build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телеком арена (арена Филип II Македонски)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516 209>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 11-Aug-2008 at 04:28
Епа што треба, за миљарда ли да го напраат?! Ај back to the topic!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7256
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 11-Aug-2008 at 15:49
мислам дека прво требаше да се изградат западна и источна трибина, бидејќи таму е секогаш најголемата гужва, а таман ќе беа готови кон крајот на годинава за квалификациите, стално барам карта за западна за да дознаам дека сите се распродадени и има само од јужна Ohno
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 11-Aug-2008 at 15:55
Originally posted by zabegan

мислам дека прво требаше да се изградат западна и источна трибина, бидејќи таму е секогаш најголемата гужва, 


Не да не ти држи вода ова! Стадионот е инфраструктурен објект, кој најмалку треба да се гради според тоа дали некоја навивачка група седела на север или на запад. Кога Вардар ќе си прави стадион свој, тогаш можат само западна да си направат, а сега овој ќе биде национален стадион.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 14-Aug-2008 at 04:35
ПОЖАР НА ГРАДИЛИШТЕТО НА ГРАДСКИ СТАДИОН
Им изгореа парите за сметки на градителите на Северна трибина
Се запалила дрвената барака со лимен покрив во која работниците си ја чувале облеката и им служела како просторија за јадење

Во пожар што избувна вчераутро околу 9.45 часот на градилиштето на Северната трибина во Градски парк изгоре дрвена барака во која работниците што градат си ја чувале облеката и им служи како просторија за јадење. Во пожарот изгореле и парите кои работниците си ги одвоиле за да си ги платат сметките и ги чувале во облеката.
Од бараката вчера беше останато само пепел и недогорени греди, а работниците велат дека не знаат како се запалила. Тие објаснуваат дека биле на градилиште и кога им дошла паузата за појадок, тргнале кон бараката и тогаш виделе дека гори. Благоја Менковски, командант на Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје, вели дека нивните екипи на местото на пожарот стигнале за пет минути по добивањето на пријавата, и дека во гаснењето на огнот учествувале четири противпожарни возила и 11 пожарникари. Тој објаснува дека откако го изгаснале пожарот екипи на МВР направиле увид за да ги утврдат причините.
Менковски вели дека опожарената барака е на градежното претпријатие "Бетон", направена од дрво со лимен покрив, со површина од 50 квадратни метри.
"Не би можел да кажам колкава е точно материјалната штета, но со оглед дека се работи за мала барака, таа не би требало да биде поголема од 60.000 денари. Колкави се штетите што ги претрпеле работниците, бидејќи во бараката ја оставале облеката и парите, не би можел да кажам. Во пожарот нема повредено пожарникари и цивилни лица", рече Менковски.
Работниците се од градежната фирма "Бетон" која работи на изградба на Северната трибина.
(Е.А.)
Фото:В.Тануровски

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=155466&idg=8&idb=2447&rubrika=Skopje
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #265 Posted: 14-Aug-2008 at 04:36
http://www.vest.com.mk/images/%7B636B28A9-95A2-4E4F-B012-420961F065CD%7D_POZAR=2.jpg

vest ne dozvoluva img tagovi
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #266 Posted: 25-Aug-2008 at 04:15
Случајно налетав текст за градски во стара Теа Модерна од 7 Мај. Нема врска што е во списание од таков тип, ова за мене е до сега најинформативен текст за градски (иако има некои нејаснотии, во прв ред повторно конфузија околу капацитетот). Исто така и рендерите се малку подетални и криво ми е што тоа не можам сосема да ви го пренесам на ваков начин со фотографирање...

Стр.1


Стр.2


Стр.3Да се осврнам на некои работи што ми привлекоа внимание. Според текстов

- Проектот за доизградба на целиот стадион ќе се одвивал во три фази. Прво изградба на северна, второ изградба на источна и западна (ова го знаевме), а трето покривање на стадионот. Ова не ми се допаѓа... Се надевав дека покривањето ќе оди паралелно со изградбата, а дека смената на покривот на јужна евентуално ќе биде оставена на крај.

- Се обистини тоа дека на северна ќе има 12 влезови/излези, наместо 6 како на јужна. Тоа покрај во текстот јасно се гледа и на рендерите на третата страница. На рендерите што ги имавме до сега, фигурираа 6, сосема симетрично како на јужна.

- Многу непријатно ме изненади изјавата на г-инот Мисовски, за тоа дека не е сигурна изградбата на нов пешачки кој треба да е во служба на паркинг просторот од другата страна на Вардар. Кога веќе главниот паркинг простор се планира таму, на посетителите мора да им се обезбеди разумно краток пат до стадионот. Доколку не се изгради нов пешачки мост, на посетителите ќе им треба минимум 800 метри, а на некои и над километар пешачење за да стигнат до влезовите на стадионот преку постоечкиот мост кај луна паркот. Мостот кај влада е уште подалеку... Воопшто не држи тврдењето на г-ин Мисовски дека „не би било економично во средината да се постави уште еден мост“. Тој мост е повеќе од потребен, а пешачките мостови сепак не се којзнае колку скапи... Јас дури и се надевам на поатрактивно архитектонско здание, не само на обичен мост како и другите... А она со економичноста и оправданоста уште повеќе ме иритира во споредба со најновата луда заложба на владата - мостот кој сега се протежира на нецели 100 метри од Камени Мост и на 150 метри од мостот на цвеќето Ohno

- Овој „мал детал“ што е посочен на наредната слика за малку и немаше да го  приметам... Се работи за неконтинуиран преод на покривот помеѓу старата јужна и соседните источна и западна... Судејќи според сликите, тоа не е случај на споевите со новата северна трибина. За причините можам само да нагаѓам, но иако не изгледа до толку лошо, сепак генерално ни малку не ми се допаѓа вакво решение и се надевам дека финалниот производ сепак ќе биде со целосно ускладен покрив, без вакви преоди...
Edited by Cloverstack - 09-Aug-2009 at 13:16
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #267 Posted: 25-Aug-2008 at 13:18
nema li nekoj novi sliki od teren )
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #268 Posted: 27-Aug-2008 at 14:35
Премиерот бил во посета на градилиште па не иде да не ги искористиме фоткиве Cheers
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #269 Posted: 27-Aug-2008 at 15:23
ahhh epa dobro cim stignale na tretata ploca, ama sepak mislam deka ne rabotat brzo ima edno sredno tempo taka da kazam, a najveke me nervira faktot deka koga ke ja zavrsat ova tribina treba da pocnat da gi gradat drugite 2 stranicni tribini, a i toa ke odzeme uste nekoja godina, i koj znae dali ke docekame da go vidime stadionot celosen ))
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7256
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #270 Posted: 28-Aug-2008 at 13:09
не знам што е толку тешко да се спојат двата крова кога веќе се споени цели трибини, ова многу ќе се приметува гледано одозгора, пр. од американска амбасада или од кале
да не е ова резултат од она што викаа дека едната трибина ќе била пониска од другата?

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #271 Posted: 30-Aug-2008 at 17:31


Сликано на натпреварот Вардар-Ренова па може да приметите мајсторите што работат!!!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #272 Posted: 30-Aug-2008 at 17:36
Applause
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #273 Posted: 30-Aug-2008 at 18:03
одлична фотка и една од подобрите фотки на американска амбасада воедно  Cheers
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #274 Posted: 30-Aug-2008 at 18:30
Да да, се потрудив и амбасадата на САД да влезе во кадар, иако не ни е потребен апдејт за нејзе, зашто нема никаква активност однадвор. Може сликата да ја линкаме и во таа нишка!

А стадионов до колку сегменти треба да иде?! Јужна ми делува како да има 4 сегменти на краевите, а средината како да е некои 4,5. И зашто се ѕида прво средниот дел, зашто не се иде паралелно ѕидање на сите. Мислам дека може да се ангажира повеќе механизација и мајстори тука, па да иде и изградбата побрзо!
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #275 Posted: 30-Aug-2008 at 19:38
Уште малку и кинескион ѕид нема да се гледа  Banana

Edited by UrbanFreak - 30-Aug-2008 at 19:39
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #276 Posted: 30-Aug-2008 at 19:51
ubavo ubavo , za raslika sto e golem objekt ubavo naprednale, ama posakuvav site strani da bea do tamu stignati
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #277 Posted: 31-Aug-2008 at 11:11
Супер фотка лсл Thumbs%20Up
 
 
Originally posted by cloverstack

 
- Се обистини тоа дека на северна ќе има 12 влезови/излези, наместо 6 како на јужна. Тоа покрај во текстот јасно се гледа и на рендерите на третата страница. На рендерите што ги имавме до сега, фигурираа 6, сосема симетрично како на јужна.
 
Ова ми е малце глупо, него нели на северна требаше да биде и новата ложа, на сликиве не гледам  ложа  Dunno
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #278 Posted: 31-Aug-2008 at 11:37
Се обистини тоа дека на северна ќе има 12 влезови/излези, наместо 6 како на јужна. Тоа покрај во текстот јасно се гледа и на рендерите на третата страница. На рендерите што ги имавме до сега, фигурираа 6, сосема симетрично како на јужна.


Инаку разбрав дека тоа не се влезови него се носачи на кои после ќе бидат накнадно намонтирани трибините. Значи трибините готови ќе ги донесат од страна и само ќе ги закачат. А дали ќе остават простор за скали меќу секој блок тоа не незнам. Очигледно ќе остават, ама може и да биде како на јужна, па меѓу два блока да има скали, а не меѓу секој.

Ова ми е малце глупо, него нели на северна требаше да биде и новата ложа, на сликиве не гледам  ложа


Ложата не е нешто којзнае колку поразлична од другите трибини. Чекајте малце ова е допрва скелетот на северна. Уште влезовите не се приметуваат ти сакаш ложа да се приметува!


Edited by lslcrew - 31-Aug-2008 at 11:40
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #279 Posted: 31-Aug-2008 at 11:43
Originally posted by lslcrewОва ми е малце глупо, него нели на северна требаше да биде и новата ложа, на сликиве не гледам  ложа


Ложата не е нешто којзнае колку поразлична од другите трибини. Чекајте малце ова е допрва скелетот на северна. Уште влезовите не се приметуваат ти сакаш ложа да се приметува!
 
Не се разбравме, јас зборев за сликата бр.3 од претходниот пост на кловер кај што се гледаат 12 влеза, не за твојата слика Smile 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #280 Posted: 31-Aug-2008 at 13:34
Originally posted by lslcrew


Инаку разбрав дека тоа не се влезови него се носачи на кои после ќе бидат накнадно намонтирани трибините.


лсл и ја не зборам за фотографиите туку за рендерите. Рендерите се најдетални и најнови што ги имам видено, па претпоставувам дека конечната верзија е со 12 влезови. Е сега ако рендерите не се точни тоа е веќе друга работа, али не гледам зошто не би биле.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516 209>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.563 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.