build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телеком арена (арена Филип II Македонски)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 9899100101102 209>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #1981 Posted: 09-Sep-2010 at 09:11
pa ke bide. Poljud mu e blizu, ama nasiot ke bide kompletno pokrien, t.e. site tribini so po 70% posto pokrienost Ako uspeta da gi vrzat i fasadite ke bide uste po ok, posebno ako toa se izvede spored nekoi zamisli so stakleni opna.
Za kineskiot zid, da ne ja tapam dolgo, koga veke e napraven bi mozel da se iskoristi ako hotel za sportski gosti so bifea, sauni i apartmani, iako za tie sodrzini veke ima proekti za podtribinskite prostori. Ne veruvam deka toa cudo ke se srushi i deka taa fasada bi bila udarna na stadionot. Samo da ne bide stanbena edinka, zasto kutri ke bidat tie luge tamu.
.....   .......
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #1982 Posted: 11-Sep-2010 at 20:15
Originally posted by Plugger


40,000 e sosema dovolen kapacitet za stadionot, ali sto poveke prostor toa podobro ke bide. Koga ke se renovira stadionot ke bide naj dobar i naj moderen od site drzavi vo Bivsa SFRJ.


Deka ke bide dobar i sovremen,nema somnez,eden normalen stadion sakale-nejkele moravme da imame.Inaku ke igravme vo Sofija ili Belgrad...
Prasanje e samo kolku publika ke imame so Rusija,Irska i Slovacka.Ne e kriv narodot koj e gladen za dobar fudbal(kosarka,rakomet...)tuku nasite sportisti koi za zal ne ni davaat ni tronka radost.Depresijata koja ne zafati vo site segmenti na ziveenjeto se prefrli za zal i na sportot.Za reprezentacija koja ne moze da ja pobedi Malta i Ermenija,Gradskiot stadion e mozebi i pregolem.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1983 Posted: 11-Sep-2010 at 20:44
А, што велите да направат едно кошаркарско игралиште во средина и да го покријат, па кошаркарската репрезентација да ни игра пред 40.000 Барем за нив сигурно ќе се собереме!
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1984 Posted: 11-Sep-2010 at 20:59
А добро, на никого не му текна да честита 100-та страница на оваа нишка?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #1985 Posted: 11-Sep-2010 at 22:14
Eve jas prv ke vi cestitam na vas,postarite clenovi.Samo da ne stanat 200 ili 300.Da ne se odolzi rabotata de..
@Alexgizh
Ima i takvi stadioni po svetov,se e vozmozno.Prasanje e zosto ni napravija sala(Boris Trajkovski) za samo 6.000 lugje(namesto za 10-12.000) a uspat lupnaa 15-16 mil EUR?
Back to Top
Macedonian View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote Macedonian Quote  Post ReplyReply #1986 Posted: 15-Sep-2010 at 13:18






Еден мал апдејт од мене на за трибиниве.Се работи турбо и на двете трибини...

Edited by Macedonian - 15-Sep-2010 at 13:23
МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата кога зурла ќе ти го раскине срцето.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1987 Posted: 16-Sep-2010 at 12:19
Originally posted by Gradinarot


Za kineskiot zid, da ne ja tapam dolgo, koga veke e napraven bi mozel da se iskoristi ako hotel za sportski gosti so bifea, sauni i apartmani, iako za tie sodrzini veke ima proekti za podtribinskite prostori.


Ама многу е грд и невклоплив бе друже... ептен го крши филмот со стадионот. Дури и да го конфискува државата, пак не би сакал да опстане, макар да биде пренаменет за некоја поприкладна намена. Лично јас никако не би се водел од логиката дека кога е веќе направен подобро да остане и да се искористи на некаков начин... труло ткиво е, најпожелно е да се ампутира... нема да се работи за губиток туку за придобивка. Од друга страна северната трибина е веќе осакатена (лошо обликуван подтрибински простор) поради кинескиот ѕид, па едноставно негово рушење пак не би било оптимално решение. Идеално сценарио според мене би било да се сруши кинескиот, па после на негово место да се изгради помало здание, со прикладна намена и пред се обликувано како естетско надоврзување на стадионот, кое како една од основните цели би имало на некој начин да го оправи надворешниот изглед на северната трибина.
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #1988 Posted: 16-Sep-2010 at 16:44
Ako jas se prashuvam, prodadeno... Bi mozelo toj prodolzetok da bide kako nekoja kaskadna otvorena terasa kon rekata i sl., no se mi se cini da imase volja nekoj do sega ke go resese toa iako i samoto rusenje cini mnogu pari. A ruzno e stvarno e ruzno, ko kartomska krpenica e...ili neka im go dadat na navivacive da vezbaat grafiti na nego, da go razubavat...stvarno ne znam koj dade toa da se gradi. Kampot so prikolkite komunjarski bese poubav.

.....   .......
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #1989 Posted: 17-Sep-2010 at 08:04
Originally posted by alexgizh

А, што велите да направат едно кошаркарско игралиште во средина и да го покријат, па кошаркарската репрезентација да ни игра пред 40.000 Барем за нив сигурно ќе се собереме!


Ne mie jasno kako Boris Trajkovski go napravija samo 8000, trebase barem 15,000 da sobira. Pa edna Ljubljana sto ima 300,000 ziteli pa ima sala od 13,000 (Stozice) a nie uste se zanesuvame so mali sportski sali.

Clover, Se sekavam koga Anglija igrase so Makedonija na gradski i bese poluvreme i angliskite komentatori ja imaa slikata fokusirana tocno na kineskiot zid i eden od niv vika kako toa bilo rushevina od zemjotresot vo 1963 godina i taka ostanalo od togas, se zgaziv od smeenje. Mislam deka konecno treba da odlucat sto ke bide so toa ili hotel ili apartmani ako ne se odlucat neka go srushat vise i neka ne se zaebavaat. Vaka na nisto ne lici, grdotija e.
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #1990 Posted: 17-Sep-2010 at 16:53

[/QUOTE]Ама многу е грд и невклоплив бе друже... ептен го крши филмот со стадионот. Дури и да го конфискува државата, пак не би сакал да опстане, макар да биде пренаменет за некоја поприкладна намена. Лично јас никако не би се водел од логиката дека кога е веќе направен подобро да остане и да се искористи на некаков начин... труло ткиво е, најпожелно е да се ампутира... нема да се работи за губиток туку за придобивка. Од друга страна северната трибина е веќе осакатена (лошо обликуван подтрибински простор) поради кинескиот ѕид, па едноставно негово рушење пак не би било оптимално решение. Идеално сценарио според мене би било да се сруши кинескиот, па после на негово место да се изгради помало здание, со прикладна намена и пред се обликувано како естетско надоврзување на стадионот, кое како една од основните цели би имало на некој начин да го оправи надворешниот изглед на северната трибина.[/QUOTE]

POOOTPPISSS!!!
Mи се плаче коа го гледам. а пројдам тамо си замишљам како го рушат и како ќе е убаво без него!Таа грдосија мора да се сруши, толку пари фрливме за стадионот и е убедливо најрепрезентативен објект без конкуренција од тие што ги градат и би било идиотски кинескиот зид да го нагрдува!

Edited by toasumjas - 20-Sep-2010 at 17:59
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #1991 Posted: 17-Sep-2010 at 17:39
Дали знае некој за кога се најавува завршување на трибините?
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #1992 Posted: 17-Sep-2010 at 17:48
Ќе може ли авторот на сликиве да ги стави на Wikipedija за да ги вклучам во статијата за Филип II арената?? Или да прати одобрение за нивно користење ...

Originally posted by Cloverstack

http://www.build.com.mk/?p=47101234567


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1993 Posted: 17-Sep-2010 at 18:01
Јас сум авторот, слободно користи ги за Википедија  Cheers
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #1994 Posted: 19-Sep-2010 at 15:18
Од Вчера:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1995 Posted: 19-Sep-2010 at 16:02
Во последно време се покажува видлив напредок, за разлика од пред некое време што беше некако успорена изградбата. Во секој случај темпото не е тоа со кое се дигна северна, но задоволително е. А и ме чуди зашто толку брзаат да ги постават бетонскиве греди за трибините, кога и така има време додека да дојде при крај изградбата на столбовите.

Од сликите колку што можам вака некако ориентационо да оценам, изгледа сепак ќе ја има онаа нерамнина на кровот меѓу јужна и останатиот дел од стадионот, ако може воопшто да се процени од оваа фаза.
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #1996 Posted: 19-Sep-2010 at 21:58
Povisoki gi zamisluvav Zapadna i Istocna
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #1997 Posted: 19-Sep-2010 at 22:22
Мене сепак ми се чини дека нема да ја добие кружната форма како што е на рендерот туку некако цилиндрично ке испадне.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1998 Posted: 19-Sep-2010 at 22:41
Колку статичката одвоеност на двете конструкции (двете трибини) претставува проблем за овие бетонските греди да се постават и тоа да одговара до сантиметар прецизност? Овие двата објекта посебно легнуваат врз земјиштето и може ли да се јави некоја "луфта" што подоцна ќе претставува проблем за овие бетонски греди? На јужна уште кога е градена има оставено жлебови. Колку со текот на сите овие години овие жлебови се имаат поместено? Дали може би бетонските греди тука се нестандардни и се правени по мерка со оглед на тоа што едниот крај легнува на една конструкција, другиот крај на друга? Јасно ми е дека сите мостови и вијадукти се така направени, но таму тоа е со намера така направено.

Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #1999 Posted: 19-Sep-2010 at 23:50
Не знам зошто толку одите во детали секогаш. Па има таму кој да мисли, и дефинитивно нема да има проблеми со спојувањето на трибините. Постои технологија постојат решенија. Тоа е тоа.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #2000 Posted: 20-Sep-2010 at 15:09
Originally posted by lupo

Povisoki gi zamisluvav Zapadna i Istocna


И јас мислев дека ќе бидат повисоки на рендерот изгледаат како да се повисоки и од северна и јужна ...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 9899100101102 209>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.531 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.