build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телеком арена (арена Филип II Македонски)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 209>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 06-Dec-2007 at 09:40
Мене искрено не ми е јасно зошто конечно од еднаш не се заврши изградбата? Се сложувам со GM дека и на 6те милиони треба да гледаме со радост НО кога веќе се прави јас сум за тоа да се прави до крај. Ја знаеме паушалностна на нашиот народ и нашите власти (кои и да се) и знаеме мал милион проекти кои што демек биле во прва фаза за некогаш да продолжат и тоа не се случило (примери: Нова Железничка, Куќата чир на Водњанска, стадионот, Јужен Булевар еден куп деловни згради....). Сево ова ме плаши дека ќе добиеме само уште една епизода од сапуницата наречена Стадион која којзнае кога ќе биде довршена. А сите очекуваме незнам какви спортски резултати во држава која има едвај 1/4 стадион (а сега ке има 1/2).

Edited by UrbanFreak - 06-Dec-2007 at 09:48
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 06-Dec-2007 at 23:21
cloverstack... tocno taka ti zivees vo Makedonija i samiot znaes kolku tesko se zivee, samiot sum videl so moj oci kolku tesko se zivee vo makedonija pa zatoa nikogas ne sum rekol deka tamu e raj, zasto da bese jas dosega ke bev preselen nazad vo MK.
Edinstveno nesto sto velam e deka veruvam makedonija situacijata se podobruva vo mnogu sveri, posto do pred nekoja godina rabotite odea samo nadolu.

Videte, jas odam Makedonija ednas na tri ipol godini (vo prosek).. i na sekoe odenje gledam podobruvanje, Skopje denes e mnogu poubav grad od pred deset godini, isto taka Ohrid. Toa znaci deka nekoj raboti se dzivat napred, samo treba tempoto da se zabrza.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 06-Dec-2007 at 23:41


точно е Скопје има направено напредок во многу сфери но реално и многу назадуваше во овие 15на транзициони години. Одржување на зеленило, екологија, улично осветлување, одржување на инфраструктурата..... Да не зборам за деградацијата на некои други аспекти на урбано живеење како последица на комплетното уништување на системот на вредности од '91 па навака. Да не зборам за големиот раст на криминалот итн...

Сепак.... да не навлегуваме во политика, ова е сепак thread за градскиот стадион. Јас сум генерално на линија со UrbanFreak и GreatMakedon. Ме радува што конечно се алоцираат пари за ваков тип на проекти после подолго време но и јас се надевам за комплетно, финално решение а не пак за некоја дропка. Самата изградба по фази кај нас е покажана како многу опасна и од еден друг аспект кој UrbanFreak не го покри. Секоја гарнитура тргнува со филозофијата дека се почнува од неа и комплетно го игнорира логичкиот тек на работите при продолжување на некој проект. Значи ако се направи северна и јужни трибина како на Вембли како што се фалат сеа овие, ништо чудно следната гарнитура на тоа да прикачи западна и северна трибина како од Сан Сиро и на крај ќе добиеме типичен Скопски хибрид/мутант кој не личи на ништо. Примери такви има безброј. Еве последен е со плоштадот и фонтаната каде поради промена на власта се игнорира еден убав проект, комплетно компатибилен со изгледот на плоштадот и се турка нешто шесто. Недовршени булевари, недовршени населби, недовршени трговски центри, недовршени урбани целини.... Тоа е нашата реалност. Така да се надевам дека каков и да усвојат мастер план за стадионот ќе го истуркаат до крај.
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 08-Dec-2007 at 17:13
Добар ќе личи стадионот кога ќе се заврши     
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 11-Dec-2007 at 21:56
u najava Banana

ako elektronskata verzija na Utrinski vesnik vecerva bide identicna na pecatenata (po prasanje na sliki) verojanto kje imame 2 novi rendera od stadionot edniot ist ko ovoj so go postavi Clover a drugiot pogolem samo od severnata tribina

Samo da bidat vo boja, onie vo vesnik bea B&W
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 12-Dec-2007 at 00:03
на здравје момци Cheers... Мене ми се свиѓа генерално иако би сакал да видам некој поасален рендер на кој што може да се запазат деталите. Но формата ми е супер

Во јануари ќе се урива северната трибина, изградбата ќе стартува во март

По нејзината изградба таа ќе биде главна трибина на Градскиот стадион

МИОДРАГ МИЦКОВИЌ

Деновиве ќе биде познато која од седумте фирми кои учествуваа на меѓународниот тендер за изградба на северната трибина на Градскиот стадион има најповолна понуда и ќе потпише договор со Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор за нејзина изградба. Тендерската комисија веќе ги разгледа доставените понуди, но, конечната одлука која фирма ќе биде избрана, ќе биде донесена откако Владата ќе ги префрли шесте милиони евра што ги вети за изградба на северната трибина. Сепак, извори на „Утрински весник“ неофицијално велат дека победник на тендерот ќе биде градежната фирма „Бетон“, која веќе го има подготвено и проектот за идниот изглед на Градскиот стадион, кој откако ќе биде довршен, ќе претставува исклучително убав и модерен стадион. Во Јавното станбено претпријатие очекуваат дека до крајот на годинава ќе биде потпишан договорот со фирмата што ќе ја добие работата и веќе во јануари, веднаш по новогодишните и божикните празници ќе се почне со целосно уривање на постојната северна трибина. Според планот, изградбата треба да стартува на 1 март.

Проектот за изградба не само на северната трибина, туку и на источната и западната трибина (сегашното стоење), е целосно во согласност до Детаљниот урбанистички план. Според објавениот тендер, фирмата која понудила најповолни услови за изградба на трибината, ќе мора да ја изгради за 18 месеци, што е предвидено како услов во тендерот.

Северната трибина, кога ќе биде довршена ќе биде главна трибина на Градскиот стадион и ќе и' го преземе приматот на сегашната јужна трибина. Заедно со покривната конструкција, ќе биде висока 35 метри, за едно до два метра пониска од јужната и ќе има 11.400 седишта. На неа ќе биде изградена и модерна ВИП-ложа за гости, кои тука ќе ги имаат сите услови што ги нуди еден модерен стадион, без да минуваат низ темните простории на стадионот како досега при влезот на јужната. Новинарските места ќе останат на јужната трибина. Кога ќе биде довршена северната трибина, Градскиот стадион ќе има 28.000 седишта. Во поттрибинскиот простор ќе бидат изградени повеќе соблекувални, кои ќе ги користат клубовите што ќе играат на Градскиот стадион, со сали за масажа, сауна и други потребни простории. За играчите кои ќе доаѓаат на Градскиот стадион се подготвува специјална сообраќајница која обезбедува директен влез на стадионот, така што спортистите ќе бидат максимално заштитени. Во план е и изградба на голем паркинг-простор.

Инаку, сите привремени објекти кои беа лоцирани зад сегашната северна трибина се урнати, така што градежните работи ќе можат нормално да се одвиваат. Во текот на изградбата на северната трибина ќе биде поставена специјална челична мрежа за да може непречено да се играат не само првенствени туку и меѓународни натпревари, бидејќи, како што е познато, нашите клубови во текот на летните месеци ќе играат во европските купови, а веќе од септември ги очекуваат и квалификациските средби за настап на светското првенство.Извор: Утрински весник
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 12-Dec-2007 at 00:10
Cheers Cheers Само да не почнат со финансиски скандали, кочење на изградба и одложување за друга година.

    Си замислувам уште сега како на север ќе грми МАКЕДОНИЈА НАВИВА ЗА ВАС!!!Cheers
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 12-Dec-2007 at 00:13


ако ја земеме спортската сала како репер, тогаш се би требало да биде како што треба. Таму работата стварно добро се заврши. Иако процедурава за стадионот до сега беше многу нетранспарентна, реализација на проектот во оваа форма би ги искупил сите гревови.

Yes Cheers
Cheers
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 12-Dec-2007 at 01:06
Одлично! Banana

Само да нема заебанции...


А малце ме буни зошто северна би била 1-2 метри пониска од јужна Question
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 12-Dec-2007 at 02:02
Originally posted by pbanks

на здравје момци Cheers... Мене ми се свиѓа генерално иако би сакал да видам некој поасален рендер на кој што може да се запазат деталите. Но формата ми е супер

Во јануари ќе се урива северната трибина, изградбата ќе стартува во март

По нејзината изградба таа ќе биде главна трибина на Градскиот стадион

МИОДРАГ МИЦКОВИЌ

Деновиве ќе биде познато која од седумте фирми кои учествуваа на меѓународниот тендер за изградба на северната трибина на Градскиот стадион има најповолна понуда и ќе потпише договор со Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор за нејзина изградба. Тендерската комисија веќе ги разгледа доставените понуди, но, конечната одлука која фирма ќе биде избрана, ќе биде донесена откако Владата ќе ги префрли шесте милиони евра што ги вети за изградба на северната трибина. Сепак, извори на „Утрински весник“ неофицијално велат дека победник на тендерот ќе биде градежната фирма „Бетон“, која веќе го има подготвено и проектот за идниот изглед на Градскиот стадион, кој откако ќе биде довршен, ќе претставува исклучително убав и модерен стадион. Во Јавното станбено претпријатие очекуваат дека до крајот на годинава ќе биде потпишан договорот со фирмата што ќе ја добие работата и веќе во јануари, веднаш по новогодишните и божикните празници ќе се почне со целосно уривање на постојната северна трибина. Според планот, изградбата треба да стартува на 1 март.

Проектот за изградба не само на северната трибина, туку и на источната и западната трибина (сегашното стоење), е целосно во согласност до Детаљниот урбанистички план. Според објавениот тендер, фирмата која понудила најповолни услови за изградба на трибината, ќе мора да ја изгради за 18 месеци, што е предвидено како услов во тендерот.

Северната трибина, кога ќе биде довршена ќе биде главна трибина на Градскиот стадион и ќе и' го преземе приматот на сегашната јужна трибина. Заедно со покривната конструкција, ќе биде висока 35 метри, за едно до два метра пониска од јужната и ќе има 11.400 седишта. На неа ќе биде изградена и модерна ВИП-ложа за гости, кои тука ќе ги имаат сите услови што ги нуди еден модерен стадион, без да минуваат низ темните простории на стадионот како досега при влезот на јужната. Новинарските места ќе останат на јужната трибина. Кога ќе биде довршена северната трибина, Градскиот стадион ќе има 28.000 седишта. Во поттрибинскиот простор ќе бидат изградени повеќе соблекувални, кои ќе ги користат клубовите што ќе играат на Градскиот стадион, со сали за масажа, сауна и други потребни простории. За играчите кои ќе доаѓаат на Градскиот стадион се подготвува специјална сообраќајница која обезбедува директен влез на стадионот, така што спортистите ќе бидат максимално заштитени. Во план е и изградба на голем паркинг-простор.

Инаку, сите привремени објекти кои беа лоцирани зад сегашната северна трибина се урнати, така што градежните работи ќе можат нормално да се одвиваат. Во текот на изградбата на северната трибина ќе биде поставена специјална челична мрежа за да може непречено да се играат не само првенствени туку и меѓународни натпревари, бидејќи, како што е познато, нашите клубови во текот на летните месеци ќе играат во европските купови, а веќе од септември ги очекуваат и квалификациските средби за настап на светското првенство.Извор: Утрински весник
 
Одлично!! Дај боже да не ја заташкаме и оваа работа, па после со задоволство да идеме на Градски.... Ептен ми се допаѓа изгледот....уствари проектот е истиот од Пољуд и у време Југославија кога беше замислено да се изградат и двата стадиона, ама како и по обичај у Хрватска се изгради а јужносрбијанците кој ги е**.Ohno
 
Нема везе, 10 пати е послатко коа самите ќе си го доградиме Градски!
 
Има ли некој информација за источна и западна, односно кога тие би можеле да се изградат како на рендерот? Многу ме интересира!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 12-Dec-2007 at 02:15


па незнам за запад и исток, ама некако ми е глупо ако го прекинат проектов само север. Ако тие не се направат во еден здив сега ако тргне работата ќе се заташкаат на неодредено време посебно што не се грандиозни како северната трибина што значи не се толку подобни за политичка промоција. Незнам да се надеваме на најдоброто.

Искрено овој рендер што го гледам ми се свиѓа далеку повеќе него Пољуд.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 12-Dec-2007 at 03:18
хмммммм...

нешто во врска со покривот - од рендерот изгледа дека пак нема баш комплетно да покрива и дека десетина реда ќе бидат „откриени“ (како и до сега на јужна)

ај ваљда уште не е све прецизирано
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 12-Dec-2007 at 05:22
Originally posted by Cloverstack

А малце ме буни зошто северна би била 1-2 метри пониска од јужна Question


Сега се сетив на можноста дека ова евентуално може да е ради кинескиот зид. Просторот е ептен кнап, не за самата трибина, туку за пристапот и инфраструктурата околу неа... можеби морале малку да го модифицираат проектот...

Не знам, се надевам дека не е накаква импровизација ради таа усрана дивоградба Wallbash

Во секој случај, баш е чудно зошто северната трибина би била пониска, макар и минимално.


А кинескиот ѕид... да се надеваме дека ќе дочекаме негово рушење Thumbs%20Up


Edited by Cloverstack - 24-Dec-2007 at 20:01
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 18-Dec-2007 at 04:45
Уште едно тврдење од утрински во полза на Бетон. Наводно тендерот е завршен и Бетон е победник, а другите учесници се известени за ова. Ако е ова точно, очекувам  конечно некаква презентација после периодот за жалби.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=FE1DA5EB53E1CC4FB317F4139C119BCB

„Бетон“ ќе ја гради северната трибина на стадион

Градежното претпријатие „Бетон“ од Скопје, неофицијално, е победник на меѓународниот тендер за изградба на северната трибина на Градскиот стадион, бидејќи има доставено најповолна понуда. Извори на „Утрински весник“ велат дека во текот на вчерашниот ден по писмен пат за оваа одлука се известени сите учесници на тендерот кои имаат право на жалба во рок од седум дена од денот на добиеното известување. Меѓутоа, според сите информации, понудата на „Бетон“ заедно со комплетниот проект за изградба не само на северната туку и за докомплетирање на целиот стадион со нови трибини и на источната и на западната трибина, била најповолна и најкомплетна. По истекот на рокот за жалби, Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор со фирмата што победила на тендерот официјално ќе потпише договор за почеток на изградбата.

Предвидено е во текот на јануари и февруари северната трибина целосно да биде урната, веќе во март да почне нејзината изградба која треба да трае 18 месеци. Урнатиот дел ќе биде заштитен со метална мрежа за да може на стадионот непречено да се играат меѓународни натпревари. (М.М.)

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 18-Dec-2007 at 11:45
 
Оваа вест више станува досадна едно 10 објави во последниве недела дена прочитав каде се вели дека Бетон неофицијално ќе бил изведувач. Па конечно и официјално нека го објават тоа.
 
BTW изгледа си пропуштил еден момент во чланакот чим не си го искоментирал. Пишува дека понудата на Бетон важи за сите трибини а не само за северната.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 18-Dec-2007 at 15:24


Постирав пошто сега има новост - тендерот бил завршен и Бетон наводно бил и формално избран.

Иначе за тоа со сите трибини не знам шо да мислам. Па се знае за што е тендерот... Не може другите да конкурираат за северна а Бетон за сите. Изгледа пак е некое новинарско глупирање.


Edited by Cloverstack - 18-Dec-2007 at 15:24
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 18-Dec-2007 at 15:25
Originally posted by CloverstackПостирав пошто сега има новост - тендерот бил завршен и Бетон наводно бил и формално избран.
 
abe u redu e, jas gi komentiram novinarite koi 10 pati objavuvaat edna ista vest
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 18-Dec-2007 at 17:18
Ова треба да го сватам сериозно - Бетон ќе ги докомплетира не само северната , туку и исток и запад? Некако не ми е баш на место...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 18-Dec-2007 at 17:36
Originally posted by La Linea

Ова треба да го сватам сериозно - Бетон ќе ги докомплетира не само северната , туку и исток и запад? Некако не ми е баш на место...


Планот од почеток беше за целосна доизгрдба. А дали овој тендер е само за северната или за цел стадион, тоа уште не го знаеме благодарение на нетранспарентните институции и безвезни новинари.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 27-Dec-2007 at 10:36
Cheers
 
Ваљда ќе може некако да се набави оваа презентација.
 
Презентација на новиот изглед на Градскиот стадион

Градежната компанија „Бетон“ и Јавното претпријатие за стпанисување со станбен и деловен простор денеска ќе потпишат договор за изградба на Северната трибина на Градскиот стадион, соопшто ЈПССДП.

На потпишувањето на договорот за градење е најавена видео презентација на новиот изглед на Градскиот стадион.

Договорот ќе биде потпишан во просториите на ЈПССДП во 12 часот.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 209>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.797 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.