build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телеком арена (арена Филип II Македонски)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 174175176177178 209>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #3501 Posted: 12-Jul-2012 at 19:45
Благодарам!
Ме интересираше точно заради purple цветот на патеката...
Су, видел вакав само на стадионот на Ерцгебирге Ауе во Гемраниjа.
Oва на Монтжуик маj не е и атлетска патека, току некакви предпазни
платна за некоj концерт....

Edited by pavche - 12-Jul-2012 at 19:48
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #3502 Posted: 13-Jul-2012 at 10:57
А колку само добро би се уклопило во новиот идентитетот на градот доколку низ целата фасада се направат склуптури од сите познати фудбалери од Македонија.
Што ќе ја прават модерна, нема иднина во тоа...
А трибините да се прекрстат во пр. наместо југ - Дарко Панчев, наместо север - Горан Пандев итн. и пред влезот на трибините нивна малу поголема склупптура, 5-6 метра на постамент од 4.
А ќе се уклапа и со луна паркот, и тој ни е антички...му фали само барокна ограда и споменик на влезот, некој мини колос (15-16 метра) би дошол совршено на самиот влез, се друго внатре е совршено.

Звучи глупо и ненормално? Па и целиот проект кој речиси се реализираше во Скопје звучеше така па видете го сега, реалност. Зошто не и стадионот?
---
Доста со глупости, рокот за комплетирање на теренот и патеката е 25-ти јули. А кој беше рокот за комплетирање на фасадата и целосен финиш на стадионот? 2013?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
deko View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 06-Mar-2012
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote deko Quote  Post ReplyReply #3503 Posted: 13-Jul-2012 at 18:10
Eden ubav den vo 2013.
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #3504 Posted: 13-Jul-2012 at 21:30
Еве некоја фотка од мене - работиве се сериозно при крај - и веројатно се ќе биде спремно за мечот Вардар-Бате Борисов





Катанецот на едниот влез не беше заклучен - сепак несакав да бидам исфрлен од обезбедување па не се пикнав внатре за да направам некоја поубава слика.

Edited by vlatko.mk - 13-Jul-2012 at 21:33
Back to Top
Pametnjakovic View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 27-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Pametnjakovic Quote  Post ReplyReply #3505 Posted: 13-Jul-2012 at 22:51
Плеховите под јужна, западна и источна стојат уште
СКОПЈЕ ОБЕДИНЕТО ЗА - ВАРДАР!
Back to Top
deko View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 06-Mar-2012
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote deko Quote  Post ReplyReply #3506 Posted: 14-Jul-2012 at 09:20
Poseben shmek davaat tie vrtite koi gi ima kaj plehovite,a shto e najznacajno na tv prenosite tie se glavna atrakcija.Shala na strana,ama ako ne go sredat toj del nishto od ubav stadion.
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #3507 Posted: 14-Jul-2012 at 21:28
Се извинувам за офтопикот, но ако некоj знае повеке за еден македонски играч на име Ристе Наумов(екс Вардар), нека ми пише приватна порака. Ме интересира повеке за него от прва рака.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #3508 Posted: 16-Jul-2012 at 11:20
Понеделник, 16 Јули 2012 12:04
Сподели35
Споделете ја веста со Вашите пријатели

Нашиот најголем стадион ќе биде подготвен за мечот од второто квалификациско коло од Лигата на шампионите помеѓу Вардар и Бате Борисов кој ќе се одигра на 25-ти јули.

stadion-500

Финишира реконструкцијата на арената „Филип Втори“. Новата трева е поставена, атлетските патеки се привршуваат. Трибините одамна се готови, а преостанува само да се исцрта стадионот и да се постават стативите.

Според информациите, нашиот фудбалски храм ќе биде готов до 25-ти јули за кога е закажан реванш натпреварот од второто квалификациско коло од Лигата на шампионите помеѓу Вардар и Бате Борисов.

Според овие фотографии може да се констатира дека Македонија добива најубав стадион на Балканот.

stadion1-500

stadion2-500

stadion3-500

stadion4-500

stadion5-500

stadion6-500

stadion7-500

stadion8-500

stadion9-t00

stadion10-500

stadion11-500

stadion12-500

 Фото: press24.mk

http://kurir.mk/sport/fudbal/78006-FOTO-Makedonija-dobiva-najubav-stadion-na-Balkanot

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #3509 Posted: 16-Jul-2012 at 11:34
Супер изгледа, него сега приметив колку е лоша спојкава...

за сивиот елемент зборам, стазата.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #3510 Posted: 16-Jul-2012 at 12:29
Спојувањето мора да биде такво од практичен аспект - при промени на температурите во дијапазон од речиси 70 степени во текот на годината (во зима температурата е и до -20, а во лето на сонце е до +50) дилатацијата односно ширењето на трибините може да биде прилично голема - доколку нема процепи кои ќе ја прифатат оваа промена ќе дојде до пукање на бетонот - барем јас така знам ...
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #3511 Posted: 16-Jul-2012 at 13:06
Не не мислев на тоа, знам дека е така, мислев на стазата по која се стигнува до столчињата, хоризонталната сива.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #3512 Posted: 16-Jul-2012 at 13:08
Mozeme da najdeme poveke mani i propusti no generalno stadionot ispadna dobro. Ne znam npr. zosto drzackite stolbovi na pokrivot na Juzna se povisoki od istite drzavi na Severna!? Pretpostavuvam deka ima nekoe opravduvanje. No od druga strana ima totalno nepotrebni utki kako npr. boite i rasporedot na stolcinjata. Zosto ednostavno ne naredat crveni stolcinja, estetski ke bide mnogu poubavo od segasnoto sarenilo!
Back to Top
deko View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 06-Mar-2012
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote deko Quote  Post ReplyReply #3513 Posted: 16-Jul-2012 at 15:27
Stadionot izgleda solidno,normalno ima nekoi nedostatoci ama pretezno se od estetska gledna tocka shto lesno mozat da se odstranat so korekcija na boite ili toa so tarabite pod tribinite,shto znaci deka stadionot moze ushte poveke da zableska.Kako primer bi go navel noviot stadion vo Bukuresht koj vo finaleto na UEFA ligata blesna so postavuvanjeto na logoto na liga na cheloto od tribinte.
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #3514 Posted: 18-Jul-2012 at 09:49
http://www.kip.ba/2012/07/17/drzavo-bih-srami-se-pogledaj-stadion-u-skoplju/
Back to Top
dragan_ku View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Jul-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dragan_ku Quote  Post ReplyReply #3515 Posted: 20-Jul-2012 at 12:02

Арената „Филип Втори“ во Скопје ќе блесне со сиот сјај на 25 јули кога Вардар и БАТЕ Борисов ќе го играат реваншот од второто квалификациско коло во ЛШ.

Скопската убавица со капацитет од 33 илјади седишта се шминка, а наскоро ќе ја добие и атлетската патека. Kралицата на спортовите ќе си има свој дом во арената, заедно со фудбалот. Зелениот тепих според стандардите од последното ЕП во Полска и Украина веќе легна на игралиштето, а чест први да го испробаат ќе ја имаат вардарци и гостите од Белорусија.

Рангирана како една од врвните спортски арени на Балканот спортската убавица добива комплименти од сите страни. По Германците кои ја ставија на листата топ-100 европски стадиони, и Босанците неодамна истакнаа дека имаме со што да се гордееме.
Back to Top
deko View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 06-Mar-2012
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote deko Quote  Post ReplyReply #3516 Posted: 20-Jul-2012 at 14:02
Znaci ja usraja, sino !Mozda sega ke gi smenat site stolcinja vo nekoja poprikladna boja?
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #3517 Posted: 20-Jul-2012 at 15:26
И пред редицата хвалоспеви, да се нотираат две основни грешки. Стадионов нема редици ВИП-апартмани или ложи, целосно затворени, со внатрешен ресторан, со кетеринг служба, со фотељи, ЛЦД-екрани и сл. (и доколку има, тоа се максимум три, по она што на стадионот може да се види, освен ако и тие не се за коментаторите; доволно е и да се види и еден Максимир каков ресторан има, една Маракана и сл). Стадионот внатре нема никакви информациони табли, ниту пак екрани да се следи натпреварот, додека се чека ред да се купи некој пијалок или храна. Упс, нема ниту фуд корнери. Втора битна грешка, нема влезови за запад и исток. Лично стадионов ми се свиѓа, но мразам дела кои не се до крај направени, како што цел свет ги прави.
И да, можда имаме моментално најсовремен стадион во екс-ју и Бугарија и Албанија, ама на Балканот не, а ако се убаци и Романија, и таму има бомбона национален стадион.
Од друга страна, едино понапред на спортски план сме само во однос на Босна и Албанија.
Во Бугарија се изгради Арена Армеец, се градат нови стадиони, во Грчка и покрај кризава се градат нови стадиони и сали, Хрватска не ја ни споменувам, исто и Словенија чија Арена и стадион Стожице се беспрекорно креативни, реновиран стадион во Марибор, секој прволигаш има топ стадион, во Србија сали веќе имаат, сега се градат стадиони низ цела Србија, па и во Р. Српска се гради.
Но тоа е она што народот го бара, да биде убаво, а не функционално. Кај нас секој проект се гледа дали е убав, а не што може да пружи. Да, Градски нема многу мани, ама гореспоменатите не можат да го стават во рангот на светските стадиони кои се користат за меѓународни такмичења. Како целина, гледана од страна и како идеја е супер, но внатре веќе има проблеми. Ама Македонецот цел живот се задоволува со полутки, така да и овој е премија.
Само немој некој да се реши за контра аргумент да ми пише дека 20 години не се градело.
23ka.wordpress.com
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 637
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #3518 Posted: 20-Jul-2012 at 15:41
ja bi ja ubacil crna gora i kosovo vo grupata na albanija i bosna.
Back to Top
Zoc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 101
  Quote Zoc Quote  Post ReplyReply #3519 Posted: 20-Jul-2012 at 15:51
леле бојааа за базени

Edited by Zoc - 20-Jul-2012 at 15:52
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 412
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #3520 Posted: 20-Jul-2012 at 17:37
kakvi restorani i kakvi fud korneri baras?? nie nemame saglam fudbalsko prvestvo za da ja imame taa kultura na odenje na fudbalski stadion i da go napravat taka kako sto e vo germanija spanija anglija da ne ke jadat komitite i romanticarite slucajno koi gi ima vkupno 200 na broj taka li ke se vrati taa investicija ???

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 174175176177178 209>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.570 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.