build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градење со камен

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 13-Feb-2013 at 17:10


Трајче а зошто толку фуга на чешмана горе,ајде кај вертикалниот ѕид и некако ама на ова лакот од мијалникот мислам си претерал,но може таква била нарачката што не ми се верува,не дека е грдо ами мислам ваков проред (да неречам е тежок) бара посветено одржување потака во случај да се насобира мовоина по каналите

не ми замерај што дофрлам чисто колку да се отвори некоја дебата,ем јас сум повеќе мераклија на сува ѕидарија него ова фугираниве муабети

патем кажи дали користиш мозаици или нешто уметност посреди работата или повеќе ја тераш мајсторски истата!?

Edited by +Protagorist - 14-Feb-2013 at 00:05
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
tralou View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Feb-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote tralou Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 06-Mar-2013 at 23:01

    Да бев уметник немаше да прифатам диктат и да го изведам вака ,како што е.Но јас сум мајстор и морав .Инаку ,ја ’’испукав’’сета  ’’муниција ’’ и немав доволно материјал да завршам.Едноставно ,ова беше најприфатливото решение.                                                

      Што се однесува до одржувањето,градбата е третирана со акрилен безбоен лак за камен и не бара посебно одржување , ниту пак некогаш на неа ке има мов заради Ph вредноста на лакираната површина.

     Каменот е туф ,а внатрешноста  на  мраморот е од кварцит .Фугите во мраморот третирани со hidromal flex  заради водонепропустливост.Користев малтер сод ситен песок , цемент и адитив Isomat.   Edited by tralou - 06-Mar-2013 at 23:09
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 12-Mar-2013 at 12:09

Ова досега излезе најинформативен а воедно концизен одговор на некоја моја дилема ил закачка заради комуникација,камо да беа волку отворени сите неимари на форумов може и нешто чоек ќе научи иако денес уката ретко се споделува а најчесто распродава!

патем дај кажи колку брзо ѕидаш и наплаќаш од квадрат еднострано и двострано,и дали битно се менува цената доколку каменот е потежо за дообработка... просто дај твој есап како стојат работите...
  

Edited by +Protagorist - 13-Mar-2013 at 19:46
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
tralou View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Feb-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote tralou Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 14-Mar-2013 at 13:14

      Што се однеува до науката и тоа кој кажува ,а кој не кажува тајни од својот занает мислам дека нема потреба од криење.Во ера на интернет -не постојат тајни.        

     Многу важно е да се каже дека колку и да е добро теоретски поткован,ако нема искуство пак не бидува.Ќе се мачи ,работата нема да оди и квалитетот ке биде сомнителен.Јас учев во странство и мајсторите таму намаа предрасуди околу предавањето на знаењата.


 

 Edited by tralou - 14-Mar-2013 at 13:44
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 07-Mar-2014 at 11:06
Трајче не спомна која цена ти е квадрат еднострано а која двострано, иако ова е променлива ставка

и кога се пазари народ на сатница колку зијани во однос на квадрат

патем само една рака лак е доволно или треба две

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Online
Posts: 2393
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 07-Mar-2014 at 13:02
Наспроти нашиве селски грамадни камени куќи, овие камени куќи од Андора го одземаат здивот:

http://farm5.staticflickr.com/4123/4897518542_2e3c9ac0cd_b.jpg
http://davidplusworld.com/wp-content/uploads/2011/10/Andorran-House.jpg

http://farm8.staticflickr.com/7125/7820580706_01d82cc7f6_o.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f3/House_in_Ordino._Andorra_220.jpg

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 07-Mar-2014 at 14:24


pa kumanovac ti neli si cul deka andorcite se rodum od Makedonija XD a za tuka velish tapa bilo, izgleda ne si videl stara profana arhitektura finansirana od gurbetlii i chorbadzii, ta ne samo po gradtchinja ami i sela, denes za zal retko se naogja majstor koj ke ti isklesa umetnicki kamen za na kukja, a i ovie primeri sto gi imas kaceno iako dobri sepak se boza za nasite kombinacii shto gi imame ovde od kamen-chardak-erker trkni i do kostursko i melnicko pa i dalmacija da vidish nashi neimari shto krevale, sepak po wwIi da nerecham od titoizmot navaka seto znaenje se poshtomdosa, ta sega narod uchi po nadvor vo italija, spanija pa i anglija, no so malku upornost i stimul od drzavata pak i tuka moze da krene ovaa pojava, ta koga kopanicharite preziveaja zosto da nemozat ustabashiite, sepak denes treba i shkola i eden dolgorochen proekt ko sk,14 kade bi se praksirale novopechenite neimari, jasno vo ova ke treba da zemat debelo ucestvo i istoricari na umetnosta pokraj eden dvajca od gradezen a koi bi gi vratile vo zivot i site vizantiski tehniki tipicni za ovdesnata sakralna arhitektura so ogled deka izobiluvaat so keramoplastika koja bez zdiv go ostava choveka i deneska
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Online
Posts: 2393
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 07-Mar-2014 at 16:16
Можеби имаш право. Андора ја разгледував преку Google street view и ако некого го интересира, таму може да види и поубави камени градби отколку овие што ги постирав овде.

И не само што не сум видел таква профана архитектура кај нас, туку не сум ни чул дека постои.

Изгледа денес, покрај вакви културни промотори на фарми, сулејмани и "галии" со тенди, човек мора за секоја уметност што ја има Македонија, како што се музика, архитектура, копаничарство, да изигрува детектив доколку сака нешто да научи за својата земја.

Edited by phenomenon - 07-Mar-2014 at 16:17
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 07-Mar-2014 at 19:19

moze ako bea i nasite postari primeri lakirani pojke ke ti fatea oko, licno mene tokmu onie poarpadzik em suvodzica me vlechat, umeshnost e shro takvi i so vekoi stoele dokolku imakoj da cuva krov da neojdi, sepak seuste ne sme sotreni samo na muzejski eksponati ta patot pod noze i skitkaj po sela mesto meani

za pocetok trkni do staro nagorichane, potoa skokni do drzilovo odtamu do galicnik pa do dolgaec potem teraj trpejca a od tade kurbinovo za preku gopesh da slezish smilevo a od tamu zurche a potoa zrze pa prefrli preku staravina v stojakovo a od tamu dobrejci pa novo selo za preku cheshinovo da se vratish doma od skachkovce, i jasno deka segde ke naletash na shaluvani muabeti pa i galichnik no imaj na um deka narod masovno bil odvraten od zivot na selo i getoiziran fabricki po gradoi, ta i ona shto sme imale ili veke e ispusteno ili i ponataka se ispustuva

od gradchinja ti spomnav gore krushevo melnik kostur odi da plaknesh ochi, sepak mnogu shto i tamu celosno zaminalo zaborav no eto bratja blgari napraile za balkanskite vojnit.e. poniv uba reportaza za cela Makedonija, a moze da se najdi mnogu aber i od serbski bratja sepak osven fragmentirani reportazi nemam naletano na vakva monografija www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=557&PID=109346#109346
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 10-Mar-2014 at 13:21

te snema coek da ne ojde po selava tuku kako go svrte muabetov so andora izleze ko kamena utakmica ta i ja bi rognal vo slichna nasoka

iako nashava arhitektura e slichna ko na cel balkan, sepak sme shirele stilot so erkerite i chardacite naokolu, no neznam od kade vlechat istite koren so ogled deka kolku shto primetiv tipichni se i kaj hunzite v pakistan, ta bi sakal da chujam nekoj poupaten kaj se mozhe da se sretne ko avtohtona pojava, osven balkan, ovaa nasha kombinacija od kamen+erker+chardak...

mozebi kina ili peru, navistina bi bilo interesno da cujam ili vidam arhitektonsko-istoriski paraleli pomegju stari izvorni tehniki na izvedbi vo kamen, kolku shto znam Kurbizje ja ima izdvoeno nashata izvorna gradba kako kulminacija od narodna arhitektura koja nekade ja sretnal, shto neznaci deka tie pred nea ne bile originalni, no samata nejzina ednostavna kompleksnost koja fraktalno rastela i se shirela po makedonskite brda i planini mislam bila seopst spektakl za setilata, popravete me ako gresham

Edited by +Protagorist - 10-Mar-2014 at 14:21
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 12-Mar-2014 at 20:30

interesno, namesto poeftin, dekorativniot kamen e poskap od prirodniot koj pr. po stovarishta od kamenolomi odi 5evra kvadrat plocha dodeka dekorativniov e 30 evra kvadrat

a ako se stavi na toa i plochkarot min 10 evra kvadtrat plus materijal za izolacija i lepenje i eto ga 50 evra kvadrat deko-kamen, shto za enterier i nekako ajt bi razbral ama za eksterier, brej pa toa treba da si em instant roden em instant nafatiran, duri ni firmi nepoznavam koi proshle pr. 10 kvadrata fasada so ovaamatematika, ne deka nema, za taa cena bi odel so mermer od Prilep
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 22-Mar-2014 at 20:35

simbioza na kovachka i klesarska egzotikaEdited by +Protagorist - 22-Mar-2014 at 20:40
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 30-Mar-2014 at 15:14
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 12-May-2014 at 22:23


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 16-May-2014 at 06:50

средновековни техники, документарец за репро замокот Гидеон [1][2][3]

http://www.bbc.co.uk/programmes/b04sv5nc~

од ГД би ги издвоил овие две епизоди, иако секоја една има корисно инфо ако не абер за камен

~

The Contemporary Barn Conversion - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Grand_Designs_episodes#Series_6_.282006.29~

The 14th Century Castle - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Grand_Designs_episodes#Series_7_.282007.29Edited by +Protagorist - 07-Oct-2016 at 19:24
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 17-May-2014 at 08:10HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 18-May-2014 at 00:21

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 18-May-2014 at 13:14interesno nikogas ne koristam rakavici koga teram rabota so var
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 25-May-2014 at 21:08

brej kamen klavir shmishajbna

da se nadovrzam na predposlednoto video, eto denes klesanjeto go mehaniziraa duri Mikrosam kompjuterski precizno klesa kamen so negoite cnc-a [1] a ova so shmishajbnive kje mu dojde ko poluavtomatska ekspresija [1] isto fora se hilti za brzo shtemanje http://www.thesculpturestudio.com/stone_carving_tools.htmlEdited by +Protagorist - 25-May-2014 at 21:10
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 26-May-2014 at 09:00


neznam shto tolku merak po ispoliran granit il mermer, aj da e vo prashanje ahat i nekako no i vo toj sluchaj ko podna opcija se od ispoliran kamen e teshka perverzija, zar suetata kje im svetne na domakinite ako podniv podot sjae

vo ovoj pravec bi opravdal samo teraco poplochuvanje od otpadoci od mermerni plochi koi se od prilika 5€ kvadrat, a istite bidejki se raskrsheni i vo razlichni boi otkako kje se slozat go razvlekuvaat vnimanieto ta nema potreba od osobeni natamoshni odrzuvanja na ovie povrshini prosto so samoto toa shto se odlomci od razlichni kamenja i plochi nema logika da se ochekuva deka bi se postignal uniformiran sjaj so ekstra poliranje ponatamu, ushte plochkarot da ima tro inventivnost i da sklepa nekoj improviziran mozaik od vakva refus-paleta mermerluci i eto merak bez sueten chalamHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.