build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбена населба Лисиче

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 13>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 12-Mar-2010 at 19:12

црвено стокатнициBig%20smile

сино седумкатнициSmile

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 22-Mar-2010 at 11:46
ПОЛОВИНА ГОДИНА ОТКАКО Е ПРОДАДЕНО ЗЕМЈИШТЕТО ВО ЛИСИЧЕ
Новата населба чека дозвола за градба

Елена Мачевска

Изградбата на четиринаесетте згради во населбата Лисиче се уште тапка во место затоа што фирмите што го откупија земјиштето од Министерството за транспорт и за врски немаат извадено дозволи за градба. Од надлежното министерство, велат дека земјиштето со површина од вкупно 22.180 квадратни метри на кое ќе се гради е отуѓено по пат на јавно наддавање од страна на заинтересираните фирми.
- Во моментов, договорите за отуѓување на градежното земјиште се во фаза на утврдување на сопственоста, по што ќе почне да тече рокот од шест месеци за добивање одобрение за изградба на објектите - вели Драган Симоновски, портпаролот на Министерството за транспорт и за врски. Новата населба ќе никне од двете страни на бензинската пумпа „Макпетрол“ во населбата Лисиче и наспроти ресторанот „Мирко 919“. Според првичните процени направени од Министерството за транспорт и за врски, во зградите ќе има околу 400 стана, во кои би требало да се вселат повеќе од 1.500 жители. На последното наддавање беа продадени 13 плацови од вкупно 14. Плацовите што ги нудеше државата се со површина од 1.445 до 2.060 квадратни метри, а максималната висина на зградите ќе изнесува од 19 до 21 метар. По три плаца за градење купија фирмите „Настел“ и „Дијас констракшн“, по два „Адора инженеринг“, „Нова градба“ и „Алфа инпорт“, а компанијата „Глиц“ еден плац. Највисоки цени биле постигнати за земјиштата што ги купиле фирмите „Адора“ и „Глиц“, кои платиле по 10. 200 денари за еден квадратен метар. Пет плаца на лицитацијата биле продадени по цена од 5.200 денари за еден квадратен метар, а за другите градежни површини заинтересираните фирми понудиле цена од 6.200 денари, потоа од 8.300 денари и од 8.700 денари за еден квадратен метар. Еден од вкупно 14 понудени плацеви за градба беше купен на претпоследното јавно наддавање од страна на фирмата „Настел“, која за парцелата голема 1.510 квадратни метри, плати 5.200 денари за еден квадратен метар. Оваа населба, која ќе биде сосема нова, треба да биде целосно завршена за најмногу три години од денот кога ќе бидат потпишани договорите меѓу фирмите што победиле на тендерот и надлежното министерство. Обидите да се отуѓи ова земјиште од страна на Министерството за транспорт и за врски почнаа некаде од средината на минатата година, кога за целата површина се бараше еден инвеститор, кој би ги градел сите 14 станбени објекти. Тогашната почетна цена беше 4.200 денари за еден квадратен метар или околу еден и пол милиони евра за сите 22.180 квадратни метри. На ова прво наддавање никој не се пријави и тоа пропадна. Потоа Министерството донесе одлука земјиштето да го подели на парцели за полесно да го продаде.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1975&ArticleID=136903
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 04-Aug-2010 at 04:46

АЕРОДРОМ ПОДГОТВУВА ИЗГРАДБА НА 14 СТАНБЕНИ ОБЈЕКТИ

Згради место лубеници во Лисиче

Изградбата на зградите е предвидена со деталниот урбанистички план за населбата, но од Општината засега не откриваат детали околу висината и изгледот на новите градби

Ќе се градат 14 згради во населба Лисиче. Новите станбени објекти во населбата во која сега има само куќи, ќе се градат во нивата близу автобуската постојка за последна 5-ка и 15-ка.
Таа сега е засадена со лубеници, а еден дел е обраснат и со грмушки и дива трева.
Изградбата на зградите е предвидена со деталниот урбанистички план за оваа населба, кој Советот на Општна Аеродром го донесе неодамна.
Што точно општинските урбанисти предвиделе во овој дел, од Аеродром засега не кажувааат.
Од таму само потврдија дека локацијата ќе се урбанизира со згради, без да откријат какви било други детали околу висината и изгледот на новите градби.
"Во моментов се изготвува решение за локациски услови, па кога ќе заврши целата постапка ќе има и повеќе детали за изградба на зградите", велат од Аеродром.
На изградбата на зградите реагира тамошното население. Според нив, Општината ќе уништи уште едно зеленило за да гради згради.
Лисичани негодуваат оти на само неколку метри од нивата е новоизградената населба Расадник која врие од згради, па новите 14 објкети, велат тие, воопшто не им се потребни на граѓаните на оваа локација.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=66DACC4CA437D7498B8C8529EF7E4F22
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 04-Aug-2010 at 11:31
Originally posted by axel

АЕРОДРОМ ПОДГОТВУВА ИЗГРАДБА НА 14 СТАНБЕНИ ОБЈЕКТИ

Згради место лубеници во Лисиче

Изградбата на зградите е предвидена со деталниот урбанистички план за населбата, но од Општината засега не откриваат детали околу висината и изгледот на новите градби

Ќе се градат 14 згради во населба Лисиче. Новите станбени објекти во населбата во која сега има само куќи, ќе се градат во нивата близу автобуската постојка за последна 5-ка и 15-ка.
Таа сега е засадена со лубеници, а еден дел е обраснат и со грмушки и дива трева.
Изградбата на зградите е предвидена со деталниот урбанистички план за оваа населба, кој Советот на Општна Аеродром го донесе неодамна.
Што точно општинските урбанисти предвиделе во овој дел, од Аеродром засега не кажувааат.
Од таму само потврдија дека локацијата ќе се урбанизира со згради, без да откријат какви било други детали околу висината и изгледот на новите градби.
"Во моментов се изготвува решение за локациски услови, па кога ќе заврши целата постапка ќе има и повеќе детали за изградба на зградите", велат од Аеродром.
На изградбата на зградите реагира тамошното население. Според нив, Општината ќе уништи уште едно зеленило за да гради згради.
Лисичани негодуваат оти на само неколку метри од нивата е новоизградената населба Расадник која врие од згради, па новите 14 објкети, велат тие, воопшто не им се потребни на граѓаните на оваа локација.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=66DACC4CA437D7498B8C8529EF7E4F22


LOLBananaRollinBashWallbashSuicide


Edited by alexgizh - 04-Aug-2010 at 11:31
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 21-Nov-2010 at 17:54
Поставен камен-темелник за изградба на 14 станбени објекти во општина Аеродром - 21.11.2010

 

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и градоначалниците на Град Скопје и општина Аеродром, Коце Трајановски и Ивица Конески денеска присуствуваа на поставување камен-темелник за изградба на 14 нови станбени објекти во скопската населба Ново Лисиче.

Зградите со вкупно 750 станови ќе ги градат домашни компании кои учествуваа на јавно наддавање за оттуѓување на градежно земјиште. Се очекува тие да бидат готови за околу две години. Вкупната инвестиција се проценува на околу 25 милиони евра. 

Министерот Јанакиески смета дека ова ќе претставува дополнителен импулс во градежништвото и очекува со изградбата на овие објекти да се намали цената на станбен метар квадратен.

- Ова претставува уште еден дополнителен стимул за развој на градежништвото во Република Македонија. Очекувам до крајот на оваа година да следи истиот тренд во градежништвото и во 2011 година тоа да биде двигател на економскиот раст во нашата земја, рече Јанакиески.

Градоначалникот Конески, во чија општина се бидат изградени објектите, за идната година најави повеќе од 200 милиони евра инвестиции во градежништвото во општината.

- Ова е прв бран инвестиции во општина Аеродром. На почетокот на идната година очекуваме повеќе од 200 милиони евра инвестиции во градежништвото со што ќе бидеме една од општините со најмногу инвестици во овој сектор, рече Конески.

Извор: (МИА)


http://mtc.gov.mk/new_site/mk/storija.asp?id=2936
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 21-Nov-2010 at 19:25
На Сител има и видео. Ако може некој да го постави...

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/novi-14-zgradi-so-750-stanovi-vo-novo-lisiche
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 22-Nov-2010 at 16:19
Еве уште некои материјали во врска со овие 14 згради

1


2


3


4


5


6


7
Edited by Cloverstack - 22-Nov-2010 at 16:19
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 23-Nov-2010 at 15:02
Фала богу едно од најгрдите маала(села) ќе го снема од видикот, а и самите ниви покрај булевар ќе ги снема. Срамота беше на 3-4 км од град ниви да има. Плус мора градов да се шири поради сеуште огромниот наплив на луѓе од внатрешноста

Edited by Djole88 - 23-Nov-2010 at 15:03
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 23-Nov-2010 at 17:59
dobro ni kalku kreativnost da se nemalo vo resenijata
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 23-Nov-2010 at 18:08
plus to zalepija objekti do soobrakjajnicata ...5 metri dali ima .   najdobrite naselbi ubranisticko sredeni  , a sega Dilajla virusot pak napagja  WallbashGunzMad
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 23-Nov-2010 at 18:12
15 metri barem k.........  ,  kako so e niz cela naselba !! pristojno da e
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 23-Nov-2010 at 19:15
GIJoe за каде тоа нападнал вирусол Дилајла. Ај погледни го планот поубаво, добро си е испланирана населбата, како и секоја друга стамбена новопроектирана населба во Скопје.

Да не пишуваш три поста еден по друг како ќе ти текнуваат речениците, има Post Options во горниот десен агол на постот и после тоа има опција Edit Post.

Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 23-Nov-2010 at 19:32
Originally posted by lslcrew

GIJoe за каде тоа нападнал вирусол Дилајла. Ај погледни го планот поубаво, добро си е испланирана населбата, како и секоја друга стамбена новопроектирана населба во Скопје.Да не пишуваш три поста еден по друг како ќе ти текнуваат речениците, има Post Options во горниот десен агол на постот и после тоа има опција Edit Post.


Ова пак особено се однесува на Фосил!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 23-Nov-2010 at 19:49
Хехехех... во право си.... само што кај мене се најчесто цели пасоси... ама ги средувам кога ќе видам што сум направил... што да правам, едноставно не можам да задржам мисла подолго од 10 секунди....не памтам... заборавам што сакам да кажам...


Edited by FoSsiL - 23-Nov-2010 at 19:52
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 24-Nov-2010 at 02:41
Originally posted by lslcrew

GIJoe за каде тоа нападнал вирусол Дилајла. Ај погледни го планот поубаво, добро си е испланирана населбата, како и секоја друга стамбена новопроектирана населба во Скопје.


gi gledam tie pravoagolnicite dolu zacrtani so se 5 metri oddaleceni od bulevarot Big%20smile

Originally posted by lslcrew

Да не пишуваш три поста еден по друг како ќе ти текнуваат речениците, има Post Options во горниот десен агол на постот и после тоа има опција Edit Post.


fala,  sega nauciv za opcijata . ke se zaigram vaka LOL


Edited by G.I. Joe - 24-Nov-2010 at 02:43
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 24-Nov-2010 at 03:08
Ако убаво гледам, паркирањето пак го имаат решено (нерешено) како во стариот дел на ново лисиче и општо во аеродром, а тоа е улица-паркинг. Не знам дали зградите ќе си имаат свој подземен паркинг, но ако немаат, кога тогаш ќе се дојде до тоа дереџе да кружиш низ улициве за да се паркираш и да се убутуваш меѓу коли зошто ќе има паркирано и од страните и на средина од улицата, а да не спомувам дека пак ќе се изгубат тротоарите.Али да не грешам душа, ако има некој некакви конкретни информации радо нека ме побие, ќе ми биде драгоSmile И да не ме сфати некој погрешно немам ништо против проектов, напротив го подржувам и  сметам дека се трга една грда слика за "селската идила",што сега паѓа во очи, со цела почит за населба лисиче, да не се навреди некој.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 24-Nov-2010 at 03:23
Има и една друга работа што мислам дека кога зборуваме за паркинг решенија треба да ја земем во предвид. Аеродром и Ново Лисече се проектирани по стандарди во кои се бара 1.2 паркинг места по стан. Ова маало е проектирано со нови стандарди кај што се бара 1,8 места по стан, Така да тоа значи дека на стари две маркинг места доаѓаат три нови паркинг места или педесет проценти повеќе. Принципот паркинг-улица мене лично ми се допаѓа и е многу флексибилен и лесно достапен за возачите, а и безбеден е зашто никогаш на нив никој не се осудува да вози брзо. А и посебно за маала без подземни гаража, па и со подземни на некои згради е добар модел за пристап до сите згради и паркирање за сите.
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 24-Nov-2010 at 03:53
Зборам од оваа гледна точка, зошто во аеродром е гунгула за паркирање и сега се иде на катни гаражи зошто си имаат проблем луѓето и баш заради тоа најдобро е да се црпат искуства од таму. Не викам дека изгледа лошо и дека не е одвоен поголем простор за паркинг места, само зборам да не дојде до истиот проблем, не зборам за 5 години туку на подолг период, али ништо страшно што не може да се реши покасно...Само убаво би било на време да подразмислат малце и од таа гледна точка
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 24-Nov-2010 at 20:04
Мене најмногу ми боде очи што продолжуваат да се применуваат несфатливо кратки сегменти за приклучок кон булеварите. Во општина Аеродром има веќе има еден куп такви и очекувано многу лошо функционираат. Погледнете само како е кај Три Бисери:
41°59'21.38"N  21°27'33.56"E
Кога ќе се одземе просторот за пешачкиот премин, таму нема место да се построи ниту едно цело возило. Па се прават колони во двата правци на паркингот и настанува хаос на семафорот, а и уличката на паркингот се зачепува. Вакви точки има цел куп низ Аеродром, некои пократки сегменти, некои подолги, некои семафоризирани, некои не, некои пооптеретени некои помалку... но генерално лошо функционираат, а и таму каде што сеуште нема проблеми, сигурно ќе има во иднина бидејќи допрва треба да се дооформат булеварски профили и да се поставуваат семафори (како на булевар Авној).

И за жал гледам продолжуваат да планираат вакви приклучоци... И кај реонски центар е така и кај аква паркот и кај комплексот на ФФМ е така предвидено. А еве и во Лисиче иста приказна...

Ouch


Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 27-Jan-2011 at 04:38
Ја отварам нишкава поради големиот напредок во изградбата на зградите. Се надевам дека модераторите подобро ќе ја средат и ќе префрлат материјали од други нишки, но и од самиот портал build.mk.

Па еве што забележав вчера накај 10 и пол.

Ако може некој да оди да слика со подобра камера. И во сончево време. И да не биде преку матните стакла на автобуските прозорци.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.