build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 16-Jul-2018 at 13:33
Еве еден сувенир од мене. Air Koryo
Edited by pbanks - 16-Jul-2018 at 13:35
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 07-Aug-2018 at 17:01
Интересно видео за сибирскиот воздушен простор и како Русија го користи тоа да наплаќа „мрсно“ за прелетите на комерцијалните авиокомпании.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15032
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 28-Oct-2018 at 11:05
Новиот аеродром во Истанбул,најголем аеродром во свет,три и пол пати поголем од оној во Франкфурт.

Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 18-Mar-2019 at 09:15
Flawed analysis, failed oversight: How Boeing, FAA certified the suspect 737 MAX flight control systemIt is all Airbus's faulthttps://twitter.com/trevorsumner/status/1106934362531155974?s=21&fbclid=IwAR1K5lF9D_sHTda1Mg1XzeGRbOyiGkLb-1bVqGwPX2HMBDVOX2JHNPMX6cQEdited by Tranquilis - 18-Mar-2019 at 09:16
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 18-Mar-2019 at 09:32
За волја на вистината, да се приземји МАХ-от е во интерес на секоја држава вклучена во производство на авиони - Бразил и ЕУ како први како вистински конкуренти, но очајните Кина и Русија се уште погласни поради нивните ЅЈ100 и С919.

Читав извештаи уште пред несреќата на Lion Air дека неколку пилоти во САД не се задоволни и неколку пати морале да се вратат назад после полетување, но факт е дека сепак постои опција да се избере manual trim и на МАХ-от (што значи дека пилотите не се беспомошни ако се случи нешто вакво), но тоа не е вклучено во нивната обука точно поради напишаното во статииве - за да нема потреба од скапи дополнитени обуки.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 04-Jul-2020 at 14:14
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 01-Nov-2020 at 13:40
След девет години закъснение вчера я откриха берлинската аерогара ,, Вили Бранд".
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 01-Nov-2020 at 19:58
Хахах, сериозно конечно го отворија. Овој аеродром беше најголемиот срам во историјата на германското градителство.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15032
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 14-Oct-2021 at 15:53
„АЛИТАЛИЈА“ ЗГАСНУВА ПО 74 ГОДИНИ, ПОСЛЕДНИОТ АВИОН СЛЕТУВА ВЕЧЕРВА ВО РИМ


Важно поглавје од историјата на италијанската авијација ќе се затвори вечерва кога во Рим ќе слета последниот авион на авиопревозникот „Алиталија“, кој долго време е оптоварен со финансиски проблеми.

„Авионот од Сардинија ќе слета на аеродромот ‘Фјумичино‘ во 23:10 часот“, изјави портпаролот на компанијата.

Таа потоа ќе престане да постои по цели 74 години. Компанијата беше основана во 1947 година и во наредните децении беше бренд со кој се поистоветуваше поствоениот економски подем на Италија.

Новата државна авиокомпанија „Италија транспорто аерео“ (ИТА) почна да работи денеска. Таа се смета за наследник на „Алиталија“, иако и италијанската влада и Европската комисија сакаат да ја оттргнат од нејзиното проблематично финансиско минато.

„Алиталија“ немаше остварено годишен профит од 2002 и иако беше приватизирана во 2008, продолжи да прима голема државна помош. Во 2017 прогласи банкрот.

ИТА, во која владата вложи 1,35 милијарди евра, ќе оперира со 52 авиони и во прв момент ќе лета кон 45 дестинации.

https://sdk.mk/index.php/svet/alitalija-zgasnuva-po-74-godini-posledniot-avion-sletuva-vecherva-vo-rim/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 10-Mar-2022 at 17:02
Збогување со украинската Мечта

Мечта (Мрија), технички познат како Антонов Ан-225, е најголемиот товарен авион што некогаш летал на планетава. Создадена за потребите на советската вселенска програма, чудовишната Мечта беше начекана неподвижна во хангарите на матичниот аеродром Антонов во близина на Киев и уништена на лице место за време на борбите меѓу Русија и Украина за аеродромот во Гостомел. Последен ангажман на Мечта беше да пренесе медицинска опрема од Кина во Данска.

цел текст тука https://off.net.mk/off-course/zboguvanje-so-ukrainskata-mechta
За сè има вторпат
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 521
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 10-Mar-2022 at 19:33
od site svetski web strani koi imaat pisuvani za ova najde da ja share-uvas ovaa koja propagandira za stranata koja go unisti doticniot avion.WallbashWallbashWallbash
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 24-Apr-2022 at 11:11
https://www.youtube.com/watch?v=qSH6zYR9Vdw

https://www.youtube.com/watch?v=H1ZxKEmBXg8&feature=youtu.be

Dve moi kratki videa )
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.324 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.