build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телеком арена (арена Филип II Македонски)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 104105106107108 209>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2101 Posted: 01-Dec-2010 at 01:58


Се согласувам дека нема некоја претерано голема потреба да има помошни терени баш околу стадионот, но не гледам ни дека нешто пречат и дека би имало некои особени придобивки ако се тргнат. А во делот каде велиш дека седиштата на клубовите се обичен деловен простор воопшто не се согласувам - дефинитивно би било пожелно просториите на клубовите да се на исто место со нивната спортска инфраструктура, наместо расфрлани низ градот. Кај националната арена има веќе оформен спортски центар што има логика и дополнително да се консолидира и надгради, па ако е до мене, јас би мерел три пати пред евентуално да одлучам да го расформирам. Комплексот на ФФМ и 50-те базични игралишта низ државава се поинакви приказни и не се никаква супституција во случајов.

Околу пристапноста на стадионот преку сегашната сообраќајна врска, не те разбирам, од една страна си про гаражата преку Вардар како оптимално решение, од друга страна замислуваш такво чудно и прилично агресивно, а непотребно сообраќајно поврзување долж кејот до планираниот мост кај Влада. Плус тоа рачунај дека таму каде што ја замислуваш крстосницата, булевар Климент Охридски веќе би требало да е прилично извишен над ниво, така да сето тоа би било и скапо и многу упадливо.
Што се однесува до кривината што ја спомна (претпоставувам онаа кај министерството за земјоделство), мислам дека воопшто не е проблем таа да се оформи и прошири по некои нормални стандарди (а треба да се среди, без разлика што главниот пристап до стадионот не е од таму). Сепак не си во право кога само таа точка ја идентификуваш како проблематична за пристапноста преку Дебар Маало. Се работи за маалска сообраќајна мрежа која е далеку од адекватна за да служи како главна врска. Решението сепак останува да биде од другата страна на Вардар. Со привршување на аренава ваљда и тоа ќе се придвижи.


Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #2102 Posted: 01-Dec-2010 at 10:37
Originally posted by Cloverstack

Се согласувам дека нема некоја претерано голема потреба да има помошни терени баш околу стадионот, но не гледам ни дека нешто пречат и дека би имало некои особени придобивки ако се тргнат....
Мислам дека се задолжителни по УЕФА и Светската атлетска...треба да бидат во некоја непосредна близина, да не шпекулирам со радиуси исл.
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2103 Posted: 03-Dec-2010 at 23:58
1
Прекрасен  Cheers


2
Криво ми е, малку сум го накосил апаратот кога сум кликнал, инаку геометријата од овој агол изгледаше баш интересно...


3
Челно кон источна


4
Еве веќе се извишува и спојот кон јужна, наскоро ќе видиме како ќе се испегла разликата во висина.


5
Малку зумирано


6
Преодот кон северна


7
Спојот помеѓу источна и северна


8
Спојот помеѓу западна и јужна


9
Патем, ги поплочиле влезовите од јужната страна, а ми изгледаше дека истото се спрема и на северните влезови. Инаку мислам фоткава лаже, во живо поубаво изгледаше поплочувањето, ама за жал изгледа потфрлиле со дренажата, на неколку места имаше вирови (кои намерно одбегнав на фоткава). Ист случај и на другиот влез.


10
Спојот меѓу јужна и источна... на источна се редат помалите напречни носачи за покривот


11
Забележете долу лево, камионот носи бетонски елементи за гледалиштето

Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #2104 Posted: 04-Dec-2010 at 00:11
Прекрасни фотки Кловер

Преодот со северна изгледа ТОП,стискам палци уште за преодот со јужна,не смее да се зезне овај прекрасен спортски храм.

Уште еднаш за фотките и напредокот
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1789
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2105 Posted: 04-Dec-2010 at 03:29
Odlicni fotografii...!Stadionot zalicuva na arena, dobiva oblik, no sepak se uste e rano da zboruvame za estetika. Dominira betonot. Golite betonski stolbovi sozdavaat grda slika. Najbiten element za estetikata e kruznata obvivka koja ke dojde na krajot. Ako nekoj znae nesto poveke za toa neka napise nekolku redovi...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2106 Posted: 04-Dec-2010 at 03:43
Па голиот бетон и не така лошо изгледа. Стадионот првично е проектиран во години кога во скопје во мода бил бритализмот, па веројатно оригинално е замислен со бетон што воопшто не е ни премачкан со овој сивиот слој што и да е матерјалот, кои тогаш и прашање е дали постоел таков премаз во тие години. Така да и гол не изгледа лошо, ги има оние платна каде што се прекршуваат големите столбови. Е сега за денешни услови брутализмот од овј тип е надминат така да и затоа може да делува малку неугодно, ама со самото тоа што е нов убав. И и емоционално на форумов се врзавме за стадионот па затоа ни е уште поубав. Не дека ова е некој заговор да остане стадионот без обвивката што е планирана, ама и вака си личи недограден. Тоа треба да биде последната фаза што се очекува дури во 2012, а тоа после повеќе од година.

Малку ќе ни биде проблем да го следиме поставувањето на столчињата. Не се гледа сега како што беше со северна.

Кловер Applauseза обиколкава. Како беше динамиката со работа источна и западна. Каде повеќе се работи, каде имаше повеќе работници.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2107 Posted: 04-Dec-2010 at 03:45
Ајде ајде... Ќе го биде... ооо даа.... Најмило ми е за стадионов...
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 179
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #2108 Posted: 04-Dec-2010 at 06:00
Прекрасен стадион ке имаме.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3896
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2109 Posted: 04-Dec-2010 at 10:37
@ clo super  fotkiApplause
A konecno ja vidov formata na stadionov!
Se nadevam deka sto poskora kje napravi nekoj fotki od vnatre!Smile


Edited by my Macedonia - 04-Dec-2010 at 10:40
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #2110 Posted: 04-Dec-2010 at 12:42
Одлично!
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #2111 Posted: 04-Dec-2010 at 13:53
Originally posted by my Macedonia


Se nadevam deka sto poskora kje napravi nekoj fotki od vnatre!Smile


И јас се надевам дека некој ќе има нерви да изгледа еден натпревар од прва македонска фудбалска лига .
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2112 Posted: 04-Dec-2010 at 18:03
Бидејќи не сум по фудбалот, едвај чекам некој поголем концерт на новиов стадион.

Одлични фотки Кло Cheers
Back to Top
KinDeR View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 04-Jun-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote KinDeR Quote  Post ReplyReply #2113 Posted: 04-Dec-2010 at 18:57
Денеска поминав по улицата под кале, и од кај резиденцијата на Г.Г. Стефан има најубава гледка. Незнам дали беше од ладното, или од гледката на контурата на стадионот, али се наежив. Не дека е наш, али мислам дека има една од најубавите контури.   Thumbs%20UpThumbs%20UpThumbs%20Up
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #2114 Posted: 04-Dec-2010 at 21:21
Мала инспирација од вчерашниот абдејт на Кловер
1.

2.


Edited by Buliwyf - 05-Dec-2010 at 00:51
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 383
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #2115 Posted: 04-Dec-2010 at 21:47

===


Edited by FT - 04-Dec-2010 at 21:48
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #2116 Posted: 05-Dec-2010 at 00:13
Пошто наредна недела завршува, првиот дел од македонската фудбалска лига, и трае се до средината на март, па така да стадионот( трибините) треба да бидат завршенн според некои рекови до март, па нека почнат од сега да ставаат нов терен пошто сегашниот е нива изорана WallbashWallbash. Сликиве се од фаце боок работнички
1.
2.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2117 Posted: 05-Dec-2010 at 20:50
2:29
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #2118 Posted: 06-Dec-2010 at 16:49
Originally posted by Dave Gahan

Originally posted by Cloverstack

Се согласувам дека нема некоја претерано голема потреба да има помошни терени баш околу стадионот, но не гледам ни дека нешто пречат и дека би имало некои особени придобивки ако се тргнат....

Мислам дека се задолжителни по УЕФА и Светската атлетска...треба да бидат во некоја непосредна близина, да не шпекулирам со радиуси исл.


Dave,greska si.Ne se zadolzitelni,a najgolem broj od klubovite(pogotovo od pogolemite klubovi) imaat trening centri koi se prilicno odaleceni od stadionite na koi igraat.Pomosnite tereni treba(po moe mislenje normalno) da se "premestat" na drugo mesto,a celiot toj prostor da se stavi vo funkcija na stadionot.

So terenot voopsto ne bi brzal,bi go ostavil za na kraj,zatoa sto vakov kakov sto e lici na selska livada,a ne na teren.A posle prvite dozdovi na esen ne lici ni na livada,tuku na mocuriste.Ne treba da izmisluvame topla voda,samo treba da go iskoristime iskustvoto od gradenjeto na nekoi drugi stadioni-tereni.

Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #2119 Posted: 06-Dec-2010 at 17:47
Ok, не инсистирам...затоа напишав дека се мисли на одреден (поголем) радиус, не како овде и тие не служат за тренинзи, туку повеќе за некакво загревање и растегнување (нели како не би се раскопувал главниот терен пред утакмица)...значи далеку од тренинг центри и слично...
Во случајов и не би било опасно (јас дури мислам дека би било фантастично) да се „решат“ неколку објекти во паркот (а ги има богами) и на нивно место би се вметнало едно-две игралишта за оваа намена...

Еве го Лужники во Москва, како илустрација...не мора да се залепени да самиот стадион, ама се во близина...

MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #2120 Posted: 06-Dec-2010 at 18:38
Stadionot na ARM bi mozel lesno da se adaptira posle zavrsuvanjeto na gradeznite raboti na stadionot.Celiot kompleks e soliden zatoa sto pokraj fudbalski teren ima i teren za kosarka,rakomet,teniski tereni,sala,pa duri i mala sala za ping-pong.Megjutoa,pomosniot teren na FK Vardar e nepotreben.Toj prostor bi mozel da se iskoristi popametno.Moe licno mislenje...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 104105106107108 209>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.453 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.