build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија > Ваши концепти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Концепт за стадион во Аеродром - Ново Лисиче

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 24-Feb-2011 at 17:39
Станбени згради се, мислам ги гради ЈПССДП, евидентирани се некаде...

Не знам како полагаш право на тој простор, кога стадионов ти е за во Мичурин? 
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 24-Feb-2011 at 18:12
Ама јас не го именував така. Алекс го именуваше. Јас би го именувал Стадион "Бисер"- Аеродром. А тој простор јас си го резервирав. Ама изгледа дека некој пред мене го платил. Добро сега, тоа е. Ќе барам друга локација.

Заборавив


Edited by FoSsiL - 24-Feb-2011 at 18:15
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 17-May-2011 at 21:33
Ахахахаххахах ги зезнав... Си најдов ново место за Стадионов... Само што сега алекс ако сакаш преименувај ја нишкава во Концепт за стадион во Аеродром или Ново Лисиче...


Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 17-May-2011 at 21:49
Ти сакаш стадион пред зграда да си градиш, а?
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 17-May-2011 at 21:51
еј.. па да... овој ми е поблиску... уште подобро... ќе го гледам можеби од тераса

Edited by FoSsiL - 17-May-2011 at 21:51
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 19-May-2011 at 16:09
И ај дајте нешто кажете... ве молам...

Што мислите... Реална можност е?

Ја мислам дека би било супер, и така целиот тој потег од МЗТ салата, тоест сега со новото теренче од таму, па до тука е во тој фазон, спортски објекти и паркови...

А и супер е што веднаш до него е и тренинг центарот на ФФМ...


Edited by FoSsiL - 19-May-2011 at 16:13
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 19-May-2011 at 16:41
Гитар- Ќе може ли да ти го дадам да ми ги направиш трибините, бидејќи јас пробував ама никако да сконтам како... Ако не ти е проблем и ако не ти зема многу време ако сакаш да ми помогнеш... и ако е можно да бидат сино-бели трибини
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 19-May-2011 at 16:46
Дај ајде линк да го спуштам, ќе ти снимам и клипче за столчињата
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 19-May-2011 at 16:55
Here it is... http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=93d8dbb4250a71689d9c1adc98da2fcb

Ако мислиш дека може за некои работи да се создадат подобри решенија, слободно промени...

И благодарам многу... Клипчето е добредојдено исто така...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 19-May-2011 at 18:03
Вакви стадиони ќе најдеш ако побараш white stadium и blue stadium. Guaranteed to work за било која боја ти треба! Еве ти за да сфатиш шо како:Iнаку песните се то шо течи во моментот Ништо скриено. Моментално акустична металика

Edited by гитардемон - 19-May-2011 at 18:05
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 20-May-2011 at 22:54
Ништо Гитар, не ме бива... фала во секој случај...

Но еве направив вака, сега колку толку тоа е... ги поделив и ги обиев со боја...

Еве и неколку слики...


Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 20-May-2011 at 23:08
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 21-May-2011 at 20:28
Не зборам повеќе и не објаснувам ништо, што е што... додека не прашате... Но еве нешто слики...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 28-May-2011 at 15:40
Локацијава на стадионот ти е одлична.Покрај вардар и во најубавата урбано градена населба Ново Лисиче.Со оглед дека од спротива се градат 14 станбени згради истиот простор наоколу ќе се урбанизира кој сега преставува дива депонија.Супер ти е локацијата.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 28-May-2011 at 15:56
Тоа е нешто комбинација на мочуриште, бара и депонија. Така да, да треба да се урбанизира а ова е супер пример како би требало да биде... барем според мене

И одлична прилика да се развие и инфраструктурата во тој дел... Односно проширување и пробивање на АВНОЈ во Лисиче, а од друга страна пак средување, реконструкција и премостување на Фебруарски Поход на левиот брег на Вардар, поврзувајќи се со тамошната инфраструктура...

Би се создала одлична мрежна инфраструктурна врска за повеќе населби... и повеќе намени...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 28-May-2011 at 16:16
Mi se dopagjaat visokite zgradi. Bi bilo ubavo da se izgradi cel toj del pokraj Vardar so Visokokatnici i parkovi Yes
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 28-May-2011 at 16:36
Финтата со концептов е тоа што не го замислувам само како стадион, или обичен стадион. Го замислувам како многу повеќе. Може да биде арена за сите видови спортови. Кровот се затвара и може да се игра на секакви услови и секакви натпревари, потоа кноцерти, други културни настани, саеми и друго. Исто така има подземни гаражи, комерцијален простор, простор за забава и рекреирање, за релаксирање, паркови и градини.

Значи во никој случај не го замислувам како стадион, кој би се посетувал само фудбалски натпревари, го замислувам како место-комлекс кој ќе биде посетуван 24/365 дена во годината... Го замислувам како место каде што многу луѓе ќе се среќаваат и ќе се дружат. Сакам да претставам некој нов начин на живеење...
Исто така го замислувам како место кое секое време ќе има посетеност од најмалку 50-60% од неговиот капацитет...

Полека ќе го развивам... секако ќе зависи и од вас, колку ќе бидете заинтересирани... А и ќе зависи малку и од компјутерот... но ќе пробам се да претставам, ако ништо друго да објаснам...

Кулата, или поточно 6те Кули, се мулти-функционални, односно со комерцијален, деловен и станбен простор... но и со јавен простор, хотел, ресторани, конгресен центар и слично... конгресен центар се мислам дали да биде тука или кај стадионот, а мислам дека тука би било поприкладно.... Во секој случај тоа е цел комплекс, заедно се и стадионот и кулите и треба да функционираат заемно, и поврзано...


Edited by FoSsiL - 28-May-2011 at 16:48
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.