build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телеком арена (арена Филип II Македонски)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 207208209
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 388
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #4161 Posted: 03-Apr-2019 at 12:48
Originally posted by Kid_A

Originally posted by Мартин

Сепак мислам дека стадионот треба да носи име на спортист, а не Тоше Проески.

Добра колумна на оваа тема - линк


Зошто да не носи име на Филип Македонски? Заев и Ципрас ли одредуваат?


Филип II е историска личност која нема поврзаност со современиот спорт, што му е примарната намена на стадионот. Веројатно има примери низ светот на спортски арени што носат имиња на историски личности, но сепак мислам дека не беше најприкладно одбран назив. Иако, во секој случај, поприкладно од Тоше Проески, чие име требаше да се чува за некој објект од културата, за нова концертна сала (ако некогаш се изгради) или за Универзалната сала (ако некогаш се реновира).
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #4162 Posted: 03-Apr-2019 at 15:01
Фудбалски стадион - Тоше Проевски
или
Концертна сала - Тоше Проевски

А Влада?   
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 821
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #4163 Posted: 22-Nov-2019 at 15:36
До кога јужната и западната трибина ќе стојат без фасада?

Срамота за АДСДП!
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 406
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #4164 Posted: 23-Nov-2019 at 15:10
samo istocna e so fasada fali na drugite tri

Edited by Dzeksi - 23-Nov-2019 at 15:11
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2120
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #4165 Posted: 24-Nov-2019 at 01:04
Originally posted by skopskodete

До кога јужната и западната трибина ќе стојат без фасада?

Срамота за АДСДП!
Koga kaj nas se napravilo nesto kakosto treba? I ne e samo fasadata, tuka ima uste dosta za pravenje.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 821
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #4166 Posted: 24-Nov-2019 at 01:49
Изградено-недоградено...
Која мизерија сме...
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 403
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #4167 Posted: 25-Nov-2019 at 03:55
Мизерија невидена, еден стадион имаме и неможеме да го доправиме до крај како што треба...кога за суперкупот на УЕФА не ги средија фасадите којзнае кога ќе се случи тоа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4168 Posted: 14-May-2020 at 16:08
Теренот на Националната Арена „Тодор Проески’’ обновен според највисоките светски стандарди.
По период на едномесечни сеопфатни зафати, целосно е завршена реконструкцијата на тревната површина на Националната Арена „Тодор Проески’’. Периодот на стопирани спортски активности во државата, АД за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката-Скопје максимално го искористи за оваа исклучително важна постапка за квалитетот на теренот која ќе донесе долгорочен позитивен ефект во однос на неговата форма и издржливост.
Извадени се чепови за подобра дренажа на теренот, извршено е површно гребење за отстранување на коровот на тревата, пресеан е комплетниот терен со високо квалитетни семиња ,а површината е порамнета и со екстра фин песок и тресет за квалитетна основна подлога.https://www.facebook.com/adsdp.makedonija/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4169 Posted: 08-Sep-2021 at 13:34


РОМАНЦИТЕ СЕ ЖАЛАТ
Националната арената ,,Тоше Проески"е во УЖАСНА СОСТОЈБА

Романците:
„Теренот е во очајна состојба. Тревата не е рамномерна секаде, пред головите нема трева, туку земја“.

Теренот исто така беше критикуван и од македонските навивачи на натпреварот помеѓу Македонија 🇲🇰 и Ерменија

https://www.instagram.com/sport.mkd
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 207208209

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.309 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.