build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 624
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 14-Oct-2011 at 11:06
http://www.time.mk/read/f60cdcef60/cf350da92f/index.html
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Online
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 09-Nov-2011 at 20:51

Неверојатен аеродром во Кувајт!

popara на 9 ноември, 2011 во интересно - Нема коментари
1

Во Кувајт почна изградбата на еден од најмодерните аеродроми во светот… Судејќи по фотографиите, можеме да замислиме како целиот комплекс на крајот ќе изгледа…

http://daily.mk/cluster3/19212b4e265ac57533a6dd63282e72ac/989824/neverojaten-aerodrom-vo-kuvajt
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 08-Dec-2011 at 17:58
Моментални и најавени линии на кои лета Ербасот А380
(најавените се обележани со испрекинати линии)


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 24-Jan-2012 at 16:48
Број на патници на аеродромите на неколку европски земји:



РУСИЈА
Со сино 2011, 2011 проценка* или 2010**
Со црвено 2001

Eeek2  @  порастотот





ГЕРМАНИЈА
Број на патници во месец јули 2011 (бројката е дадена во заграда, а процентот на промена се однесува на периодот јули 2010 - јули 2011)






ПОЛСКА
2010






ШПАНИЈА
2011






ХОЛАНДИЈА
2011 (ако добро помнам)




Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 24-Jan-2012 at 18:20
Originally posted by Cloverstack

РУСИЈА

Eeek2  @  порастотот

И сето тоа во услови кога им требаат визи за патување во ЕУ и САД. Преговорите за олеснување на визниот режим со ЕУ се веќе започнати и до првата половина од годинава се очекува договор кој ќе овозможи поефтини визи кои ќе се издаваат за пократок рок. Сепак, за целосно укинување на визите ќе почекаат уште некоја година.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 24-Jan-2012 at 18:32
Сепак Русија има развиен домашен авиосообраќај уште од советски времиња. Баш ќе побарам колкав дел од летовите им се меѓународни, колку домашни, би била интересна информација.

Edited by гитардемон - 24-Jan-2012 at 18:34
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Online
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 17-Jan-2013 at 12:51

Турски ТАВ заинтересиран да управува со њујоршкиот аеродром ЛаГвардија

Турски%20ТАВ%20заинтересиран%20да%20управува%20со%20њујоршкиот%20аеродром%20%20ЛаГвардија

Турскиот аеродромски оператор ТАВ, кој ги управува и скопскиот и охридскиот аеродром,  планира заедно со мнозинскиот акционер Аеропортс де Пари (АДП) да конкурира за правото на управување со њујоршкиот аеродром ЛаГвардија, изјави шефот на ТАВ, Сани Сенер,  вчера.

“Заедно со АДП ќе аплицираме на тендерот за управувачките права врз ЛаГвардија аеродромот“, рече Сенер за Ројтерс за време на вчерашната посета на француска бизнис делегација предводена од министерот за трговија Никол Брик, на Истанбул.

ЛаГвардија е аеродром за домашни летови во САД и во 2011 година преку него поминале 24,1 милион патници.

Покрај двата аеродроми во Македонија, ТАВ во моментов управува со истанбулскиот аеродром Ататурк, Есенбога во Анкара, Аднан Мендерес во Измир, Газипаша во Анталија, како и со по два аеродроми во Грузија и Тунис.

http://www.kapital.com.mk/MK/region/91768/turski_tav_zainteresiran_da_upravuva_so_njujorshkiot_aerodrom__lagvardija.aspx
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 24-Jan-2013 at 20:08
Истанбул ќе го добие најголемиот аеродром во светот
Турскиот министер за сообраќај, поморство и комуникации Бинали Јилдрим денеска зборуваше за изградбата на третиот аеродром во Истанбул, што ќе биде најголем аеродром во светот.

-Победникот на тендерот за изградба на аеродромот ќе биде соопштен на 3 март. Тендерот веќе утре ќе биде објавен во меѓународните весници, рече тој.

Јилдрим објасни дека во вториот дел од проектот на новиот аеродром се планира изградба на една писта и три улици за такисти, а во третиот дел од изградбата и на терминал со капацитет од 30 милиони патници, паралелни улици за таксистите и дополнителна писта за авионите.

-Во четвртиот дел од проектот, ќе изградиме уште еден терминал за 30 милиони патници. Просторот на кој ќе се изгради терминалот ќе се простира на милион и 400.000 квадратни метри, а аеродромот ќе има капацитет од 150 милиони патници, рече Јилдрим. „Кога ќе се завршат сите фази од проектот, ќе имаме аеродром со 165 мостови за влегување на патниците во авионите, четири терминали, три технички блокови, осум контролни кули и шест писти“.
http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=41&egId=10&eventId=62221
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 20-Feb-2013 at 00:46
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 08-Jun-2013 at 18:32
Accident: Wizz A320 at Rome on Jun 8th 2013, left main gear did not extend

By Simon Hradecky, created Saturday, Jun 8th 2013 15:11Z, last updated Saturday, Jun 8th 2013 15:11Z
A Wizz Air Airbus A320-200, registration HA-LWM performing flight W6-3141 from Bucharest Otopeni (Romania) to Rome Ciampino (Italy) with 165 passengers and 5 crew, was on approach to Ciampino's runway 15 when the crew went around from about 1500 feet due to the left hand main gear indicating unsafe at about 07:20L (05:20Z). The aircraft climbed back to 5000 feet and entered a hold to work the checklists, the crew decided to divert to Rome Fiumicino because of the longer runways available. About 35 minutes after aborting the approach the aircraft performed a low approach to Fiumicino's runway 34R to have the gear inspected from the ground, which confirmed the left main gear had not extended. The crew climbed to 2000 feet and positioned for another approach to runway 34R with the left main gear not in the extended position. The aircraft touched down safely at 08:09L (06:09Z), the crew kept the left wing up as long as suitable, then lowered the aircraft onto the left hand engine, the aircraft skidded to a stop on its right hand main gear, belly (tail area) and left hand wing with the nose gear up in the air, and was evacuated via slides. Three people received minor injuries in the evacuation.

HA-LWM sitting on Fiumicino's runway (Photo: APA/EPA):





Source: The Aviation Herald

Edited by FoSsiL - 08-Jun-2013 at 18:33
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 28-Nov-2013 at 13:29
Новиот терминал на аеродромот во Шенжен, Кина.















За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 28-Nov-2013 at 13:29










За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 28-Nov-2013 at 13:39
Previous
 
Кој би рекол, аеродром со креативен покрив, а не магацински покрив каков што му поставија на "најголемиот аеродром" во регионот, кој е поголем единствено од споменикот кој се наоѓа во неговиот главен терминал, споменикот на Ацета Велики.
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 28-Nov-2013 at 18:48

Покрив кој најверојатно коштал повеќе него целиот наш аеродром...но се сложувам со поентата.
Phantasie ist wichtiger als Wissen, denn Wissen ist begrenzt.

Albert Einstein
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 10-Dec-2013 at 20:13
Шпанија продава „аеродром на духови“

Аеродром во централна Шпанија, чија изградба чинела милијарда евра, а на кој авионите не слетуваат од 2011, бил понуден за продажба за само 100 милиони долари, јавува Дејли мејл.



Со писта доволно долга за на неа да слета ербас 380, најголемиот авион во светот, и капацитет да услужи десет милиони патници годишно, аеродромот во Сиудад Реал, околу 200 километри јужно од Мадрид, станал симбол на „балонот“ на шпанскиот пазар со недвижности, пишува Франс прес.



Првиот шпански приватен меѓународен аеродром почнал да работи во декември 2008, а операторот на аеродромот, АР Аеропуертос банкротирал во јуни 2012, поради долгови од околу 300 милиони евра.





Аеродромот денес бил понуден за продажба со почетна цена од 100 милиони евра, а аукцијата ќе заврши на 27 декември, изјавил портпаролот на судот во Сиудад Реал, кој е одговорен за продажбата.





Сиудад Реал, град со околу 75.000 жители, на половина пат меѓу Мадрид и Кордоба, не привлекува многу туристи, но аеродромот бил изграден со намера да ги опслужува и шпанската престолнина и андалузискиот брег, кои се оддалечени помалку од еден час со брза железница.



Последниот патнички авион, на нискотарифната компанија Вуелинг, слетал на аеродромот кон крајот на 2011, а аеродромот бил отворен уште шест месеци, примајќи ретки приватни летови.



Пистата долга 4.200 метри потоа била обележана со жолти иксови за пилотите кои летаат во таа област да знаат дека слетувањето е забрането.



Шпанија, која полека заздравува од долготрајната рецесија предизвикана од пукањето на „балонот“ на пазарот за недвижности, има најголем број комерцијални аеродроми во Европа.

http://www.mkd.mk/svet/vesti/shpanija-prodava-aerodrom-na-duhovi-fotovideo#10
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 25-Feb-2014 at 09:54
Статистики за Лондонските аеродроми...

London's aviation traffic hits new all-time record[

This recovery has been matched elsewhere, with the world's biggest aviation hub surpassing the 140 million passengers per year mark for the first time ever (the previous record on the eve of the recession was 139,991,831).

January 2014
- Heathrow = 72,530,722
- Gatwick = 35,571,006
- Stansted = 17,924,234
- Luton = 9,709,690
- City = 3,412,449
- Southend = 983,842

Total = 140,128,943

http://www.caa.co.uk/docs/80/airport...Statistics.pdf

Edited by Џоле - 25-Feb-2014 at 09:54
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 14-Apr-2014 at 18:11
Троа фотографии од аеродромот Ататурк во Истанбул:











Edited by BOJAN - 14-Apr-2014 at 18:14
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 07-Aug-2014 at 14:10
Момци слетал некој од вас на Шарл де Гол после 10 навечер?
Не за друго, гледам малце се кубури со конекција со Париз после 11, а со оглед дека знаат авиониве да каснат, ништо чудно додека излезам од терминал и после 11 да фати.
И дали генерално Париз е безбеден град, или е на ниво на Прага?
23ka.wordpress.com
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 07-Aug-2014 at 14:26
Originally posted by N23

Момци слетал некој од вас на Шарл де Гол после 10 навечер?Не за друго, гледам малце се кубури со конекција со Париз после 11, а со оглед дека знаат авиониве да каснат, ништо чудно додека излезам од терминал и после 11 да фати.И дали генерално Париз е безбеден град, или е на ниво на Прага?



А зошто демек Прага е небезбеден??
Не генерално небезбедно е под мостовите или околу железничките станици каде што има многу бездомници.
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 07-Aug-2014 at 14:26
Originally posted by N23

Момци слетал некој од вас на Шарл де Гол после 10 навечер?Не за друго, гледам малце се кубури со конекција со Париз после 11, а со оглед дека знаат авиониве да каснат, ништо чудно додека излезам од терминал и после 11 да фати.И дали генерално Париз е безбеден град, или е на ниво на Прага?



Провери ги опциите тука:

http://www.aeroportsdeparis.fr/ADP/en-GB/Passagers/Access-maps-car-parks/Paris-CDG/Access/public-transport/

Во најлоша рака, ако пристигнеш предоцна има ноќен автобус (Noctilien, N140/143).

Безбедноста зависи од Arrondissement-от низ кој минуваш / во кој си упатен. Некои се опасни и денски.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.