build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот - Софија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425 26>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 992
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 08-Nov-2014 at 02:27
Originally posted by one1

Ако веќе споредуваш Белград е рупа за Загреб. Станува се поизолирано место поради што Европа нема интерес ради политика да инвестира во Белград. Софија го минува Белград со брзина на светлината и за 10 години ќе биде далеку пред него со проекти, инвестиции, сообраќај, зеленило и се останато. Поради ЕУ најмногу.

Инаку Софија средува многу од сообраќајната инфраструктура. И покрај тоа што веќе има две линии на тешко метро и се гради трета еве илустрација какви сообраќајни решенија се во тек. Ако во Скопје приоритет се кружни токчиња и проширување на улички 2+2 со пешачки семафори на секои 200 метри во Софија сегледа долгорочно на изградба на сериозни и модерни инфрастукртурни решенија како што се сообраќајни подлези, надлези и брзи урбани сообраќајници што во Скопје не само што ги нема, туку и нема да ги има во следните децении.






Сите овие раскрсници ќе имаат подлез за автомобили што значи ќе се избегнуваат семафори долж каналната линија на сообраќајницата правец што е најпреоптоварен во овој дел од центарот.


Софија веќе 8 години е во ЕУ,ќе биде срамота ако за 10 години и не би била пред Белград,но тоа ти кажува колку Белград бил сепак пред Софија.

Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 09-Nov-2014 at 00:28
Originally posted by kiriOK


Софија веќе 8 години е во ЕУ,ќе биде срамота ако за 10 години и не би била пред Белград,но тоа ти кажува колку Белград бил сепак пред Софија.

Се зависи за што станува збор. Ако зборуваме например за метро, Софиja отдавна е пред Белград во тоа.Софиja зборува за трета линиja, прошируват се двете постоечки линии. Ако зборуваме за градска инфраструктура,делумно Белград е преди Софиja...се зависи какви са реперите.
Да не забораваме,дека едно е да подржуваш инфраструктурата,коja Jгославиja изгради, друго е да градиш инфраструктура наполно наново.

Edited by ink - 09-Nov-2014 at 12:31
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 09-Nov-2014 at 02:53
Ми се чини дека Белград никогаш нема да има метро
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 09-Nov-2014 at 12:39
Previous
Па со конфигурацијата на теренот која ја има Белград мислам дека би било неосновано да се гради метро и премногу скапо, така да мислам дека си во право.

Инк не заборавај дека половина од Белград беше разурнат и уништен за време на бомбардирањето од Американците во 99та. Белград ја изгради сета таа инфраструктура наново и уште изгради дополнителни клучки, раскрсници, мостови итн. Развојот на Софија и Белград би требало да се мери еднакво бидејќи мислам дека сепак они имаат некоја иста почетна позиција ,плус Србија е помала земја од Бугарија , а економиите во нашиве држави се на некој начин центрирани во големите/главните градови.


Edited by daci92 - 09-Nov-2014 at 12:39
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #445 Posted: 09-Nov-2014 at 12:49
Originally posted by daci92


PreviousПа со конфигурацијата на теренот која ја има Белград мислам дека би било неосновано да се гради метро и премногу скапо, така да мислам дека си во право.Инк не заборавај дека половина од Белград беше разурнат и уништен за време на бомбардирањето од Американците во 99та. Белград ја изгради сета таа инфраструктура наново и уште изгради дополнителни клучки, раскрсници, мостови итн. Развојот на Софија и Белград би требало да се мери еднакво бидејќи мислам дека сепак они имаат некоја иста почетна позиција ,плус Србија е помала земја од Бугарија , а економиите во нашиве држави се на некој начин центрирани во големите/главните градови.



Што беше урнато от бомбардировките? Мостови предимно, неколко от големите комерзиални згради,владини згради, Авала, телевизиjaва, неколко клучки. Не сакам да подценувам бомбардировките над Белград,но никоj не треба да заборава,дека Софиja 50 години беше вештачки задржувана и никога не беше проектирана за вакво население поради мислата,дека цел живот ке ja држат вештачки до 800 000 - 1 милион.
Не знам от каде извади,дека Србиja е помала земja от Бугариja? Двете држави са на исто место.Икономсик само Србиja е една идеja подлаба. Иначе овде исто Софиja е главниот икономски центар и како втор ешалон са градови како Варна, Бургас и Пловдив, но се уште за да се подржуват другите градови,Софиja не добива како буджет реципрочно тоа што произведува и нема како и да е вака.

Както сите знаеме,от 1997 година, некаде до 2007-2009 година, основен проект во Софиja беше метрото. Ако погледнеме реално,може би тамо са вложени некаде около 2-3 милиарда евра.Тоа е прашане на приоритети. Секи решава каде ке инвестира.   

Edited by ink - 09-Nov-2014 at 12:56
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #446 Posted: 09-Nov-2014 at 14:00
Originally posted by ink

Originally posted by daci92


PreviousПа со конфигурацијата на теренот која ја има Белград мислам дека би било неосновано да се гради метро и премногу скапо, така да мислам дека си во право.Инк не заборавај дека половина од Белград беше разурнат и уништен за време на бомбардирањето од Американците во 99та. Белград ја изгради сета таа инфраструктура наново и уште изгради дополнителни клучки, раскрсници, мостови итн. Развојот на Софија и Белград би требало да се мери еднакво бидејќи мислам дека сепак они имаат некоја иста почетна позиција ,плус Србија е помала земја од Бугарија , а економиите во нашиве држави се на некој начин центрирани во големите/главните градови.



Што беше урнато от бомбардировките? Мостови предимно, неколко от големите комерзиални згради,владини згради, Авала, телевизиjaва, неколко клучки. Не сакам да подценувам бомбардировките над Белград,но никоj не треба да заборава,дека Софиja 50 години беше вештачки задржувана и никога не беше проектирана за вакво население поради мислата,дека цел живот ке ja држат вештачки до 800 000 - 1 милион.
Не знам от каде извади,дека Србиja е помала земja от Бугариja? Двете држави са на исто место.Икономсик само Србиja е една идеja подлаба. Иначе овде исто Софиja е главниот икономски центар и како втор ешалон са градови како Варна, Бургас и Пловдив, но се уште за да се подржуват другите градови,Софиja не добива како буджет реципрочно тоа што произведува и нема како и да е вака.

Както сите знаеме,от 1997 година, некаде до 2007-2009 година, основен проект во Софиja беше метрото. Ако погледнеме реално,може би тамо са вложени некаде около 2-3 милиарда евра.Тоа е прашане на приоритети. Секи решава каде ке инвестира.   


Неможеш апсолутно да споредуваш земји кои не се во ЕУ како Македонија,Србија.. и земји во ЕУ како Бугарија,Хрватска итн.. од економски аспект.
Можеби за метрото да тоа е предност но во се друго Белград е пред Софија.Прво инфраструктурно па све друго.

Edited by jyvation - 09-Nov-2014 at 14:06
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #447 Posted: 09-Nov-2014 at 14:06
Originally posted by jyvation


Неможеш апсолутно да споредуваш земји кои не се во ЕУ како Македонија,Србија.. и земји во ЕУ како Бугарија,Хрватска итн..
Можеби за метрото да тоа е предност но во се друго Белград е пред Софија.Прво инфраструктурно па све друго.

Многу ми е интересно,кога речете во ЕУ и надвор от ЕУ. Ние сите сме на Балканот и резултатите от ЕУ не идат преку нок,а после 2-3 буджетни периода. Един ваков период е 7 години.
Ако сакате да одим вака,треба да кажеме дека Белград беше столица на 20 милионска држава 50 години. Памтите тезите Хрватска ради, Београд се гради?
Доста можеме да спориме во кое Белград или Софиja е понапред и по кои репери.
Еве преди помалце от месец се вратив от една недела от Белград.

Edited by ink - 09-Nov-2014 at 14:10
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 992
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #448 Posted: 09-Nov-2014 at 16:56
Originally posted by ink

Originally posted by jyvation


Неможеш апсолутно да споредуваш земји кои не се во ЕУ како Македонија,Србија.. и земји во ЕУ како Бугарија,Хрватска итн..
Можеби за метрото да тоа е предност но во се друго Белград е пред Софија.Прво инфраструктурно па све друго.

Многу ми е интересно,кога речете во ЕУ и надвор от ЕУ. Ние сите сме на Балканот и резултатите от ЕУ не идат преку нок,а после 2-3 буджетни периода. Един ваков период е 7 години.
Ако сакате да одим вака,треба да кажеме дека Белград беше столица на 20 милионска држава 50 години. Памтите тезите Хрватска ради, Београд се гради?
Доста можеме да спориме во кое Белград или Софиja е понапред и по кои репери.
Еве преди помалце от месец се вратив от една недела от Белград.


Инк без љутење,ама Белград изгледа барем едно ниво поевропски од Софија.
Софија многу повеќе делува како типичниот балкански град,то тој сегмент во иста неславна кошница со Скопје.
Белград и со сите препреки успева да инвестира во градската инфраструктура.Софија тоа го прави дури последните години,но со поголема брзина што е за пофалба.
Back to Top
steevo View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 02-Apr-2013
Location: BG
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote steevo Quote  Post ReplyReply #449 Posted: 09-Nov-2014 at 17:49
ink от мен да знаеш, че опитите да убедиш предубедени хора е чиста форма causa perduta
ignoring е най-добрата политика в тези случаи
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #450 Posted: 09-Nov-2014 at 19:01
Originally posted by ink

Originally posted by daci92


PreviousПа со конфигурацијата на теренот која ја има Белград мислам дека би било неосновано да се гради метро и премногу скапо, така да мислам дека си во право.Инк не заборавај дека половина од Белград беше разурнат и уништен за време на бомбардирањето од Американците во 99та. Белград ја изгради сета таа инфраструктура наново и уште изгради дополнителни клучки, раскрсници, мостови итн. Развојот на Софија и Белград би требало да се мери еднакво бидејќи мислам дека сепак они имаат некоја иста почетна позиција ,плус Србија е помала земја од Бугарија , а економиите во нашиве држави се на некој начин центрирани во големите/главните градови.



Што беше урнато от бомбардировките? Мостови предимно, неколко от големите комерзиални згради,владини згради, Авала, телевизиjaва, неколко клучки. Не сакам да подценувам бомбардировките над Белград,но никоj не треба да заборава,дека Софиja 50 години беше вештачки задржувана и никога не беше проектирана за вакво население поради мислата,дека цел живот ке ja држат вештачки до 800 000 - 1 милион.
Не знам от каде извади,дека Србиja е помала земja от Бугариja? Двете држави са на исто место.Икономсик само Србиja е една идеja подлаба. Иначе овде исто Софиja е главниот икономски центар и како втор ешалон са градови како Варна, Бургас и Пловдив, но се уште за да се подржуват другите градови,Софиja не добива како буджет реципрочно тоа што произведува и нема како и да е вака.

Както сите знаеме,от 1997 година, некаде до 2007-2009 година, основен проект во Софиja беше метрото. Ако погледнеме реално,може би тамо са вложени некаде около 2-3 милиарда евра.Тоа е прашане на приоритети. Секи решава каде ке инвестира.   

Беа уништени училишта, болници, фабрики, мостови ,згради и што уште не. Во исто време знаете и вие колку е тешко и скапо да се изгради мост на дунав ,а тие ги изградија сите кој им ги урнаа, изградија нови и сеуште градат (во моментов мислам дека 3 се градат околу Белград). Тоа не го потценувам, истото важи и за Скопје кое е проектирано за 550.000 жители , изградено инфраструктурно за околу 300 илјади а во него живеат околу 1 милион и затоа знам како е.
Територијално Србија е помала, економски исто така само во жители сте слични. Треба исто така да се разбере дека 10 години Србија беше во војна ,уште беше федерална држава до пред 8 години. Плус Бугарија има море и голем прилив на средства од туризам, нешто што Србија може да го сонува. Децентрализацијата во Србија дури сега е при крај ,а за разлика од тоа Бугарија ја има завршено одамна ако не се лажам ,така да мислам дека можеш да ја разбереш мојата поента.

Јас разбирам дека тоа е главниот проект на Софија, но исто така Софија добива средства од Европските фондови за тие проекти ако не се лажам. Таа сума на пари е огромна и сето тоа е во ред. Браво за развојот тоа не го негирам кај Софија.

Јас лично неможам да кажам кој е подобар во развојот бидејќи никогаш не сум ја посетил Софија но можам да кажам дека Белград е светлосни години пред Скопје.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 992
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #451 Posted: 09-Nov-2014 at 19:16
Originally posted by daci92


Originally posted by ink

Originally posted by daci92


PreviousПа со конфигурацијата на теренот која ја има Белград мислам дека би било неосновано да се гради метро и премногу скапо, така да мислам дека си во право.Инк не заборавај дека половина од Белград беше разурнат и уништен за време на бомбардирањето од Американците во 99та. Белград ја изгради сета таа инфраструктура наново и уште изгради дополнителни клучки, раскрсници, мостови итн. Развојот на Софија и Белград би требало да се мери еднакво бидејќи мислам дека сепак они имаат некоја иста почетна позиција ,плус Србија е помала земја од Бугарија , а економиите во нашиве држави се на некој начин центрирани во големите/главните градови.



Што беше урнато от бомбардировките? Мостови предимно, неколко от големите комерзиални згради,владини згради, Авала, телевизиjaва, неколко клучки. Не сакам да подценувам бомбардировките над Белград,но никоj не треба да заборава,дека Софиja 50 години беше вештачки задржувана и никога не беше проектирана за вакво население поради мислата,дека цел живот ке ja држат вештачки до 800 000 - 1 милион.
Не знам от каде извади,дека Србиja е помала земja от Бугариja? Двете држави са на исто место.Икономсик само Србиja е една идеja подлаба. Иначе овде исто Софиja е главниот икономски центар и како втор ешалон са градови како Варна, Бургас и Пловдив, но се уште за да се подржуват другите градови,Софиja не добива како буджет реципрочно тоа што произведува и нема како и да е вака.

Както сите знаеме,от 1997 година, некаде до 2007-2009 година, основен проект во Софиja беше метрото. Ако погледнеме реално,може би тамо са вложени некаде около 2-3 милиарда евра.Тоа е прашане на приоритети. Секи решава каде ке инвестира.   
Беа уништени училишта, болници, фабрики, мостови ,згради и што уште не. Во исто време знаете и вие колку е тешко и скапо да се изгради мост на дунав ,а тие ги изградија сите кој им ги урнаа, изградија нови и сеуште градат (во моментов мислам дека 3 се градат околу Белград). Тоа не го потценувам, истото важи и за Скопје кое е проектирано за 550.000 жители , изградено инфраструктурно за околу 300 илјади а во него живеат околу 1 милион и затоа знам како е.Територијално Србија е помала, економски исто така само во жители сте слични. Треба исто така да се разбере дека 10 години Србија беше во војна ,уште беше федерална држава до пред 8 години. Плус Бугарија има море и голем прилив на средства од туризам, нешто што Србија може да го сонува. Децентрализацијата во Србија дури сега е при крај ,а за разлика од тоа Бугарија ја има завршено одамна ако не се лажам ,така да мислам дека можеш да ја разбереш мојата поента.Јас разбирам дека тоа е главниот проект на Софија, но исто така Софија добива средства од Европските фондови за тие проекти ако не се лажам. Таа сума на пари е огромна и сето тоа е во ред. Браво за развојот тоа не го негирам кај Софија.Јас лично неможам да кажам кој е подобар во развојот бидејќи никогаш не сум ја посетил Софија но можам да кажам дека Белград е светлосни години пред Скопје.


Не ти требаше ова 1 милион население на Скопје.
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #452 Posted: 09-Nov-2014 at 19:19
даци92 таа Српска пропаганда кај нас никако да престане од како сме самостојни. Во Белград ама баш ништо од тоа што напомена не беше уништено. Беа уништени еден мост и неколку административни објекти што ден денес не ги реконструираа. Зборуваме конкретно за Белград а не за рушевините во остатокот на Србија.

Софија од времето на втора светска војна била најтешко бомбардиран град а тогаш и најголем град на балканот. Со класиен барок од 19ти век. Штета е што била бомбардирана. И Софија има многу многу посветла иднина за разлика од Белград. Србија поради своите политики и својата наклонетост кон Русија не само што се назади туку ги назади и сите околу нејзе вклучувајќи не и нас. Бугарија не е во тој ефект бидејќи не беше дел од Југославија и одамна се интегрираше во унијата па сега се споредува со Чешка, Словачка, Унгарија, Полска што и реално оди по тој пат а овие земји од комунистички држави сега се буквално високоразвиени држави. Во Софија се присутни огромни европски и американски фирми и бизнис скторот е многу повисок од Белград. По тоа се гледа што се инвестира и се градат повеќе бизнис згради. Во Белград од времето на Беораџанка се нема изградено ниедно комерцијално здание.

И Скопје бил проектиран а не било проектирано, за 400.000 жители. Денес во регуларен попис во овој град живеат не повеќе од 550.000 жители. И тоа во рамки на Град Скопје и сите 10 општини на огромна територија дефинирана во 2002. Исто како што и Белград во регулиран попис има околу 1.3 милиони жители исто колку што има и Софија.

Edited by one1 - 09-Nov-2014 at 19:22
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #453 Posted: 09-Nov-2014 at 20:15
kiriOK во Скопје реално со живеалиште живеат повеќе од 750 илјади граѓани тоа одговорно го тврдам, а тие што живеат привремено или постојано без регулирано живеалиште во Скопје ,плус тие што патуваат во Скопје секој ден на работа Скопје доаѓа до бројка околу 900 илјади до 1 милион луѓе.

@one1 незнам ти за која Српска пропаганда мислиш но јас ја кажувам реалноста, а тоа дека не биле реконструирани важи само за неколку објекти кој и јас ги имам спомнато некаде на форумов, но мислам дека се оставени само за спомен.
За втората светска војна не би знаел кој бил повеќе бомбардиран ,дали Белград или пак Софија иако Софија како сојузник на нацистите верувам дека не била бомбардирана толку многу.
Таа споредба за Белград и Софија ја знам и ја гледам реално, но не го потценувај Белград. Србија моментално игра неутрална политика а Бугарија го лиже гзот на „европејците“ затоа и се развива поинтензивно.

Научи Македонски подобро и научи ги родовите бидејќи Скопје и Сараево се единствените главни градови на балканот од среден род. А за проектираната големина на Скопје нека биде по твое иако сум скоро сигурен дека 550 илјади била бројката, ако ги најдам документите по дома ќе ги прикачам.
Сакаш да кажеш дека населението на Скопје се зголемило за само 35 илјади жители во изминативе 12 години? Да стане нашава држава нормална и сите кој живеат во Скопје да бидат жители на Скопје по документи верувам дека и 800 илјади ќе надмине. Само Гази Баба и Аеродром имаат преку 200 илјади жители заедно, а кога би ги додале и другите 8 сигурно ќе го надминеме бројот од 650 илјади а не пак твоите 550.
Back to Top
JloKyM View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote JloKyM Quote  Post ReplyReply #454 Posted: 09-Nov-2014 at 20:43
Originally posted by daci92

За втората светска војна не би знаел кој бил повеќе бомбардиран ,дали Белград или пак Софија иако Софија како сојузник на нацистите верувам дека не била бомбардирана толку многу.

Разбирам, че историята не ти е силна страна, но бомбардировките на Балканите са извършвани от Съюзниците, а не от нацистите. Центърът на СОфия е тотално сринат след бомбардировки на американски и английски самолети.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1349
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #455 Posted: 09-Nov-2014 at 20:54


Хубаво е когато некои коментира ,първо да си направи труда и да се запознае с фактите и после да изказва мнение.
В интерес на истината и обективността правя няколко уточненип за daci....
1. София не е бомбандирана от германци ,а от американските и английски въздушни сили. В рамките на две седмици е бомбандирана всеки ден в резултат на което голяма част от центъра е бил в руини.
Тук които има интерес може да разгледа какво е било и какво е загубено

2. Американците бомбандираха преди всичко военни и стратегически обекти на територията на Сърбия. В Белград беха разрушени единствено един мост , няколко административни згради и една ракета улучи телевизията. Приказките как половината Белград бил разрушен ,па сърбите го възстановили за 10 години са просто фантасмагорий......

Тук които има интерес може да разгледа какво е било и какво е загубено
в София в резултат на бомбандировките

http://www.lostbulgaria.com/?cat=13&paged=153

http://www.lostbulgaria.com/?cat=13&paged=34

http://www.lostbulgaria.com/?cat=13&paged=36

Edited by Galileo - 09-Nov-2014 at 21:05
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 992
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #456 Posted: 09-Nov-2014 at 21:34
Originally posted by daci92

kiriOK во Скопје реално со живеалиште живеат повеќе од 750 илјади граѓани тоа одговорно го тврдам, а тие што живеат привремено или постојано без регулирано живеалиште во Скопје ,плус тие што патуваат во Скопје секој ден на работа Скопје доаѓа до бројка околу 900 илјади до 1 милион луѓе.


Сакаш да кажеш дека Скопје за 12 години се зголемило за 250,000 нови жители т.е 1/3?
Таков раст незнам дали ќе најдеш и по градовите во Азија и Африка.

Тоа што гледаш во каков сеопшт хаос се наоѓа Скопје те прави да трипушваш,па мислиш градов е милионски.
А уствари вистината е во тоа дека ние сме за нигде и неспособни па неможе да средиме град од 500,000.

Originally posted by daci92

Србија моментално игра неутрална политика а Бугарија го лиже гзот на „европејците“ затоа и се развива поинтензивно.


Србија уште не почнала на разглас да лиже гзови,то ест не дошла до тој стадиум.
А Бугарија без многу лижење и драми влезе во ЕУ.
Србија дури сега го почнува патешествието кое Бугарија го завршила многу одамна.

Сега се случува пресврт,кога Бугарија ја држеа под железна завеса,тогаш Србија играше со Запад и Исток (нешто што сега сака пак да го игра).
Како резултат на тоа Србија побрзо се развиваше.
Додека како резултат на денешните консталации,Бугарија се развива побрзо.

Јас би ги баталил и Бугарија и Србија и би не погледнал нас...што правиме ние.Србија не претрка за ЕУ,а без ЕУ нема ама баш никаква перспектива за развој.



Edited by kiriOK - 09-Nov-2014 at 21:46
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #457 Posted: 09-Nov-2014 at 22:14
Originally posted by kiriOK


Инк без љутење,ама Белград изгледа барем едно ниво поевропски од Софија.
Софија многу повеќе делува како типичниот балкански град,то тој сегмент во иста неславна кошница со Скопје.
Белград и со сите препреки успева да инвестира во градската инфраструктура.Софија тоа го прави дури последните години,но со поголема брзина што е за пофалба.

Jaс не се лутам. Да, признавам делумното превозходство на Белград и на места неговиот европски изглред.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #458 Posted: 09-Nov-2014 at 22:18
Сакам да кажам дека пописот од 2002 го сметам за нереален. Сметам дека населението пораснало со зголемената преселба во Скопје од другите градови поради економски причини најчесто а и со тоа што тие што претходно живееле тука а не биле пријавени, сега се пријавени како жители на Скопје. Природниот прираст сигурно не е причината за растот на населението во толкава мера. Можеби и грешам дека Скопје има над 750 илјади жители и се надевам до некаде на тоа поради тоа што тоа би значело дека скоро половина од Македонија живее во Скопје.
Вистина е дека сме неспособни да го средиме нашиот град, а уште поголема вистина е дека токму таа задача секогаш ја препуштаме на неспособњаци.
Нас и Албанија и Косово ќе не надминат ако продолжиме вака..
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #459 Posted: 09-Nov-2014 at 22:20
daci92 остај во овој со Бугарски пасош незнае кај тера.
Бугарија требало да се споредува со Чешка,Словачка,Полска
Ма не само Македонски треба и нешто друго да научи..
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #460 Posted: 09-Nov-2014 at 22:24
Originally posted by daci92

Беа уништени училишта, болници, фабрики, мостови ,згради и што уште не. Во исто време знаете и вие колку е тешко и скапо да се изгради мост на дунав ,а тие ги изградија сите кој им ги урнаа, изградија нови и сеуште градат (во моментов мислам дека 3 се градат околу Белград). Тоа не го потценувам, истото важи и за Скопје кое е проектирано за 550.000 жители , изградено инфраструктурно за околу 300 илјади а во него живеат околу 1 милион и затоа знам како е.Територијално Србија е помала, економски исто така само во жители сте слични. Треба исто така да се разбере дека 10 години Србија беше во војна ,уште беше федерална држава до пред 8 години. Плус Бугарија има море и голем прилив на средства од туризам, нешто што Србија може да го сонува. Децентрализацијата во Србија дури сега е при крај ,а за разлика од тоа Бугарија ја има завршено одамна ако не се лажам ,така да мислам дека можеш да ја разбереш мојата поента.Јас разбирам дека тоа е главниот проект на Софија, но исто така Софија добива средства од Европските фондови за тие проекти ако не се лажам. Таа сума на пари е огромна и сето тоа е во ред. Браво за развојот тоа не го негирам кај Софија.Јас лично неможам да кажам кој е подобар во развојот бидејќи никогаш не сум ја посетил Софија но можам да кажам дека Белград е светлосни години пред Скопје.

Извини, но ако некоj си направи труда да види, Бугариja за 10 години банкрутира 2 пати и стаса до дното со пензии от 5$ и плати от 20$ и надворешен долг над 100% от БДП Србиja,тоа никога не го стаса.
Да, знаеме колко е скапо да се изгради мост на Дунав, затоа и нашиот от идеjaва от 1997-1999 година стаса да е готов преди година,а еве се наjaвуват уште два, но мостовите на Дунав не са работа на обштините и градовите,а тоа е работа на државава,коja е инволвирана тамо.
Извини, велиш Софиja добива средства от евроските фондови, но еве например големиот дел от линиja 1 во сегашниот си вид е со пари от буджет на обштина,заеми,држава.Немаше ЕУ тогава кога се градеше линиja 1. Има при прошируване и така натаму.
Бугариja никога не е имала силна децентрализациja,затоа и не може да се зборува за таква овде.

Да не зборуваме за тотално различните философии на Бугариja и Србиja во периодот 2001-2009 година.
Бугариja имаше за цел сека година да има вишоци от буджетот и да намали долгот си до под 20% от над 100%, што и направи.
Србиja земаше заеми и имаше/има се уште големи дефицити,кои рано или касно,некоj ке мора да почне да плакa.
Тоа са различни философии. Види само буджетите на градовите Белград и Софиja како количина и до ден денес Софиja добива помал буджет от тоа што произведува.

Edited by ink - 09-Nov-2014 at 22:50
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425 26>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.340 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.