build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телеком арена (арена Филип II Македонски)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 128129130131132 209>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
NekojDecko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Apr-2011
Location: Nekade
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote NekojDecko Quote  Post ReplyReply #2581 Posted: 08-Apr-2011 at 18:48
Originally posted by krale

Originally posted by schultz

  Го гледав спотот за стадионот во целост, но има нешто во спотот што не е кажано како што треба - Додека соседните земји градеа стадиони и покажуваат слики на Белградска Маракана и Пољуд... ГРЕШКА... Додека ние им ги градевме стадионите во тогашна Југославија, кај нас не се најде никој кадар да извлече пари од Југа за да се изградеше нешто екстра.


Многу точно.

Муабетот е најмногу врзан за Маракана, дека дел од кредитите и изградбата после 1963 е од донации стигнати за изградба на Скопје после земјотресот. Се разбира, никогаш нема да биде откриена вистината.


Eee krale, krale, dzabe zboris... pomladive koi sto se rodile vo docnite 80ti ili 90ti pojma namaata za sto zboruvas. Zalno e sto pomladive od tipov na Zabegan, Dave i UrbanFreak se prvi da plukaat an neznaat ni za sto plukaat. Najlesno im e da se skepticni i sarkasticni, a neznaat kako toa se ziveelo vo nivnoto Skopje.
Back to Top
Tuvok View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote Tuvok Quote  Post ReplyReply #2582 Posted: 08-Apr-2011 at 18:51
На првиот линк само Левски стадионот е поголем, ама на вториот линк и тој во Пловдив е поголем. Најверојатно вики линкот е поточен.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_football_stadiums_in_Bulgaria

http://www.worldstadiums.com/europe/countries/bulgaria.shtml
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 637
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #2583 Posted: 08-Apr-2011 at 19:21
Originally posted by Sale SK

На кого ти си градел стадиони жити Господ?Како тоа ние сме граделе стадиони по Хрватска и Србија?Такви детски муабети се вртеа 1991,сега е 2011.Од таа бивша држава имавме повеќе ќар него зијан.Факти се факти.Никој не ни е крив што не сме изградиле стадион или сала во Скопје.Сами сме си криви.


do nekade  si vo  pravo si deka imavme kar od taa drzava - tocno imavme. 90% od celokupnata infrasktruktura na segasnava nasa drzava e izgradena vo toa vreme, a i ne si vo pravo bidejki
golem del od kapitalnite sportski  objekti vo Skopje (bazen Karposh) i sl se izgradeni od samopridones od gragjanite na Skopje. Znaci sme si izgradile sami. A dodeka skopje se gradelo posle zemjotresot drugite glavni  gradovi dobivale organiziranje na sportski nastani  i  mnogu po grandiozni objekti od nasite dobivale - fakt e, nie nisto...
Back to Top
daci View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 08-Apr-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote daci Quote  Post ReplyReply #2584 Posted: 08-Apr-2011 at 19:33
Ajde be neka ide nekoj neka napravi nekolku fotki, sto se ste raspisale tolku sve pametnjakovci. Ajde neka slika nekoj i dobri sliki ne tamu drva i granki da mi slika
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #2585 Posted: 08-Apr-2011 at 20:15
Originally posted by NekojDecko


Eee krale, krale, dzabe zboris... pomladive koi sto se rodile vo docnite 80ti ili 90ti pojma namaata za sto zboruvas. Zalno e sto pomladive od tipov na Zabegan, Dave i UrbanFreak se prvi da plukaat an neznaat ni za sto plukaat. Najlesno im e da se skepticni i sarkasticni, a neznaat kako toa se ziveelo vo nivnoto Skopje.
Добредојде НекојДечко на Билд.
 
Незнам како си заклучил за моето годиште, но благодарам за комплиментот дека сум толку млад. Како и да е, форумов е тука за нашите гледишта кон урбанизмот, инфраструктурата, градежништвото, урбаното живеење и недвижнините. Бидејќи соодветнава нишка е за Стадионот, би те посоветувал за него ида пишуваш, не да напаѓаш и етикетираш други членови и да се занимаваш со политика од времето на СФРЈ. Нема да должам  понатака, си има модератори на форумов кој се надевам ќе те упатат понатака.
 
Што се однесува конкретно до овој проект, во целост го поддржувам, и доколку ми ги задоволи очекувањата од мене ќе добие висока оценка. И уште податокот дека на Кинески ѕид на големо се работи, прееска поминав. Ја светнале фасадата, вградиле некои украсни елементи ала цигла, така што не ми мириса баш дека ќе се руши. Кучињата лаат, караванот врви. Очигледно ќе се протне низ нашите законски лавиринти и популаљрни законо овој објект.Ohno
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #2586 Posted: 08-Apr-2011 at 21:07
Прво да кажам дека ми е жал што не сум доволно активен на форумов, бидејќи имам некои обврски и времето не ми дозволува, иако често офлајн следам што е ново.

Туку би сакал да напоменам, ако може на некој начин да им се сугерира на новите членови да покажат ПОВЕЌЕ почит кон постарите (мислам на стаж на форумов) членови од типот на Урбан, Дејв итн.

Се извинувам за офтопик.

Edited by Buliwyf - 08-Apr-2011 at 21:10
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #2587 Posted: 08-Apr-2011 at 21:08
Originally posted by NekojDecko

Eee krale, krale, dzabe zboris... pomladive koi sto se rodile vo docnite 80ti ili 90ti pojma namaata za sto zboruvas. Zalno e sto pomladive od tipov na Zabegan, Dave i UrbanFreak se prvi da plukaat an neznaat ni za sto plukaat. Najlesno im e da se skepticni i sarkasticni, a neznaat kako toa se ziveelo vo nivnoto Skopje.


Јас сум роден во рани 80-ти и принципелно сум критичен....на Скопје јас што го знам му се нае**а во последниве 10-15 години истите тие што мислеа дека знаат да праат држава и ден денес тоа го праат...го критикувате тоа време и тој систем, а 90% од се' изградено во тоа време и денеска се користи....

Факт е дека распределбата на државните пари никогаш не е фер - еве сега се гради стадион во Скопје, а уште во пола земја луѓето одат во ќенеф, место во нормално купатило - по тој принцип се одвивале работите и тогаш...различна е државата, а плачковците се останати истите - ако не фатиш сам да си направиш некој, на никого нема да му текне на тебе...зошто само на нас некој друг ни е крив и све нешто сме обесправени!?! До кога!? Си мислите дека Белград многу го сака Сплит, па му даде пари да го гради Пољуд!? Сигурно повеќе пари би се влеале за Градски во Скопје, само некој биљмез(и) кои и ден денес глумат власт не знаеле да се изборат за нештото...никогаш не го лоцирате проблемот каде што најчесто стварно е...
...стварно ја водите дискусијава во непотребен правец...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2588 Posted: 09-Apr-2011 at 01:54

Дали нешто се размислува околу паркинг простор или?

Мене лично не ми се свиѓа стадионов (ни претходно, а ни сега). Огромно бетонско чудовиште сместено во среде зелена зона... така да. то е то. 


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2589 Posted: 09-Apr-2011 at 01:57
Originally posted by fichot

Дали нешто се размислува околу паркинг простор или?

Мене лично не ми се свиѓа стадионов (ни претходно, а ни сега). Огромно бетонско чудовиште сместено во среде зелена зона... така да. то е то. 


аман де fichot, после сите коментари на форумов ти ваков коментар даваш?
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2590 Posted: 09-Apr-2011 at 02:38
На прашањето за паркингот мислиш или на вкусот?  Ако е првото ок, ама ме мрзи да разгледувам низ 130 страни каков е планот за тоа па мислев во ред-2 некој да објасни. Мај бед, сори. 
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #2591 Posted: 09-Apr-2011 at 11:00
http://www.sport.com.mk/?ItemID=962214ECCD4F454F9488F24F437EDCA5

ПЛАТИНИ ЈА ОТВОРА АРЕНАТА ВО СКОПЈЕ!?

На 24 април првиот човек на УЕФА треба да пристигне во земјава за свеченоста околу прекрасниот стадион "Филип 2 Македонски"

Скопската арена "Филип 2 Македонски" ќе биде најубавата во регионот, најголема во земјава и отворена за околу 37.000 гледачи. Тоа е новата убавица на Македонија која ќе биде свечено пуштена во употреба на 24 април. Терминот е незгоден со оглед на тоа дека во овој период календарот на ФИФА и УЕФА не дозволува одигрување на атрактивен пријателски меч.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2592 Posted: 09-Apr-2011 at 11:33
Originally posted by fichot

Дали нешто се размислува околу паркинг простор или?

Мене лично не ми се свиѓа стадионов (ни претходно, а ни сега). Огромно бетонско чудовиште сместено во среде зелена зона... така да. то е то. 



А дали после фасадирањето ќе го смениш мислењето? Барем од рендерите (ако се придржат до нив) се гледа дека ништо од бетонската фасада нема да остане видливо.

За тоа дека е на сред зелена зона, ако се тргнат тие трафиките/кафани Томче-Софка и Цане-Стојка и како ли се викаат, и камионите на Sинго паркираат на друго место, или скратено - да се забрани сообраќајот таму, тогаш ситуацијата може да се подобри многу. Сепак мислам дека стадионот како и да земеш генерира најмалку сообраќај во зелената зона, овие другите се виновни, вклучително и бараките пред распаѓање (тие со ограда од ковано железо) на град Скопје.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2593 Posted: 09-Apr-2011 at 11:51
Imam nekolku prasanja:
Koga kje se otvara stadionot, kompleten kje bide??:
-kje ima nova treva(vestavcaka)?
-kje bide zastakleno nadvoresnata fasada?
-sto kje stane so atletskata pateka(dali kje ja izgradat do 24 april)
-sto kje bide so parkingot?
- dali kje se smenat stolcinjata(znaci dali kje bide sonce na makedonija, posto severnata ima drugi boji od drugite tribini)??

fala....
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2594 Posted: 09-Apr-2011 at 12:07
1. Вештачка трева нема да има никогаш.
2. Тоа на следното отворање.
3. И тоа на следното отворање.
4. Нема да има.
5. Не.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #2595 Posted: 09-Apr-2011 at 12:46
паркинг најверојатно ке направат на полјаната до паркот на франкофонијата, но како ке се реши пристапот до таму со 35.000 седишта?

во борис трајковски со многу помал капацитет, многу поголем паркинг и одлично решен булевар со надвозник + пристап од илинденска и пак се закрчува цел реон кога има добар натпревар!
Back to Top
Ljubopitko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ljubopitko Quote  Post ReplyReply #2596 Posted: 09-Apr-2011 at 13:04
паркинг - катна гараза ке има од другата страна на вардар.
Исто така и паркингот пред ГТЦ ви е на 15 мин пешки од стадион
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2597 Posted: 09-Apr-2011 at 13:06
Ќе ги има и другите работи споменати, ама не до 24 април, а тоа беше прашањето.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
kibl View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Jan-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kibl Quote  Post ReplyReply #2598 Posted: 09-Apr-2011 at 14:03
http://www.youtube.com/watch?v=jfMwJGyaalI
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #2599 Posted: 09-Apr-2011 at 15:57
Originally posted by stratus

милсам дека ке е поголем и од Максимир


Spored WIKI Максимир има 38900 седишта.
Back to Top
bojanbole View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 27-Mar-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bojanbole Quote  Post ReplyReply #2600 Posted: 09-Apr-2011 at 16:53
nikogas ne mi bilo jasno zosto se rasprava za goleminata na stadionot. kamo srekja da e poln sekoj natprevar, ke go vkopame terenot i ke stavime iste edna tribina(kako na man city stad) i ete ti 15 000+
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 128129130131132 209>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.578 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.