build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телеком арена (арена Филип II Македонски)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 120121122123124 209>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #2421 Posted: 24-Mar-2011 at 16:40
Мене не ми е јасно една работа зошто влезовите на новоизградените трибини се повисоко,а другите пониско? 
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #2422 Posted: 24-Mar-2011 at 16:55
За да се празни и полни побрзо стадионот така се планирани на северна и се разделени по блокови влезовите па изгледа асиметрично со југ север и запад. Инаку одлична панорама!
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2423 Posted: 24-Mar-2011 at 18:06
Јас мислам дека почнувам да ја сфаќам распореденоста на столчињата... Нели кога изгрева или заоѓа сонцето, на слики, на фотогарафии, па и општа замисла е дека горните зраци се потенки и побројни... а оние зраци кои се насочени кон нас, односно кон земјата се посироки, во помал број и слеани... Па можеби и од тука произлегува распоредот на столчиња. Сепак ќе видиме како ќе изгледа таа замисла, кога ќе се постават сите. И дали ќе се добие посакуваниот ефект.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2424 Posted: 24-Mar-2011 at 19:17
Луѓе а не сте приметиле дека, барем мене како што ми се гледа... жолтите столчиња на Јужна се за нијанса, две потемни од оние на останатите трибини. Ако е ова точно, уште повеќе се потврдува теоријата за Сонце на изгревање.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2425 Posted: 24-Mar-2011 at 19:30
Зарем веруваш дека кај нас некој нарачувал столчиња со точно одредена нијанса?
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2426 Posted: 24-Mar-2011 at 19:33
Зошто да не. Досега не видов некое сериозно потфрлување со стадионов. А знаеме дека кога некој има замисла ќе се фати и за нијансата на бојата. Се е можно. Треба да се направи споредба... Ај ќе пробам јас... Во секој случај и без да е нијансата мислам дека се работи за тоа што го зборев околу распоредот на столчињата...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Zoc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 101
  Quote Zoc Quote  Post ReplyReply #2427 Posted: 24-Mar-2011 at 20:05
Јас искрено би бил многу изненаден кога тоа би се направило така, односно кога би се пазело на нијансите на столчињата и сл.
   Се надевам дека ќе згрешам но во Македонија многу поверојатно сценарио е дека нарачката на столчињата е згрешена или слично па испаднала така и се разликуваат нијансите ненамерно, да не речам по грешка.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 729
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #2428 Posted: 24-Mar-2011 at 20:16
не е нијансата различна туку типот на столчиња. Едните се на преклоп на јужна и тие се од новиот тип. На северна се менуваат постепено старите без преклоп (одделни блокови се веќе сменети)
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2429 Posted: 24-Mar-2011 at 22:40
Kaj panoramata se gleda kolku loso se spojuvaat tribiniteWallbashWallbashWallbash
Kolku merak mi bese stadionov, ama ete mora da ima kaj nas nesto nekvalitetno, toa e tipicnoThumbs%20DownThumbs%20DownThumbs%20Down
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2430 Posted: 24-Mar-2011 at 22:54
Да на север сега има разни типови столчиња. Тоа што беше како резева нарачано за југ се посави на север веројатно тргнале да ги заменат и тие па да не се губи време. Сега веројатно со нарачките за новите две ќе стигнат и преклопни за север, иако сметам дека е апсолутно непотребно. Стадион не се прави за да се пази во симетричноста на толку темелно ниво, не е апсолутно никаков проблем една трибина да има различни столчиња.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2431 Posted: 24-Mar-2011 at 23:40


Сепак да не го заборавиме фактот што на северна трибина ниту столчињата, ниту нивната носечка конструкција, ниту квалитетот на монтирањето, не беа воопшто на некое завидно ниво.
Back to Top
bozijan View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Mar-2011
Location: Strumica
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bozijan Quote  Post ReplyReply #2432 Posted: 24-Mar-2011 at 23:56
Aman be na vas od Skopje i stadion od tipot na Nou Kamp da vi izgradat pak ke negoduvate barate vlakno vo jajce, barem stadion posle tolku godini se gradi bidete srekni na toj fakt ne samo plukate ( te stolcinjata bile vakvi ,te tamu ne se spojuvalo te vamu ne bilo dobro) site stanavte arhitekti e..ve i ko ke se izgradi na tolkav stadion pak ke otidete 100 luge na kapacitet od 36.000 i ke go gledate vardar vs horizont turnovo,sepak namenata poveke ke mu bide za koncerti a za toa vas od skopje ve biva))
Back to Top
Sykes View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Sykes Quote  Post ReplyReply #2433 Posted: 24-Mar-2011 at 23:58
Originally posted by bozijan

Aman be na vas od Skopje i stadion od tipot na Nou Kamp da vi izgradat pak ke negoduvate barate vlakno vo jajce, barem stadion posle tolku godini se gradi bidete srekni na toj fakt ne samo plukate ( te stolcinjata bile vakvi ,te tamu ne se spojuvalo te vamu ne bilo dobro) site stanavte arhitekti e..ve i ko ke se izgradi na tolkav stadion pak ke otidete 100 luge na kapacitet od 36.000 i ke go gledate vardar vs horizont turnovo,sepak namenata poveke ke mu bide za koncerti a za toa vas od skopje ve biva))

Критиката носи прогрес, ако голтаме се што ни се сервира, цел живот лук и вода ќе сркаме.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #2434 Posted: 25-Mar-2011 at 00:03
Па скопје не е село па да гради кој како сака, па дури и фушерајски. Критиката е најголема вредност на еден проект. Зашто да одам на стадион, па макар да вреди 200 милиони евра, ако е фушерајски и не ми се свиѓа. Доста веќе со тоа да се задоволуваме минимално.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 729
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #2435 Posted: 25-Mar-2011 at 00:34
по мене некоја ваква варијанта би била најдобра

рандом поставени црвени, жолти и некоја трета боја пр. сиви
Но сепак и како што е не е крај на светот, бидејќи столчињата се потрошен матерјал, и за некоја година би се смениле
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2436 Posted: 25-Mar-2011 at 05:41
Тоа е за изводење публика кај што ја нема. Создава ефект на полн стадион, затоа се така по случаен избор наредени.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #2437 Posted: 26-Mar-2011 at 16:12
Еве и од мене една full 360 панорама:

(имајте предвид дека грубите агли на споевите се поради недостиг на агли, да знаев со помала делта ќе ги сликав, во реалност не се толку груби споевите)

Преголема е за да се пушти директно на форум, затоа кликнете овде
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
strajk View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 19-Mar-2011
Location: Skopyeah
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote strajk Quote  Post ReplyReply #2438 Posted: 26-Mar-2011 at 17:12
stadionot se otvara na 24 april imase reklama na televizija.
ФК Вардар гордоста на Скопје
Back to Top
kibl View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Jan-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kibl Quote  Post ReplyReply #2439 Posted: 26-Mar-2011 at 19:53
Слики од денес (26.03.2011)
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 608
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #2440 Posted: 26-Mar-2011 at 20:12
Originally posted by strajk

stadionot se otvara na 24 april imase reklama na televizija.


ne veruvam deka ke stignat zatoa sto treba da se poploci so granitni plocki cek stadion koi sto se doneseni na stadionot
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 120121122123124 209>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.500 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.