build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телеком арена (арена Филип II Македонски)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7576777879 209>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zokidac View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2009
Location: MKD
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote zokidac Quote  Post ReplyReply #1521 Posted: 15-Apr-2010 at 17:05
ne da e kriv na juzna...tuku mozno e da go imaat nashminkano i doterano malce

eve iako ne e fateno po agol od 90 stepeni od google se gleda razlikata

Edited by zokidac - 15-Apr-2010 at 17:16
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #1522 Posted: 15-Apr-2010 at 20:42
Од толку што оди споро работата,скоро и да нема промени.
 
А кога сме кај челичните носачи на кровот, штом веќе ја поставуваат рамката за рефлекторите значи нема да ги менуваат.
 
Но и не е толку проблем што нема да ги менуваат носачите (ако се во одлична состојба),туку естетски проблем гледам,ако не грешам во разликата на висината на крововите на јужна и северна. Кровот на јужната од око се гледа дека е повисок,така да не знам како ќе го решат проблемот со спојувањето на крововите а да не се приметува преодот.Пак ќе кажам ако не грешам,бидејќи така ми изгледа барем според фоткивена форумов.
 
 
 


 


Edited by Buliwyf - 15-Apr-2010 at 21:00
Back to Top
zokidac View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2009
Location: MKD
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote zokidac Quote  Post ReplyReply #1523 Posted: 15-Apr-2010 at 21:00
eve edno moe glupo i prosto skiciranje...da ne ispadnat spekulacii no ima shansi da ispadne kako sho veli BuliwyfBack to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4791
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1524 Posted: 15-Apr-2010 at 23:00
Кровот на источна и западна ќе биде заоблен така што не знам што очекувате да видите.

Инаку, апаратот на сликата погоре сигурно не бил поставен со либела, нормално дека од закосувањето споредбата со паралелните линии е бескорисна. Ако фотографот го закосел апаратот уште повеќе, разликата ќе ви излезеше уште поголема. Јасно ни е на сите дека разликата е 2 метри, ако прочитате поназад. Кои се тие преоди кои ќе се познаваат навистина не ми е јасно!?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #1525 Posted: 15-Apr-2010 at 23:50
@гитардемон
 
За преодите кај што е обележано со стрелка на рендеров мислев .А за тоа дека северната е пониска за 2 мерти не верувам,единствено што мислам е дека кровот на јужна е повисок,или конкретно дека бетонските носачи за кровот на јужна се подолги.
 
Како и да е ќе видиме на крај Smile


Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1165
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #1526 Posted: 15-Apr-2010 at 23:54
Да на јужната бетонските носачи се подолги од северната
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #1527 Posted: 16-Apr-2010 at 01:22
[QUOTE=Buliwyf]
 За преодите кај што е обележано со стрелка на рендеров мислев .А за тоа дека северната е пониска за 2 мерти не верувам,единствено што мислам е дека кровот на јужна е повисок,или конкретно дека бетонските носачи за кровот на јужна се подолги.

@ Buliwyf
Severna e poniska od Juzna,konkretno dali bese metar ili dva mozes da vidis vo postarite postovi na ovaa tema...
A za pokrivot na Juzna,site mislevme deka ke uspeat nekako da gi svrzat tribinite(pokrivite) vo edna linija.Na kraj verojatno ke bide kako posledniot render sto si go postavil.

Inaku jas ocekuvav,koga veke go izvadija pokrivot,da gi smenat i nosacite(sedmicite),zosto i tie se stari 22-23 god.Ne deka e toa mnogu godini starost,ama ako veke pocnaa so renoviranje na Juzna,mozea i toa da go napravat.
Vo vrska so toa sto pokrivor na Juzna bese kriv...Togas brzaa zatoa sto FSJ ni veti deka edna sredba od kvalifikaciite(Jugoslavija so S.Irska) ke se igra vo Skopje ako se postavi pokriv na Juzna.Nasite brzaa,uspeaa da go postavat pokrivot,ama na kraj ni ja "zemaa" taa utakmica i se odigra nekade vo BiH(mislam bese Mostar).Ne moram da napomenuvam kolku bea site razocarani od taa postapka.Sepak,ni "krivi ni dolzni" togas dobivme pokriv na Juzna.Poradi brzinata na izveduvanje na rabotite,pokrivot ostana kriv i deformiran.
Sega rabotat sporo i bez brzanje(iako vremeto brzo leta),pa da se nadevame deka ke se popravat site tie nedostatoci okolu pokrivot,delovite okolu toaletot i drugite sitnici.
 


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1528 Posted: 16-Apr-2010 at 01:49
Тој рендер е прастар што се вели

На поновите рендери кои се многу попрецизни и поквалитетно сработени, нема таков груб преод. Мислам дека помеѓу јужна и северна има доволно простор за една таква мала висинска разлика да се испегла прилично елегантно.
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #1529 Posted: 16-Apr-2010 at 10:49
Па и јас така мислам,ако веќе има разлика во висините на трибините или покривот да го средат под минимален агол да не се познава преод.
 
Ваљда нема да го унаказат стадионв за ситница. Smile
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4791
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1530 Posted: 16-Apr-2010 at 16:36


Инаку за 38 дена почнува европското првенство во фудбал за У-19 девојки. Ќе се игра на Филип II, стадион Борис Трајковски, стадион Железарница на Металург, и Милано Арената во Куманово.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
IronMan View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 15-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote IronMan Quote  Post ReplyReply #1531 Posted: 17-Apr-2010 at 13:31
како прво,
носачите на јужна не се менуваат туку се поставуваа нови мачји патеки за рефлекторите и МАСКА како на северна која ќе даде убава линија на јужна и ќе изгледа исто како на северна, затоа не кобете со тоа дека јужна ќе биде искршена туку ќе има сосема иста линија како и јужна!!!!,
Второ,
Крајните носачи од јужна ќе се прошират за 2 метри за да се добие иста линија како на север и да се поклопи обиколката (т.е. формира рамна линија со сите трибини)
Трето,
северна е 2 метри пониска така да тоа ќе се среди и нема да штрчи
и четврто
на јужна ќе се стават нови столчиња и огради  а носачите не се менуваат зашто тие се трајни нема потреба пари да се трошат за нови, само се реновираат!
Ете ви информации од прва рака и да не шпекулираме многу многу
поздрав
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #1532 Posted: 17-Apr-2010 at 14:12
Previous
 
Апсолутно дека ако носачите се во супер состојба ќе биде многу недугаво да се трошат средства за нови носачи, кои средства подоцна можат да се употребат за др аспекти на стадионот.
 
И конкретно тоа ме интересираше дали ке се добие рамна  линија.Но кога веќе викаш дека тоа така и ќе биде,поткрепено со информации од прва рака тогаш СУПЕР Cheers


Edited by Buliwyf - 17-Apr-2010 at 14:22
Back to Top
zokidac View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2009
Location: MKD
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote zokidac Quote  Post ReplyReply #1533 Posted: 17-Apr-2010 at 15:55
Originally posted by IronMan

како прво,носачите на јужна не се менуваат туку се поставуваа нови мачји патеки за рефлекторите и МАСКА како на северна која ќе даде убава линија на јужна и ќе изгледа исто како на северна, затоа не кобете со тоа дека јужна ќе биде искршена туку ќе има сосема иста линија како и јужна!!!!,Второ,Крајните носачи од јужна ќе се прошират за 2 метри за да се добие иста линија како на север и да се поклопи обиколката (т.е. формира рамна линија со сите трибини)Трето,северна е 2 метри пониска така да тоа ќе се среди и нема да штрчии четвртона јужна ќе се стават нови столчиња и огради  а носачите не се менуваат зашто тие се трајни нема потреба пари да се трошат за нови, само се реновираат!Ете ви информации од прва рака и да не шпекулираме многу многупоздравfala na informaciite IronMan
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #1534 Posted: 19-Apr-2010 at 00:38
Одлични вести за најновите активности на надворешниот дел на јужната трибина. Banana
Единствената градежна светла точка по мене на владата во моментов,која е од национално значење.Applause


Edited by Buliwyf - 19-Apr-2010 at 00:44
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1535 Posted: 19-Apr-2010 at 00:48


Еве ја веста, а и по некоја слика плус

Започнаа работите и на надворешната страна на „јужна“

Во изградбата на Националната арена Филип Втори отворен е нов фронт на градежни активности. Се поставуваат скелиња и на надворешната страна на јужната трибина. Инаку веќе подолго се работи на реконструкција на покривот на трибината и смена на осветлувањето и столчињата. Предвидено е националната арена да добие осветлување со јачина од 1.800 лукса. Како рок за доведување на „јужна“ во употребна состојба, вклучувајќи ја и можноста за ноќни натпревари,  првично се најавуваше мај, но подоцна рокот беше поместен за октомври. Засега нема финален одговор дали квалификациониот меч за Еуро 2012 против Ерменија, која ќе ни гостува на 7 септември ќе се одигра под дневна светлина или сеуште постои можност работите да се комплетираат пред тоа. Следното гостување е на 12 октомври, кога доаѓа репрезентацијата на Русија.

Покрај средства од државниот буџет, за реконструкцијата на јужната трибина наменски средства во висина од околу 650.000 евра обезбеди и Фудбалската федерација на Македонија преку фондови на УЕФА. За возврат, ФФМ ќе добие бесплатно користење на стадионот за одигрување на меѓународни натпревари во период од 15 години.

http://www.build.com.mk/?p=28961


2


3


4


5Edited by Cloverstack - 19-Apr-2010 at 00:49
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #1536 Posted: 19-Apr-2010 at 15:51
Nadvoresnata strana na juzna sto se vklucuva vo rekonstrukcijata? ne mi e jasno ovie skelinjata za sto tocno se postaveni , ima nekoj render za enteriernoto rekonstruiranje posto znaeme deka im od nadvoresniot izgled no ne znam precizno za sto tocno se raboti, nekoj ako ima info za ova neka pise =)

Edited by mitatos - 19-Apr-2010 at 15:53
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
zokidac View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2009
Location: MKD
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote zokidac Quote  Post ReplyReply #1537 Posted: 19-Apr-2010 at 15:58
arno velish mitatos....osven estetsko sminkanje na betonot i premackuvanje mene drugo ne mi doagja na pamet (iako go nemam ) ako ima nekoj oficijalni informacii neka gi spodeli
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4791
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1538 Posted: 19-Apr-2010 at 16:49
Originally posted by mitatos

Nadvoresnata strana na juzna sto se vklucuva vo rekonstrukcijata? ne mi e jasno ovie skelinjata za sto tocno se postaveni , ima nekoj render za enteriernoto rekonstruiranje posto znaeme deka im od nadvoresniot izgled no ne znam precizno za sto tocno se raboti, nekoj ako ima info za ova neka pise =)


Originally posted by zokidac

arno velish mitatos....osven estetsko sminkanje na betonot i premackuvanje mene drugo ne mi doagja na pamet (iako go nemam ) ako ima nekoj oficijalni informacii neka gi spodeli


Епа, една слика, илјада зборови


Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #1539 Posted: 19-Apr-2010 at 17:38
ova od vcera i kako sto uspeav da vidam no ne uspeav da sliknam, tempoto na izgradba malku e zabrzana.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1540 Posted: 19-Apr-2010 at 17:44
Да се надоврзам на гитардемон, еве колекција на добри рендери кои Dave Gahan ги постави уште во октомври 2008. За поголема резолуција можете да кликате на сликите:

Originally posted by Dave Gahan


PS
Митатос ти си барем стар член, требаше да знаеш дека се вртеа разноразни рендери  Big%20smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7576777879 209>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.499 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.