројки.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 498
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #1211 Posted: 14-Jan-2019 at 18:40
SOFIA

ДЕКЕМВРИ 2018 (2017)
пътници 520 384 (489 258) +6.4%
самолетодвижения 4 548 (4 386) +3.7%
карго 2 084 (1 748) +19.2%

ЯНУАРИ - ДЕКЕМВРИ 2018 (2017)
пътници 6 962 040 (6 490 096) +7.3%
самолетодвижения 60 771 (57 673) +5.4%
карго 22 251 (20 876) +6.6%

VARNA

ДЕКЕМВРИ 2018 (2017)
пътници 61.895 (65.707) -5,8%

ЯНУАРИ - ДЕКЕМВРИ 2018 (2017)
пътници 2.281.136 (1,970.700) +15,8%


BURGAS

ДЕКЕМВРИ 2018 (2017)
пътници 13.007 (11.866) +9,6%

ЯНУАРИ - ДЕКЕМВРИ 2018 (2017)
пътници 3.277.229 (2.982.339) +9,9%

PLOVDIV

ЯНУАРИ - ДЕКЕМВРИ 2018 (2017)
пътници 122,657 (91,600) + 87,8


TOTAL - 12.590.062
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1212 Posted: 15-Jan-2019 at 11:00

Штета што Софија за малку не поминала 7мил
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 401
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1213 Posted: 15-Jan-2019 at 11:58
Solun 2018: 6,689,193 +7%
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1214 Posted: 28-Jan-2019 at 13:53
Официјално Декември

Скопје: 160.448
Охрид: 9.418
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1766
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1215 Posted: 28-Jan-2019 at 15:28
Од ЕКСЈУ точна е вкупната бројка од 2.158.258 за Скопје?
https://www.exyuaviation.com/2019/01/ex-yu-airport-race-2018.html

Мене ми излага 2.155.874
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1216 Posted: 28-Jan-2019 at 18:10
Државен завод за статистика е официјална релевантна институција што ги добива бројките и е должна да ги објави и да гарантира за нивната точност. Ми се чини дека ЕКСЈУ ги има бројките од ТАВ. Со години пишувам на оваа тема, можеби повеќе од 7 години вкупно на број, и еднаш се нема случено двете страни на објават идентични бројки околу авиосообраќајот.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 731
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1217 Posted: 28-Jan-2019 at 18:56
Ама Државниот завод ги добива информациите од ТАВ (бидејќи тие управуваат со аеродромите) или пак од некоја друга установа (можеби МВР по излез/влез), тогаш некој лошо пишува во извештаите до заводот.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 401
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1218 Posted: 28-Jan-2019 at 19:24
prv pat da otidam na makstat stranata i iskaca ovaka:

Вкупно превезени патници + Директен транзит на патници = TAV brojkata

e sega nekoj da objasni koi se ovie sto se racunaat pod "Директен транзит на патници"?
gi ima duri i na ohridskiot aerodrom (od maj do sept). edno vreme holandsko/belgiskite charteri letaa na pr. AMS-Ohrid-Tivat-AMS, ne znam dali se uste e taka no patn. za Tivat bi bile kandidati za ovaa kategorija na primer.


Edited by gorazd - 28-Jan-2019 at 19:31
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 492
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1219 Posted: 28-Jan-2019 at 19:57
Директен транзит се оние што слетале во Скопје, прават пауза и продолжуваат со летот во истиот авион под истиот код.

Но, не разбирам зошто тие се посебна категорија, бидејќи зборот вкупно најчесто треба да значи сите категории Crazy
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1220 Posted: 29-Jan-2019 at 09:40
Originally posted by gorazd

prv pat da otidam na makstat stranata i iskaca ovaka:

Вкупно превезени патници + Директен транзит на патници = TAV brojkata

e sega nekoj da objasni koi se ovie sto se racunaat pod "Директен транзит на патници"?
gi ima duri i na ohridskiot aerodrom (od maj do sept). edno vreme holandsko/belgiskite charteri letaa na pr. AMS-Ohrid-Tivat-AMS, ne znam dali se uste e taka no patn. za Tivat bi bile kandidati za ovaa kategorija na primer.


не сум приметил вакво нешто. Од сега ќе ги комбинирам бројките кога ќе постирам.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5960616263 64>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.