build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телеком арена (арена Филип II Македонски)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3132333435 209>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3881
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #641 Posted: 17-Mar-2009 at 21:51

proektot mi se dopaga deka e golem za skopje, normalno za skopje(500.000 ako ne se lazam)treba da bide 16.000 ili 22.000

da bev jas ce pravev pomali tribini (mozebi za 20.000 gledaci i pomoderna);; poubo mala i ubava otkako golema i (grda ne mozam da kazam)

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #642 Posted: 17-Mar-2009 at 22:33
мислам дека не е толку битна големината, колклу функционалноста и репрезентативноста во интернационални натпревари
најбитно е да е пријатна за оние кои ја посетуваат и да ги поседува сите стандарди на нормален светски стадион
мислам дека бројот би требал да ни биде последна грижа, и само со јужна имаше место за сите


Edited by zabegan - 17-Mar-2009 at 22:35
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #643 Posted: 18-Mar-2009 at 10:33


Автор: Н. Батев Извор: Вечер
Back to Top
extras View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 31-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote extras Quote  Post ReplyReply #644 Posted: 18-Mar-2009 at 17:13
Wow  Super fotka.. mora da odadam priznanie na pbanks za fotkava.... Go zamisluvam kompletno izgraden...ke bide wow. Se nagovestuva super moderen stadion. Inaku sakam da iskomentiram okolu kapacitetot i izgradbata na samiot stadion, de ne trebalo tolkav, pa ne trebalo voopsto da se gradi, pa so takov kapacitet, de mozelo 5-6 od po 5-10.000 gledaci. Moj stav e deka mi se dopaga stadionov kakov sto e zamislen spored proektot i davam podrska za nego, i ne gi razbiram site onie sto se skeptici i golemi kriticari na izgradbata na nov moderen stadion , stvarno ne gi razbiram, taman nesto se gradi i okey e..zasto se gradi? zasto tolkav kapacitet-nema potreba! i sl komentari....
Ama toa e cuden mentalitet sme...koga ne se prai nesto - zasto ne se prai? , a koga se prai zasto se prai.. Cuden sorta sme ti nie
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #645 Posted: 18-Mar-2009 at 18:31
WOW OMG  od kade si ja slikal fotkava  be od hilikopter ApplauseApplauseApplauseApplauseApplauseApplauseApplauseApplause bravo super, ama posuber ke bide koga ke se izgradi kompletno celiot stadion da se napravin edna vakavaaaa slika
svakati cast  pbanks
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4728
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #646 Posted: 18-Mar-2009 at 18:34
Originally posted by extras

Wow  Super fotka.. mora da odadam priznanie na pbanks za fotkava.... Go zamisluvam kompletno izgraden...ke bide wow. Se nagovestuva super moderen stadion. Inaku sakam da iskomentiram okolu kapacitetot i izgradbata na samiot stadion, de ne trebalo tolkav, pa ne trebalo voopsto da se gradi, pa so takov kapacitet, de mozelo 5-6 od po 5-10.000 gledaci. Moj stav e deka mi se dopaga stadionov kakov sto e zamislen spored proektot i davam podrska za nego, i ne gi razbiram site onie sto se skeptici i golemi kriticari na izgradbata na nov moderen stadion , stvarno ne gi razbiram, taman nesto se gradi i okey e..zasto se gradi? zasto tolkav kapacitet-nema potreba! i sl komentari....
Ama toa e cuden mentalitet sme...koga ne se prai nesto - zasto ne se prai? , a koga se prai zasto se prai.. Cuden sorta sme ti nie


Ај кажи ти една причина зошто да е поголем стадионот? Пошто нема да ми кажиш, јас ќе ти речам чудна сорта народ сте вие само да се гради (со наши пари), а да нема врска што е и како е. Само да се гради.

А грешка си, ова не е нов модерен стадион, ова е стар стадион кој ќе се догради и модернизира. А да беше нов, мислам дека сите ќе се буневме, бидејќи ќе имаше стар недограден, а да се гради друг нов? Нема смисла. Тоа мислам во Куманово се случи, но таму е друга ситуацијата, си ги делат на наши и ваши стадионите. Луда работа.

За сликата, гледам и амбасадата денес ја сликале од воздух, да не купи Вечер хеликоптер?

P.S. Од оваа сликата се гледа она што го реков, ужасно грди се овие помошните игралишта, резил невиден. И да има ултра-модерен стадион, кај ќе се тренира? На теренот на стадионот? Ако мислат да менуваат трева секој месец...


Edited by гитардемон - 18-Mar-2009 at 18:36
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #647 Posted: 18-Mar-2009 at 20:09
Дечки фала на комплиментите но ќе мора да ги упатите на Г-дин Батев и на Вечер кои ги потпишав под сликата.

@extras точно е дека некогаш во Македонија премногу се критикуваат некои работи и често аргументацијата за тие критики е многу паушална и лабава. Но исто така е паушална девизата "нека се гради добро е". Значи се што градиме треба да е правилно димензионирано, треба да е издржано и треба да е одржливо. Инаку сме фрлиле многу пари за една употреба.

Во случајов мислам дека ретко кој е негативен за стадионов. Факт е дека ние немаме спортски лиги кои овој капацитет ќе го држат постојано исполнет и рентабилен. Но факт е дека немаме ни национален стадион кој има многу повеќе функции отколку само фудбал. Така да комплетирањето на градски стадион е добро и потребно барем спрема мене и за Скопје и за Македонија.
Edited by pbanks - 19-Mar-2009 at 00:35
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #648 Posted: 18-Mar-2009 at 20:13
I will write this post in English to credit and thank our Polish friend Burzix for sharing these pictures with us. 

CheersCheersCheers

The pictures are from August/September 2008

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #649 Posted: 18-Mar-2009 at 20:25
@ гитардемон, ја одамна ги мислам тие терени, мене ми личи, особено со аеријалнава фотка, дека источна и западна ќе земат мал дел од терените, што ќе прават тогаш со нив?
инаку pbanks убаво што ги постираше фоткиве, прв пат добивам претстава за стадионот одвнатре Cheers
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #650 Posted: 18-Mar-2009 at 22:00
znam nekoj ce rece deka do togas e prognozirano da se izgradbi severnata, ama jas pak ce recam mnogu sporo nekako odi rabotava 
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4728
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #651 Posted: 18-Mar-2009 at 22:12
Originally posted by zabegan

@ гитардемон, ја одамна ги мислам тие терени, мене ми личи, особено со аеријалнава фотка, дека источна и западна ќе земат мал дел од терените, што ќе прават тогаш со нив?
инаку pbanks убаво што ги постираше фоткиве, прв пат добивам претстава за стадионот одвнатре Cheers


Јас тоа го имав спомнато и пред 4-5 месеци, и имав предложено владата да изгради од овие нејзините игралишта што ги гради до стадионот, да заличи на нешто, но ми кажаа дека помошниве игралишта се едното на АРМ, другото на Вардар, третото на Работнички (или која екипа друга игра, да не се резилам). А тоа дека ќе навлезат трибините, го спомнав и јас, колку ќе биде не знаеме, но така изгледа работата. Според мене решение е да се изградат две помошни (поинаку позиционирани, да ги собере) по едно зад исток и зад запад (значи тоа на АРМ да си оди, и онака АРМ треба да го предаде својот имот што не го користи), па едното нека си биде на Вардар, другото на другата екипа. Ако се изгради едно, ќе има кавги.

Originally posted by Dragan

znam nekoj ce rece deka do togas e prognozirano da se izgradbi severnata, ama jas pak ce recam mnogu sporo nekako odi rabotava 


Ако мислиш на последнава серија слики, тие се прастари! Има поминато половина година оттогаш. Според оваа слика од хеликоптерот на pbanks (LOL LOL ROFL) се гледа дека се далеку стигнати, штом веќе ги ставаат блоковите за седиштата. Секако дека тоа е далеку од готово, но би рекол 80% од цела работа е завршена, иако е само бетонската рамка готова (скоро). Останатото (електрична инсталација, реквизити и сл.) е најобемно на некој начин, но ако размисли човек тоа најлесно и најбрзо се мести/инсталира. Овај скелетот беше тешката работа. Инаку ако мислиш и на покривот и осветлувањето тоа заборави го, сигурно нема да се случи, или барем нема да се случи додека не бидат завршени источна и западна, бидејќи поефтино е цело наеднаш да се намести, отколку на два пати да се мести.

Originally posted by pbanks

The pictures are from August/September 2008.

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #652 Posted: 19-Mar-2009 at 00:45
Ако може некој нека ми објасни за што служат на првата слика оние како жлебови од страна на десниот столб што се гледа на сликата. Исто така на осмата слика има дни како коцки како ваљда за лифтови ли, за што се?!
Back to Top
extras View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 31-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote extras Quote  Post ReplyReply #653 Posted: 19-Mar-2009 at 01:01
Originally posted by гитардемон

Originally posted by extras

Wow  Super fotka.. mora da odadam priznanie na pbanks za fotkava.... Go zamisluvam kompletno izgraden...ke bide wow. Se nagovestuva super moderen stadion. Inaku sakam da iskomentiram okolu kapacitetot i izgradbata na samiot stadion, de ne trebalo tolkav, pa ne trebalo voopsto da se gradi, pa so takov kapacitet, de mozelo 5-6 od po 5-10.000 gledaci. Moj stav e deka mi se dopaga stadionov kakov sto e zamislen spored proektot i davam podrska za nego, i ne gi razbiram site onie sto se skeptici i golemi kriticari na izgradbata na nov moderen stadion , stvarno ne gi razbiram, taman nesto se gradi i okey e..zasto se gradi? zasto tolkav kapacitet-nema potreba! i sl komentari....
Ama toa e cuden mentalitet sme...koga ne se prai nesto - zasto ne se prai? , a koga se prai zasto se prai.. Cuden sorta sme ti nie


Ај кажи ти една причина зошто да е поголем стадионот? Пошто нема да ми кажиш, јас ќе ти речам чудна сорта народ сте вие само да се гради (со наши пари), а да нема врска што е и како е. Само да се гради.

А грешка си, ова не е нов модерен стадион, ова е стар стадион кој ќе се догради и модернизира. А да беше нов, мислам дека сите ќе се буневме, бидејќи ќе имаше стар недограден, а да се гради друг нов? Нема смисла. Тоа мислам во Куманово се случи, но таму е друга ситуацијата, си ги делат на наши и ваши стадионите. Луда работа.

За сликата, гледам и амбасадата денес ја сликале од воздух, да не купи Вечер хеликоптер?

P.S. Од оваа сликата се гледа она што го реков, ужасно грди се овие помошните игралишта, резил невиден. И да има ултра-модерен стадион, кај ќе се тренира? На теренот на стадионот? Ако мислат да менуваат трева секој месец...

Gitardemon zar ti mislis deka seto ova sto se gradi e bezvrska, deka e sto? megalomansko? i sto e i kako e? te molam objasni sto i kako se gradi toa na Sever od narodnite pari? ocigledno ne go opravduvas , pa objasni mi zosto? Okolu kapacitetot mislam deka 30-33.000 e sosema dovolen za pola milionski grad, uste poveke sto toj stadion ke prestavuva reprezentativen objekt na nivo na cela drzava.
 Kazuvas deka ke se bunevme ako se pocnese nov stadion, a ovoj ke bese nedoizgraden, a go kritikuvas i ovoj sto e star i nema da e extra moderen , tuku moderniziran, malce si kontradiktoren , cudna sorta si imam vpecatok deka ne si na jasno so stavot.
 
 

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4728
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #654 Posted: 19-Mar-2009 at 02:30
Џабе тераме дискусија очигледно не сакаш да ме сфатиш. Ајде да сумирам: стадионот требаше да се догради и мило ми е што ќе бидни (и не, не е преголем, така бил и инцијалниот проект), а тоа што реков дека е стар те поправав да не мислиш дека се смета за нов како што рече, а во никој случај не се жалев дека е стар (а дека ќе биде екстра модерен, ќе почекаме малку). А ако се градеше нов а овој не се довршеше ќе се бунев, бидејќи со мои пари и на цела Македонија не ми е мило да се гради само Скопје. Затоа не се бунете кога ни викаат Грците Република Скопје. Сега јасно ти е за ставот мој? За разлика од твојот 'ако, нека се гради', мојот е 'зошто, како и дали мора да се гради' бидејќи се мои пари, а не на министерот. Во случајов ОК, и онака срамота беше што немавме стадион.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #655 Posted: 19-Mar-2009 at 06:30
@Burzix thanks a lot for the pics Cheers
 
BTW we still dont have the official capacity for the northern stand and the whole stadium once its completed, numbers have ranged from 10 to 18,000 for the north stand and 30 to 50,000 for the whole stadium Nuts. While my guess is in the 32-35.000 range maybe you have more precise info. Thanks 


Edited by vardar - 19-Mar-2009 at 06:31
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #656 Posted: 24-Mar-2009 at 19:59
dali ima nekoj sprat izgradeno na stadionot ili istiot e pred 1 nedela, nekoj ako e vo moznost neka plasira novi slikiThumbs%20Up
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #657 Posted: 24-Mar-2009 at 20:08
Драган немаме ништо ново од фотки. Да имало сигурно ќе сме ги путеле до сега. Темпото у последниве недели е малку позабрзано, а веќе кај и да е ќе треба да се почне со металната конструкција за кровот, барем во оној дел каде има носачи. Трибините брзо се редат, впрочем тое е и една од полесните работи. До летоска, ако не и порано ќе се комплетира бетонските работи, барем мене така ми изгледа.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #658 Posted: 24-Mar-2009 at 23:39
a be imam edna dilema poglednetaa slikata od hilikopter slikana pa ke vidite tamu kade zavrsuva istocnata tribina nema kopano tuka dupka dali toj prostor ke bide povrzan koga ke se gradi istocnata ili tuka treba da ima nesto drugo kako na primer reflektor i dr.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #659 Posted: 25-Mar-2009 at 05:28
Originally posted by Dragan

a be imam edna dilema poglednetaa slikata od hilikopter slikana pa ke vidite tamu kade zavrsuva istocnata tribina nema kopano tuka dupka dali toj prostor ke bide povrzan koga ke se gradi istocnata ili tuka treba da ima nesto drugo kako na primer reflektor i dr.


На прањево не заслужуваш одговор, пошто ако си отишол само неколку страни назад низ нишкава ќе видеше како треба да изгледа стадионот! Thumbs%20Up

Него ај да ти одговорам. Значи не! Се ќе си биде поврзано!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #660 Posted: 27-Mar-2009 at 22:50
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3132333435 209>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.390 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.