build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гредоред

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
vlatce07 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Jan-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vlatce07 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Гредоред
    Posted: 27-Jan-2011 at 12:27
Што мислите за градење поткровје со гредоред. Бидејќи немам плоча а сакам да градам, мислам дека е поедноставно а и немора да се руши стариот таван. Само незанм колку е статички сигурно.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 856
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-Nov-2017 at 14:21

http://www.samsvojmajstor.com/portal/forums/uredjenje-%C5%BEivotnog-prostora/potkrovlja/konstrukcija-za-potkrovlje-na-karatavan

претпоставувам за ваква интервенција статиката е проблем само ако столбовите на куќата немаат косници или дрвото е изедено, а под претпоставка дека имаш стандардни столбови на постојната конструкција не би требало каратаванот да ти падне утре на глава, но дали уќата ќе издржи земјотрес тоа е друга ... [1][2][3] ... работа и конечно проект на градежен конструктор и качена тајфа на чатија ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=335&PID=25072#25072

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2936
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.594 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.