build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија > Ваши концепти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Концепти за Аеродромот во Охрид

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Poll Question: Чиј е подобар... аеродром? :D
Poll Choice Votes Poll Statistics
5 [62.50%]
3 [37.50%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Концепти за Аеродромот во Охрид
    Posted: 18-Feb-2011 at 23:26
Еве нешто од мојот.Толку од мене сега за сега. На ред е FT.

Критики, добри и "критички" se добродојдени.


Edited by FoSsiL - 18-Feb-2011 at 23:58
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 18-Feb-2011 at 23:30
Е ќе заборавев. Многу важно. Ќе гласате откако ќе ги презентираме. Односно кога веќе ќе бидеме при крај. Коментирање, слободно.

Edited by FoSsiL - 18-Feb-2011 at 23:33
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Feb-2011 at 00:26
Добар дизајн али 4 гејта за Охрид равно на Њујорк Big%20smile
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 19-Feb-2011 at 00:52
И мене ми се свиѓа концептов, само два гејта мислам се доволни, така за уметнички впечаток повеќе. А од што доби инспирација, бидејќи мене ми има форма на око.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 19-Feb-2011 at 01:01
Требаше да испадне кајче. Му ја украдов идејата на ФТ. Ама испадна нешто сосем друго. 4 гејта, па незнам, за подобра иднина.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 19-Feb-2011 at 10:23
Ubava e no nesto ne mi se dopagja!
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 19-Feb-2011 at 13:31
Eве ме и мене со недовршениот аеродром.


Ајде коментари.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 19-Feb-2011 at 17:23
Многу едноставен објект и не симетрични мостови можело малце покреативно д абиде
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 19-Feb-2011 at 17:37
@ fossil
Една сугестија од мене. Делот каде што запираат возила за да остават/земат патници треба да има стреа. Ете ти шанса да си ги испробаш вештините за надградба на веќе оформен концепт, а воедно да му дадеш побогата визуелна димензија на терминалот.


@ft
Друже, ти се се решил за ептен минималистички пристап за објект како што аеродромски терминал
Добро, можеби за волуменот се водиш од она "the simpler the better", ама во тој случај јас би сакал да го видам моделот поразработен на поле на детали, материјали и слично.


Ајде бидете стрпливи, вложете некоја минута повеќе, надградете ги малку моделите. И двајцата 


Edited by Cloverstack - 19-Feb-2011 at 17:39
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 19-Feb-2011 at 17:39
Не гласајте сеуште бидејќи не се завршени објектите.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Feb-2011 at 17:51
Сепак мојот е малку во понапредна фаза (можеби не требаше веднаш да го пуштам, сепак требаше да почека), ФТ допрва ќе работи на деталите, така да сигурно нема да биде вака како што е сега.

Кловер, да веќе го направив тоа.

Туку, јас би сакал да нацртам што е можно подетално, ама комјутерот не ми подрзува, па морам да прам многу компромиси, да и угодам на графичката и на РАмот.


Edited by FoSsiL - 19-Feb-2011 at 17:52
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 19-Feb-2011 at 18:39
Кловер, а зошто е таа покриена конструкција на влезот. Мене некако ми е одбивна, незнам дали да ја оставам.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 19-Feb-2011 at 19:07
Originally posted by FoSsiL

Требаше да испадне кајче. Му ја украдов идејата на ФТ. Ама испадна нешто сосем друго. 4 гејта, па незнам, за подобра иднина.
баш јас си замислував Охридски стадион во форма на кајче, онака во глава, ама не знам да го нацртам, а и твојов аеродром по форма и по кровната конструкција наликува малце на стадион ако ги одземеш портите Smile
инаку, кога веќе сте се обидувале да направите кајче, сте можеле и страните на објектот да ги закосите малку
можеби ваков дизајн требаше да употребиш на стадионот за во Мичурин Big%20smile
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 19-Feb-2011 at 19:34
Еве уште нешто:Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 19-Feb-2011 at 20:16
Еве и од мене нешто ново... Можно ли е да се рестартира гласањето и да се пушти откако ќе завршиме. Нас не нипречи. Но може до крај ќе се сменат уште илјада работи, а вие сте гласале за нешто што било претходно. Модератори?


Edited by FoSsiL - 19-Feb-2011 at 20:33
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 19-Feb-2011 at 22:16
Originally posted by FoSsiL

Кловер, а зошто е таа покриена конструкција на влезот. Мене некако ми е одбивна, незнам дали да ја оставам.

Потребна е од очигледни практични причини. Тоа е онаа зона за кратко застанување на автобуси, такси возила, приватни автомобили и слично, што значи има доста луѓе кои чекаат или макар само кратко време се задржуваат таму, но треба да бидат заштитени од атмосферски појави.

Сепак, мојата сугестија не беше чисто да се постави некаква покривка таму, туку да биде дел од самиот објект и да го надополни визуелниот впечаток. Пример:


Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 19-Feb-2011 at 22:22
^ Дубаи со оглед на големината на овој терминал не може да се рече дека на секој поголем аеродром има ваква конструкција!
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 19-Feb-2011 at 22:41
Па чисто илустрација е. А момците прават чисто концепти, така да ноу сикирики, не мора да затвараме финансиска конструкција тука

Edited by Cloverstack - 19-Feb-2011 at 22:42
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 19-Feb-2011 at 22:55
Барем за Охрид некоја настрешница од цврста градба не е потребна. Мислам дека во секој случај, дали е концепт или не, на Охрид би му дошле многу добро такви, чадори, шатори што и да се.... Го дава оној ефект дека си на некое егзотично место

Edited by FoSsiL - 19-Feb-2011 at 22:55
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 624
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 20-Feb-2011 at 13:09
vo Split e aerodromot so nastresnici cadiri i sl pecurki
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.