build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 16-Jul-2018 at 13:33
Еве еден сувенир од мене. Air Koryo
Edited by pbanks - 16-Jul-2018 at 13:35
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 07-Aug-2018 at 17:01
Интересно видео за сибирскиот воздушен простор и како Русија го користи тоа да наплаќа „мрсно“ за прелетите на комерцијалните авиокомпании.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6803
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 28-Oct-2018 at 11:05
Новиот аеродром во Истанбул,најголем аеродром во свет,три и пол пати поголем од оној во Франкфурт.

Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 18-Mar-2019 at 09:15
Flawed analysis, failed oversight: How Boeing, FAA certified the suspect 737 MAX flight control systemIt is all Airbus's faulthttps://twitter.com/trevorsumner/status/1106934362531155974?s=21&fbclid=IwAR1K5lF9D_sHTda1Mg1XzeGRbOyiGkLb-1bVqGwPX2HMBDVOX2JHNPMX6cQEdited by Tranquilis - 18-Mar-2019 at 09:16
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 4745
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 18-Mar-2019 at 09:32
За волја на вистината, да се приземји МАХ-от е во интерес на секоја држава вклучена во производство на авиони - Бразил и ЕУ како први како вистински конкуренти, но очајните Кина и Русија се уште погласни поради нивните ЅЈ100 и С919.

Читав извештаи уште пред несреќата на Lion Air дека неколку пилоти во САД не се задоволни и неколку пати морале да се вратат назад после полетување, но факт е дека сепак постои опција да се избере manual trim и на МАХ-от (што значи дека пилотите не се беспомошни ако се случи нешто вакво), но тоа не е вклучено во нивната обука точно поради напишаното во статииве - за да нема потреба од скапи дополнитени обуки.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 04-Jul-2020 at 14:14
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.