build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиосообраќај (статистики)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 65666768>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
laziale View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #1321 Posted: 04-Mar-2020 at 14:27
So ogled deka Wizz seushte nema gi vrateno A321 a i ne se znae koga ke se vratat so sigurnost...a i toa shto nema nekoi novi destinacii za letniot period najaveno teshko i ovaa godina deka SKP ke uspee da izleze pred PRN
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 521
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1322 Posted: 09-Mar-2020 at 10:38
feb SKP&OHD 166.759 +15%
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1323 Posted: 10-Mar-2020 at 19:18
Од SSC форумот...

Originally posted by zkbosnia

Skopje Airport passenger numbers by destination for 2017, 2018 and 2019

За сè има вторпат
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 360
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #1324 Posted: 11-Mar-2020 at 09:51
Skopskiot aerodrom recisi 10 godini po red ima rest vo sekoj mesec sproedbeno so istiot od predhodnata godina. Dali mislite deka poradi Korona Virusot e mozno da se prekine ovaa niza na pozitiven rast na brojot na patnici. Mart kako mesec e dosta kriticen poradi ova.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1325 Posted: 11-Mar-2020 at 20:12
Најверојатно, јас би кажал, за жал.

Моментално според Министерството за здравство дури 20 земји се земји со висок и среден ризик, па така во било која не се препорачува да се патува.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1326 Posted: 26-Mar-2020 at 22:56
На 20 март имало 80% помалку летови и 85% помалку патници на аеродромот во Тирана.
SKP е затворен од 18 март и судејќи според очекувањата за текот на пандемијата ќе остане затворен и во април, па 2020 ќе отидеме во минус...


Edited by Staro Skopje - 26-Mar-2020 at 22:58
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1327 Posted: 27-Mar-2020 at 09:39
Падот е неминовен за сите во следниве месеци.

Поинтересно ќе биде да се набљудува, што потоа.

1. како ќе се одрази на слободното патување посебно во европа
2. колку време после зауздување на вирусот разните земји вистински ќе се отворат
3. колку ќе падне побарувачката за туристички патувања. што ради корона анксиозност, што поради економскиот ефект
4. колку ќе падне побарувачката за бизнис патувања (барем на краток рок)

Ако не се најде вакцина или ефективен третман за намалување на ризиците од ковид (а продолжи епидемијата макар и во некја поблага форма), бројките кои ги имавме пред кризата ќе ги бркаме со години. не само ние, повеќето аеродроми.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1328 Posted: 27-Mar-2020 at 19:53
Особено третата точка, ова што се случи (случува), со пад на берзи, а во исто време пад во реалниот сектор се нема случено, со што иако формално не сме во рецесија (за тоа дури по два квартали, таму во октомври здравје), ова ќе биде тежок минус во стопанството.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 521
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1329 Posted: 07-Apr-2020 at 16:35
bi vnesol i tocka 5: kako aviokompaniite ke se spravuvaat so posledicite na celava situacija

eve gi brojkite za mart:
SKP&OHD 79.479 -55%
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1330 Posted: 30-Apr-2020 at 12:26
Короната го урна ависообраќајот – за два месеца „изгубени“ 300.000 патници (инфографик)

Затворањето на македонските аеродроми заради спречување на ширењето на корона вирусот веќе предизвика значајни штети во авиосообраќајот во земјава. Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека низ двата аеродрома во првиот квартал од годинава минале 429.869 патници, односно за над 50.000 помалку во споредба со идентичниот период лани. Бројот на патници во првите три месеци од годинава е намален за 10,5 отсто во однос на 2019 година, а со тоа е прекинат и неколкугодишниот континуиран развој на авиосообраќајот во земјава.Причина за опаѓање на бројот на патници е затворањето на аеродромите на 18 март, откако владата ја донесе ваквата одлука за да се спречи внесувањето и ширењето на корона вирусот во земјава.

Како што одминува времето, стрмоглавиот пад на авиосообраќајот ќе продолжи. Статистичките податоци покажуваат дека македонските аеродроми само во април ќе изгубат над 210.000 патници, ако се има предвид фактот дека толкав број на патници го користеле воздухопловниот превоз во април 2019 година.

Од владата засега нема информација кога ќе се дозволи отворање на двата аеродрома и отпочнување со редовна работа на авиокомпаниите. Најава за разлабавување на превентивните мерки има за периодот по првомајските празници.

Уште една негативна вест за авиосообраќајот во земјава е почетокот на откажувањата на летовите што беа закажани за одржување претстојново лето. Планираните летови Измир – Скопје – Измир се веќе откажани, додека првиот сезонски лет на релацијата Брисел – Охрид – Брисел засега е пролонгиран за 13 јуни. Возниот ред на летање за претстојната летна сезона сѐ уште не е објавен на веб-страницата на Меѓународниот аеродром Скопје, така што засега не се знае дали некоја друга авиокомпанија планира да ја намали фреквенцијата на летање.

Единствена извесна последица од епидемијата на корона вирусот е дека земјава годинава не може да смета на достигнување на историски рекорден број на превезени патници во авиосообраќајот. Во воздухопловниот превоз лани беа регистрирани 2.666.774 патници на двата аеродроми, што претставува најголем број на превезени патници во историјата на македонското воздухопловство.

https://meta.mk/koronata-go-urna-avisoobraќaјot-za-dva-mesecza-izgubeni-300-000-patniczi-infografik/
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1331 Posted: 01-May-2020 at 13:45


Edited by Staro Skopje - 01-May-2020 at 13:45
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 521
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1332 Posted: 08-May-2020 at 08:49
April: SKP&OHD 1.853 -99% 

Edited by gorazd - 08-May-2020 at 08:49
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1333 Posted: 08-May-2020 at 09:29
Дај што даваш. Можеше да биде и -100% да не беа евакуациските летови
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 521
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1334 Posted: 09-Jun-2020 at 14:28
923 patnici vo Maj ili -100%
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1335 Posted: 23-Jun-2020 at 14:53
Македонските аеродроми поради корона кризата досега изгубија над 720.000 патници

Растат штетите од корона вирусот во ависообраќајот од двата македонски аеродрома. Како последица на нивното затворање за да се спречи ширењето на ковид-19 во земјава, во мај 2020 година биле превезени само 849 патници, наспроти бројката од 219.141 патник што минале низ скопскиот и охридскиот аеродром во мај 2019 година. Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека од јануари до мај 2020 година со летови од и до земјава биле превезени само 432.571 патник, наспроти превезените 912.906 патници во идентичниот период лани.
Ако се земе во предвид фактот дека македонските аеродроми останаа затворени и во текот на јуни 2020 година, а земајќи го предвид фактот дека во текот на минатогодишниот идентичен месец биле превезени 247.631 патник, произлегува дека штетата што ја предизвика корона вирусот врз авиосообраќајот во земјава ќе се мери на над 720.000 патници помалку годинава. Во меѓувреме, од владата сè уште нема одлука за тоа кога ќе бидат отворени двата аеродрома во Скопје и Охрид, со што би почнале со сообраќај авиокомпаниите.

Странските авиокомпании што летаат до Скопје и Охрид постојано го одложуваат повторното воведување на редовните авиолинии поради затворените аеродроми. Сепак, поради вториот бран на новозаразени лица со ковид-19 во нашата земја, секојдневно се менува листата на држави во кои е забранет влезот на наши граѓани или е дозволен влез под посебни услови. Ваквата непредвидлива состојба директно влијае на фреквенцијата на летови што ќе ја имаме од двата аеродрома.

На веб-страниците на Меѓународниот аеродром Скопје и на аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид засега не е прикачен летниот ред на летање, со што не е целосно прецизирано до каде и од кога ќе може да се лета од нашите аеродроми летово. Очекувањата се дека во текот на јули ќе се стават во сообраќај поголем дел од редовните летови од нашите аеродроми кон странските дестинации.

https://meta.mk/makedonskite-aerodromi-poradi-korona-krizata-dosega-izgubija-nad-720-000-patniczi-infografik/
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 521
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1336 Posted: 08-Jul-2020 at 13:51
49 patnici vo Juni
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1337 Posted: 23-Jul-2020 at 10:45
Аеродромите во јуни со само 36 патници, поради короната досега изгубени над 720.000 патници (инфографик)Со само 36 превезени патници во текот на јуни 2020 година, македонските аеродроми поради ковид-19 минатиот месец срушија неславен рекорд во историјата на авиосообраќајот на земјава. Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека пандемијата со корона вирусот во првите шест месеци од годинава довела до губење на 727.930 патници во споредба со првото полугодие од минатата година.
На аеродромите во Скопје и Охрид во првите шест месеци од 2020 година биле регистрирани 432.607 патници, и тоа во Скопје 385.855, додека во Охрид 46.752. Во споредба со периодот јануари-јуни 2019 година, бројот на патници на Меѓународниот аеродром Скопје е намален за 63,6 отсто, додека кај охридскиот аеродром намалувањето е 55,3 отсто. Во првото полугодие од 2019 година, низ двата аеродрома во земјава минале 1.160.537 патници.

Огромното намалување на бројот на превезени патници во авиосообраќајот треба да се ублажи во јули, бидејќи македонската влада месецов одлучи аеродромите во Скопје и Охрид да отпочнат со работа. Сепак, очекувањата за авиосообраќајот не се премногу оптимистички, бидејќи летовите од Скопје и Охрид кон италијанските и австриските градови се забранети од тамошните власти поради високиот број на заразени лица од ковид-19 во Македонија.

Исто така, дел од странските авиокомпании се одлучија летово да не летаат кон аеродромите во Скопје и Охрид, а отсуствуваат и традиционалните чартер летови од минатите години, со кои странски туристи доаѓаа на одмор во нашата земја. Најави за воспоставување на дел од укинатите летови има од полската компанија „ЛОТ“ за втората половина на август, „Флај Дубаи“ и „Аегеан“ за почетокот на септември, како и „Катар ервејс“ за крајот на октомври, но само доколку се намали бројот на активни случаи на лица заразени со ковид-19 во Македонија.

https://meta.mk/aerodromite-vo-juni-so-samo-36-patniczi-poradi-koronata-dosega-izgubeni-nad-720-000-patniczi-infografik/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1338 Posted: 26-Aug-2020 at 13:27
Авиосообраќајот профункционира во јули, но бројот на патници драстично е намален (инфографик)Воздухопловниот превоз од двата македонски аеродрома беше воспоставен во јули за прв пат од почетокот на корона кризата во нашата земја, но малку граѓани го користеле авиосообраќајот за патувања изминатиот месец. Државниот завод за статистика во јули 2020 година регистрирал вкупно 63.448 патници од аеродромите во Скопје и Охрид, што е за над 228.000 патници помалку во споредба со идентичниот месец минатата година.

Летовите од Меѓународниот аеродром Скопје минатиот месец ги користеле 57.160 патници, додека преку охридскиот аеродром биле превезени 6.288 патници. Драстичниот пад на бројот на патници се должи на корона кризата во нашата земја и на високиот број на активни случаи заболени со ковид-19, што резултираше неколку земји-членки на ЕУ привремено да го сопрат авиосообраќајот кон нашата земја, додека авиокомпаниите го намалија бројот на летови неделно поради малиот интерес за патување со авион.

Комерцијалните летови од и кон нашите аеродроми беа во целосен прекин од 18 март до 30 јуни 2020 година, како резултат на владината одлука за да се спречи ширењето на корона вирусот во нашата земја преку заболени пациенти увезени од странство. Сепак, поради непочитувањето на мерките за заштита од страна на граѓаните, нашата земја изминатово лето регистрираше голем број на новозаболени од ковид-19 на дневно ниво, што доведе до тоа странските влади да воведат различни ограничувања за патување кон земјава.

Актуелните податоци за штетите во македонскиот авиосообраќај се бројат на речиси 1 милион помалку превезени патници досега годинава во споредба со 2019 година. Статистичарите пресметале дека двата аеродрома во земјава од јануари до јули 2020 година имале вкупно 496.055 патници, наспроти идентичниот период лани кога со авион патувале дури 1.452.876 патници. Покрај ова, сериозни штети од укинатите летови трпи туристичкиот сектор поради неможноста да пристигнат странски туристи во земјава, како и да се упатат македонски туристи до летните туристички места во странство.

https://meta.mk/aviosoobrakjajot-profunkczionira-vo-juli-no-brojot-na-patniczi-drastichno-e-namalen-infografik/
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #1339 Posted: 13-Sep-2020 at 11:50
Януари - Август 2020
София - 2 164 871 пътници - 52%
Варна - 444.522 пътници -70,9%
Бургас - 322.125 пътници -86,7%
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1340 Posted: 03-Oct-2020 at 15:05
Македонските аеродроми во август имале над 240.000 патници помалку во однос на лани (инфографик)https://meta.mk/makedonskite-aerodromi-vo-avgust-imale-nad-240-000-patniczi-pomalku-vo-odnos-na-lani-infografik/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 65666768>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.551 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.