build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градење со камен

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 08-Jun-2014 at 14:58
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 15-Jul-2014 at 05:12
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 06-Aug-2014 at 07:38



eftini zidoi iako znaat da zavrshat rabota, ona shto e sraboteno so zadovolstvo nikogash ne zrachi eftino, od druga strana avtentichno gradenje so kamen e neophodno za mesta ko ulica MKD a za zal tamu se tera so improvizacii [1] ajde olesnitelna okolnost e shto ova na domot na majka Tereza e samo fasadiran kamen pa moze lesno da se prepakuva utre dokolku ima koj da AAM da potikne takva inicijativa

eve im ko za ironija ruralna inspiracija i toa privatna, a kolku povekje treba usul koga se tera so javni pojavi

https://www.inspirationgreen.com/art-of-the-stone-wall.html

eve eden primer kolku ne e ednostavna rabota nit podzidok za v dvor, vprochem i za v gradina treba da se ima aber [1][2]




Edited by +Protagorist - 06-Aug-2014 at 08:10
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 06-Aug-2014 at 08:24

gradenje ruralno suvodzidica, dali ko bedem za reka ili potpora za brdo, pa i podzidok za kompost, i tolku ne e strashna rabota, no za suvodzidica definitivno treba da se vkleshtat dobro kamenjata, jasno so pogolemi vo temelite i na kraj so odredena kosina za podobra stabilnost na dzidot, a voedno treba chovek da ima aber i za potreba od drenaza i kompaktnost na zemja, no koga improvizira mnogu shto i kje mu se oprosti

http://crstone.hubpages.com/hub/How-to-make-a-natural-stone-retaining-wall




Edited by +Protagorist - 06-Aug-2014 at 08:29
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 31-Oct-2014 at 19:18

http://www.dragodid.org/

радно време се сматра од сунца до сунца



HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 08-Feb-2015 at 20:02

веројатно посреќни се оние (ѕидови) на кои каменот им менува бои

и тоа космополитски за ич пари [1]



Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 08-Feb-2015 at 21:08
Зошто денес Македонците воопшто не градат куќи од камен, туку сите града еднолични, монотони, безидентитетни комунистички куќи? Поскапо е, неизводливо?

Инаку, Македонците од Мала Преспа се познати градители на такви куќи, а тие села таму имаат баш убави автентични куќи од камен.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15039
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 08-Feb-2015 at 21:34
Originally posted by Kid_A

Зошто денес Македонците воопшто не градат куќи од камен, туку сите града еднолични, монотони, безидентитетни комунистички куќи? Поскапо е, неизводливо?


Овој дел не ми е јасен многу... Како и да е, одговорот е едноставен - зашто тоа е поевтино во нашава сиромаштија.

За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 09-Feb-2015 at 01:27
Originally posted by Џоле

Originally posted by Kid_A

Зошто денес Македонците воопшто не градат куќи од камен, туку сите града еднолични, монотони, безидентитетни комунистички куќи? Поскапо е, неизводливо?


Овој дел не ми е јасен многу... Како и да е, одговорот е едноставен - зашто тоа е поевтино во нашава сиромаштија.

Па, нели луѓето во СР Македонија живееја во благосостојба? Што ги спречило да градат куќи со камен?

Со индустријализацијата и погрешната политика на урбанизација многу села во Македонија се запустија и уништија, а прекрасни предели останаа тотално пусти.

Многу села во Македонија се жив сведок на прекрасната и автентична архитектура од тој период.

Комунистичко= архитектонско сивили и едноличие се во смисла на еднаквоста. Тотална глупост.



Замисли ги овие села ревитализирани, со обновени и реставрирани куќи приспособени за туризам, патна и комунална инфраструктура колку само туристи ќе влечат, колку само пари ќе се собира од овој вид на туризам. Странски туристи не ги интересира молови и трговски центри, кафичи и дискотеки, туку планина, чист воздух, езеро, река, животни.

Мала Преспа




Толку има стара градска и селска архитектура низ Македонија која ја јаде заб на времето, архитектура којашто зборува за битот на овој народ, културата, начинот на живот. Локалните олигарски и власти поради наезда од пари со издавање на дозволи за градење безидентитетни згради и дивоградби уништија и срушија стотици такви стари автентични куќи.

Спореди овие грдотии од градби.


Можеби сум дилетант по своето размислување, но многу македонски села, а и градови во Македонија можеа да личат и да живеат во стилот на старите француски села.




Edited by Kid_A - 09-Feb-2015 at 01:37
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15039
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 09-Feb-2015 at 10:26
Пријателе, мешаш баби и жаби (во врска со комунизмот и куќите). Поголемиот дел од куќите денес (тие што не ти се допаѓаат) се изградени после 1991 г.

Што се однесува до камените куќи: како прво, во Македонија и денес постојат многу села со зачувани куќи од камен. Тие села се најчесто напуштени или имаат многу мал број жители. Првин нив нека ги ревитализираат, а потоа нека се градат нови.

Второ, не можеш да им забраниш на луѓето да градат куќи со материјал што не е камен - од проста причина, што можеби денес постојат многу други материјали кои се подобри изолатори итн. Куќата од Мала Преспа не е добар пример, зашто станува збор за современа градба со лоша имитација на камена фасада. Постојат далеку подобри примери за модерна куќа со камена фасада.

Трето, мислам дека е многу поевтино да купиш 1.000 цигли одошто да набавиш еден тон камења за куќа. Кога народот во оваа земја би имал доволно средства, верувај дека ќе гради поубави куќи од онаа што ја покажа како пример. Сиромаштијата си го прави своето.

Во Западна (а и во Источна) Македонија има цели села со камени куќи, испустени, непристапни или тешко пристапни, заборавени. Нека се почне од нив, па после можеби ќе биде полесно да се мотивираат и останатите идни градители или сопственици на куќи.
За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 09-Feb-2015 at 19:50
Originally posted by Џоле

Пријателе, мешаш баби и жаби (во врска со комунизмот и куќите). Поголемиот дел од куќите денес (тие што не ти се допаѓаат) се изградени после 1991 г.

Што се однесува до камените куќи: како прво, во Македонија и денес постојат многу села со зачувани куќи од камен. Тие села се најчесто напуштени или имаат многу мал број жители. Првин нив нека ги ревитализираат, а потоа нека се градат нови.

Второ, не можеш да им забраниш на луѓето да градат куќи со материјал што не е камен - од проста причина, што можеби денес постојат многу други материјали кои се подобри изолатори итн. Куќата од Мала Преспа не е добар пример, зашто станува збор за современа градба со лоша имитација на камена фасада. Постојат далеку подобри примери за модерна куќа со камена фасада.

Трето, мислам дека е многу поевтино да купиш 1.000 цигли одошто да набавиш еден тон камења за куќа. Кога народот во оваа земја би имал доволно средства, верувај дека ќе гради поубави куќи од онаа што ја покажа како пример. Сиромаштијата си го прави своето.

Во Западна (а и во Источна) Македонија има цели села со камени куќи, испустени, непристапни или тешко пристапни, заборавени. Нека се почне од нив, па после можеби ќе биде полесно да се мотивираат и останатите идни градители или сопственици на куќи.


Не мешам баби и жаби. Повеќето куќи се градени за време на СФРЈ, но тука голема улога игра менталитетот и културата на еден народ. Живеење на 2-3 семејства во една куќа, градење нефункционални куќи на 3-4 спрата сите браќа да се во една куќа, лепени куќи, па кога просторот станувал претесен си додавале дивоградби и сега изгледа како што изгледа, а власта поради корумпираноста и да не создава социјален револт си молчеа подло, но како викаат “грешките на нашата генерација ги плаќаат нашите деца“. Цели семејства се испокараа заради живеење во заедница кога просторот и делбата на имотот е во прашање.

Дали верувал или не, но поубавите куќи во Македонија се правени од печалбари во тој период.

Да, постојат многу села со стара архитектура, но нема желба и интерес кај млади да живеат на село, а особено во тие рурални средини. Тоа заборави. Грешката е направена и нема назад. Имаме ненормален комплекс од зборот “сељак“.

Архитектурата е еден дел од идентитетот на еден народ, а ние свесно ја уништуваме.


Рестелица ( Косово), населена со Македонци муслимани, т.е. Горани или Нашинци.

Види ја ова бразилска фавела. Што ако повеќето од куќите се нови кога се тоа изгледа многу кич, еднолично, непланирано и дивоградба? Немаат никаков урбанистички ред, линија и простор. Се гледа според распоредот на градба дека живеат повеќе семејства во една куќа.




Селските куќи правени со камен ми изгледаат далеку поубави и вкусни отколку овие новиве со цигли.

Edited by Kid_A - 09-Feb-2015 at 20:09
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 09-Feb-2015 at 21:23
Сликава ми делува како да е од Лабуништа-струшко,исти тип на збиено село каде квадрат градежно земјиште оди и над 400 евра за м2
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 09-Feb-2015 at 22:41
Не, од Гора е сликата, но исти менталитет и култура се како тие од Лабуништа. Живеење во заедница, градење заедничка куќа на повеќе спратови, урбан неред.

Затоа утре нема да можат да имаат ниту еден инфраструктурен проект, затоа што е се едно преку друго.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 09-Feb-2015 at 23:05
Знам дека селото е во Гора,прочитав,но селово многу ме потсетува на Лабуништа
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 09-Feb-2015 at 23:43
Originally posted by Kid_A

Затоа утре нема да можат да имаат ниту еден инфраструктурен проект, затоа што е се едно преку друго.


што има врска муабетот со имање или немање инфраструктурен проект утре, сигурно не би ни граделе доколку не им чини! имаш луѓе ко мене што и пештера им е таман, а имаш луѓе ко скопјани што уживаат да се гетоизираат ко сардини по згради

инаку во турско и села и гратчиња од збиен тип вака личат макар што се камени градби, земи ги пример Галичник, Крушево, Кратово, Велес итн. проблемот е што денес ова современиве градби скоцкани ко овие горе ептен ладно и штуро изгледаат, но и камен меѓу столбови ко примерот погоре екстра грдо звучи

а дека млади не сакаат да одат на село тоа тешко проблем е што за таков трансфер треба и средства и помош бар некако некој да ги окуражи дека живот на село не е баук нит пак невоможна мисија, проблем е што на село треба активен живот и работана што многу не се спремни или пак просто се плашат, а најзагреота се оние кои тргнале на село а таму сеуште тераат градски, случајот со мене иако таквата каша ја спржив само бидејки немав намера таму и да останам туку улетав најслучајно да неречам туристички но ми се засвиѓа и ја заглаив, но бидејки сега нешто ми прегореа бушоните па се вратив назад в град, и на мисла сум дека ова градов општо како појава е мачилиште, потенцијално добро место за бројлери, пациенти, џанаци, алкоси и нормално тренди комформисти

Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 10-Feb-2015 at 10:38
Originally posted by beTon

Originally posted by Kid_A

Затоа утре нема да можат да имаат ниту еден инфраструктурен проект, затоа што е се едно преку друго.


што има врска муабетот со имање или немање инфраструктурен проект утре, сигурно не би ни граделе доколку не им чини! имаш луѓе ко мене што и пештера им е таман, а имаш луѓе ко скопјани што уживаат да се гетоизираат ко сардини по згради

инаку во турско и села и гратчиња од збиен тип вака личат макар што се камени градби, земи ги пример Галичник, Крушево, Кратово, Велес итн. проблемот е што денес ова современиве градби скоцкани ко овие горе ептен ладно и штуро изгледаат, но и камен меѓу столбови ко примерот погоре екстра грдо звучи

а дека млади не сакаат да одат на село тоа тешко проблем е што за таков трансфер треба и средства и помош бар некако некој да ги окуражи дека живот на село не е баук нит пак невоможна мисија, проблем е што на село треба активен живот и работана што многу не се спремни или пак просто се плашат, а најзагреота се оние кои тргнале на село а таму сеуште тераат градски, случајот со мене иако таквата каша ја спржив само бидејки немав намера таму и да останам туку улетав најслучајно да неречам туристички но ми се засвиѓа и ја заглаив, но бидејки сега нешто ми прегореа бушоните па се вратив назад в град, и на мисла сум дека ова градов општо како појава е мачилиште, потенцијално добро место за бројлери, пациенти, џанаци, алкоси и нормално тренди комформисти



Тогаш немало факултети и образовен систем за да планираат, туку се живеело од денес за утре што е многу погрешно. Свеста на човекот се развива. Тоа што нам ни чини добро не значи дека е и исправно. Релативно е. Во време на технолошки и научен прогрес мора да постои планирање и урбан ред. Баш поради таа наша култура и менталитет на непочитување денес имаме ултра тесни улици, куќи кои сечат пола пат, дивоградби кои попречуваат нормално движење на сообраќај и уште милион нус појави.

Нашите градови коишто се градени од 1945, па навака изгледаат како сардини снимани одозгора. Морало и требало да се води урбанистички ред, затоа што тоа е добро за сите нам.

Инаку, млади луѓе да се вратат во село тоа многу тешко. Комунизмот го уби работливиот дух на Македонецот. Создаде ленчиња од него.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 23-Feb-2015 at 05:00

лено лено ленче ќе си пејат и ќе копаат кога ќе зрма следната светска рецесија а што нема да биде далеку, уствари и сега си ја пејат оние кои заглаиле в град а сакат од таму да скубнат

а она дека во среден век се живеело од денес за утре тоа малку тешко, денес во ова инстант време да, но тогаш без долгорочно планирање и тимарење нит крушата сама не раѓала





Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 02-Mar-2015 at 21:43

некој рече на форумов кој не бил после Волос незнае што е Грција, за што и во право е бидејки се над Волос е Македонија претерав малку се што е под Олимп е Грција, но Тесалија е кросовер ајде тампон она меѓу македонската камена градба и грчката од југ

битно тесалијците и денес тераат личен кросовер, арпаџик но сепак поднашминкана [1][2]

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 02-Mar-2015 at 21:45



лапсус

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 03-Mar-2015 at 11:50

турците од Тесалија веројатно завршиле во Бодрум

изненадува колку добро личи варосан камен одвнатре, макар и крупен

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.206 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.