build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телеком арена (арена Филип II Македонски)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 209>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #361 Posted: 13-Oct-2008 at 10:04
Според мене ова е уште едно силување на нашата славна историја. Ако сакаме да покажеме дека сме современа нација спремна за 21 век и моденрните времиња, местото на историјата е во музеите и нашите многубројни ареохолшки локалитети.Со ваквото пренагласено и масовно штанцање на Александровци и Филиповци само го покажуваме токму тоа што соседите сакаат да ни го оспорат - немањето континутет. Сега како пијан за стап се фаќаме на исотрија стара 2300 години и кај треба и кај не треба. Ова е тежок кич и се надевам нема никогаш да се оствари.

Во секој случај ме радува напредокот на изградбата и се надевам дека некои ќе им спомне не надлежните дека ова е глупава популистича идеја.
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #362 Posted: 13-Oct-2008 at 18:24
Dacito добро кажа според мене. Сигурно секој си има свое мислење и исто така го има тоа право да си го искаже тоа. Додека ова "не официално дело" би се изработело во стил кој што нема да стречи но ќе придонесе вредност во стадионот" јас немам никакво негативно мислење кон тоа дело, и мислам дека ќе создаде позитевен амбиент за Македонските играчи и навивачи ако тие се чуствуваат поврзани со тој дел од Македонската историја.
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #363 Posted: 13-Oct-2008 at 21:37
Eve nekoj renderi od mene ,,,



























Jas mislam do sega ne sme gi imale ovie renderi?



Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #364 Posted: 13-Oct-2008 at 22:20
wow blejd топ ти испаднале сликиве!

Само се молам да не им текне да се глупираат со скулптурите од војниците(или пак да биде на некој начин против прописите па да мораат да отстапат од таа глупа идеја)
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #365 Posted: 13-Oct-2008 at 22:23
Дефинитивно не сме ги имале блејд браво Applause

Ако ја изземеме претходната дискусија проектов ветува уште повеќе од претходно, решенијата за запад/исток особено ми се допаѓаат. За север е така/така а за југ ми делува дека нема многу да се направи да се нашминка стадионот.


Edited by pbanks - 13-Oct-2008 at 22:24
Back to Top
extras View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 31-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote extras Quote  Post ReplyReply #366 Posted: 13-Oct-2008 at 23:57
Auuuuffff Stadionot e partali....mnogu jako izgleda.....
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #367 Posted: 14-Oct-2008 at 00:06
Sega imam nova masina ,i gledam TV na PC ,a softverot mi ovozmozuva i mi vadi dobri "snapshout" od Tv kanalite ,,,korisna alatka definitivno 



Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #368 Posted: 14-Oct-2008 at 00:07
Се надевам дека спојот север/исток е само грешка у рендерот!!! Question
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #369 Posted: 14-Oct-2008 at 01:36
@blejdsk  BowBowBow   Cheers
 
 
Originally posted by lslcrew

Се надевам дека спојот север/исток е само грешка у рендерот!!! Question
 
 
Ваљда мислиш север-запад, но ако приметиш дупката/празнината ја има и меѓу запад-југ и југ-исток, дали е ова грешка у рендерот, обид да се одделат навивачите или нешто друго Dunno
 
север-запад
 
 
во вторава слика се гледа празнината на двата краја од јужна.
 


Edited by vardar - 14-Oct-2008 at 01:38
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #370 Posted: 14-Oct-2008 at 01:42
Како излегуваат се понови и понови рендери, се забележуваат се повеќе и повеќе детали, а крајниот резултат ми изгледа се подобро Banana

Требаше да имаме квалитетни рендери уште од сам почеток и тие да бидат достапни за јавноста, но тоа е друга приказна...

Да почнам со статуите, па да продолжам кон деталите кои ми прават повеќе мерак. Изгледа пбанкс беше во право за локацијата, сега оние празни простори, горе кај аглите (што ги одвојуваат трибините) изгледаат баш како да се за тоа предвидени. Ваљда таму нема да изгледаат премногу нападно, а ако стадионот навистина блеска како што почнува да се наговестува, искрено ќе ги „проголтам“ некако и крајната оценка за целиот проект ќе ми биде исклучително висока.

Охрабрува тоа што на овие рендери не можам да приметам никакви заебанции со кровот, како што беше случај со претходните.

Исто така, на третиот рендер по малку заличува дека на северна ќе има две нивоа... Ама веројатно е оптичка илузија...

Од надвор особено ми се допаѓаат источна и западна, но и големите трибини се повеќе ветуваат. Разнобојната илуминација навечер би дала особен шмек.
@pbanks - според рендериве, надворешноста на јужна нема само да се шминка, туку и таа ќе се вклопи во целокупното затворање со стакло. Тоа во комбинација со интервенции врз постоечкиот објект тотално ќе ја препороди. Ако добро се изведе, мене целокупниот впечаток од надворешноста на јужна ќе ми биде и подобар од таа на северна, пред се поради формата на зградата под северна која слабо ми кореспондира со формата на стадионот...

Се на се, искрено ми потекоа лиги од рендериве Drool
Ова е проект вреден да ни позавидат...    прилично... Big%20smile




П.С.
Со ваков стадион, ќе биде голема трагедија ако она лајно кинески ѕид не се урне. Ваков стадион заслужува отворен поглед од секаде, а особено од Кале и од панорамските ридови од северната страна, токму каде што „монструмот“ боде очи Bash

Само динамит за тоа срање!!! Gunz


Edited by Cloverstack - 14-Oct-2008 at 01:49
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #371 Posted: 14-Oct-2008 at 02:06
Originally posted by Cloverstack

Како излегуваат се понови и понови рендери, се забележуваат се повеќе и повеќе детали, а крајниот резултат ми изгледа се подобро Banana
 
се согласувам Yes Cheers

Да почнам со статуите, па да продолжам кон деталите кои ми прават повеќе мерак. Изгледа пбанкс беше во право за локацијата, сега оние празни простори, горе кај аглите (што ги одвојуваат трибините) изгледаат баш како да се за тоа предвидени. Ваљда таму нема да изгледаат премногу нападно, а ако стадионот навистина блеска како што почнува да се наговестува, искрено ќе ги „проголтам“ некако и крајната оценка за целиот проект ќе ми биде исклучително висока.
 
не се согласувам дефинитивно Bash Bash Bash
 

Исто така, на третиот рендер по малку заличува дека на северна ќе има две нивоа... Ама веројатно е оптичка илузија...
 
 
 
И мене така ми изгледа, одма си помислив да не е уште едно пријатно изненадување па да добиеме и квалитетна свечена ложа односно vip boxes/suites али незнам некако не е јасно. Северна нели требаше да содржи и свечена ложа, на рендеров горе има само три бели (незнам како да ги наречам) дали е тоа свечена ложа или место за новинари/камери незнам.
 
Лично ложата ја замислував нешто како на олимписки во берлин (каскадна)
 
 
но тој долниот дел на северна иако изгледа само како да е бетон, малце ми изгледа ко ова.... односно vip boxes во линија.
 
 
 
 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #372 Posted: 14-Oct-2008 at 02:20
но тој долниот дел на северна иако изгледа само како да е бетон, малце ми изгледа ко ова.... односно vip boxes во линија.
Хммм оваа опција веројатно отпаѓа, затоа што излезите се токму таму

Тој факт го прави и постоењето на две нивоа (класично, со тоа што горното ниво делумно би го препокривало долното) уште помалку веројатен, освен ако постојат посебни влезови за долното ниво кои во тој случај би биле затскриени од горното ниво и под овој агол не можеме да ги видиме. Најверојатна опција останува сепак дека се работи за едно ниво.

Туку многу изфилозофирафме, а џабе е кога на овие рендери пак не можеме да извлечеме сигурен заклучок Laugh

ЈПССДП, аман више ставете рендери на сајтот!!!


Edited by Cloverstack - 14-Oct-2008 at 02:21
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #373 Posted: 14-Oct-2008 at 10:26
Стадионот изгледа убаво, ама треба малку да погледаме и на нашите останати стадиони низ Македонија кои се во очајна состојба. Убаво ќе биде тоа што Скопје со два капитални спортски објекти за кратко време, но да не се застане тукаNaughty!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #374 Posted: 14-Oct-2008 at 16:08
ako bide severnata tribina pogolema od glavnata tribina tokas  e katastrofa ako ne togas e super...........mose  nekoj da mi kaze kako ce bidat tribinite  .... nekoj velat ce bite pogolemi a drugite velat ce bide ista    ..dali ce bite tribinata ista kako drugata???
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #375 Posted: 14-Oct-2008 at 21:31
Убави слики, ама се се плашам за да не испадне крпеница кога ќе се спојат сите трибини, особено разликите меѓу северна и западна трибина, оти ги знаеме нашите, ќе започнат нешто, после ќе затаат, ќе речат ќе биде се готово во предвидениот рок и така да стои со месеци, а да не зборувам и за години

п.с. не знам колку забележавте ама низ сите тие слики се наѕира само една смс порака

Edited by maestro13 - 14-Oct-2008 at 21:34
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #376 Posted: 15-Oct-2008 at 21:26
Дефинитивно убави слики.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #377 Posted: 19-Oct-2008 at 15:21



Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #378 Posted: 19-Oct-2008 at 19:01
Одлична фотка од јужна превземена од Фликр


Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #379 Posted: 19-Oct-2008 at 19:41
Dobro e, odlicno stignale,taman uste od leva i desna strana da pocnat vaka intenzivno sigurno ke ja zavrsat za nekoj 5-6 meseci da se nadevame , i jas nesto slikav, ama ne e bas nesto posebno
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #380 Posted: 19-Oct-2008 at 20:01
давай митатос давай хотим посмотрить быстро! од претходните слики (алал му вера на лсл) не се гледа дали сите делови од трибината напреднале или само овај средниот... уствари не гледам, до четврта плоча е сеуште или отишле погоре?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 209>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.500 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.