build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фудбалски стадиони во Македонија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 11-May-2012 at 14:21
 
Originally posted by BlockСамо за тие два стадиона за кои збориш во Битола и Прилеп ќе треба не помалку од 400 милиона евра!
За тие пари можеш да ги изградиш тие два града од темел или да направиш нивни копии.

Македонија и да добие организација на три стадиона нема да ја поврати инвестицијата а Македонија сигурно ќе ги добие најраните фази.

зборуваме за 400 милиони евра за стадиони во градови како Прилеп и Битола и вообшто Македонија а што правиме со мизерната инфраструктура?

Ние се задолживме до 2020 само на кредити од Скопје 2014 а каде е другото што го немаме а треба да го имаме?
Тоа да се воопшто нафаќаме-пак зборувам научно фанатастично на организирање на европско првенство е лудост.

Се слушаш ли
Победа,Победа!
зборуваме за Победа
не потецнувам јас ништо но тоа е нашата реалност
Победа што играла еднаш во својата 60 годишна историја со некој асолен тим и затоа треба да се изгради стадион од 35,000
Победа неможе да освои топ 5 во македонска лига а ти збориш да има некаков континуитет на европско ниво.

Еве да ги проширам спектарите за тие што слушнале недослушнале
Пелагонија во 2002 имала население од 240,000 од кои 200,000 се македонци-сега сигурно помалце

а ти збпориш за во тој регион за два стадиона од по 35,000!

Каква Србија каква Бугарија
Треба прво да знаеш дека на три држави е големо прашање дали ќе се даде организација мислам дека не се ни дава на повеќе од две.

а тоа дека ајде за едно 40 години можда ќе се оправиме и ќе имаме сила да организираме нешто вакво тогаш е несериозно да збориме за 30 години од сега.

Ова е главната мана на дел од членовите на Билд. Не читаат до крај. Ало бре какви 400 милиони евра. Читаш ли Градски за колку го направија 35 000 да собира. Еве бе еден нека направат, ја во мојот пост пишував за само еден нов стадион, нема да е поише од 50 милиони евра. Со се цела инфрастркутура нема да фати повеќе од 150 милиони евра, плус вметнувајќи тука и инфраструктура од клучката која се дели од автопатот Е-75 па до Прилеп, зашто од Прилеп до Битола има добра инфраструктура. Плус зборам за 2022, година кога ќе бидат завршени дел од инфраструктурните проекти, ништо чудно и до тогаш да се електрифицира пругата до Битола, плус до тогаш ќе има набавено неколку нови воза. 

А ти изгледа си мнгоу паметен, па лупаш глупости од ракав. Доволно е 4 текми во Македонија, по најмалце, пази најмалце 20 000 гостински навијачи, со сигурност!, и нека потрошат еве само по минимум 300 евра во мкд, карта + едно ноќевање + една карта за превоз, тоа ти се минимум 6 000 000 евра од една текма, 4 текми 24 000 000. Ако не веруваш во ваквите бројки, еве ти шанса да гледаш оваа година европско да видиш колкав е бројот на странски навијачи и колкав е бројот на луѓе кои штедат цела години за да потрошат по 2-3000 евра на европско првенство. Кај се тука хотелиерите кои ќе заработат дополнителен кеш, каде се тука музеи, патарини и низа други бенефити. Ова е фудбал, плус ти останува инфраструктура за многу години во иднина. Уште една битна ствар во овој дел, текмите се играат со размак, така да навијачите мораат подолго време да престојуваат во хотел, а некои од нив се решаваат и други текми да видат.

И да, зборам за 2022, година кога и Србија и Бугариј инфраструктурно ќе бидат тоа што се денес Полска, Маџарска и сл, и дека со добро лоби и желба кај УЕФА, комотно овие 3 земји можат да го добијат првенството. 

И уште ова, бидејќи очигледно добро не ги познаваш работите, стадионите во Полска и Украина, кои се со поголем капацитет од тој ја што го предлагам 30-32 иљади, коштаат околу 200-220 милиони евра. Зборам за просечен стадион. Е сеа, ако се лупне дека иаме далеку најефтина работна сила во градежништвото, каде плата е 150-200 евра, каде можеш од домашно производство да ставаш цемент, арматура, седишта, плус на вториот стадион, еве нека е во Битола, нема да има потреба и од атлетска патека, каде има огомни ливади кои инфраструкнтурно се лесно пристапни, те уверувам лично дека таков стадион нема да кошта повеќе од 50 милиони евра. Ем пола пари ќе ги вратиш одма после текмите, ем за во наредните 50 години ќе имаш подобрена спортска инфраструктура. Плус тука ќе може и репрезентацијата да игра и ете уште едно место за профитирање. А и Охридскиот аеродром е во близина.

Се се може, ако се сака. А тоа зошто ги земаат кредитите оваа власт е за во друга тема, плус до 2022, особено ако влеземе во ЕУ, ќе се скрати администрацијата за пола, а со тоа и ќе се намали потребата од земање кредити за пензии и плати.

23ka.wordpress.com
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 11-May-2012 at 23:16
N23 se e toa dobro i ubavo, ali premnogu povrsinski  ti e razmisluvanjeto. Eve samiot gore naveduvas i kazuvas deka Gradski go izgradia za 40-50 mil ne e bitno a ke se puni 4-5 pati vo godinata. Epa koja e logikata nie da gradime stadioni samo za evropsko prvenstvo i posle taka da ni zjaat prazni, cim eden Gradski ne moze na fudbalski natprevar ( na Vardar) da se napolni poveke od 2000-3000 a e Skopje najgolem grad, sto ocekuvas ti u Prilep ili Bitola da dojdat 15-20.000. Baska tuka e  kriminalnata federacija koj i da ni dodelat za evropsko prvenstvo, prvo sto gleda da si napravi e da  lapne sto poveke i da ide na nivni bugjet. Ja ne sum protiv treba vredi da se ima rezervni stadioni, ali do tolkavi kapaciteti ne, treba da se ima dovolno da gi zadovoluvaat evropskite uslovi za igranje eden prosecen natprevar. Vo Bitola moze da se izgradi uste edna tribina kako taa sto e pokriena, i starata da se modernizira i da se smeni terenot i taman sega reflektori i ete ti stadion so 15.000 kapacitet, Vo Strumica moze da se zatvori stadionot pozadi gol da ima tribini i da se pojcaat reflektorite isto taka dobivas stadion so 15-20.000 kapacitet, da se rekonstruira tetovskiot imas stadion so 20.000 kapacitet, E sega toa ti sto vikas takov stadion da se izgradi ke bide najuboo vo Ohrid ama isto taka do 20-25.000 cak sto vise i aerdrom im i doagjaat ekipi stranski na pdgotovki. Inaku bi se slozil so Block da se rasfrlas da gradis stadioni koj posle retko ce imaa namena, so tie pari mozes da gi izdignes gradovite i da napraes kopii


Edited by Dragan - 11-May-2012 at 23:19
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 12-May-2012 at 02:06
Originally posted by Dragan

N23 se e toa dobro i ubavo, ali premnogu povrsinski  ti e razmisluvanjeto. Eve samiot gore naveduvas i kazuvas deka Gradski go izgradia za 40-50 mil ne e bitno a ke se puni 4-5 pati vo godinata. Epa koja e logikata nie da gradime stadioni samo za evropsko prvenstvo i posle taka da ni zjaat prazni, cim eden Gradski ne moze na fudbalski natprevar ( na Vardar) da se napolni poveke od 2000-3000 a e Skopje najgolem grad, sto ocekuvas ti u Prilep ili Bitola da dojdat 15-20.000. Baska tuka e  kriminalnata federacija koj i da ni dodelat za evropsko prvenstvo, prvo sto gleda da si napravi e da  lapne sto poveke i da ide na nivni bugjet. Ja ne sum protiv treba vredi da se ima rezervni stadioni, ali do tolkavi kapaciteti ne, treba da se ima dovolno da gi zadovoluvaat evropskite uslovi za igranje eden prosecen natprevar. Vo Bitola moze da se izgradi uste edna tribina kako taa sto e pokriena, i starata da se modernizira i da se smeni terenot i taman sega reflektori i ete ti stadion so 15.000 kapacitet, Vo Strumica moze da se zatvori stadionot pozadi gol da ima tribini i da se pojcaat reflektorite isto taka dobivas stadion so 15-20.000 kapacitet, da se rekonstruira tetovskiot imas stadion so 20.000 kapacitet, E sega toa ti sto vikas takov stadion da se izgradi ke bide najuboo vo Ohrid ama isto taka do 20-25.000 cak sto vise i aerdrom im i doagjaat ekipi stranski na pdgotovki. Inaku bi se slozil so Block da se rasfrlas da gradis stadioni koj posle retko ce imaa namena, so tie pari mozes da gi izdignes gradovite i da napraes kopii

Ја реков дека парите од стадионот ќе се вратат. Сигурно на Пелистер ќе има 7-8 000 просек, него на Вардар или Работнички. Па Словенија изгради 5-6 екстра стадиони, со над 10 000 капацитет, просекот им е одвај 1000, ама тоа не значи дека требаше да ги остават закоравени. Ја само ја следам економската логика, дека ако утре се организира Европско на Балканот, и ние не штрбнеме од колачот, ондак што бараме на овој континент. Дај боље у Африка ќе идеме. А не е точно дека од стадион не се враќаат парите. Не мора ништо повеќе од еден влез во наредните 10 години на Вардар или Пелистер во Европа куп, ги зиам овие два клуба зашто се најфудбалски според мене, ќе се вратат одма парите. Кога имаш спортска инфраструктура, кога има стадион кој може да ги мотивира играчите, кога има атмосфера за истите, успехот е неминовен. А и мора да се вметне ситуацијата кога Македонија би играла со послаби репрезентации, па нека се игра на овој стадион, минимум 10-15 000 ќе има. Не мора овој стадион да е полн, доволни се 50% на годишно ниво за одлично одржување. Плус на секој нов стадион се вметнуваат и продавници за облека, маркети, посебни места за храна, ете и од тоа кирија, нови вработување и сл. Се е подобро од споменици и згради во Скопје. 

Можда иам преоптимистички поглед кога станува збор за спорт, ама не го зборам ова напамет, ене едно локално дерби кое освен за населбите Карпош, Центар и Аеродром, нема никакво значење, ниту не знам дали некој надвр од Скопје уопште го прати, па собра 6-7 000 неколку пати. Битно е да се има добри градби, се друго ќе си дојде.

СЦБТ е типичен пример како од обична сала прерасна во место у кое има аутлети, простор за мали деца, теретана, куглана и сл.

23ka.wordpress.com
Back to Top
Goran View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 195
  Quote Goran Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 12-May-2012 at 03:12
Дечки не знам шо се натегате Македонија да ораганизира Европско Првенство научна фантастика.Да ги изгради сите тие стадиони треба огромана пара а и нема економска оправданост што после европско со ниф ке пропагаат.
Што и траба на Македонија оргаинизираност на локална самуправа да инвестира во тренинг центри за сите посериозни екипи да му се изградат помошни терени на сите екипи во прва втора и трета лига. Мислам по 2 до 4 помошни игралишта осветлени и едно покриено  за зима зависност од големинта на клубот со попратни простории соблекувални клубски канцеларии теретана  спортски бар па така да почне да се инвестира во градејне фудбалски школи што ке подигне квалитетот на фудбалот.
 
А за стадиони ни требаат мали докај мах 20000 капацитет.
Модерни со покриени трибини од 4 страни и попратни содоржини
И добро дренажни терени со греејне
Според мене по градови.
Скопје уште еден стадион до 15000 да го користат најмалку 3 клуба
Гостивар 10000
Тетово да се реновира до 15000
Кичево 7000
Дебар 5000
Струга 7000
Охрид 15000
Ресен 5000
Битола 20000
Прилеп 15000
Неготино 5000
Кавадарци 5000
Струмица 15000
Велес 10000
Штип 10000
Куманово 15000
и сите други помали градови стадиони до 3000 до 5000
Мислам добро уредени и осмислени во комерционална смисла.
Ех еден ден кога овие ке ни станат премали можи да се размислува за поголеми капацитети
А и ова е научна фантастика во овој момент за нашата држава оваа е инвестиција приближна 1.5 милјарди евра е толку отприлика треба за да фатиме корак со европа фо фудбал. Плус едно десет години контуриана работа на профисинално ниво на федерација и клубови.
Ех желба ама тешко остварливо.
 
Back to Top
deko View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 06-Mar-2012
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote deko Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 12-May-2012 at 06:58
Ubavo e da se razmisluva za evropsko prvenstvo vo nashata drzava normalno za zaednicko so sosedite,i mislam deka e izvodlivo so dva tereni da se konkurira.No shto potoa so stadionite,ne znam kolku bi bilo odrzlivo ponatamoshnoto postoenje na stadion so kapacitet od 30000 vo Makedonija,ako bi mozelo da se iskoristuvaat ekonomski(ako ima nacin)zoshto da ne se proba.Sigurno bi imalo pozitiven efekt za razvoj na fudbalot vo Makedonija.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 12-May-2012 at 11:14
Za da organiziras Evropsko prvenstvo ne se dovolni samo stadioni. Da ne zboruvam za toa deka ispod 4 vistinski stadioni (4 nasi i 4 na sosednata zemja) UEFA ne razmisluva za dodeluvanje organizacija. N32, vo koi hoteli ke gi smestis Germanija, Anglija itn. vo Prilep i po koi avtopati ke se vozat? 
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 12-May-2012 at 11:34

Originally posted by Denko

Za da organiziras Evropsko prvenstvo ne se dovolni samo stadioni. Da ne zboruvam za toa deka ispod 4 vistinski stadioni (4 nasi i 4 na sosednata zemja) UEFA ne razmisluva za dodeluvanje organizacija. N32, vo koi hoteli ke gi smestis Germanija, Anglija itn. vo Prilep i po koi avtopati ke se vozat? 

Пак никој не чита Убаво пишав, до 2022 најверојатно ќе има изградено подобра инфраструктура кај нас, тоа е за 10 години од сега. Плус затоа спомнав стадион во Пелагонија, кој лесно може со автопат да биде поврзан, железница веќе има, може само да се модернизира. Па не мора Англија, Германија и сл тука да играат. Ете ти ќе играат овде Хрватска, Македонија, можда Словенија ако се такмичи, плус тогаш ќе се 24 земји, ете ти ги Полска, Украина, Чешка, а зашто да не и Англија или Шпанија, не гледам дека им беше лошо у Палас коа беа сместени.

И нз што ми се нафрлате што реков стадион од 30 000, а вие сите предлагате стадиони со 20-тина иљади. Тие кој ќе ги одржава? Плус така ќе се нефункционални. Вака барем еден со 30 000, ама после ќе се користи и за концерти и за репрезентација и сл. И сето ова е за 10 години од сеа. Страшна е помислата дека за 10 години ќе бидеме истата вукојебина. А ако се истиве на власт, за 2 години би направиле и пат и стадион, само за да остане обележје на нивното време

23ka.wordpress.com
Back to Top
Spiridon View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 03-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 70
  Quote Spiridon Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 12-May-2012 at 12:15
@N23
Na Makedonija i se potrebni novi stadioni,ama mali ko vo Skotska na primer.8-12.000 sedista preku sila.Za BT ili PP da se zbori zaa stadioni od 30.000 ili za organiziranje na EP(nekogas) kaj nas-smesno e i da se komentira.Ko osnovec da pisuva.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 12-May-2012 at 12:26
На Аеродром му треба еден стадион од 20 000 илјади... кој би бил од затворен тип (односно по потреба би се затварал) и кој освен за футбал би се користел како мултифункционална арена за: концерти, саеми, конференции, предавања, културни настани, други јавни настани, кошарка, ракомет, одбојка и сите други останати спортови кои можат да се играат на терен во затворена сала...     

Edited by FoSsiL - 12-May-2012 at 12:28
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 12-May-2012 at 13:49
Originally posted by Spiridon

@N23
Na Makedonija i se potrebni novi stadioni,ama mali ko vo Skotska na primer.8-12.000 sedista preku sila.Za BT ili PP da se zbori zaa stadioni od 30.000 ili za organiziranje na EP(nekogas) kaj nas-smesno e i da se komentira.Ko osnovec da pisuva.

Тие мали стадиони за што ќе ги користиш? Колкава е посетеноста во Шкотска? Па твојава теза е као основец да ја пишувал, а не мојата. А и Шкотите имаат 4 екстра модерни стадиони, едниот го користи исклучиво рагби репката, а другиот фудбалската - Хемпден Парк. Ова со Шкотиве апла го утна

И аман не умарајте од толку експерти гледам на кое дереџе е целава држава. Па боље 200 милиони да вложеа у стадиони, наместо во споменици и торти.

Гледам Белград жив зијан е од Арена, добија две европски за организација, кошарка и рукомет, добија дејвис куп, светска лига одбојка и уште низа други спортски настани за кои ние ќе сањаме и ќе идеме у Београд за да се воодушевуваме на таа сала. Па само од Македонија Београдската Арена на Србија и донесе до сеа прилив од неколку стотина иљади евра. Партизан донесе илјадници фанови во Арена, не само од соседството, него имаше ликови и од Шпанија кои сакале да ја осетат атмосферата во Арена, коа Партизан играше со Макаби.

Дај оладете малце, боље било 5 стадиони по 20 000, наместо уште еден од 30 000 кој ќе ги исполнува сите можни европски стандарди, на кој ќе се игра финале куп на Македонија, на кој ќе игра и репрезентацијата на Македонија, стадион на кој ќе можат и асални концерти да се прават, па зошто да не ако може од Грчка да доаѓаат во Битола на пазарење, зошто да не ги привлечеме и со организирање концерти. Стратегија е тоа што нас во овие 20 години ни фали на сите полиња.

23ka.wordpress.com
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 12-May-2012 at 14:14
На Македонија пред се и е потребна поздрава фудбалска лига која ќе привлече повеќе публика а со тоа и потреба од поубави и поголеми стадиони. Вака како што стојат работите нема никаква смисла да се инвестира во инфраструктура кога и онака на стадионите не одат дури ни фамилиите на фудбалерите.
Што се однесува до организација на Европоско првенсво и тоа е поврзано со квалитетот на фудбалската лига и репрезентацијата па потоа со инфраструктурата. На крај на кравеите организација на ваква манифестација неможе да се исплати ако стадионот се искористи само за една или две утакмици.
Back to Top
Spiridon View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 03-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 70
  Quote Spiridon Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 12-May-2012 at 14:37
@N 23
Vo Skotska site klubovi sem Celtic i G.Rangers imaat mali stadioni.Eve ti lista cim te mrzi da pobaras.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_football_stadiums_in_Scotland
Za drugoto,ti kazav sto mislam,nemam namera da polemiziram so covek sto misli deka na Prilep mu treba stadion za 35.000 lugje i deka ke sme mozeele nekogas da organizirame EP.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 12-May-2012 at 14:51
Originally posted by Spiridon

@N 23
Vo Skotska site klubovi sem Celtic i G.Rangers imaat mali stadioni.Eve ti lista cim te mrzi da pobaras.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_football_stadiums_in_Scotland

Za drugoto,ti kazav sto mislam,nemam namera da polemiziram so covek sto misli deka na Prilep mu treba stadion za 35.000 lugje i deka ke sme mozeele nekogas da organizirame EP.

Извртени тези на темава, по којзнае кој пат. Шкотска има 4 врвни стадиони, ја не зборам стриктно за фудбал, и не реков да е у Прилеп од 35 000, него у близина на Битола, во регион кој има 240 000 жители и стадион кој нема да е поише од 32 000. Доволно е и 30 500 и да се лапне првенство.  

Ај дај ми аргумент како ќе бидат исплатливи стадиони по 8-12 000, на кои ќе има просек 1500-2000, на кои нема да може да се играат позначајни европски натпревари и пак сите ќе треба во Скопје да играат.

А многу ти фала што ме направи малоумен, па затоа твојата реплика се состои од три реда, да имаш аргументи ќе идеш до крај. А да организираат Србија и Бугарија, првенство кое ќе им 24 репрезентации, и ти као минијатурна земја која толку плаче за туристи, и да не организираш барем 3-4 утакмици, ондак стави клуч на земјата и сите мрш низ Европа.

23ka.wordpress.com
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 12-May-2012 at 15:51
Originally posted by N23

Originally posted by Denko

Za da organiziras Evropsko prvenstvo ne se dovolni samo stadioni. Da ne zboruvam za toa deka ispod 4 vistinski stadioni (4 nasi i 4 na sosednata zemja) UEFA ne razmisluva za dodeluvanje organizacija. N32, vo koi hoteli ke gi smestis Germanija, Anglija itn. vo Prilep i po koi avtopati ke se vozat? 

Пак никој не чита Убаво пишав, до 2022 најверојатно ќе има изградено подобра инфраструктура кај нас, тоа е за 10 години од сега. Плус затоа спомнав стадион во Пелагонија, кој лесно може со автопат да биде поврзан, железница веќе има, може само да се модернизира. Па не мора Англија, Германија и сл тука да играат. Ете ти ќе играат овде Хрватска, Македонија, можда Словенија ако се такмичи, плус тогаш ќе се 24 земји, ете ти ги Полска, Украина, Чешка, а зашто да не и Англија или Шпанија, не гледам дека им беше лошо у Палас коа беа сместени.

И нз што ми се нафрлате што реков стадион од 30 000, а вие сите предлагате стадиони со 20-тина иљади. Тие кој ќе ги одржава? Плус така ќе се нефункционални. Вака барем еден со 30 000, ама после ќе се користи и за концерти и за репрезентација и сл. И сето ова е за 10 години од сеа. Страшна е помислата дека за 10 години ќе бидеме истата вукојебина. А ако се истиве на власт, за 2 години би направиле и пат и стадион, само за да остане обележје на нивното време

Vaka druze, prvo Evropskoto ne paga 2022 tuku 2020 sto ke rece za 8 godini. Kaj nas kako sto ne dal gospod i za 8 godini se gradat 8 km avtopat, toa ni e prosekot a moderna zeleznica e naucna fantastika. Ti zboram za Prilep i Bitola, Aleksandar Palas e ok, no toj e vo Skopje, a Skopje ne e problem, Skopje so mali investicii i korekcii na Stadionot moze slobodno da bide domakin na edna od grupite i eventualno cetvrtfinalen natprevar... no problem e Prilep i Bitola koi nemaat soodvetna infrastruktura za vakvo nesto. Nitu gradski soobrakaj imaat kako sto treba (vo sekoj zapadnoevropski grad od tipot na Bitola ima rasirena tramvajska mreza i moderen avtobuski prevoz), nitu hoteli, nitu kapacitet za vakva organizacija.
Vtoro, koj ke gi gradi stadionite i koj ke go lapne mozniot profit, Vladata? Niedna Vlada vo svetot ne e organizator na vakvi manifestacii, organizator e EUFA so federacijata na zemjata domakin. Vladata se javuva samo kako garant i nisto poveke. Pogledni kako se vikaat stadionite vo Germanija (Alianc arena, AOL arena itn itn). Zosto?
Za vakvi proekti potreben e golem privaten kapital a Makedonija ne e atraktivna da privlece golemi privatni iminja koi bi investirale golemi milionski sumi. Ima uste mnoogu drugi raboti koi ukazuvaat na toa deka ova ne e mozno vo Makedonija. I sekako, EUFA tesko bi dozvolila 3 zemji domakin. 
Back to Top
deko View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 06-Mar-2012
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote deko Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 12-May-2012 at 16:27
Neznam zoshto mislite deka UEFA ne bi podrzala EP na 3 drzavi,mislam deka ne e toa problem.Inaku so samoto podobruvanje na kvalitetot na stadionite bi se zgolemil i interesot za zgolemuvanje na posetenosta na fudbalskite natprevari.Mislam deka poveke se raboti za toa kolku sme organizaciono sposbni da organizirame eden takov nastan,i plus finansiski dali bi imala volja drzavata da se vkluci vo takvi proekti,koj sigurno dolgorocno gledano ke dadat rezultat vo podobri performansi na makedonskiot fudbalski svet.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 12-May-2012 at 16:38
Originally posted by deko

Neznam zoshto mislite deka UEFA ne bi podrzala EP na 3 drzavi,mislam deka ne e toa problem.Inaku so samoto podobruvanje na kvalitetot na stadionite bi se zgolemil i interesot za zgolemuvanje na posetenosta na fudbalskite natprevari.Mislam deka poveke se raboti za toa kolku sme organizaciono sposbni da organizirame eden takov nastan,i plus finansiski dali bi imala volja drzavata da se vkluci vo takvi proekti,koj sigurno dolgorocno gledano ke dadat rezultat vo podobri performansi na makedonskiot fudbalski svet.
Pa UEFA se izjasni deka ne podrzuva 3 zemji organizatori na EP. Ako eventualno napravi isklucok toe ke se odnesuva na Hrvatska-BiH-Srbija poradi veke poznati pricini. Inaku kandidatura za EP 2020 veke najavuva Turcija koja ima kapacitet samata da organizira golema sportska manifestacija. Ne znam zosto uporno ja spomnuvate vladata. Taa nema nikakva direktna vrska so organizacijata na fudbalsko prvenstvo. Edinstveno nejzina obvrska e gradenje patna, zeleznicka i urbana infrastruktura. Toa taa e obvrzana da go pravi vo sekoe vreme, imalo ili nemalo EM vo Makedonija. 
Back to Top
deko View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 06-Mar-2012
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote deko Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 12-May-2012 at 17:45
Mislam deka niedna drzava vo svetov ne moze da organizira takvi golemi natprevaruvanja bez podrshka od drzavata,ne zboruvam za segashnava ili bilo koja garnitura da e.A toa deka nie ke dobieme da organizirame EP vo fudbal nikoj ne moze da ni garantira,se razbira deka vo momentov imame mali shansi.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 12-May-2012 at 18:59

УЕФА, особено нејзиниот мил прецедник, има обичај да си преговара со Владите кога станува збор за ЕП. Слично и ФИБА прави во поглед на ЕП и СП, а и секоја останата спортска федерација (знаат кај се парите). 

Ја прво да се извинам, тачно 2024 е следното, што е за 12 години, е ако за 12 години не изградиме 100 км нови патишта и железници, ондак стварно треба да се зачлениме во Африканската Унија, а не да бараме влез во ЕУ

Шала на страна и да не забегаме во оф-топик, ЕП многу лесно се добива ако државата има спремно кеш да дае за лобирање а и да го подмачка прецедникот на УЕФА. Особено со зголемувањето на ЕП на 24 земји, уште потешко ќе биде една земја, освен од типот на Русија, Германија, ВБ, Турција или Франција (2016 е кај нив), да организира сама првенство. Па дури и една Италија сама не може да организира. А со оглед на тоа дека се некако ваквите настани идат према исток, особено поради се поголемата криза во Западна Европа и желбата за експанзија на Истокот (не дека и тие немаат криза, ама се е до менталитетот на народот), нема да е чудно ако за 12 години првенството токму тука се одржи. Не мора да е 2024, нека е и 2028, али едноставно мора да се искористи шанса, ако нормално биде понудена. 

И не секогаш се приватни инвеститорите на стадионите, на следново првенство мислам дека само мал дел се приватни, дека и државата има умешано прсти. А од првенство точно е дека Владата нема директен ќар, ама ќарот од секаков тип на данок и "бесплатна" презентација на земјата (зашто само преку спорт се прави најбоља презентација), плус отворање нови работни места, па макар биле и привремени, плус и пари од федерацијата "донирани" за општо корисни проекти, се само дел од придобивките од организирање ЕП. 

Едино такмичење кое носи зијан, особено ако немаш развиен спорт, се Олимписки игри, и тоа летните. И Пекинг, а особено Атина, имаат страшни проблеми со спортските објекти и нивна неискористеност.

23ka.wordpress.com
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1670
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 12-May-2012 at 21:50
Originally posted by N23

УЕФА, особено нејзиниот мил прецедник, има обичај да си преговара со Владите кога станува збор за ЕП. Слично и ФИБА прави во поглед на ЕП и СП, а и секоја останата спортска федерација (знаат кај се парите). 

Ја прво да се извинам, тачно 2024 е следното, што е за 12 години, е ако за 12 години не изградиме 100 км нови патишта и железници, ондак стварно треба да се зачлениме во Африканската Унија, а не да бараме влез во ЕУ

Шала на страна и да не забегаме во оф-топик, ЕП многу лесно се добива ако државата има спремно кеш да дае за лобирање а и да го подмачка прецедникот на УЕФА. Особено со зголемувањето на ЕП на 24 земји, уште потешко ќе биде една земја, освен од типот на Русија, Германија, ВБ, Турција или Франција (2016 е кај нив), да организира сама првенство. Па дури и една Италија сама не може да организира. А со оглед на тоа дека се некако ваквите настани идат према исток, особено поради се поголемата криза во Западна Европа и желбата за експанзија на Истокот (не дека и тие немаат криза, ама се е до менталитетот на народот), нема да е чудно ако за 12 години првенството токму тука се одржи. Не мора да е 2024, нека е и 2028, али едноставно мора да се искористи шанса, ако нормално биде понудена. 

И не секогаш се приватни инвеститорите на стадионите, на следново првенство мислам дека само мал дел се приватни, дека и државата има умешано прсти. А од првенство точно е дека Владата нема директен ќар, ама ќарот од секаков тип на данок и "бесплатна" презентација на земјата (зашто само преку спорт се прави најбоља презентација), плус отворање нови работни места, па макар биле и привремени, плус и пари од федерацијата "донирани" за општо корисни проекти, се само дел од придобивките од организирање ЕП. 

Едино такмичење кое носи зијан, особено ако немаш развиен спорт, се Олимписки игри, и тоа летните. И Пекинг, а особено Атина, имаат страшни проблеми со спортските објекти и нивна неискористеност.

Jas ja razbiram zelbata i kefot Makedonija da se zamesa vo organizacija na edno fudbalsko EP, toa i jas go sakam, no, pak ke kazam, nie sme daleku od standardite koj gi diktira EUFA. Duri i Polska a osobeno Ukraina ne se na nivo, no poradi odredeni pricini im dadoa sansa da se promoviraat, osobeno sto istocna evropa stana politicki partner na zapadnjacite koi go diktiraat tempoto. No, siguren sum deka vo fudbalot nema golemo progleduvanje niz prsti kako sto e vo pomalite sportovi. Nie realno ne zasluzivme nitu EP vo zenski rakomet da organizirame no poradi promocija na rakometot (kako mala zemja imame golem uspeh vo rakometot) ni popustija i dozvolija da gi nagostime evropejcite samo vo dva grada sto e golema otstapka. Lesno nema nisto, a ako UEFA resi balkanot da bide domakin na EP 2024 togas i tuka imame golema konkurencija. Hrvatska-Ungarija, Bugarija-Romanija, Hrvatska-BiH-Srbija (ako dozvoli UEFA 3 zemji). Jas licno ne gledam nisto loso vo 3 zemji organizatori, pogotovo koga brojot na ucesnici ke se zgolemi na 24, no nie realno vo taa kombinatorika konkurirame samo so eden Grad odnosno stadion.

A toa deka Makedonija za 12 godini ke se razvie do nesvest e prikazna za deca. Devedesetite godini mislev deka vo 2010ke bideme dobro razviena zemja vo mal broj nevraboteni, so moderni patista itn. itn. Realnosta pokazuva deka za 15 godini skoro nisto ne e promeneto. Nevrabotenosta i ponatamu e nad 30%, vo istocna makedovija kaldrmata seuste se gleda a od zeleznica nitu "Z".
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 13-May-2012 at 02:59
Originally posted by N23

 

Ова е главната мана на дел од членовите на Билд. Не читаат до крај. Ало бре какви 400 милиони евра. Читаш ли Градски за колку го направија 35 000 да собира. Еве бе еден нека направат, ја во мојот пост пишував за само
еден
нов стадион, нема да е поише од 50 милиони евра. Со се цела инфрастркутура нема да фати повеќе од 150 милиони евра, плус вметнувајќи тука и инфраструктура од клучката која се дели од автопатот Е-75 па до Прилеп, зашто од Прилеп до Битола има добра инфраструктура. Плус зборам за 2022, година кога ќе бидат завршени дел од инфраструктурните проекти, ништо чудно и до тогаш да се електрифицира пругата до Битола, плус до тогаш ќе има набавено неколку нови воза. 

А ти изгледа си мнгоу паметен, па лупаш глупости од ракав. Доволно е 4 текми во Македонија, по најмалце, пази најмалце 20 000 гостински навијачи, со сигурност!, и нека потрошат еве само по минимум 300 евра во мкд, карта + едно ноќевање + една карта за превоз, тоа ти се минимум 6 000 000 евра од една текма, 4 текми 24 000 000. Ако не веруваш во ваквите бројки, еве ти шанса да гледаш оваа година европско да видиш колкав е бројот на странски навијачи и колкав е бројот на луѓе кои штедат цела години за да потрошат по 2-3000 евра на европско првенство. Кај се тука хотелиерите кои ќе заработат дополнителен кеш, каде се тука музеи, патарини и низа други бенефити. Ова е фудбал, плус ти останува инфраструктура за многу години во иднина. Уште една битна ствар во овој дел, текмите се играат со размак, така да навијачите мораат подолго време да престојуваат во хотел, а некои од нив се решаваат и други текми да видат.

И да, зборам за 2022, година кога и Србија и Бугариј инфраструктурно ќе бидат тоа што се денес Полска, Маџарска и сл, и дека со добро лоби и желба кај УЕФА, комотно овие 3 земји можат да го добијат првенството. 

И уште ова, бидејќи очигледно добро не ги познаваш работите, стадионите во Полска и Украина, кои се со поголем капацитет од тој ја што го предлагам 30-32 иљади, коштаат околу 200-220 милиони евра. Зборам за просечен стадион. Е сеа, ако се лупне дека иаме далеку најефтина работна сила во градежништвото, каде плата е 150-200 евра, каде можеш од домашно производство да ставаш цемент, арматура, седишта, плус на вториот стадион, еве нека е во Битола, нема да има потреба и од атлетска патека, каде има огомни ливади кои инфраструкнтурно се лесно пристапни, те уверувам лично дека таков стадион нема да кошта повеќе од 50 милиони евра. Ем пола пари ќе ги вратиш одма после текмите, ем за во наредните 50 години ќе имаш подобрена спортска инфраструктура. Плус тука ќе може и репрезентацијата да игра и ете уште едно место за профитирање. А и Охридскиот аеродром е во близина.

Се се може, ако се сака. А тоа зошто ги земаат кредитите оваа власт е за во друга тема, плус до 2022, особено ако влеземе во ЕУ, ќе се скрати администрацијата за пола, а со тоа и ќе се намали потребата од земање кредити за пензии и плати.Абе ако се сака нормално дека се може
Ќе се задолжиме 1 милијарда,ќе ги изградиме стадионите,ќе електрифицираме железничките отсечки,ќе купиме неколку нови воза.ќе средиме средината 500 метри околу стадионите и што после?

Уште не ми објануваш што после со тие стадиони и како ќе се вратат парите?
Само за споредба,Букурешт заработи 30 милиони евра од финалето на Европа лигата од фановите.

Скопје
Штип
Битола
Прилеп

еве и по твое нека биде,за испод 150 милиони евра нема муабет-само за стадиони,мада незнам каков треба да биде тој стадион од 35,000 за 50 милиони евра со стандарди за одржување на европско.
Белградска арена со 20,000 седишта беше 100 милиони евра.

Македонија економски во 2022 може да иде само во една насока,надоле.
Освен ако не влеземе во ЕУ но следното проширување после Хрватска нема да биде порано од 2018/2020.

Ни Хрватска,Србија и Босна немат капацитет за такво нешто.Босна е во поголема мизерија и од нас...
Романија и Бугарија се нешто друго,но пред се поради Романија како една од поголемите држави во Европа.

До 2020 ние исплаќаме кредити од Скопје 2014
2015 веќе започнуваат дебелите суми

Која репрезентација?
таа што губи во пресврт од Луксембург?
Значи тое е нашиот најдобар тим,а ти сега почнуваш муабети да ми правиш да им изградиме уште неколку стадиони и не само тоа туку и Победа да си имала стадион

Ние уште градски во Скопје не сме го завршиле,надворешно ништо не е пипнато.Edited by Block - 13-May-2012 at 03:19
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.096 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.