build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телеком арена (арена Филип II Македонски)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 209>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Телеком арена (арена Филип II Македонски)
    Posted: 09-Sep-2007 at 19:14

Не се знае кога ќе започне изградбата на северната трибина

Емилија Јовановска  
09.09.2007

Се уште не се знае кога ќе започне изградбата на северната трибина на Градскиот стадион. Од Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор велат дека најверојатно градежните работи ќе отпочнат кон крајот на годината.

Не е познато ни која фирма ќе го гради стадионот, иако тендерот беше распишан уште во март. Обезбедени се и пари за изградбата, повеќе од 10 милиони евра, но процедурата доцнела од административни причини, велат во ПУИК.

„Ги исполнуваме условите за градење на тој стадион. По добивањето на локациски услови, коишто се составен дел од втората фаза на тендерот, ние ќе го објавиме вториот дел од тендерот и после локациски услови доаѓа одобрението за градење. Ќе го поднесеме барањето и општината Центар ќе треба да ни издаде одобрение за градење“, изјави Ивица Коневски, директор на ПУИК.

Засега е предвидено да се изгради само северната трибина, која ќе биде висока 35 метри, а според проектот, ќе наликува на јужната.

За да се изгради стадион според сегашните правила на ФИФА и на УЕФА, морало да се направат промени и на проектот. Првичниот проект за изградба на Градскиот стадион е направен во 80-тите години.

Шест месеци биле потребни за измените на проектот, велат во ПУИК. Од десетте фирми кои првично се пријавиле на тендерот за изградбата на трибината, седум ги исполнуваат условите.

Од Македонија се четири - „Бетон“, „Гранит“, „Пелагонија“ и „Карпош“, и уште три странски компании - две од Грција и една од Австрија.

Една од фирмите која сакаше да ја гради северната трибина беше „Инпорекс“, сопственик на „Кинескиот ѕид“. Не се пријавила на тендерот, но германскиот сопственик понудил 10 милиони евра за изградбата.

Според неговиот проект, северната трибина ќе останеше на сегашната висина, со што немаше да пречи на становите од „Кинескиот ѕид“. Така тие не би изгубиле од својата атрактивност.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 09-Sep-2007 at 20:36
Да де, стално нешто касни и стално истите приказни... Битанги!

Најавата нели беше дека у септември стартува изградбата... А сега у септември уште не знаеме кој победил на тендерот Confused

Не само тоа, туку воопшто ништо не знаеме. Али ја памтам ко слон. Еве пак да ве потсетам на ова:
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1036&ArticleID=68216

Еве цитат од текстот:
За десетина дена ќе се знаат сите детали и тогаш ќе организираме презентација за да ги запознаеме граѓаните точно како ќе се гради трибината - додаде Коневски.
(Коневски е директор на ЈПССДП)

Е сега ова беше објавено (веќе уште тогаш после долго одолговлекување), на 10-ти Март. Десет дена после таа дата е 20-ти Март. Сега сме 9-ти септември. Единствената информација што ни беше сервирана за оваа точно половина година е дека испратиле некаква си „делегација“ во Лондон, да го видела новиот Вембли Disapprove
„Делегацијата“ кога се врати, гордо ни соопшти дека градски ќе бил како Вембли (што и да им значи тоа)

Целава работа смрди-труе. Тука е нормално и Кинескиот зид, за сето ова да биде уште поголема каша.


А за оваа скоро цела година дудлање околу стадионот, станав редовен посетител на сајтот на ЈПССДП, со надеж дека конечно ќе дадат било каква информација. За сето ова време на страницата за проекти ве чека следното:
Секцијата е во изработка

Воопшто сајтот е речиси празен, а последната (било каква) вест е објавена на 02.03.2007
И сега после сето ова нив ли да им верувам дека добро ќе ја завршат работата околу стадионот?

Dead
Edited by Cloverstack - 09-Sep-2007 at 20:41
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 27-Nov-2007 at 18:48
Roll%20eyes

ТЕНДЕР ЗА СЕВЕРНАТА ТРИБИНА НА „ГРАДСКИ“
Седум фирми во трка за доградба на стадионот

Проектот за надградба на северната трибина на Градскиот стадион во Скопје почнува да се реализира денеска со отворање на понудите. Во игра кој ќе ја добие оваа капитална инвестиција на Јавното претпријатие за стопанисување станбен и деловен простор се „Бетон“, „Гранит“, „Маврово инженеринг“, „Алпина“, две грчки фирми што првпат се јавуваат на тендер во Македонија и „Карпош АД“. Дел понудувачи за „Време“ велат дека ова е првпат на транспарентен начин да се врши изборот на изведувачот на градежните зафати. - Првпат се гради според европски критериуми - клуч на рака. Оној што ќе биде избран за изведувач на работите треба за 18 месеци да ја заврши доградбата на северната трибина. Ако се задоцни со градењето, се плаќаат дневни казни - велат дел понудувачи. Тие велат дека од конкурентите што се јавиле на понудата, само две фирми имаат искуство во изградбата на вакви објекти. - Малкумина знаат дека „Бетон високоградба“ учествувала во изградбата на Маракана во Белград. Ако фирмата „Алпина“ е вистинската австриска фирма што ја градеше Алијанц-арената во Минхен, тогаш може да очекуваме дека ќе имаме стадион од светско ниво - напоменуваат понудувачите. Тие стравуваат дека тендерот може да заврши во рацете на неквалификувани претпријатија. - Видете што се случи со зградата на „Џонсон контрол“ во Бунарџик. Првин прокисна покривот, па потоа се запали. Не сакаме да имаме негативни последици од нестручната изградба на северната трибина - додаваат тие.

Г.Г.Извор: Време
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 27-Nov-2007 at 19:02
Па нели понудите беа доставени уште многу одавна??? Зошто дури сега се отвараат?


Во секој случај околу стадионов имаше и уште има такви заебанции што на секоја вест ќе гледам крајно скептично, се додека не се потврди со сигурност.


Edited by Cloverstack - 27-Nov-2007 at 19:06
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 04-Dec-2007 at 16:37
Nuts.... ili mozda mislele Fevruari 2008??
 
Новата северна трибина ќе биде готова до февруари

Новата северна трибина на Градскиот стадион ќе биде изградена до февруари идната година, најави Владата.

„Владата издвои 6 милиони евра за изградба на северната трибина на Градскиот стадион“ рече премиерот Никола Груевски.

Според Груевски, Владата ќе ги префрлела парите на јавното претпријатие до крајот на месецот, а кон крајот на декември Владата ќе почне со рушење на трибината, за да биде готова до февруари.

Парите биле издвоени од буџетот од 2007 година.


Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 04.12.2007 16:21:11

Извор: Нетпрес
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 04-Dec-2007 at 17:09
Nuts

Добро кажано


И баш ме интересира колку може да се изгради за 6 милиони... И ова ќе биде градено на којзнае колку рати. Се плашам дека и во февруари 2009 нема воопшто да се гледа крајот.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 04-Dec-2007 at 20:31


mene vo princip najvekje me interesira kako seto toa treba da izgleda.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 04-Dec-2007 at 21:55
Последна верзија на која што сум наишол е дека ќе се гради по стариот проект, то ест симетрична северна трибина и комплетен стадион со атлетска патека. Пошто кинескиот ѕид уште не е решен, очигледно сето тоа ќе изгледа многу лошо. Ама тоа е сепак милион пати подобро отколку да се менува изгледот на стадионот. Ако кинескиот не се руши или конфискува, тогаш бар ќе биде испод бетонска трибина и тоа е каква-таква казна за газдите. Ама не верувам дека баш толку е спремна работава,  ниту 6 милиони се реално доволни за да добиеме комплетирана трибина. Којзнае дали воопшто се решени некои клучни работи, па можеби ни надлежните не го знаат конечниот изглед... Ми изгледа дека се брзаат да почнат неколку популистички проекти зашто за пола година скоро сигурно идеме на предвремени избори. А кога ли ќе бидат завршени проектите вклучувајќи го и стадионов, тоа господ знае... Roll%20eyes
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 04-Dec-2007 at 22:04
Не искоментирав за суштината на твојата дилема Џуро... Во право си, сите не интересира како ќе изгледа. А надлежните мува не ги лази што туркаат вакви работи без никаква презентација. Се се прави во матно... Тоа не е само неодговорно, туку остава и голем простор за сомневање во корупција. Да биде уште полошо уште одавна најавуваа дека ќе го претстават проектов, ама сега се прават мутави Bash

Edited by Cloverstack - 04-Dec-2007 at 22:06
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 05-Dec-2007 at 01:07

kraj na dekemvri ke se prefrlat parite od vladata, januari 2008 ke pocne da se rusi severna, a februari 2008 treba da POCNE izgradbata, a ne da zavrsi. Kolku ke trae seto toa....imajki ja vo predvid nasata organiziranost nekjam ni da pomislam na takvo nesto....odma mi se temni.

 

Владата ќе купи нови автобуси за Скопје

Скопје /04/12/ 16:48

Инвестиции во купување на нови автобуси за Скопје, доизградба на Градскиот стадион, реконструкција на скопската Зоолошка градина и електрификација на индустриската зона во Битола, најави Владата.

Одлуката за ова ја донесе Владата на последната седница, соопшти денеска на прес конференција премиерот Никола Груевски, јавува Макфакс.

Премиерот појасни дека инвестициите ќе се реализираат до крајот на оваа година, а средствата од околу 12,3 милиони евра се од тековниот буџет.

Владата обезбедила 4,4 милиони евра за купување на 45 до 50 модерни еколошки автобуси за потребите на град Скопје,а парите до крајот на декември ќе му бидат префрлени на Јавното сообраќајно претпријатие –ЈСП.

Груевски соопшти дека Владата на Јавното претпријатие за стопанисување со станбен простор ќе му префрли околу шест милиони евра за изградба на северната трибина на градскиот стадион во Скопје.

Предвидено е во јануари да се урне постојната северна трибина,. а во февруари да почне изградбата на целосно нова трибина, која ќе биде идентична со јужната трибина на Градскиот стадион.

Околу 700,000 евра од тековниот буџет ќе бидат наменети за реконструкција и модернизација на Зоолошката градина во Скопје. Според Груевски, со ова главниот град на Македонија ќе добие европска зоолошка градина.

Премиерот додаде дека Владата обезбедила 1,2 милиони евра за електрификација и изградба на потребната инфраструктура во индустриската зона во Битола./

www.makfax.com.mk

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 05-Dec-2007 at 01:33
Originally posted by kire85

Kolku ke trae seto toa....imajki ja vo predvid nasata organiziranost nekjam ni da pomislam na takvo nesto....odma mi se temni.
Пак подобро да оди споро ради неорганизираност, отколку да е чисто предизборен маркетинг без план да се заврши.

Земи го на пример патот Велес-Прилеп преку Бабуна. Беше почнат во средината на 90-тите предизборно, лично од Црвенковски. Чисто предизборно, веројатно без сериозен пристап за да се изгради. До денеска не е мрднато на тоа поле... Единствено и тоа што е изградено пропаѓа во меѓувреме. А не се баш занемарливи пари фрлени и за тоа малце што е изградено Roll%20eyes Такви слични проекти за жал имаме на претек... Па се плашам да не ги дочека слична судбина сите овие проекти што ни ги најавува владата, зашто големи се шансите догодина да се оди на предвремени избори.

Сега знам дека ќе улета Great Makedon и ќе направи дистинкција меѓу Бранко и Грујо Big%20smile, ама јас лично сум многу скептичен... Дур не отидам на стадион да навивам од нова северна трибина, нема да верувам. Имам доволно искуство со разноразни ветувања за така лесно да наседнувам.


Edited by Cloverstack - 05-Dec-2007 at 01:34
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 05-Dec-2007 at 13:44
Еве нешто што излегло во Македонски Спорт. Искрено скептичен сум и за цената и за рокот, ама дај боже времето да ме побие. А добро е тоа што ќе се оди и со нов покрив. Ми се допаѓа концептот за покривот - баш го замислував како делумно транспатентен. CheersBack to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 05-Dec-2007 at 15:42
Дали јас добро читам во скенираниот текст дека целата инвестиција би чинела 15 милиони Евра??? Па тоа веќе и не е така мала сума, но нели вчера владата одобри само 6М? Дали е ова пак некоја паушална, новинарска недореченост?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 05-Dec-2007 at 17:19
ako izgleda vaka site grevovi okolu slucajov bi bile prosteni

Edvaj cekam da go vidime renderov vo kolor ko sto treba. Ne mi e jasno zosto nema nekoja konferencija za pecat barem za toa
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 05-Dec-2007 at 17:50
Originally posted by UrbanFreak

Дали јас добро читам во скенираниот текст дека целата инвестиција би чинела 15 милиони Евра??? Па тоа веќе и не е така мала сума, но нели вчера владата одобри само 6М? Дали е ова пак некоја паушална, новинарска недореченост?6 милиони за северната трибина, а 15 за цел стадион. Јас барем така сватив. Ама јас баш мислам дека тоа е навистина мала сума. Реков дека се надевам дека грешам - дај боже за тие пари да добиеме пристоен стадион, не мора да е светско чудо.
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 05-Dec-2007 at 19:12
Мислам дека на секој иден рендер од стадионов треба да биде ставен и Кинескиот Ѕид... чисто онака, да имаме у предвид како тоа би изгледало Crazy
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 05-Dec-2007 at 19:17
Ако, боље е без кинески ѕид. Ако го стават праќаат лоша порака. Ваљда ќе се руши...
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 06-Dec-2007 at 01:06
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by kire85

Kolku ke trae seto toa....imajki ja vo predvid nasata organiziranost nekjam ni da pomislam na takvo nesto....odma mi se temni.
Пак подобро да оди споро ради неорганизираност, отколку да е чисто предизборен маркетинг без план да се заврши.

Земи го на пример патот Велес-Прилеп преку Бабуна. Беше почнат во средината на 90-тите предизборно, лично од Црвенковски. Чисто предизборно, веројатно без сериозен пристап за да се изгради. До денеска не е мрднато на тоа поле... Единствено и тоа што е изградено пропаѓа во меѓувреме. А не се баш занемарливи пари фрлени и за тоа малце што е изградено Roll%20eyes Такви слични проекти за жал имаме на претек... Па се плашам да не ги дочека слична судбина сите овие проекти што ни ги најавува владата, зашто големи се шансите догодина да се оди на предвремени избори.

Сега знам дека ќе улета Great Makedon и ќе направи дистинкција меѓу Бранко и Грујо Big%20smile, ама јас лично сум многу скептичен... Дур не отидам на стадион да навивам од нова северна трибина, нема да верувам. Имам доволно искуство со разноразни ветувања за така лесно да наседнувам.


Nemase da pravam distinkcija megu Branko i Grujo zasto toa e nesporedlivo.. Branko vetuvase selski cesmi......
Grujo uste vo prvata godina od vladeenjeto napravi poveke od kolku sto branko napravi vo site negovi predizborni kampanji.... isto taka blagodarenie na Grujo slusnavne premier da izustuva zborovi kako 'ekonomija' prv pat vo makedonskata istorija Thumbs%20Up

Ne Velam deka Grujo e svetec, ama covekot se trudi da ja izvadi makedonija od kalta vo koja sto e zakopana... i ako segasnava vlast prodolzi da ja podobruva ekonomskata situacija vo makedonija .. na slednite parlamentarni izbori makedonija ke bide izvlecena od kalta no seuste neizmiena i valkana, no barem ke moze da dise.... ako ovaa vlast povtorno pobedi na izborite vo 2010... togas do izborite vo 2014 (MK ke se izmie od svojata smrdea) ke imame demokratska drzava so pazarna ekonomija so dobar standard na graganite i mala nevrabotenost +reformirano i razvieno zdravstvo/obrazovanie/sudstvo.

Applause jas sum po priroda optimist.. zatoa koga vlasta dava 6 milioni za stadionot ne treba da kukame deka bile "malce" tuku da receme, ejj toa se 6 milioni koj dosega nikoja druga vlast ne gi dala..... koga vlasta ke dade pari za 50 novi avtobusi da ne placime deka toa ne e dovolno tuku da receme... ejj, sukur sto na nekogo mu teknalo barem malce da pomogne vo javniot prevoz... i na kraj trifunce treba da stavi slika od Grujo do negovata rozova Masna i da se krsti vo nego zasto site nadleznosti negovi koj toj ne gi napravi, grujo mu gi pravi... kako sportska sala.. zooloska.. gradski stadion... avtobusi itn.Cheers
Edited by GreatMakedon - 06-Dec-2007 at 01:08
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 06-Dec-2007 at 01:55


Јас сум во Македонија и верувај уште не сум почуствувал ништо од овие убавини што ги спомнуваш. Нормално треба време, ама од она што до сега го гледам многу работи одат во лоша насока, а овие убави работи што ги кажуваш се 99% на ниво на најави, нема многу конкретно придвижување... Но тоа е мое субјективно мислење, како што и ти имаш право да имаш свое мислење.Е сега за објективниот дел:

Originally posted by GreatMakedon

jas sum po priroda optimist.. zatoa koga vlasta dava 6 milioni za stadionot ne treba da kukame deka bile "malce" tuku da receme, ejj toa se 6 milioni koj dosega nikoja druga vlast ne gi dala..... koga vlasta ke dade pari za 50 novi avtobusi da ne placime deka toa ne e dovolno tuku da receme... ejj, sukur sto na nekogo mu teknalo barem malce da pomogne vo javniot prevoz... i na kraj trifunce treba da stavi slika od Grujo do negovata rozova Masna i da se krsti vo nego zasto site nadleznosti negovi koj toj ne gi napravi, grujo mu gi pravi... kako sportska sala.. zooloska.. gradski stadion... avtobusi itn.Cheers


Власта не дава свои пари, туку ги распоредува јавните приходи. На ова поле донекаде можеме да бидеме задоволни, ама само кога ќе видиме дека навистина се реализираат проектите, а не во фаза во која што сме сега. Па колку пати ќе наседнуваме на удирање камен темелници и сл.

А кога сме веќе кај распоредувањето на јавните приходи, ниту Трифун, ниту скопјани не треба да бидат воопшто благодарни или задоволни од тоа распоредување. Не знам како го замислуваш делот дека Груевски му ги врши работите на Трифун... Сме збореле за ова и порано. Град Скопје е прво буквално ограбен од страна на централната власт, а потоа ни фрлаат трошки и ние треба да сме среќни??? Е така не оди... И згора на се со тие пари Грујо и компанија тераат популизам и триумфализам Bash

Ваквата поставеноста на финансиите на градот е голема пречка за развојот на целата Македонска економија, зашто најголем дел од економската активност се одвива во Скопје. На градов очајно му требаат пари за да ја развива и одржува инфраструктурата. А пари ќе имаше доволно за пристојно темпо на развој доколку во Скопје останат барем малку поголем дел од парите кои што се создаваат тука. Моментално централната власт му ги зема сите пари на градот, а му враќа трошки (и тоа проследено со безобразно фалење од типот: гледајте сите колку сме дарежливи и великодушни)


Edited by Cloverstack - 06-Dec-2007 at 01:57
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 06-Dec-2007 at 02:34
Еве подетално од Утрински

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=4DB03BBC01F4074F943FD09E37179421

Градскиот стадион како „Вембли“

Утре ќе биде познато која фирма понудила најповолни услови на тендерот за изградба на северната трибина на Градскиот стадион

МИОДРАГ МИЦКОВИЌ

Веќе нема дилеми дека Скопје ќе добие модерен фудбалски стадион, кој, кога ќе биде довршен ќе ма околу 50.000 седишта. Пред десетина дена беа разгледани сите понуди на распишаниот меѓународен тендер за изградба на северната трибина на Градскиот стадон во Скопје на кој учествуваа седум фирми. Тоа се „Бетон“, „Гранит“, „Маврово инжењеринг“, „Алпина“, „Карпош“ и две фирми од Грција.

Комисијата за јавни набавки на Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор во текот на утрешниот ден официјално ќе објави чија понуда, како најповолна е прифатена. Иако, во јавноста процуре веста дека изведувач на градежните работи на Северната трибина ќе биде „Бетон“, кој има најповолна понуда, дефинитивната одлука ќе биде позната утре кога во Јавното претпријатие ќе биде потпишан договор со изведувачот.

Меѓутоа, некои работи се познати. Најпрвин, на последната седница на Владата на Република Македонија е донесена одлука да се доделат шест милиони евра за изградба на северната трибина, која според тендерската документација треба да биде завршена за 18 месеци. Северната трибина ќе биде „копија“ на јужната, треба да има 18.000 седишта, со сите придружни објекти, поттрибински простор. На северната трибина ќе бидат обезбедени места и за новинарите, со телефони и сите други објекти потребни за телевизиските преноси.

Целиот проект за изградба на северната трибина и докомплетирање на Градскиот стадион е направен во проектанското биро на „Бетон“, кое инаку беше проектант и кој ја градеше јужната трибина.

Според информациите до кои дојдовме, сегашната северна трибина ќе биде урната, во текот на градежните работи на целиот тој простор ќе биде поставена челична мрежа за да можат да се играат нормално натпревари на Градскиот стадион со оглед дека во текот на летово екипите од Македонија ќе играат во европските купови, а веќе од август се и првите натпревари на репрезентацијата во квалификациите за светското првенство.

Од Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор од Фудбалската федерација е побарано какви се' услови се потребни за одигрување на меѓународните натпревари кога се врши санација на стадионот и кога се изведуваат поголеми градежни зафати.

Освен тоа, Владата даде и зелено во склопот на садионот, да се доизгради и реновира сегашнаа атлетска патека која е доста руинирана и на која не можат да се организираат големи меѓународни натпревари.

Според првиот проект, требаше да остане сегашната, со шест атлетски патеки, со тоа што пред јужната трибина, каде има доволно простор би се доизградиле уште две патеки за 110 и 100 м. тоа го дозволуваат правилата на Светската федерација. Требаше да биде потпишан договор меѓу МОК и италијанската фирма „Мондо“, која требаше да ја постави новата патека на стадионот, но тој не беше потпишан иако беа обезбедени средства во износ од 330.000 евра. Од тие средства 33 отсто обезбедуваше Светската атлетска федерација, 33 отсто Европскиот олимписки комитет и 33 отсто Македонскиот олимписки комитет. Меѓутоа, сега постои нова варијанта, на стадионот да бидат изградени осум патеки, за да може на него да се одржуваат дури и европски првенства. Меѓутоа, тоа ќе ја зголеми цената, потребни се уште 50.000 евра за тие две кружни патеки и околу 45.000 евра да се симне сегашниот тартан од патеките, да се изврши дренажа, да се стави нова подлога за да може да интервенира италијанската фирма „Мондо“. Но, сето тоа може да се реализира кога ќе бидат при крајот градежните работи на северната трибина која ќе мора да се помести за неколку метри наназад, за да се направи место за двете атлетски патеки. На јужната не е проблем, има доволен простор. Во секој случај, средствата за изградба на северната трибина се обезбедени, се чека да се потпише договор со најповолниот понудувач и да се почне со работа. Во меѓувреме, сите времени објекти, кои беа лоцирани зад северната трибина се урнати, тој простор е исчистен така што тука ќе нема проблеми. Но, сепак се' уште има работа. Учесниците во тендерот, кои не се избрани имаат право на жалба, потоа фирмата која победила на тендерот треба да обезбеди градежна дозвола и други потребни дозволи за да почне да се реализира проектот. Едно е сигурно, за 18 месеци, Градскиот стадион ќе го видиме во ново руво, мнгоу помодерен отколку што е сега, а потоа на ред е доизградбата и на источнат аи западната трибина (стоење) тоа ќе биде едно прекрасно фудбалско здание.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 209>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.641 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.