build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телеком арена (арена Филип II Македонски)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5253545556 209>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Macedonian View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote Macedonian Quote  Post ReplyReply #1061 Posted: 23-Jul-2009 at 19:47
Sepak ne e taka spored brojkite...Severnata sobira 14 000,a juznata 12 000.Severnata na kraevite e podolga.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12199
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1062 Posted: 23-Jul-2009 at 21:11
@ Dragan & Macedonian

Добро што е поентата на честите проценки од око и бројки истресени од ракав?

Капацитетот на северната беше повторен повеќе пати и ќе биде 10 иљади и нешто (ме мрзи да листам и проверувам колку точно бидејќи во крајна линија не е ни важно во случајов).
Капацитетот на северната трибина ќе биде малку помал од капацитетот на јужната, но не затоа што трибината е помала, туку поради поголемиот број на влезови/излези и ложата и коментаторските позиции кои се изведени по поинакви стандарди од оние какви што беа на јужна.@ Dave Gahan

Те молам ако може твое подетално размислување околу изводливоста и практичноста на такви коренити зафати на јужната трибина за отварање на повеќе влезови/излези.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1063 Posted: 23-Jul-2009 at 21:38
Отворање нови отвори на јужна само поради некаква симетричност или изглед е тотално нон-сенс. Но доколку се јави како потреба или па недај боже се случи некој инцидент при стампеда во краен случај, што е речиси и неможно на јужна и при преполнетост, но сепак еве ако бараме комоција би можело мислам да се надополни не со уште шест нови влеза туку единствено со уште два нови. Пошто уствари на јужна отворите се централно поставени по однос на висина, а не како на северна горе и доле, па следствено не ни има простор каде да се постават нови отвори на краевите, евентуално по уште еден отвор над средните два односно во делот каде јужната е со најголема висина, а пристапот до нив да не изведе преку доградување скали одпозади на деловниот простор на силекс и надоврзување на овие скали на старите. (Незнам колку е ова статички исправно и изводливо, анезнам ни дали стадионот и силекс се одделени објекти). Иако мислам дека има маневарски простор да се изведе нешто вакво сепак би бил преголем влог, а не се добива ништо, впрочем и се нарушува многу повеќе одколку што се добива нешто. Но ова досега беше за идентични отоври како и старите. Мислам дека евентуална идна потреба од дополнителни излези на јужна единствено, доколку погледнеме од функционален аспект, може да се изведе со некој отвори најдоле, односно излез директно на земја.Edited by lslcrew - 23-Jul-2009 at 21:41
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12199
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1064 Posted: 23-Jul-2009 at 22:21
Да, мислам целиот муабет беше во правец на подобра функционалност и повисоки стандарди, а не поради симетрија и идентична поставеност на влезовите на јужна и северна.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #1065 Posted: 23-Jul-2009 at 23:45
Едно прашање, дали отсега би требало сцените на концертите што ќе се прават на Градски ќе се поставуваат меѓу двете трибини, или мислите дека ќе се продолжи со стариот концепт на поставување на истите пред северна трибина?

Еве на пример, на 5.10 би требало да има повторно концерт за Тоше, како би се одело? Сепак лани имаше голем одзив на настанот.

П.С. Се извинувам што одам малку офф-топик, ама нишкава ми изгледа најпогодна за прашањето.
Back to Top
Anti-NGO View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Anti-NGO Quote  Post ReplyReply #1066 Posted: 23-Jul-2009 at 23:49
Многу логично би било, сцената да биде поместена до источна или западна трибина...
Back to Top
IronMan View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 15-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote IronMan Quote  Post ReplyReply #1067 Posted: 24-Jul-2009 at 08:19
KAPCITETOT NA SEVERNA E 10489 stolcinja
POMALA E VO VISINA OD JUZNA ZA  2 metri, no sepak severna ke bide glavna tribina, site raboti ke se prefrlat tamu, soblekuvalnite,  prostoriite za delegat za sudii duri i klupite za rezervni igraci se ke bide na severna tribina. Klupite za rezervni igraci ke bidat vkopani vo teren kako sto e na San Siro
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #1068 Posted: 24-Jul-2009 at 08:34
А отсега на фудбалски натпревари камерите ќе продолжат со снимање од југ или ќе се префрлат на север?
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #1069 Posted: 24-Jul-2009 at 09:02
Clover, не мислам на никакви доградувања и сл., вратите постојат, само треба на некој вол да му текне да ги отклучи кога треба и мора да постави сериозно осветлување на излезите...немаме некои големи натпревари  многу често па може овие работи не се воочливи, инаку на едно големо дерби во кој би бил исполнет стадионот до крај и би имало некакви нереди (што е реална ситуација на фудбал, на страна што нашава лига е утепана), ќе се види колку е затнат стадионот...

Префрлувањето на кабините на северната страна е во корелација со префрлањето на соблекувалните и другите технички простории, а како позиција во однос на ориентацијата не ќе да е баш соодветна страна...ама тоа веројатно и не е којзнае колку важно....

Thumbs%20Up за распоредот на столчињата и покривната конструкција!!!

Јас сум многу задоволен од овој објект, конечно ни заличи стадионов! Треба само да не сме мрзиливи и незаинтересирани и да го полниме...


Edited by Dave Gahan - 24-Jul-2009 at 09:02
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #1070 Posted: 24-Jul-2009 at 11:24
Одлични фотки Macedonian Cheers
 
 
Originally posted by IronMan

 Klupite za rezervni igraci ke bidat vkopani vo teren kako sto e na San Siro
 
 
Ова е малце чудно, сан сиро нема атлетска патека, обично на стадиони со атлетска патека има подвижни клупи и ги ставаат на патеката за време на натпревар.
 
(еве пример на стадио олимпико, рим)
 
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #1071 Posted: 24-Jul-2009 at 11:53
Ај уште неколку од macedonianfootball, avtor: redwarrior  Cheers
 
 
1
 
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
 
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #1072 Posted: 24-Jul-2009 at 13:16
2 godini trebase dur da se izgradi ovoj objekt, sto mislite za drugite tribini ? ke bidat li porano od 2 godini ili ne?
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #1073 Posted: 24-Jul-2009 at 13:25
Originally posted by mitatos

2 godini trebase dur da se izgradi ovoj objekt, sto mislite za drugite tribini ? ke bidat li porano od 2 godini ili ne?


Па ако ги работат паралелно и двете трибини, би требало за околу една година да ги завршат, бар така претпоставувам.
Инаку северната се направи за нешто повеќе од година и пол.

Edited by maestro - 24-Jul-2009 at 13:26
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #1074 Posted: 24-Jul-2009 at 13:32
a ne e malku bleda bojata na crvenite strolcinja?!?!?
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #1075 Posted: 24-Jul-2009 at 13:37

Во однос на сегашните што се на јужна можеби, но и тие ќе се сменат.

Инаку сабајлево во 2 гледав малку реприза на А1 од Работнички и навистина делува убаво трибината на телевизија. Можам да замислам како ќе изгледа кога ќе биде целосно полна.
А не како до сега што гледавме сомнителни објекти во позадина.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1076 Posted: 24-Jul-2009 at 14:21

Originally posted by se_manda

a ne e malku bleda bojata na crvenite strolcinja?!?!?

pokrieni se so najlon

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #1077 Posted: 24-Jul-2009 at 14:31
da definitivno edna od najdobrata rabota sto se sluci vo makedonija e izgradbata tokmu na ovoj stadion ,se nadevam i drugata eve za 1 godina ke ja izgradat, neli rekoa deka od spetemvri ke pocnat da gi gradat i drugite tribini , ajde da cekame pa ke vidime
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1166
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #1078 Posted: 24-Jul-2009 at 15:09
se slozuvam so mitatos deka na makedonija i trebase vakov stadion,i samo po sebe ova znaci deka nekoi raboti vo mak-fudbalot moza da se smena, sigurno ke ima nekoi investicii(sega ne mnogu ama ke ima svezi pari od nadvor) ama za kogo za Vardar ili Rabotnicki ili Cementarnica ili potocno kazano ekipite od skopje zasto tie imaat najgolemi sansi da go koristat stadionot pri eventualen izlez vo Evropa,a sto e so drugite stadioni vo makedonija eve vo Prilep nisto drugo ne treba samo da se stavat reflektorite (mislim deka vo prilep nema reflektori).
Znam deka ovaj tekst ke izleze off topik ama treba i drzavata malku po malku barem da gi rekonstruira i drugite stadioni vo Makedonija epa togas ke imam dobar fodbal koga ke se stavat barem na 5 stadioni vo makedonija reflektori odma ke se pocustvuva promena.
Back to Top
vendetta View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vendetta Quote  Post ReplyReply #1079 Posted: 24-Jul-2009 at 16:12
Originally posted by IronMan

KAPCITETOT NA SEVERNA E 10489 stolcinja
POMALA E VO VISINA OD JUZNA ZA  2 metri, no sepak severna ke bide glavna tribina, site raboti ke se prefrlat tamu, soblekuvalnite,  prostoriite za delegat za sudii duri i klupite za rezervni igraci se ke bide na severna tribina. Klupite za rezervni igraci ke bidat vkopani vo teren kako sto e na San Siro


Не гледам причина зошто би се вкопале клупите за резервни играчи.

Меѓу теренот и трибините има толкав простор што без проблем (без да пречи на видикот на публиката) би се сместиле каде сакаат. Само може да се направат модерни еве на пример со договор за реклама со некоја автомобилска индустрија, па да стават "фотељи" седишта а не ко до сега што беа од ист тип на столчиња како трибинските... Ohno
------------------------------
Back to Top
Дуле View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 17-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Дуле Quote  Post ReplyReply #1080 Posted: 24-Jul-2009 at 18:15
Сеа нели ложата се преместува на северна трибина. Дали ложата на јужна ќе се преуредува и ќе се ставаат повеќе столчиња да се збијат за да се зголеми капацитет или пак ќе си остане ложа? Според мене подобро би било да го реновираат тој дел само да си биде како остатокот од трибината
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5253545556 209>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.680 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.