build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонска православна црква во Грција

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 25-Feb-2011 at 22:55
Грко-католичката,односно Унијатска Црква е во суштина Православна,со тоа што го признаваат папата за врховен верски лидер.Црквите им се православни,имаат фрески,свештениците се женат(нема целибат),имаат брада...
Инаку,искрено,мене начинот на функционирање на Католиците ми е поприфатлив,баш затоа што националното го ставаат на страна.Не им е толку битно,за разлика од нас кои се колеме за национални цркви,а знаеме дека тоа е ерес.И тоа голема ерес.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4460
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 25-Feb-2011 at 23:05
S'botsko is actually Aridaia.

Here.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 26-Feb-2011 at 08:46
Originally posted by Sale SK

Грко-католичката,односно Унијатска Црква е во суштина Православна,со тоа што го признаваат папата за врховен верски лидер.Црквите им се православни,имаат фрески,свештениците се женат(нема целибат),имаат брада...
Инаку,искрено,мене начинот на функционирање на Католиците ми е поприфатлив,баш затоа што националното го ставаат на страна.Не им е толку битно,за разлика од нас кои се колеме за национални цркви,а знаеме дека тоа е ерес.И тоа голема ерес.


Тоа е твое мислење, моето е по инакво, никогаш неможам да го ставам верското еднинство над националното, бидејки верувањето е ствар на секој поединец а не колективно. Пред се ми поважно кој сум и од каде сум! 
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 26-Feb-2011 at 08:50
Гитар ти шеташ по тиа краишта па мош ја жнаеш локацијата на црквата?
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4460
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 26-Feb-2011 at 09:35
Знам каде е Аридеа, пуштив и линк, ама црквата е сигурно во некое зафрлено селце. Ај ќе се распрашам па ако дознаам, ќе ти пуштам линк.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 26-Feb-2011 at 14:18
секоја црква има посебно дефинирани јазици за богослужба и за админситрација. Не секогаш мора да биде само еден јазик и не секогаш богослужба и администрација мора да бидат истите јазици. На пример Албанска Православна Црква како административцна комуникација го користи само албански но користи и грчки во богослужба поради население и слично. Незнам во Мала Преспа Македонските цркви дали се под МПЦ или се под Албанска црква, но ако се под албанска тогаш и Македонски се користи во богослужби. Така да богослужбите се најчесто според локално население, а се среќава и недозволување богослужби на сопствен јазик. Така да божји јазик нема, како што за некои религии се хебрејски или арабски или па за католизизмот латински. Делумно грчкиот се има наметнато како наследство на Византија и преку Патријархот Вселенски, но особено во Словенските цркви тоа не е толку често. Се случува ретко да се каже по некој збор по некоја фраза, во терминологија, сослужение. А и да не ги мешате црквите со државите, тоа се одвоени работи. Немора секогаш да се поистоветуваат.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 30-Oct-2011 at 20:40
19 јуни 2007

Донација за македонска црква во Грција


Македонскиот иселеник од Мелбурн, Австралија, Сем Ристевски во името на црковната општина, вчера во Матицата на иселениците донираше средства за изградба на црквата "Света Злата Мегленска", што се наоѓа во Егејска Македонија.

Ристевски кој повеќе од половина век живее во Австралија, во присуство на претседателот на Матицата на иселениците, Иван Џо Петревски, парите му ги врачи на архимандрит Никодим Царкњас.
Петревски потенцираше дека Ристевски повеќе од 40 години, секоја година без исклучок, донира средства со кои се зацврствува и зачувува македонската кауза и мисла. Ристевски, пак, кажа дека како човек кој потекнува од Егејска Македонија, се чувствува должен да донира средства за изградба на црквата во Егејска Македонија, бидејќи и самиот потекнува од таму.

- Најголем број од донаторите со чии средства се изгради македонската црква "Свети Ѓорѓија" во Мелбурн беа луѓе протерани од Егејска Македонија. Црквата изгоре, па сега се потребни многу пари за нејзина обнова, рече Ристевски. Архимандрит Никодим Царкњас додаде дека проектот за градење на македонска црква во Егејска Македонија трае шест години и со нејзината изградба само ќе се возобнови духот на македонската црква и народ. Тој го покани г.г. Стефан да го посети ова место значајно за нас.


http://vecer.com.mk/?ItemID=3B458B6B80F9ED4585BDEF83D26828F7
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 717
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 19-Oct-2013 at 03:53
10/2013

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 717
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 09-Nov-2013 at 09:12
11/2013Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 09-Nov-2013 at 11:00
жалосно е што се гради со споро темпо
Back to Top
XRVOL View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 31-Aug-2009
Location: Melbourne
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote XRVOL Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 09-Nov-2013 at 13:40
Царкњас: Владиците од МПЦ ги интересираат само парите

Македонската православна црква ја интересираат само парите, скапите одежди на владиците и големите епархии. Воопшто не водат грижа за верниците надвор од Македонија, изјави отец Никодим Царкњас, единственото свештено лице што богослужи во деловите каде што живеат Македонци во северниот дел на Грција, за ТВ Канал 5.


Изградабата на црквата на МПЦ во Воден, Грција, е почната пред 10 години со помош на македонската дијаспора во САД и Австралија. И толку, вели Царкњас и прашува зошто митрополитот на Европската епархија на МПЦ досега ниту еднаш не дошол во Грција и да да им даде барем духовна подршка на верниците Македонци.

„Немаме никаква поддршка и од македонските власти чии залагања, како и оние на црквата се премногу тивки, а тоа пак ги обесхрабрува активистите од македонското малцинство во Грција“, вели Царкњас.

http://m.mkd.mk/makedonija/dijaspora/carknjas-vladicite-od-mpc-gi-interesiraat-samo-parite
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 09-Nov-2013 at 19:51
целосно се согласувам со отец Царкњас
Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 10-Nov-2013 at 00:04
Поверојатно објаснување за ова не се парите, туку дека стравувале од проблеми и скандали, знаејќи ги јужњаците. И покрај тоа што сме свесни за лошите работи во МПЦ, не верувам дека не би сакале да триумфираат со црква во Егејска Македонија. Тоа некако не стои.
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 10-Nov-2013 at 15:08
Царкњас е закон човек!
Овие фотографии погоре се многу стари, црквата одамна не изгледа така, уредена е и однадвор и внатре.
Погледнете ја и оваа постара грчка емисија за Царкњас
http://www.youtube.com/watch?v=jmjgx66TqaY
http://www.youtube.com/watch?v=LeMCM0UNQTA
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 717
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 10-Nov-2013 at 15:22
Originally posted by Шпер

Царкњас е закон човек!
Овие фотографии погоре се многу стари, црквата одамна не изгледа така, уредена е и однадвор и внатре.


The photos I posted above were taken this week, and last month. The only completed section of the church is the basement.
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 25-Apr-2014 at 13:38
Никодим Царкњас: Ме храбри младината која го нема стравот на своите дедовци и татковци.

Веќе 11 години, расчинетиот од ГПЦ, а никогаш формално не примен во МПЦ, отец Никодим Царкњас во Соботско, ја гради првата црква за Македонците Св. Злата Мегленска. Таа како си секој Велигден и овиј беше место на кое за воскресението христово, дојдоа само најхрабрите Македонци.

http://press24.mk/nikodim-carknjas-me-hrabri-mladinata-koja-go-nema-stravot-na-svoite-dedovci-i-tatkovci

Edited by damjan4o - 25-Apr-2014 at 13:38
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 717
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 26-Jul-2014 at 01:29
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 09-Aug-2014 at 08:01

Се гради втората македонска црква во Грција

18.10.2013

Продолжува изградбата на македонската православна црква во Меглен, Грција, која доколку се обезбедат средства би можела да биде завршена и осветена за една година. Ова за Алфа телевизија го изјавиија претставнииц на непризнаената македонската црква во Грција.

Продолжува изградбата на македонската православна црква во Меглен, Грција, која доколку се обезбедат средства би можела да биде завршена и осветена за една година. Ова за Алфа телевизија го изјавиија претставнииц на непризнаената македонската црква во Грција кои поради можни реперкусии врз нив побараа да останат анонимни. Засега, наведуваат тие, има доволно средства изградбата да продолжи, но за да се заврши ќе бидат потребни дополнителни средства, кои се надеваат дека ќе стигнат и од сонародниците надвор од Грција.

Еден од финансиерите на црквата е и Обединетата македонска дијаспора, која за македонските медиуми потврдува дека црквата се гради со донации од Македонците од целиот свет.

Црквата во Меглен, Воденско, посветена на светата маченица Злата Мегленска, ќе биде втора црква на македонската црква во Грција, по изградбата на црква во С’ботско пред 12 години, во која богослужи архимандритот Никодим Царкњас.

Царкњас токму поради инсистирањето и борбата за правата на Македонците и македонската црква во Грција е во немилост на тамошните власти, поради што беше осуден и на казна затвор поради наводно удирање шлаканица на дете кое пеело грчки националистички песни.

Грчката влада веќе 20 години одбива да даде дозвола за изградба на македонска православна црква. Во Грција инаку не постои поделба на црква и држава, и член 3 од Уставот ја дефинира грчката православна црква како „главна религија“ во државата.

Видео и адреса:

http://alfa.mk/News.aspx?id=64929#.U-XGeWNZRqE


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 717
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 09-Aug-2014 at 14:47
toa e prvata crkva, nema vtora
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 14-Aug-2014 at 16:21
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/t1.0-9/10550938_1454028961540065_468343955701306778_n.jpg
https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/t1.0-9/10568936_1454029024873392_7449887475995344622_n.jpg
https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/10568889_1454029158206712_6242796119890058056_n.jpg?oh=20c19f66b6e00990c91b154007a61ff8&oe=5471E73C


Edited by Makedonij - 14-Aug-2014 at 16:22
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.047 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.