build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија > Ваши концепти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Концепт за стадион во Аеродром - Ново Лисиче

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Концепт за стадион во Аеродром - Ново Лисиче
    Posted: 10-Feb-2011 at 17:45
Не знаев каде да го ставам, сепак се мислам што ќе правам, но еве една како најава, ако решам да го правам.Edited by FoSsiL - 19-May-2011 at 16:07
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Feb-2011 at 17:58
Дефинитивно треба да продолжиш да го разработуваш.
Само малку тој лакот одозгора ме потсеќа на Вембли.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 10-Feb-2011 at 18:04
Да. Но Вембли има еден лак, и е паралелно поставен со теренот, а овој го сече. Друга работа е што би имал најмалку 2 вакви лака, или најмногу 4. Сеуште не сум се одлучил. Истотака треба да биде затворен, и да функционира и како спортска сала, при што теренот би се спуштал и би се ределе монтажни трибини. Капацитетот би бил како на оној во Словенија, при што кога би се трансформирал во сала би собирал и повеќе.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 10-Feb-2011 at 18:20
А еве и кај би го сместил.


Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 10-Feb-2011 at 18:24
Kaj ќе ги сместиш тие 4 лака незнам.
Најдобро би било уште еден ист ваков од другата страна.
А ќе се отвара или цело време ќе биде затворен?

И дај координати ова ништо не се познава.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 10-Feb-2011 at 18:41
Ги преместив постовиве во нова нишка.

Се работи за следнава локација, која веќе е дел од програмата „Аеродром 2011“. Како и да е, тука дефинитивно треба(ше) да има стадион, можеби не толку голем, ама сепак. Тука играл ФК Југ, кој отсекогаш сум сакал да се обнови. На Аеродром и околината му треба еден фудбалски клуб.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 10-Feb-2011 at 19:01
Па и не е толку голем. Би рекол и помал од Градски, но лаковите опфаќаат голем простор меѓу нив па затоа така изгледа. Нема атлетска патека, само фудбалски терен кој може да се трга и да се поставуваат други терени, дури можно мислам дека е и базен. Исто така може да се поставува платформа за концерти, манифестации, дури може и да се создаде простор од јавен карактер како плоштад или парк, барем јас како си замислувам. Можно е да се вгради и некој вид на трговски центар.

Но и така тој простор е празен и речиси да нема нешто за рушење, освен некои бараки, привремени објекти и огради....

Едит: Извини Филип не ти одговорив на прашањето. Ќе биде поголемиот дел застаклен, но ќе има подвижен кров, само сеуште не сум одредил каков. Во секој случај мислам дека голема механизација за кровот нема да има, Ќе биде нешто просто но ефикасно. Другиот мал дел кој би останал, како што би биле носачите би биле од бетон, односно најверојатно обложени со некој светол, но не проѕирен материјал.... Околу локацијата, еве алекс покажа, веднаш позади базенот Бисер во Аеродром, кај тренинг теренот на Касарната Гоце Делчев.
Edited by FoSsiL - 10-Feb-2011 at 19:06
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 10-Feb-2011 at 19:13
Ах. после овој последниов мој пост почнаа некои збунки да ми се создаваат. А како уствари би ја направил констркцијата на кровот....
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 10-Feb-2011 at 19:20
Еј, за да не постираш скриншотови со низок квалитет и со сите тракатанци од лево и од десно, во Sketchup оди вака:

File -> Export -> 2D Graphic

Ај пробај

Edited by гитардемон - 10-Feb-2011 at 19:21
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 10-Feb-2011 at 19:48
Многу подобро. Фала.


Имам прашање кои многу ме копка. Поготово за оние кои се разбираат во ова. Дали лакот е стабилен вака како што изгледа. Груба проценка и дали би можел да се изведе во реален живот, а притоа да се запазат сите стандарди и норми за сигурност и сеизмичност.

ЕДИТ: Сепак би одел малку повеќе од обично под земја, со црвсти темели и цврста надземна конструкција од армиран бетон, со можност да има една или две скелетни, незнам како да ги кажам, дебели чилични шипки од едниот до другиот крај.
Но сега пак се појавува и прашањето на тежината. Да не биде претежок.
Edited by FoSsiL - 10-Feb-2011 at 19:52
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 10-Feb-2011 at 20:04
Ако ти треба текстура со сини столчиња, еве ти го овој стадион:

http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=7ffa8bd8168dbffd960047c26861ac22&prevstart=0

Отвори го во Sketchup, оди на алатката со кофичка, fill како се вика, и претпоставувам за windows командата е ctrl+click и ќе направиш pick up texture. Потоа оди на твојот модел, и пак со кофичката (сега текстура ти се сини столчиња) кликни на површините што сакаш да имаат столчиња, и ете ти. Ај пробај.

Edited by гитардемон - 10-Feb-2011 at 20:08
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 10-Feb-2011 at 20:15
Фала многу... Морам да одам сега, ќе пробам утре, па ќе пуштам слики.


Фала за секоја помош
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-Feb-2011 at 14:52
Еве мало надополнување.


Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Feb-2011 at 15:06
Ама текстурирањето, гитар, баш сега пробав не ми иде баш. Многу се ситни столчињата/
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-Feb-2011 at 15:12
Хм..Незнам зошто не си направил лаковитеда завршуваат на ќошињата на стадионот.Ваке и од небо и од земја не изгледа многу добро..Ама веќе си свршил работа.   

Edited by FT - 11-Feb-2011 at 15:13
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 11-Feb-2011 at 17:26
Лаковите не можат дa завршуваат на ќошињата на стадионот поради тоа што стадионот е правоаголен така да самите ќошеви на самиот стадион не се дијагонално симетрични.

Но, најдов компромис. Стадионот и лаковите да бидат заемно симетрични во однос на центарот на теренот. Така да центарот би преставувал оска и за двете споменати. ЛОЛ. Колку сум само официјален и темелен.

Како и да е. Еве што добив.И се повеќе и повеќе ми личи на шатор. Можам и тоа да го претставувам како инспирација. А на почетокот почнав со моливот во рака (маусот во рака ) без никаква идеја или конкретна инпирација.

Најпрвин да се извинам за последователните постови, ќе гледам на крајот од денов да ги соберам во еден. 

Имам неколку прашања чии одговори ми се важни и голема потреба.

1. Дали постои некој ист или сличен стадион некаде во Светов?
2. Дали по ваша проценка е функционален, и дали има потреба од ваков дизајн? (Добро ова, чим мене ми се допаѓа, и имам некои несојдневни замисли за него, мислам дека барем за мене е рационален и исплатлив проект).
3. Дали е технички, инжењерски исправен (Ова ми е многу важно, зашто ако не е изводлив за денешни услови, џабе ми е). Значи кратко, дали може да се изгради и да биде сигурен, стабилен? Јас за мене знам дека може, ама сепак барам од вас второ мислење. Ако има некој тука што има повеќе познавања во градежништво, инжењерство и архитектура уште подобро. Но сечие мислење ми е важно. Проценка, проценка, како ви изгледа на вас така. Па ќе соберам гласовите на крај и ќе видаме каква судбина ќе има.

Ајде


Edited by FoSsiL - 12-Feb-2011 at 11:43
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 11-Feb-2011 at 17:39
Ме интересира ваша проценка за капацитетот на гледачи за стадионов. Незнам јас мислам не повеќе од 20к, но реално од 10-15к.

Еве уште нешто што доправив. Имав гости па не го чепкав некое време.Edited by FoSsiL - 12-Feb-2011 at 11:44
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 12-Feb-2011 at 12:45
Десен клик на површината каде што си текстурирал, од менито одбери texture->position и после влечи на тоа зеленото и таман ќе ти дојдат столчињата
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 12-Feb-2011 at 12:49
Ќе пробам, се надевам ќе функционира.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 24-Feb-2011 at 15:13
Што по ѓаволите се случува тука. Како се осмелуваат да градат на мое место
Бај д веј ако знаете што е префрлете го или отворето нова нишка. Незнам каде има општо нишка за вакви работи, воедно не ни знам со каква намена е објектов.
Edited by FoSsiL - 24-Feb-2011 at 15:14
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.