build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбена населба Лисиче

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 10111213>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 14-Apr-2014 at 14:23
Originally posted by daci92

Просторот кој се наоѓа на овие две слики е целосно ограден и според ДУП тука стојат идентични згради како соседните ,односно една таква мала како правоаголник и една класична на Адора како останатите.

Инфраструктурата се припрема активно ,поставени се и доста столбови за осветлување ,а тротоарите се поплочуваат на одредени места.
Back to Top
nefer View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nefer Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 02-May-2014 at 00:25
Originally posted by zabeganсупер е што гаражите се во вид на паркинзи, а не како старите гаражи во скопје затворени... нема никој да ги користи за чување ајвар и изнајмување на бендови Big%20smile
наводно не е дозволено ништо да се прави внатре во гаражите...мене ми е нелогично да не смеат да се затворат со жичана мрежа, размислуваат ли тие од општината дека нема подруми , каде луѓето ќе чуваат велосипеди, мали мотоцикли, детски возила ?? Од друга страна низ цела држава има масовна узурпација на заеднички ходници од станбени згради, се поместуваат влезните врати. Се заградуваат делови од ходници за чување велосипеди. За затварање на балкони во соби веќе има и закон за легализација...
.. и уште нешто, на приватните паркинзи надвор, во реонскиот центар, поред одбележување на местата има некој што имаат и метални барикади... постои ли воопшто некоја регулатива и пропис околу ова проблематика, или само се продаваат подземните гаражи ??
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 19-Jul-2014 at 13:03


За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 19-Jul-2014 at 18:09
Првата слика не ти ја отвора, инаку моментално се градат 3 згради тука и сите се на Адора и сите се во напредна фаза.
Инфраструктурата полека се решава а се очекува наскоро асфалтирање (2 нови влеза и паркинг места).
Back to Top
Dar-Mar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Jul-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Dar-Mar Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 24-Jul-2014 at 11:37
Населбата се смета за Лисиче, не за Островска. Островска е стариот назив за главната улица која поминува низ Лисиче. Е сега, Рамсторот кој го направија во новиот трговски позади бензинската Макпетрол на почетокот беше нарекуван Рамстор - Горно Лисиче, исто така и рекламите кои беа поставувани на булеварот беа со назив Рамстор - Горно Лисиче. Прогнозирав дека за кратко време истите или ќе бидат со сменет назив или ќе бидат тргнати. Излезе дека називот се смени. Зградите при продажбата се именувани како објекти кои се наоѓаат во Ново Лисиче, па оттука се поставува прашањето: Дали населбата Ново Лисиче се проширува во рамките на Лисиче и притоа секој нов изграден објект во рамките на Лисиче ќе се нарекува објект во Ново Лисиче? Време е надлежните од Општина Аеродром да превземат мерки и да расчистат со називите во делот на Лисиче кој е широк поим и се состои од населба Лисиче, Горно и Долно Лисиче.

Некогашниот рурален дел исполнет со дивоградби кои патем во голем број се веќе легализирани и неплански изграден во поголемиот дел на потегот до улица Островска спаѓа во НАСЕЛБА Лисиче заедно со планскиот и најубавиот дел од Лисиче кај стариот Т.Ц Лисиче и Полициската станица Лисиче. По завршетокот на населбата започнува делот на Горно Лисиче во делот на школото Гоце Делчев и делот на Долно Лисиче популарно нарекуван како село Лисиче после индустриската зона Лисиче.
Back to Top
Dar-Mar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Jul-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Dar-Mar Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 24-Jul-2014 at 11:44
Во делот на празниот простор кој остана неизграден според ДУП-от ќе се израдат Основно училиште и градинка, како и паркинзи, заклучно со Ресторанот Мирко 919. Со тоа се завршува урбанизацијата на овој дел, не сметајќи ги проширувањата на бул. Асном и повторното асфалтирање на бул. Февруарски поход кој поради градежните работи доста настрада.

Исто така на теренот кој е на втората слика доле во делот кај што е ископано ке се прави улица која ќе го поврзува блокот на веќе изградените згради со блокот на зградите кои во моментов се градат и се очекува да се привршат за година дена.
Back to Top
Dar-Mar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Jul-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Dar-Mar Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 24-Jul-2014 at 11:48
Член сум на форумов од денес и не сакам да делувам агресивно и нападно и да ви кажувам правила, но пред било што да кажете, ќе ве замолам да размислите и да пишувате со факти, бидејќи прочитав многу глупости и негативности за населбата Лисиче. Ве поздравувам и за било каква информација и за текот на градежните активности во новата населба ви стојам на располагање.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 24-Jul-2014 at 14:10
Добредојде на форумов, Дар-Мар. Случајно да не си каракатуристот?
Инаку, мое мислење е дека населбата Лисиче ќе го изгуби целиот дел кој гравитира кон Булеварот "Видое Смилевски-Бато", којшто ќе отиде под Ново Лисиче, исто како што и селото Сопиште изгуби огромен дел за сметка на Кисела Вода.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Dar-Mar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Jul-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Dar-Mar Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 24-Jul-2014 at 14:19
Добровенајдов
Не сум карикатуристот, му го позајмив псевдонимот, се надевам нема да се лути .

Се согласувам со тебе дека лека полека со тек на време ќе се рушат куќите кои се во близина на Видое Смилевски Бато и Февруарски поход. Мое мислење е дека ДУП-от за тој дел е одлично испланиран, но е тежок за реализација, бидејќи се потребни многу средства. Добро е што активно се работи на се поголема урбанизација. Сепак, се работи за место кое е на 5-10 минути од центарот на градот со кола и место кое спаѓа во една од двете најубави општини во градот.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 24-Jul-2014 at 15:05
Не знам од која година е картава, но убаво може да се види какви биле Ново Лисиче, Јане Сандански и околните населби некогашEdited by phenomenon - 24-Jul-2014 at 15:06
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Dar-Mar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Jul-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Dar-Mar Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 24-Jul-2014 at 15:33
Убаво рече, некогаш.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 11-Aug-2014 at 20:34
DSC04908 by george k. 1981, on Flickr

DSC04910 by george k. 1981, on Flickr

DSC04912 by george k. 1981, on Flickr

DSC04918 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 12-Aug-2014 at 12:06
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 21-Nov-2014 at 17:56
DSC06461 by george k. 1981, on Flickr

DSC06462 by george k. 1981, on Flickr

DSC06463 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 298
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 02-Dec-2014 at 15:14
Originally posted by Dar-Mar

Добровенајдов
Не сум карикатуристот, му го позајмив псевдонимот, се надевам нема да се лути .

Се согласувам со тебе дека лека полека со тек на време ќе се рушат куќите кои се во близина на Видое Смилевски Бато и Февруарски поход. Мое мислење е дека ДУП-от за тој дел е одлично испланиран, но е тежок за реализација, бидејќи се потребни многу средства. Добро е што активно се работи на се поголема урбанизација. Сепак, се работи за место кое е на 5-10 минути од центарот на градот со кола и место кое спаѓа во една од двете најубави општини во градот.


Dar-Mar,

мое мислење е дека ДУП-от за предметниот простор е идиотизам невиден.
Рушењето на куќите, кое го наведуваш, мене лично ме засега: што е тука добро?

Реализацијата на ДУП-от е само прашање на време а не на пари, за да може цела Македонија да се досели во Скопје па сите ќе станеме „скопјани„ а нема да остане ниту еден македононец...
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 02-Dec-2014 at 15:18
А да ја крстеа населбава Адора?
23ka.wordpress.com
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 298
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 03-Dec-2014 at 15:55
Може секако, а може да стане и нас. „Ванчовица„...Big%20smile
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 24-Jan-2015 at 21:02
DSC07009 by george k. 1981, on Flickr

DSC07010 by george k. 1981, on Flickr

DSC07011 by george k. 1981, on Flickr

DSC07015 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 27-Jan-2015 at 20:35
DSC07031 by george k. 1981, on Flickr

DSC07032 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 01-Feb-2015 at 15:59
DSC07044 by george k. 1981, on Flickr

DSC07045 by george k. 1981, on Flickr

DSC07046 by george k. 1981, on Flickr

DSC07048 by george k. 1981, on Flickr

DSC07049 by george k. 1981, on Flickr

DSC07054 by george k. 1981, on Flickr

DSC07056 by george k. 1981, on Flickr

DSC07057 by george k. 1981, on Flickr

DSC07058 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 10111213>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.