build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телеком арена (арена Филип II Македонски)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 195196197198199 209>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3896
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3921 Posted: 02-May-2014 at 20:35
Originally posted by FT

^ Оние празнините ќе се пополнат, така?
Бидејќи вака не изгледа убаво.

Пс сигурно ќе се полнат само темните прозорци ќе останат. Е сега долу каде почнале се со алумина ќе изгледа малку Шуткастил ама ќе видиме можеби се лажам.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #3922 Posted: 03-May-2014 at 13:55
Екс-Ју: Само Македонија има европски стадион!!!
WRITTEN BY ЈОВИЦА ПАУНОСКИ
font size decrease font size increase font size Print Email
Екс-Ју: Само Македонија има европски стадион!!!
Медиумите во Србија денеска го пренесуваат разочарувањето што ФС на Србија не успеа да ги обезбеди потребните гаранции кои УЕФА ги бараше од кандидатите за ко-организатори на ЕП 2020г.

Основниот проблем е што Србија нема соодветен стадион и тешко дека ќе го изгради за 5 години.
Покрај Србија поради немање соодветни стадиони не се пријавија ниту Хрватска, Словенија, БиХ и Црна Гора.
Единствено Македонија се пријави за организатор на ЕП во 2020г бидејќи располага со прекрасен стадион Филип Втори, констатираат медиумите кај нашиот северен сосед.
Во игра за организација на ЕП во 2020г покрај Скопје се уште 18 града меѓу кои од Балканот се Софија и Букурешт.
Од ФС на Србија најавија дека национален стадион ќе мора да се гради бидејќи е неопходен за репрезентативни настапи но и за настапи на клубовите на меѓународната сцена. Од таму најавија дека во брзо време ќе изнесат свој предлог.
И додека се очекува одлуката на УЕФА познато е дека завршните три средби , полуфиналните и финалните ќе се играат на Вембли и Алијанц арената.
Останува да се надеваме дека и Филип Втори ќе биде домаќин на некој натпревар.
http://tvorbis.com.mk/index.php/vesti/makedonija/item/2062-eks-ju-samo-makedonija-ima-evropski-stadion
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #3923 Posted: 03-May-2014 at 19:32
Originally posted by kultuzin

Екс-Ју: Само Македонија има европски стадион!!!
WRITTEN BY ЈОВИЦА ПАУНОСКИ
font size decrease font size increase font size Print Email
Екс-Ју: Само Македонија има европски стадион!!!
Медиумите во Србија денеска го пренесуваат разочарувањето што ФС на Србија не успеа да ги обезбеди потребните гаранции кои УЕФА ги бараше од кандидатите за ко-организатори на ЕП 2020г.

Основниот проблем е што Србија нема соодветен стадион и тешко дека ќе го изгради за 5 години.
Покрај Србија поради немање соодветни стадиони не се пријавија ниту Хрватска, Словенија, БиХ и Црна Гора.
Единствено Македонија се пријави за организатор на ЕП во 2020г бидејќи располага со прекрасен стадион Филип Втори, констатираат медиумите кај нашиот северен сосед.
Во игра за организација на ЕП во 2020г покрај Скопје се уште 18 града меѓу кои од Балканот се Софија и Букурешт.
Од ФС на Србија најавија дека национален стадион ќе мора да се гради бидејќи е неопходен за репрезентативни настапи но и за настапи на клубовите на меѓународната сцена. Од таму најавија дека во брзо време ќе изнесат свој предлог.
И додека се очекува одлуката на УЕФА познато е дека завршните три средби , полуфиналните и финалните ќе се играат на Вембли и Алијанц арената.
Останува да се надеваме дека и Филип Втори ќе биде домаќин на некој натпревар.
http://tvorbis.com.mk/index.php/vesti/makedonija/item/2062-eks-ju-samo-makedonija-ima-evropski-stadion


Ова ми личи на преувеличување...
Само да напоменам две страшни грешки кај нашиов „свеЦски“ стадион:
1. опколен со недостиг на паркинг.
2. Пристапите се ужасни, не може од 2 пристапни моста да се полни трибина ко северот и југот. Мислам дека се 2 кај двете, ако не грешам.
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #3924 Posted: 04-May-2014 at 10:18
Кај нас во последните години се што се гради го носи епитетот "европски" иако нема ни "е" од тоа.
Прво, столчињата на стадионот не се по стандардите на УЕФА и ФИФА за организирање на официјален меѓународен турнир, во овој случај Европско првенство.
Второ, нема ВИП ложи и коментаторски кабини
Трето, нема ВИП ресторан со поглед кон теренот
Четврто, теренот е со сомнителен квалитет
Петто, стадионот нема emergency lighting system
Шесто, нема доволно паркинг простор во самиот стадион
Седмо, недоволен работен простор за медиумите
...ова се само дел од условите кои стадионот не ги исполнува, има уште најмалку 7-8 други услови кои треба да се исполнат за да може Градски да биде домаќин на натпревари од Европското Првенство.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #3925 Posted: 04-May-2014 at 11:38
Previous
 
Можеби е така, но исто така можеби стадионот би можел да ги исполни тие услови во наредните 5 години, бидејќи ниту една од наведените работи не бара некоја поголема или помасовна градежна иницијатива, бидејќи повеќе делува како да станува збор за технички пропусти кои можат да се отстранат, отколку за погрешно проектирање на стадионот, кое би можело да се реши само со поголема градежна офанзива која би траела со години.
 
Од друга страна, Фудбалскиот Сојуз на Србија не успеал да даде гаранции дека ќе изгради нов стадион, читај - од темел нов, додека Македонија веќе има стадион кој ги исполнува најосновните услови, што ги остава отворени вратите за идна модернизација и надградба на стадионот, со цел до 2020 година да ги исполнува сите услови кои ти ги спомна.
 
Знам дека кај нас се прават печатни грешки во медиумите, па се што е не-европско, се пишува без нагласокот не-, па се создава лажна илузија дека сме модерна држава со модерно градежништво, но за мене лично, 5 години се повеќе од доволно за да се пополнат тие технички дупки кои ти ги спомна.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1789
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #3926 Posted: 04-May-2014 at 12:09
Kako prvo i osnovno "Gradski" ke padne na temata "Bezbednost". Pristapite kon tribinite se totalno nebezbedni i UEFA tesko deka bi si dozvolila takov luksuz, na vakov stadion da mu dodeli organizacija na EP vo uslovi na tolku golema konkurencija. Sum prisustvuval na stadioni so prisustvo na 60.000-70.000 gledaci i pri izlezot nemase nekoja poseriozna guzva, dodeka na nasata arena vo prisustvo na 27-28.000 (Vardar-Bate Borisov) po natprevarot se sozdade seriozno tesno grlo (zastoj ili dvizenje so zelkino tempo), sto pri uslovi na panika ne bi sakal da pretpostavuvam do sto moze da dovede. Zgora na toa pristapnite mostovi togas bea i neosvetleni, taka sto cuvstvoto bese navistina neprijatno.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1966
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #3927 Posted: 04-May-2014 at 16:29
Истото и јас го зборев, на Алијанц арена 69.000, влегуваш и излагаш и воопшто не ни осеќаш дека има толку народ. Кај нас на 30.000 е живо малтретирање да влезеш и излезеш.

Edited by alexsend - 04-May-2014 at 16:30
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7410
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3928 Posted: 05-May-2014 at 00:31
не е толку проблемот во бројот на главни излези, колку во насочувањето на толпата... излегуваш од трибина каде има малку порти, на широк простор, па потоа се удираш во тесно грло на решетките, па потоа пак широк простор, па потоа тесна патека и удолница (на северната трибина)
требале малце повеќе да размислат околу движењето на луѓето низ просторот... мислам, има и симулатори за тоа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
den View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote den Quote  Post ReplyReply #3929 Posted: 05-May-2014 at 22:28
Kolku shto sum primetil (sum prisustvuval 3-4 pati vo novo ruvo),edinstven problem e organizacijta .Prostorno moze da se reshi mnogu podobro i mislam vo toj segment treba da se nasocat rabotite,stadionot ima osnova da stane mnogu podobar.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3930 Posted: 06-May-2014 at 08:20


vecer.com.mk
За сè има вторпат
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #3931 Posted: 06-May-2014 at 12:30
Ова е конечниот изглед ?
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #3932 Posted: 12-May-2014 at 00:27
И секако теренотBack to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #3933 Posted: 12-May-2014 at 00:38
Денес имав можност да се прошетам околу стадионот на SC Karlsruhe кои играт во 2 Bundesliga значи тревата не само што беше перфектна на стадионот туку и на помошните игралишта беше под конец. И ај си викам 2 лига Германија е висок стандард. Шетајќи поминав и покрај терените на универзитетот, тревата исто така беше со неверојатен квалитет. Можеби не е ок да се споредува но добро е да се кажа какви се условите на стадионите во Македонија. Навистина е тажно да се гледа Арената со ваква подлога.
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #3934 Posted: 12-May-2014 at 10:47
Нива.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3896
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3935 Posted: 12-May-2014 at 11:17
Фасадата заврши или сеуште се работи? Ми изгледа како да не е комплетирана? Иначе околината е катастрофа, нцнц зар не можеме еднаш да сториме нешто без некој кикс...
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #3936 Posted: 12-May-2014 at 11:23
Епа не е работата само да го направиш теренот и да го оставиш така па тој самиот да си се освежува.
Со месеци читавме насловни страници за тоа како сме биле во тесниот круг на неколку земји со најубав и најмодерен терен.

Ајде Работнички и Вардар од секогаш играле на овој стадион ама пак што е сега ова??

Пола лига сака да игра на Арената

Ќе правиме само уште поголеми профити а теренот и понатаму ќе остане ваков?Не ми се јасни овие ЈПССДП.

Сега ФК Вардар има богат спонзор.Се спомнува за градење на фудбалски комплекс со терени,сместувачки капацитети и сл.
Зошто не се размислува да речеме и за изградба на еден мал стадион со 8.000-10.000 капацитет.Сосема задоволувачки со тоа што знаеме каква е посетеноста во Прва Лига.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #3937 Posted: 12-May-2014 at 11:40
Јас мислам дека таму сеуште не е решено кој е задолжен за одржување на стадионот. Играт овие играт оние а никој не се чуствува како одговорен за одржување на арената.
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #3938 Posted: 12-May-2014 at 11:44
Значи терен констатно се гради и одржува извадиле слика некоја од тренинг некој и сеа паничите , па задниве недела дена тревата пораснала некој 70 цм !!! само неделава го коселе средувале , сечат делови праат констатно се коси и трева расте. Топ си е теренот на Арената не паничете.!!Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #3939 Posted: 12-May-2014 at 18:01
Originally posted by blejdsk

Значи терен констатно се гради и одржува извадиле слика некоја од тренинг некој и сеа паничите , па задниве недела дена тревата пораснала некој 70 цм !!! само неделава го коселе средувале , сечат делови праат констатно се коси и трева расте. Топ си е теренот на Арената не паничете.!!


Прво, теренот не се гради, туку стадионот.

Второ. Демек ако е тренинг тревата може да биде ваква, а натпреварот ако е наредниот ден, теренот магично ќе стане како на Сантијаго Бернабе во текот на ноќта ?

И никој воопшто не паничи, туку едноставно, речиси секој е изреволтиран од состјбата на теренот затоа што се фрлија многу пари, а тие што го одржуваат исто како да не го прават тоа.

Трета работа, многу ме нервира тој збор АРЕНА коишто стана популарен изминативе години... Стадион си е стадион.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #3940 Posted: 12-May-2014 at 18:30
Originally posted by TeglarotТрета работа, многу ме нервира тој збор АРЕНА коишто стана популарен изминативе години... Стадион си е стадион.


Гуглав малце околу двата поими АРЕНА и СТАДИОН. На крај преовладуваа мислењата дека АРЕНА е модерен израз за стадионите кои се без патека за трчање т.н чисто фудбалски стадиони. Мое мислење е дека всушност се работи за еден модерен израз кој најчесто се употребува за нови стадиони со што само им се зголемува атрактивноста.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 195196197198199 209>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.436 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.