build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телеком арена (арена Филип II Македонски)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 8182838485 209>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #1641 Posted: 05-Jun-2010 at 03:16
Pozdrav Kinder,dobredojde!
Super sliki,se gleda deka ke bide kvaliteten build-er od tebe
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1642 Posted: 05-Jun-2010 at 06:39
Поздрав Киндер, супер прв пост, секогаш ми се допаѓа кога луѓе ставаат и кратки коментари покрај сликите Thumbs%20Up

Cheers
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #1643 Posted: 05-Jun-2010 at 08:34
Браво за сликите. Applause

Прашање до сите... (пак јас со прашањата).

На таблата пишува „Северна Трибина - Источен Влез“ и ги има сите блокови. Исто така има цртеж дека се оди по склалите да се дојде до нив. Е сега сите блокови се достапни од двете страни или тие што се лево од центар се достапни од лева страна, а тие десно се од десна страна?
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #1644 Posted: 05-Jun-2010 at 10:41
Одлични фотки Киндер и добре дојде.
 
Темпото е стварно солидно и добро се работи на сите фронта,а и таблите ги средилеBig%20smile
 
Cheers
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1645 Posted: 05-Jun-2010 at 12:27
Добредојде Киндер! Одлични фотки!

@theMac3donian: Претпоставувам тој влез ќе се користи и за источната трибина, па тие бројки лево можеби се однесуваат на блокови од исток. Аналогно и на западниот влез на северна трибина, блоковите десно би биле всушност северните блокови од западна трибина. Малце комплицирано а?
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1646 Posted: 05-Jun-2010 at 13:17
а превод на англиски и латиница.... знам дека треба да биде на македонски и да се почитува кирилица, ама за тие кои не се македонци, како... на хрватите.. со кои имаме сличен јазик... па не разбираат кирилица.... а не пак други луѓе со сосем различни јазици...тоа ме иритира многу....ќе дојде некој од надвор... додека се снајде... завршил натпреварот..
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1647 Posted: 05-Jun-2010 at 14:32
За нив ќе има брошури :P
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1648 Posted: 05-Jun-2010 at 14:53
Originally posted by KinDeR

Здраво на сите!

New member here! Smile После едномесечно редовно следење на настаните и случувањата на форумов, се осоколив и решив да направам account.

Пробав да изчитам и изгледам што е можно повеќе нишки, проекти, постови, така да се надевам дека што е можно најбрзо ќе се вклопам во build.mk заедницава. Не сум архитект, ниту од градежната бранша, (апсолвент на Машински) така да ќе се воздржам од професионално гледање на проектите презентирани на форумов, иако ќе давам свое мислење, чисто од моја гледна точка како вљубеник на урбанизмот и гласен подржувач на се што се гради.

За мој прв пост ја избрав нишкава затоа што е една од мојте омилени. И затоа што плански денес се приклучувам на форумов, уште поплански денес го земав апаратот (иначе многу аматерски апарат "Kodak EasyShare C813", така да не очекувајте многу квалитетни фотки) и како огнено крштевање на нов член направив тура низ градов и удрив неколку фотки.

Плански и темелно  Smile

Апдејтот од стадионот е супер   Cheers



Originally posted by theMac3donian


Прашање до сите... (пак јас со прашањата).

На таблата пишува „Северна Трибина - Источен Влез“ и ги има сите блокови. Исто така има цртеж дека се оди по склалите да се дојде до нив. Е сега сите блокови се достапни од двете страни или тие што се лево од центар се достапни од лева страна, а тие десно се од десна страна?
Ако добро те разбрав што прашуваш...

Сите блокови што се на долното ниво на северната трибина се достапни од било кој влез. Пролазот оди скроз од источниот до западниот влез. Ова е тој пролаз:

http://www.build.mk/docs/users/cloverstack/stadioni/arena%20filip%20vtori%2018%2001.jpg

Но горното ниво на средина е прекинато (ваљда разноразни простории - ВИП, за медиуми, технички и слично). Значи на пример не можеш да влезеш на западен влез, да се качиш по скалите и движејќи се по горното ниво да стигнеш до блоковите 20 и 21. Но сепак можеш да влезеш на западен влез, па после по долното ниво да стигнеш на другата страна и таму да се качиш на горното ниво и да стигнеш до блоковите 20 и 21. Се надевам ме разбра - со други зборови долното ниво е континуирано, а горното е прекинато на средината) Smile



Originally posted by FoSsiL

а превод на англиски и латиница.... знам дека треба да биде на македонски и да се почитува кирилица, ама за тие кои не се македонци, како... на хрватите.. со кои имаме сличен јазик... па не разбираат кирилица.... а не пак други луѓе со сосем различни јазици...тоа ме иритира многу....ќе дојде некој од надвор... додека се снајде... завршил натпреварот..
За англискиот се слагам, апсолутно е неопходен превод (макар бил во помал фонт) и не знам што мислеле кога го изоставиле. Но за латинична транскрипција мислам дека е сувишна дури и ако го изоставиме фактот што би стварала гужва на таблите. Хрватите ако не се снајдат на кирилица мнозинството ќе се снајдат на англиски. Ако не ќе си прашаат Big%20smile

Не може да береме гајле за сите 6 милјарди луѓе на планетава дали имаат максимално адекватен превод... Треба да може да разбере локалното население и плус да има некаква интернационална форма која логично е англискиот јазик. На крајот на краиштата не верувам дека Хрватите размислуваат во Хрватска да воведат кирилична транскрипција за да може да им е полесно за снаоѓање на Македонците Big%20smile.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1649 Posted: 05-Jun-2010 at 14:59
Груевски и Трајановски во посета на стадионот....











МИА фото


Edited by lslcrew - 05-Jun-2010 at 15:11
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1650 Posted: 05-Jun-2010 at 15:10
„Филип Втори“ ќе биде готов до крајот на годината
Автор: Редакција ФОРУМ     15:37 | 05 јуни 2010

Владата очекува јужната трибина на стадионот „Филип Втори“ да биде готова со реновирање до месец август, а градбата на источна и западна трибина да заврши околу Нова година

Ова го констатираше премиерот Никола Груевски, кој денeска беше во посета на стадионот за да виде како тече неговата изградба.

„Значи во оваа фаза се градат источната и западната трибина, се реновира јужната трибина во целост, се менува кровот, се поправаат соблекувалните тоалети и се друго што е поврзано со едно комплетно и целосно реновирање на јужната трибина. Работите се одвиваат добро, градежната форма го држи она темпо кое беше предвидено, надзорот исто така внимателно ја следи работата, така што очекуваме јужната трибина да биде реновирана до месец август, ,а источната и западната трибина да бидат завршени некаде околу нова година, кога и ќе се пуштат во употреба“ изјави Груевски.

Со изградбата на овој капацитет, националната арена ќе има некаде околу 34.000 седишта и ќе биде место каде, според Груевски, ќе се одржуваат крупни спортски настани, како фудбалски, така и музички.

Изградбата на стадионот ја финансира владата преку Јавното претпријатие за станбен и деловен простор.

http://forum.com.mk/24184
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #1651 Posted: 05-Jun-2010 at 15:32
Previous
 
CheersСупер рокови мора да се сложиме сите.
 
34 000 седишта не дека се малку супер се,само што човек кога ќе го погледне стадионот делува мн поголем и помасивен од тој зацртан горе долу капацитет.
 
Браво уште еднаш за темпото на изградбаApplause
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1652 Posted: 05-Jun-2010 at 15:37
Да не се работи пак за некоја грешна информација или погрешно пренесена до премиерот околу капацитетот? Да не е ова само за југ и север?

Роковите ме изненадија. Не очекував помалку од година. Може е и малку преоптимистички од премиерот.
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #1653 Posted: 05-Jun-2010 at 15:44
Ако продолжат со ова темпо не се сомневам дека горе долу до нова година ќе ги завршат исток и запад,едино јужна целосно да биде завршена до август ми остава простор за сомнеж.
 
А премиерот не верувам дека си кажува рокови без консултација со првите луѓе на Бетон.
Back to Top
KinDeR View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 04-Jun-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote KinDeR Quote  Post ReplyReply #1654 Posted: 05-Jun-2010 at 17:56

Ако се запнат ќе го завршат годинава. Само што, ипак ова забрзано темпо колку што има позитивни, толку има и негативни страни.

Денес на EuroSport 2 го гледав финалето на Wonam's Euro U19. На церемонијата на доделување на медалите и трофејот, (која што BTW беше во ложата на новата Северна) и во позадина бодеше во очи фушерајска работа. Необработени ѕидови, премачкани само со сива боја. Значи извадени шалони и одма премачкани со сива боја. И се тоа од пусто брзање да ја пречекаме Шпанија лани летоска. Јас знам дека неможе и сосема е неопходно целосно завршно обработување на стадионот и бетонските конструкции, меѓутоа, барем репрезентативните делови (како ложата) каде што камерата на преносите зумира, нека биде префектно направена.

Затоа овие тесни рокови не ми се допаѓаат многу. Боље ќе почекаме уште една година, само да биде добро направено, него да замачкаме набрзина и да пуштиме во употреба, за подоцна да се враќаме на недовршените работи. Што од досегашна пракса се докажало дека кај нас остануваат засекогаш недовршени.

Back to Top
Anti-NGO View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Anti-NGO Quote  Post ReplyReply #1655 Posted: 05-Jun-2010 at 18:47

Многу нереални рокови, а не ја сфаќам и брзината за завршување на Источна и Западна трибина. Нели требаше и да се заврши и целосно довршување на Северна, просторот под Северна, кружната улица, поправка (релокација) на теренот, надворешна илуминација. 

Сфаќаме дека август е реален и потребен рок за Јужна заради почетокот на квалификациите, ама другите работи?

Зарем има шанса се ова да се заврши до Нова Година? Тешко, а и непотребно краток рок.

Ако сепак се заврши, само замислите како би било следната година да славиме влез на Европско првенство пред 34 000 души. Едвај чекам  

Back to Top
MB View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 05-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote MB Quote  Post ReplyReply #1656 Posted: 05-Jun-2010 at 21:24
Дечки поздрав, горе-доле редовен читател на форумов овде. Мој прв пост. Сакав само да ве прашам пошто гледам дека на повеќето градежништвото и архитектурата Ви е професија. Ме интересира сигурноста на стадион од овој тип. Мислам, стрмни трибини градени над земја и сигурноста се потпира врз носечки столбови. Гледачите во Скопје имаат чудна навика понекогаш да стимулираат тресење на трибината и кога стадионот е полн се добива впечаток дека трибината осцилира по некој метар горе-долу. Има ли опасност или ?
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #1657 Posted: 05-Jun-2010 at 21:34
Еднаш кажуваат дека ќе биде готов до 2013 година сега кажуваат 2010...... кујзнае кога ќе заврши.
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #1658 Posted: 05-Jun-2010 at 21:42

Поздрав МБ

Јас не сум ни архитект нити градежен инжињер,но сигурноста на стадионот не смее да биде во доведена во прашање во никој случај,тоа е прво и основно што треба да биде приоритет.
 
Сето тоа го имаат средено статичари вклучувајќи го и притисокот кој се ствара при нагло скокање и навивање на трибините,сето тоа е пресметано.Осцилирањето е нормално да се појавува поради еластичноста(има една граница на кинење која што е максимална точка на напор) се е тоа пресметано и во никој случај нема опасност,освен ако не се прекорачи дозволениот максоимален капацитет на стадионот
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #1659 Posted: 06-Jun-2010 at 08:39
Originally posted by FoSsiL

а превод на англиски и латиница.... знам дека треба да биде на македонски и да се почитува кирилица, ама за тие кои не се македонци, како... на хрватите.. со кои имаме сличен јазик... па не разбираат кирилица.... а не пак други луѓе со сосем различни јазици...тоа ме иритира многу....ќе дојде некој од надвор... додека се снајде... завршил натпреварот..


Многу лесно би било да се различни бои влезовите, така при добивање на картата секој би си ја знаел бојата т.е. влезот.

пример:
Северна: Зелена
Јужна: Сина
Запад: Црвена
Исток: Жолта

Ако пак веќе се пишува на латиница, тогаш нека е на англиски. Нема потреба од Македонски на латиница.

(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #1660 Posted: 06-Jun-2010 at 13:10

Мала photoshop обработка на стадионот се наевам ќе ви се допадне Big%20smile

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 8182838485 209>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.686 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.