build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 07-Aug-2014 at 15:04
Originally posted by jyvation

Originally posted by N23

Момци слетал некој од вас на Шарл де Гол после 10 навечер?Не за друго, гледам малце се кубури со конекција со Париз после 11, а со оглед дека знаат авиониве да каснат, ништо чудно додека излезам од терминал и после 11 да фати.И дали генерално Париз е безбеден град, или е на ниво на Прага?А зошто демек Прага е небезбеден??
Не генерално небезбедно е под мостовите или околу железничките станици каде што има многу бездомници.


Па два пати бев и делува као град без контрола, али да, особено околу населбите до главната железничка. Искрено ме изненади неинтервенирањето на полицијата врз манијакални типови кои немаат контрола и не бираат средства како да ги демолираат сите автомати од кои може да извадат по некоја паричка. Џандарите едноставно поминуваат поред нив. И после ние не сме чинеле
23ka.wordpress.com
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 07-Aug-2014 at 15:10
Originally posted by Tranquilis

Originally posted by N23

Момци слетал некој од вас на Шарл де Гол после 10 навечер?Не за друго, гледам малце се кубури со конекција со Париз после 11, а со оглед дека знаат авиониве да каснат, ништо чудно додека излезам од терминал и после 11 да фати.И дали генерално Париз е безбеден град, или е на ниво на Прага?Провери ги опциите тука:

http://www.aeroportsdeparis.fr/ADP/en-GB/Passagers/Access-maps-car-parks/Paris-CDG/Access/public-transport/

Во најлоша рака, ако пристигнеш предоцна има ноќен автобус (Noctilien, N140/143).

Безбедноста зависи од Arrondissement-от низ кој минуваш / во кој си упатен. Некои се опасни и денски.


Баш на линкот прееска разгледував и јас, фала во секој случај.
Најверојатно ќе одиме на опција shuttle, со оглед дека од терминалот до хотелот наплаќаат 18 евра по лице, плус однапред ги договараш. Доколку идеме на варијанта воз/автобус а после тоа и метро/такси до хотелот ќе фати некои 15 евра што сепак е малку сумљива варијанта во однос на шатлот. На крај краева некако со девојка на полноќ у метро, не ми излгеда као добитна комбинација.


Edited by N23 - 07-Aug-2014 at 19:27
23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 09-Aug-2014 at 20:01
Боинг 777 над Лос Анџелес

За сè има вторпат
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2122
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 29-Aug-2014 at 18:21
Dodeka noviot aerodrom "Flughafen Berlin Brandenburg „Willy Brandt“" se uste dreme prazen, odnosno zaglaven vo pravno-politickiot lavirint na samobendisanite politicari, pravnici, arhitekti itn., Tegel raboti so polna parea. Eve del od toa sto mozev da zirnam od aerodromskata ograda

https://www.youtube.com/watch?v=_6d6xq3ZALQ
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 20-Dec-2014 at 18:59
Боинг 747 полетува во маглаEdited by Џоле - 20-Dec-2014 at 19:00
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 20-Dec-2014 at 20:06
чудовиште
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 19-Jun-2015 at 08:32
Ова се најдобрите авиокомпании

Qatar Airlines беше прогласена за најдобра авионска компанија во светот за 2015 година во годишната топ 100 листа на Skytrax.

Тоа не е големо изненадување. Авиокомпанијата е позната по тоа дека им нуди на патниците во прва класа дизајнерска удобности и јадења подготвени од готвачи од рангирањето Michelin. Компанијата го опреми и претрупаниот терминал во Доха со соби за масажа, сауни и џакузи. Економичнта класа исто така, добива пофалби за удобните седишта и повеќето дозволена тежина, особено за долги летови.

Според Skytrax рангирањето е базирано на независни истражувања меѓу повеќе од 18 милиони патници од 100 земји. Вебсајтот ја утврди Катар ервејс и за најдобра на Блискиот Исток во регионалната рејтинг листа.

Иако азиските авиокомпании доминираат во топ 20, трите најголеми превозници од Блискиот Исток се во првите десет. Ниту една американска компанија, сепак не е вклучена во дваесетте најдобри авиокомпании. Најгоре во рангирањето се наоѓа Virgin America која ја зазема 26-та позиција. Delta, JetBlue, United Airlines, Alaska Airlines, American Eagle и American Airlines се доста надолу во листата.
Лидерската позиција на Qatar Airlines треба да е уште едно предупредување за американските и европските превозници кои постојано ги повикуваат владите да ги разгледаат трговските договори со трите најголеми авиокомпании од Блискиот Исток – Qatar Airways, Etihad Airways и Emirates.

Во март American Airlines, Delta и United Airlines го претставија извештајот од 55 страници, според кој субвенциите за превозниците од Заливот изнесуваат вкупно 32 милијарди долари од 2004 година. Во одговор на ова авиокомпаниите од Персискиот залив изјавија дека американските авиокомпании имаат корист од други форми на протекционизам.

Во секој случај обидите на американските превозници да достават повеќе атрактивни, но доста оскудни понуди кон своите клиенти, привлекувајќи ги со кадифен перници и еспресо машини, допрва ќе треба да покажат дали чинат.http://faktor.mk/2015/06/19/grafika-ova-se-najdobrite-aviokompanii/
За сè има вторпат
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Online
Posts: 624
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 06-Jul-2015 at 13:51
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2122
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 06-Jul-2015 at 18:33
Nitu edna evropska...
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 06-Jul-2015 at 19:33
Добро, Северна Кореја е ова, мислам дека е логично. Освен Кина и Русија, зачуден сум воопшто што има лет до Куала.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 08-Nov-2015 at 18:17
Нов аеродромски терминал во Баку, Азербејџан

За сè има вторпат
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Online
Posts: 1689
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 08-Nov-2015 at 19:27
Како мислиш нов, стар е повеќе од 1ипол година - летав таму лани на 01.12.2014 - останав без зборови - Бајка !!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 28-May-2016 at 10:33


колку цепидлака овој ОМ а јас сеуште скопскиот аеродром го доживувам ко нов, него сигурно е и бајка и басна, бар за оние животни кои од таму врват

него во најава нов кинески футурист, интерено тој во Пекинг заедно го  проектирале Заха и АДП, а овој само французите  го работеле, ќе видиме ли натака и некој изворен кинески футуризам 

[1] http://english.cctv.com/2016/05/28/VIDEeQ0noLL0nnlY4qJvZc8H160528.shtml 

 

 

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 11-Aug-2016 at 10:25
Аеродромот во Лавов, Украина

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 11-Aug-2016 at 10:25


За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 20-Dec-2016 at 12:25
Аеродромот во Братислава, сосе авионот на „Визер“ за Скопје:


Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Online
Posts: 1689
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 29-Jan-2017 at 16:03
Ryanair is in talks about providing connecting flights to AlItalia's long-haul services as it tries to ease its expansion in continental Europe. AlItalia is undergoing restructuring amid uncertainty around major shareholder Etihad, which this week said it would review its European investment strategy following the departure of its Chief Executive James Hogan. "We can help them by offering them cheap feed, low cost feed into their hubs ... but that means taking out aircraft, people, and that's very difficult politically in Italy", Ryanair CEO, Michael O'Leary said. "We are still talking to them", he added. Ryanair, which exclusively operates short-haul point to point services, is hoping to pilot a system of feeding long-haul flights in the coming months. Mr O'Leary said he hoped such plans with Norwegian Air Shuttle and Aer Lingus could start in May. The integration of their booking systems has delayed the signing of deals. Ryanair is offering long-haul carriers the ability to book its seats for resale at the same prices offered to customers on its own website. The long-haul carriers would take full responsibility for missed connections, though Ryanair would pay fines under EU rules for flights over three hours late.

Source: Reuters
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 05-May-2017 at 09:15
China's first big passenger plane takes off for maiden flight

China's first large domestically made passenger aircraft has completed its maiden flight, mounting a major challenge to Boeing and Airbus.

After about 90 minutes in the air the plane landed safely back at Pudong airport in Shanghai. The plane is a key symbol of Beijing's soaring ambitions to enter the global aviation market. The jet by state-owned firm Comac has been planned since 2008 but the flight was repeatedly pushed back.

For Friday's maiden flight, the plane carried only its skeleton crew of five pilots and engineers and took off in front of a crown of thousands of dignitaries, aviation workers and enthusiasts.Ahead of the flight, state television said the plane would fly at an altitude of only 3,000 metres (9,800 feet), some 7,000 metres lower than a regular trip, and reach a speed of around 300 kilometres (186 miles) per hour. The C919 is designed to be a direct competitor to Boeing's 737 and the Airbus A320. It's estimated that the global aviation market will be worth $2tn (£1.55tn) over the next 20 years.

The plane still relies on a wide array of imported technology though, it is for instance powered by engines from French-US supplier CFM International. Orders have already been placed for more than 500 of the planes, with commitments from 23 customers, say officials, mainly Chinese airlines. The main customer is China Eastern Airlines.

Europe's aviation safety regulator has started the certification process for the C919 - a crucial step for the aircraft to be successful on the international market. China has had ambitions to build its own civil aircraft industry since the 1970s, when leader Mao Zedong's wife, Jiang Qing, personally backed a project. But the Y-10, built in the late 1970s, was impractical due to its heavy weight and only three of the aircraft were ever made.

http://www.bbc.com/news/world-asia-china-39814146?ocid=socialflow_facebook&ns_mchannel=social&ns_campaign=bbcnews&ns_source=facebook
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 16-Nov-2017 at 21:51Браво сега им фали уште Притехничка авиокомпанија и да почнат да рушат цени низ свет ...

еве тро и конкурентска креативност, која кај нас најефективно би поминила антички или изворно, нормално ако некогаш пак добиеме национален авиопревозник ... хм да им свири лајв тезга изворен, чалгаџиски или плех оркестар, нормално по избор преку мнозинско гласање на букираните ...

би ги издвоил 3-ка, 5-ка, 8-ца и 13-сетката, а и 11-кава може да биде фора ако е со глоу ин дарк - фосфоресцентна боја ...

https://www.scoopwhoop.com/Weirdest-Airlines-In-The-World/
Kulula Airlines: The airline with neon green humorous planes
Kulula means 'It's Easy', and the airline is a low cost carrier around South Africa. The planes employ a unique, tongue in cheek livery, with paint jobs spelling 'Flying 101', 'This Way Up' and 'Mile-High Club Initiation Chamber' around the body of the plane.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 21-Jun-2018 at 16:36
Новиот аеродром во Симферопол, Крим (Русија). Изграден за 22 месеци, вкупно чинел 32 милијарди рубли (околу 434,5 милиони евра).

повеќе фотографии на https://varlamov.ru/2955394.html
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.131 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.