build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телеком арена (арена Филип II Македонски)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 102103104105106 209>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zoc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 101
  Quote Zoc Quote  Post ReplyReply #2061 Posted: 22-Nov-2010 at 13:06
Јас сум ЗА, атлетска патека да има на стадионот.Тоа е еден многу важен предуслов за развој и на атлетиката во Македонија.Па срамота е главен град да нема стадион за атлетски натпревари.И не се согласувам дека е подобро да има повеќе столчиња за сметка на отстранување на патеката.Па за кого ќе бидат тие столчиња господа.За да се користат еднаш во 2-3 години.Сметам дека стварно нема да имаме потреба од нив барем 10-15години додека не тргнат работите во мак фудбалот нанапред па публиката масовно да почне да се враќа на стадионите.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4493
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2062 Posted: 22-Nov-2010 at 13:19
И колку за информација, атлетика имаме, и редовно имаме по 4-5 претставници на европските и светските атлетски првенства. Што е за отприлика 4-5 луѓе повеќе отколку на фудбалските европски и светски првенства!

А прашајте ги каде тренираат атлетичарите.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #2063 Posted: 22-Nov-2010 at 13:53
Zoc не е муабетот дали да има атлетска патека, тоа е решено- ЌЕ ИМА! Иначе во потполност се сложувам со Dave,  со оглед на тоа дека ова е мултифункционален спортски објект, не е строго фудбалски и така е и замислен. Без атлетска патека и др. пропратни работи, би било исто како да ја направеа Борис Трајковски само за кошарка, а да не може да се игра ракомет, тоа е смешно.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #2064 Posted: 22-Nov-2010 at 15:51

Iako ne sme kuj znaj sto vo fudbal sepak, fudbalot e daleku prv sport sto se igra vo Makedonija a za gledanje pa da ne pravime muabet. Neka dojde eden Manchester ili Barcelona pa ke vidis koj nema da ide i da gleda, Gradski Stadion poveke pati bil napolnet do daska kako sto bese Rabotnicki-Liverpool.

Atletika nikoj ne gleda vo Makedonija, ete vladata pravi eden kup mali stadioni niz Makedonija neka im napravi nesto i za atleticharite, vo Gradski Stadion ili sega po novo Filip Ftori se igra samo fudbal i nisto drugo. Jas ne znam eden chovek sto ide na stadion da gleda atletika, edino na televizija ako ima olimpijada i tolku.

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4493
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2065 Posted: 22-Nov-2010 at 17:13
И ова демек треба да биде аргумент против градење на атлетска патека? Добар е.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
LouReed View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote LouReed Quote  Post ReplyReply #2066 Posted: 22-Nov-2010 at 17:18
PLugger, vo opsto ne se soglasuvam so tvojot argument.
Atletska pateka ke bide super na stadionot i ke izgleda dobro.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2067 Posted: 22-Nov-2010 at 17:58
Олабавете се малку. Како ќе има некој спорт, ако нема каде да го има. Една работа е да градиме петнаеси стадион, ап да дебатираме за потребата и дали да бил фудбалски или не. Ова е прв стадион и мора да опфати што повеќе спортови и да биде расадник за повеќе дисциплини. Вие може би се гледале на телевизија некој фудбалски стадион и сега ај одма и кај нас вака. Ама тамо има сосема друга приказна позади тој стадион за разлика од градски. Неможе никој да ме убеди дека една држава, без разлика колкава, во денешно време нема потреба од една атлетска патека. "Аргументот" дека нема атлетичари, не е аргумент туку последица. А за фудбалот и покрај сите глупости што се случуваат со фудбалската управа во Македонија пак сепак гледачите нгубат надеж да видат добра утакмица. Тоа е административно тесно грло што уништува таленти и судбини. Ќе му дојде крајот. Малку повеќе да се насочиме на стадионот, а не на вакви глупости.
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #2068 Posted: 22-Nov-2010 at 17:59
Тепачка ателтика или фудбал?:-) Одговорот е многу лесен, државните спортски арени најчесто се мултифункционални (ми текнува во прв момент на главниот стадион во Рим - Олимпико/Олимписки - каде играат Рома и Лацио,стадионот каде играше до пред некоја година Баерн Минхен - Олимписки Стадион Минхен) од финансиски причини. Поисплатиливо е да се изгради арена за повеќе спортови, значи штом вака развиени држави гледаат во тој правец не знам од каде некој мисли дека ние би имале сила (а и потреба) за правење стадиони за разни спортови. А што е добивката од стадион без атлетска патека освен тоа што публиката е поблиску до теренот? Иако и ова е дискутабилно, затоа што дали навистина има ова улога на пример за гледачот од последен ред на Ноу Камп кој нема атлетска патека? :-) бесмислена ми е дисусијава :-)
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1609
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2069 Posted: 22-Nov-2010 at 19:13
Dobro vika "lslcrew" olabavete se malku. Ova e prv stadion koj po site kriteriumi ke lici na vistinski stadion. Stadionot go gradi drzavata i navistina bi bilo glupo da se frlat tolku pari a da se ignorira "kralicata na sportovite". Kakva poraka bi pratila Vladata, i ne znam sto tolku atletskata pateka mu smeta na fudbalot? Od druga strana veruvam deka dokolku Skopje vo nekoj slucaj dobie moznost da organizira npr. EP vo atletika, site ke bideme zadovolni (i tie sto se protiv patekata).
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #2070 Posted: 22-Nov-2010 at 19:25
Ги проверив сите соседни главни национални стадиони па и пошироко, преку википедија, и сите имаат атлетски патеки :-)
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2071 Posted: 22-Nov-2010 at 20:35
Патеката е многу добра работа. Тие што не се дојдени за гледање и навивање, ќе им треба повеќе сила или замав за да направат некоја глупост.

Јас само едно ќе кажам. Да имавме олимписки стадион, јас не би ја изградил и на нејзино место би ставил трибини. Ама бидејќи немаме друг стадион од ваков вид, а воедно кој не е ни олимписки, тогаш нека стои, ќе се најде за нешто. Впрочем и се наоѓа за вежбање на атлетичари, луѓе кои се занимаваат со професионално трчање, има клуб ако не повеќе во Скопје, кој обучува млади амбициозни луѓе и ги спрема за маратони низ светов...

Во секој случај ќе се најде од голема потреба за кој било спорт, ако не сега, во иднина. Така да е добра инвестиција. Не можеме да останеме само со една патека во Охрид. Може во иднина ќе не бива во трчање и атлетика...
Back to Top
ZZZZ View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 01-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ZZZZ Quote  Post ReplyReply #2072 Posted: 22-Nov-2010 at 21:22
Ne gledam logika vo pravenje na atletskata pateka pred sreduvanje na terenot, sto podrazbira vadenje na trevnikot montaza na dlabinska drenaza kako vo site moderni stadioni za sto podrazbira uptreba na mehanizacija koja novopostavenata atletska pateka ke ja unisti sto posto.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12044
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2073 Posted: 23-Nov-2010 at 00:54

Забелешка која тера на размислување...


А за потребата од атлетската патека наспроти замислата за чисто фудбалски стадион е зборувано неколку пати до сега. И јас сметам дека атлетската патека апсолутно треба да остане. Покрај аргументите што беа набројани во последните неколку поста, би додал дека не ни може да се направи некоја добра трансформација на стадионот во чисто фудбалски. За отстранување на патеката би требало теренот да се вкопа подлабоко, а за додатните редови да се обезбедат дополнителни приоди. Но формата и димензиите на стадионот се такви што повторно ќе има 20 метри од источна и западна до теренот, така да тоа пак нема да биде она посакуваното. Значи би се импровизирало, би се дале многу пари, би се изгубила можноста за атлетски натпреварувања, а сепак стадионот не би бил баш класичен „фудбалски“. На крајот на краиштата што би правеле со поголемиот капацитет? Прво треба да се докаже дека има потреба од него. И не заборавајте дека трибините на националната арена се прилично стрмни, што е компензација за оддалеченоста и во однос на атмосферата/навивањето и во однос на прегледноста. Мислам дека целата идеја за трансформација на стадионот е многу повеќе емотивна отколку што е оправдана и практична. Стадионов е обмислен и проектиран за да биде со атлетска патека, let it be.

Еве доколку се реализира овој проект (мада засега владее штама):
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=673
во Скопје ќе имаме и квалитетен чисто фудбалски стадион со пристоен капацитет. Всушност капацитетот ќе биде идеален како алтернатива за Националната Арена, за репрезентативни и меѓународни натпревари за кои ќе има помал интерес. Од една страна со помалку публика повеќе доаѓа до израз потребата за близина на трибините, од друга страна на поголем стадион (како националлната арена) малку публика = мизерна атмосфера (уште еден аргумент против форсирање на зголемување на капацитетот по секоја цена). Така да стискам палци овој проект да се реализира, да се реализира квалитетно и да се реализира што побргу. Исто така, изградба на квалитетни стадиони со отприлика толкав капацитет ни е потребна во неколку поголеми градови со фудбалска традиција... на ум ги имам Прилеп, Битола и Струмица. Во Тетово веќе имаме добар стадион на кој му е потребно единствено реновирање. Ваљда со време ќе се најдат инвеститори или некакво јавно-приватно партнерство. Не дека без вакви стадиони не може да имаме пристоен фудбал, ама навистина сериозен развој на овој спорт во земјава не може да се спроведе само со концентрација во Скопје.


---------------------------------------------------

Туку... забележувате ли колку се ниски носачите на покривот на источна и западна? Веќе се блиску до јужна, а не гледам знаци дека ќе ја испеглаат различната висина помеѓу јужна и северна... Мада не сакам ни да помислам дека навистина ќе направат онаков груб преод на покривот каков што имаше на еден од првите рендери кои излегоа...

Originally posted by Observer


Edited by Cloverstack - 23-Nov-2010 at 00:58
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2074 Posted: 23-Nov-2010 at 01:17
А сте приметиле дека и на исток и на запад делот до јужна побавно напредува... Можеби размислуваат како ќе го направат преодот...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12044
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2075 Posted: 23-Nov-2010 at 01:32
Ако до сега не им е размислено и обмислено, тешко дека допрва ќе смислат нешто паметно...
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1609
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2076 Posted: 23-Nov-2010 at 02:41
Na taa tema veke imam pisuvano, no ke povtoram pak. Uste koga pocnaa da ja gradat "Severna", vo proektot se pojavi vakov problem, odnosno problem so spojuvanjeto na pokrivot. Toa go znam od sigurni izvori. Dali vo meguvreme nesto smislile ne znam. Vo sekoj slucaj ne bi sakal ni da pomislam na nekoja poseriozna utka.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12044
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2077 Posted: 23-Nov-2010 at 02:46
Дали можеш да дознаеш нешто подетално за проблемот?
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #2078 Posted: 23-Nov-2010 at 03:51
dobro do tolku da neznaele na koja kota e juznata ?
Back to Top
parapet View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote parapet Quote  Post ReplyReply #2079 Posted: 23-Nov-2010 at 04:02
Поврзувањето е проблемот што сега би било метарипол. Ќе се направи постепено качување и разлика во висините на носечките столбови и ќе се надомести онаа нерамнина со постепена разлика во неколку столбови. Затое е оставено последно, има малку потешкотии со проектирањето.
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #2080 Posted: 23-Nov-2010 at 04:57
Originally posted by LouReed

PLugger, vo opsto ne se soglasuvam so tvojot argument.
Atletska pateka ke bide super na stadionot i ke izgleda dobro.


LouReed, Pa ja ne rekov deka ne treba da ima Atletska pateka, samo rekov deka ne treba da ima na Gradskiot Stadion. Neka im napravat na drugo mesto, na Gradski nema potreba od atletska pateka.

а сепак стадионот не би бил баш класичен „фудбалски“


Pa ke bide fudbalski ali normalno ke se koristi i za drugo, kako na primer za sobiri,koncerti,hokej na trava i taka natamu.

Na Old Trafford Cricket igraat ali se znae deka e fudbalski stadion. Ete na Allianz Arena vo Minhen nema atletska pateka, sum bil na toj stadion i taka treba site stadioni da bidat.


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 102103104105106 209>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.469 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.