build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телеком арена (арена Филип II Македонски)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526 209>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #461 Posted: 23-Nov-2008 at 23:07
Градски навечер ќе свети како Алијанс Арена


Конечниот изглед на стадионот, кој ќе може да прими околу 33.000 гледачи (од кои 474 ВИП места), ќе биде готов во март 2011 година


Градскиот стадион во Скопје кога целосно ќе биде завршен во 2011 година, навечер ќе свети како Алијанс Арена во Минхен. Тендерот за осветлувањето на стадионот, како и за изградбата на источната и западната трибина е распишан и заинтересираните компании можат да се пријавуваат најдоцна до 22 идниот месец. Ивица Коневски, директор на Јавното станбено претпријатие кое стопанисува со Градскиот стадион вели дека договорот со идниот изведувач ќе се склучи во март 2009 година, а единствен критериум за избор е цената, која ќе ја понуди тој, за изведба на планираните зафати.
- Избраната компанија ќе треба да направи и реконструкција на столчињата, санитарните јазли и покривот на постојната јужна трибина, да го направи ентериерот на северната трибина која е во фаза на градба, како и да го обнови и дренира теренот за играње и да изгради нова атлетска патека - вели Коневски.

Изградбата на овие активности се планира да траат 24 месеци и за нивна реализација Владата ќе обезбедува пари од буџетите за 2009, 2010 и 2011 година.
Конечниот изглед на стадионот, кој ќе може да прими околу 33.000 гледачи (од кои 474 ВИП места), ќе биде готов во март 2011 година. Под трибините ќе има вкупно 22.148 квадратни метри деловен простор. Под источната трибина ќе има сали за фитнес, боречки вештини и за танц, како и центар за масажа. Спа центар, салон за убавина, игротека и компјутерски центар се предвидува под западната трибина. Северната трибина, пак, чие пуштање во употреба е планирано за март идната година, ќе прерасне во главна трибина. Во поттрибинскиот простор ќе има шопинг центар, сместувачки капацитети и музеј на славни македонски спортисти и сала за трофеи. Во рамките на стадионот ќе се гради и пристапна патека, но таа е обврска на Градот Скопје и Општина Центар.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=9E58CB241E6A78409E186FF75498A9F5

Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #462 Posted: 23-Nov-2008 at 23:53
stadionov ke ni bide super ama uste podobar ke bide ako gi isfrlat statuetkite i raznobojnite sijalicki sto ke go osvetluvaat.a i definitivno treba da ja napraat atletskata pateka,zasto ovaa sto ja imame sea nemoze taka da se narece zasto e cela ispopukana i so vdlabnatini,da skrsis noga,ne lici na nisto,t.e potsetuva na site nasi ulici sto gi imame.Laugh
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #463 Posted: 24-Nov-2008 at 00:07
И еве уште еднаш оваа вест со прилично конкретни бројки за капацитетот на трибините. Исто така забележливо е дека во ниедна од објавите не се споменува изградбата на киповите. Дали тоа значи дека барем од ова ќе бидеме поштедени или пак работата само се турка инкогнито останува да видиме.

Градски стадион се подготвува за изградба на источна и западна трибина

Тендерот е во тек. Стадионот треба да го добие конечниот лик пролетта 2011 година

Деспина Трајковска

Илуминација слична на минхенската арена „Алијанс“, капацитет од 33.000 гледачи, нова атлетска патека и повеќе од 22.000 квадратни метри поттрибински простор каде што ќе бидат сместени разни содржини. Ваков изглед ќе добие Градскиот стадион до пролетта 2011 година, најави вчера Ивица Коневски, директор на Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор, кој информираше дека веќе е распишан тендер за најавените содржини на стадионот, на кој пак интензивно се гради северната трибина.

Од ЈПССДП очекуваат идната година во март да го потпишат договорот со најповолниот понудувач на тендерот, кој ќе биде обврзан да го реализира проектот во рок од 24 месеци. Директорот на станбеното претпријатие засега не може да процени колку ќе чини целосната реконструкција на стадионот, според Коневски, тоа ќе зависи од понудите на тендерот.

„Цената ќе биде пресудна на тендерот. Битно е тоа што имаме обезбедено дел од средствата, а пари ќе се планираат и во државниот буџет за наредните две години“, изјави Коневски.

Инаку, на меѓународниот тендер се бара фирма што ќе изврши реконструкција на јужната трибина, ќе ја изгради новата атлетска патека, ќе ги изведе илуминацијата на стадионот и ентериерното уредување на северната трибина. Предвидено е Градскиот стадион да има капацитет до 33.000 гледачи, од кои на источната и на западната трибина на три нивоа ќе бидат распоредени по 5.996 седишта, на три нивоа на јужната трибина се предвидени 11.477 седишта, а пак по изградбата на северната трибина таа ќе има капацитет од 10.030 седишта, од кои 474 ВИП-места распоредени на пет нивоа. Стадионот ќе располага и со поттрибински простор од 22.148 квадратни метри кои ќе се издаваат како деловни објекти. Во нив е предвидено да има спа-центар, сала за фитнес, игротека, мултимедијален салон, сала за танци, продавница за сувенири, сместувачки капацитети...

Инаку, на Градски екипите на „Бетон“ од пред една и пол година веќе ја градат северната трибина. Според рокот, таа треба да биде готова до јули идната година. Нејзината изградба чини околу 14,5 милиони денари.

Од ЈПССДП уверуваат дека, како и досега, Градски стадион ќе биде функционален и за време на изградбата и реконструкцијата на другите трибини и содржини.http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=0499537599226D41AC7A115A0262BBEF
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #464 Posted: 24-Nov-2008 at 01:19
Може да се пофалиме дека во нашава дискусија на билд најточно го предвидовме капацитетот и покрај безбројте пласирани дезинформации за 40 или 50 илјади, или дека источна и западна ќе имале капацитет од по само 3500.

Cheers


Инаку сметам дека капацитетот е подолгорочно идеален. Ни премалку, ни премногу - токму толку колку што ни треба Smile
Edited by Cloverstack - 24-Nov-2008 at 01:21
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4788
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #465 Posted: 24-Nov-2008 at 13:35

Ова со трите нивоа не ми е многу јасно... Три нивоа, како три одделени катови еден над друг? Друго не гледам јас што би било... А како мислат да ја изведат јужна на три нивоа? Нели едно цело е сега, не се повеќе 'катови', можно е технички тоа да се изведе?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #466 Posted: 24-Nov-2008 at 16:34


Сигурно не е тоа, а што мислела Деспина само она си знае. Џабе ние тука да си ја чукаме главата од ѕид обидувајќи се да ги дешифрираме новинариве. Некои „информации“ најдобро да се игнорираат затоа што очигледно се нејасни и збунувачки или дури и апла неточни.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4788
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #467 Posted: 24-Nov-2008 at 16:52
Originally posted by Б.Ѓ.Т

stadionov ke ni bide super ama uste podobar ke bide ako gi isfrlat statuetkite i raznobojnite sijalicki sto ke go osvetluvaat.a i definitivno treba da ja napraat atletskata pateka,zasto ovaa sto ja imame sea nemoze taka da se narece zasto e cela ispopukana i so vdlabnatini,da skrsis noga,ne lici na nisto,t.e potsetuva na site nasi ulici sto gi imame.Laugh


Сијаличките сепак се добри, би изгледало добро на вечер (ако се сруши кинескиот ѕид, иначе ич нема ни да се гледа), ама мене некако тие седиштата не ми се привлечни. Црвени се и за Вардар и за Македонија, ама лошо изгледаат, можеби дека оставени на сонце дожд снег и сè, а никогаш не покриени... Ако стават нови веројатно ќе им текне... Мене некако вториот рендер со белите седишта ми изгледа подобар, и тие металните детали околу стадионот. Сепак и сијаличките се добри... А за статуите не вреди да се коментира.

P.S. Пак за тој поттрибинскиот простор: Кој мисли дека ќе му го земи на Sинго просторот под јужна?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #468 Posted: 25-Nov-2008 at 00:52
Previouspa mislam jas deka ne ni trebaat sijalicki vo razni boi ko novogodisna elka,barem na mene ne mi se svika,ama zato ima razlicni vkusovi.a ne vikam deka ne treba da ima nekakvo osvetluvanje.a sto e do stolcinjata stvarno poubavo e so beli.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #469 Posted: 28-Nov-2008 at 14:36
Па добро, штом ќе направат подобар екстериер сигурно ќе излезе подобро отколку што јас замислував, а мислев дека ќе излезе полошо од што е сега.
Но, ајде, ќе почекаме да заврши реновирањето.
За мене инаку е доволен овој капацитет
Ние и овој одвај го полниме, ниовиот мислам ќе е сосема доволен.

Edited by maestro13 - 28-Nov-2008 at 14:37
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #470 Posted: 29-Nov-2008 at 13:46
Моментално има утакмица на градски. Сега е полувреме. Кој е слободен нека отиде уште ссат време е отворено!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3896
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #471 Posted: 29-Nov-2008 at 13:52
i zemete aparati ili mobilni telefoni za slikanjeBig%20smileYes
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #472 Posted: 29-Nov-2008 at 13:59
Еве еден снапшот од А2.


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #473 Posted: 29-Nov-2008 at 16:14
1


2


3


4


5

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #474 Posted: 29-Nov-2008 at 19:07
значи има напредок во ова ги гледав сега и ги споредував со некои мои слики и гледам дека од тогаш до сега има некаков напредок ,сликиве се од денес така ?
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7412
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #475 Posted: 29-Nov-2008 at 19:32
прават скалести столпчиња за трибинитеCheers
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #476 Posted: 29-Nov-2008 at 19:35
Забеган ја колку што знам тоа не се столпчиња него жлебови за трибините што треба после накнадно да се штракнат во тие жлебови.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #477 Posted: 01-Dec-2008 at 08:51
Се работи ама успорија некако.
 
 
 
 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #478 Posted: 01-Dec-2008 at 19:29
Originally posted by vardar

Се работи ама успорија некако.


Си имаат рок и мене ме интересира единствено неговото запазување, а не варијациите во динамиката Smile
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #479 Posted: 02-Dec-2008 at 21:57
Eve uste 2 sliki malku postari ama dobri se kolku za evidencijai


"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #480 Posted: 06-Dec-2008 at 12:29
edno prasanje sto nema vrska so samiot stadion tuku povekje so infrastrukturata okolu nego, sto isto taka ne e za zanemaruvanje....zamislete da se falime so nov moderen stadion, a posle utakmica da ni trebaat 2 saati so kola samo do vlada da stignemeCrazy

ima li nekoj konkreten proekt ili barem najava za toa kako se ke se izvede okolu stadionot....prosiruvanje na pristapnite ulici, katni garazi itn....??
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526 209>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.547 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.