build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фудбалски стадиони во Македонија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Tuvok View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote Tuvok Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 29-May-2011 at 15:52
Мене само едно не ми е јасно, во текстот беше спомната покриена спортска сала ? За каква сала се мисли за некоја мала за тренинг или за некоја голема. Бидејќи не ми има логика да се гради нова голема сала кога Охрид има убава спортска сала која е една од поновите во Македонија. Мислам дека само БТ е понова од таа.
Back to Top
Goran View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 195
  Quote Goran Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 30-May-2011 at 02:15
Decki ova samo usvojuvajne na urbanisticki plan do relizacija ima mnogu da pomini.
A za stadion dokaj 25000 mislam e mnogu samo za Ohrid ama ako go zemis celiot region vo krug od 60 km toa se poveke od 300000 ziteli vo toj region vo toj slucaj e opravdano.
Ohrid posle Skopje e najpovolno mesto za eden dobar stadion so toa sto ima Aerodrom .
A isto e dosta solidna turisticka destinacija.
Imam spomnato na Makedonija i treba stadionot vo Tetovo da se renovira
 Da se izgradi stadion dokaj 25 000 vo Bitola ili Prilep, Strumica do kaj 20 000 i vo Veles dokaj 20000 ova da se reginalni stadioni sto gi zadoluvaat site internacionalni normi.
A vo drugite gradovi treba da ima fukcionalni stadini od 5000 dokaj 15000 zavisi od goleminata na naselenieto samo so vakava fudbalska infrakstratura mozi da se podigne levelot na fudbal a sponsorite ke se najdat ako ima infrakstratura.
Opstinte mozat da se zadolzat i so pomos od vlada da se pocni da se gradi so dobro menigirajne sportskite kompleksi mozat i da bidat profitabilni ili samo odrzlivi.
 
Back to Top
Goran View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 195
  Quote Goran Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 31-May-2011 at 02:55
Originally posted by vlatko.mk

Дали тие кои го правеле планот знаат колкав е тој стадион од 25 000???
Тоа би бил стадион помал за само 7 илјади од Арена Филип II за која сметам дека ќе биде полна само неколкупати годишно ...

И ме интересира од каде опшина охрид ќе ги обезбеди 7цифрените суми во евра за изградба на комплексот ...
Sigurno so zadolzuvajne so toa sto drzavata ke bidi garantor.
Stadionot vo Ohrid treba da kosta mnogu pomalku nego ovaj vo Skopje terenot patekata se i e super a okolu nema tribini sto treba da se urivaat a i taa sto je e montazna a nema problemi so imotno pravni odnosi .
A toj kompleks sigorno nema da nikni naednas ke odat vo etapi vladata najvi da gradi zatvoren bazen vo Ohrid.
Parkingot ako go napravat toj ke bidi profitabilen zatoa sto na leto ke bidi super e 15 min do centar so toa sto treba da pesacis pokraj Kejot. A na istoto mesto ima dve parceli koi se predvideni hoteli sto bi bilo super. So dobra infrakstrtura mozi da se desi da imame renomirani ekipi od evropa da doagaat na pripremi na leto i zima .
 
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 10-Jun-2011 at 23:44
Ова е вест што стварно ме израдува зошто навистина не може да се потпираме само на Филип 2 треба да се има и алтернатива а еден ваков стадион од 25000 гледачи одлично ќе дојде.
е сеа дали некој знае колку време отприлика ќе трае изработката на проектот и за колку време би бил готов цел спортски комплекс?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 11-Jun-2011 at 12:50


Без разлика колку оптимистички беше формулирана веста од ohridnews, донесувањето на ДУП не значи ништо особено во контекст на тоа дали набргу треба да се очекуваат некакви поконкретни активности. Дополнително, отсуствува било каква информација кој би бил носител на таков проект.

Исто така, фактот што во ДУП е предвидена маркичка за стадион со капацитет за 25.000 гледачи, не значи дека мора да се оди до максимумот. Според мене за Охрид ионака 25.000 е премногу и е крајно нерационално. Ако на Македонија и треба таков стадион, тогаш многу пологично е да се изгради во поголем и пофудбалски град, како Прилеп или Битола. Претходно во дискусијава беше спомната улогата на Охрид како центар за подготовки, но јас не можам да поврзам зошто некој таков тренинг центар би имал потреба од таков замашен капацитет на гледалиштето.

Back to Top
Бомба View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Jun-2011
Location: DE
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Бомба Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 12-Jun-2011 at 02:10
Немора да биде стадион од 25 000,но на Македонија и е потребен уште еден стадион(минимум) кои ги исполнува ФИФА/УЕФА стандардите..Нормално град со аеродром и голем сместувачки капацитет,доаѓа после Скопје само Охрид како опција!!!е сега дали Охрид е фудбалски град или не тоа е нешто друго,но може све тоа да се смени за неколку години...каде се тие фудбалски градови во МК,во која лига играат тие фудбалски екипи?кој повеќе го прати МК фудбалот тој сигурно знае за што јас зборувам
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 12-Jun-2011 at 03:09
Previous
Оффтопик е, меѓутоа јас поарно би гледал лига во која играат Вардар, Пелистер, Победа, Македонија ЃП, Тиквеш и Беласица, отколку лига со Охрид, Металург, Ренова, Турново и Миравци...

А сега онтопик: минимумот на УЕФА за одигрување на квалификациски натпревар (за Еуро или Лига на Шампиони) е 8000 гледачи. Но, не е толку битен бројот на столчиња, како што е осветлувањето (1400 лукса), ВИП паркинг (150 места) и простории за 2 ТВ студија, конференциска сала со најмалку 75 седишта и слично.

Се согласувам со тоа дека ваков еден стадион е потребен во Охрид (иако и Битола не е предалеку од аеродромот). Би рекол дека капацитет од 10-15.000 е сосем доволен.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 12-Jun-2011 at 10:04
Originally posted by alexgizh

Previous
Оффтопик е, меѓутоа јас поарно би гледал лига во која играат Вардар, Пелистер, Победа, Македонија ЃП, Тиквеш и Беласица, отколку лига со Охрид, Металург, Ренова, Турново и Миравци...Finansiskite sredstva se na prvo mesto, i anglija vo premier liga igraat eden Vigan Stok, a ne igraat Leeds, Notingem Forest, ama pak e najaka Smile
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 12-Jun-2011 at 18:27
Previous

Делумно си во право. Меѓутоа во Англија ИГРААТ Манчестер, Ливерпул и Арсенал. Не се во втора лига.

Работата е што нормално големите центри би требало сами по себе да ги поддржуваат клубовите (од билети, продажба на реквизити и слично). Кај нас ретко кој иде(ше) на Вардар, а камоли на клубови како Силекс, Ренова... едноставно се гледа дека во такви клубови газдата фрла (или можеби пере) пари, и сето тоа на сметка на македонскиот фудбал. Но, сами сме си криви...

@Dragan, признај, мерак ти е што 3 клуба се од Тетово
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4506
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 12-Jun-2011 at 19:12
Ами мерак, Ренова е од Тетово колку Миравци од Гевгелија. А за Шкендија нема мерак, ривали се со Тетекс (а Драган Штофар е) Туку Хари пак си пикна свој клуб во Прва лига, и никој не може со прст да мрдне... За 11 Октомври зборувам. Не џабе седи до Платини на натпреварите во ЛШ!

Само ме чуди како стадионот во Прилеп уште не добил ново руво, сигурно Хари некоја корист би имал од тоа.

Edited by гитардемон - 12-Jun-2011 at 19:14
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 12-Jun-2011 at 20:14
Гитардемон ми ја зеде реченицата од тастатура Smile си кажа во мое име Smile

Back to Top
KraliMarko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-May-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote KraliMarko Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 13-Jun-2011 at 21:23
Реално Прилеп треба да добија солиден стадион. Зошто? Прилеп е еден од поголемите градови кај нас, има клуб со богата фудбалска традиција кој собирал по 15 000 гледачи до пред неколку години, и е во централните делови на Македонија каде би дошле гледачи од скоро сите македонски градови. Треба потхитно стадион според Европски стандарди во најфудбалскиот град кај нас Прилеп и современа сала во најракометниот град Битола, а Скопје моментално го има и едното и другото. Значи ова е прво а потоа да се среди насекаде низ Македонија толку колку што се можи!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3852
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 13-Jun-2011 at 21:46
Realno bi trebalo Tetovo da si dobie Stadion!Prvo, Tetovo ima Klubovi sto se najdobrite vo Makedonija (Shkendija, Renova) a vtoro, ima dosta lugje sto sakaat da gledat fudbal.
A klubovite trebaat da im platat kirija na FFM ili pak nisto kako Vardar i Rabotnicki...
Ne znam kade go tersa Prilep so nitu 30 iljadi gledaci, a kade stignale Klubovite na Prilep ne komentiram...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 13-Jun-2011 at 21:52
Тетово го има вториот најдобар стадион во Македонија и со сосема доволен капацитет. Нов не му треба, туку треба да се оправи постоечкиот. Во чива сопственост/надлежност е? На локалната самоуправа ли е?

А коментарите за Прилеп не знам што ти требаа, очигледно ни малку не ја познаваш темата за да можеш да носиш заклучоци.


Edited by Cloverstack - 13-Jun-2011 at 21:54
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 13-Jun-2011 at 21:55
Бил на Тетекс, сега е на Шкендија... барем за тоа кој го користи како матичен... или како и да е...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1309
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 13-Jun-2011 at 22:11
Originally posted by my Macedonia

Realno bi trebalo Tetovo da si dobie Stadion!Prvo, Tetovo ima Klubovi sto se najdobrite vo Makedonija (Shkendija, Renova) a vtoro, ima dosta lugje sto sakaat da gledat fudbal.A klubovite trebaat da im platat kirija na FFM ili pak nisto kako Vardar i Rabotnicki...Ne znam kade go tersa Prilep so nitu 30 iljadi gledaci, a kade stignale Klubovite na Prilep ne komentiram...


Se gleda deka ni oddaleku ne ja znaes problematikata vo nasiot fudbal.
Prilep i mislam Split na nivo na Jugoslavija bile najfudbalski gradovi,taka da fudbalskata kultura i tradicijata sto seuste strui vo gradot e dosta visoka,a gradovi kako Tetovo,Ohrid,Stip...tesko deka i nekogas ke ja dostignat.
11 oktomvri vo vtora liga imase poveke gledaci od poveketo klubovi vo prva liga.Toa e dokaz deka narodot saka fudbal i reprezentaiven stadion vo Prilep bi bil poln pogodok.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 13-Jun-2011 at 23:54
Originally posted by Cloverstack

Тетово го има вториот најдобар стадион во Македонија и со сосема доволен капацитет. Нов не му треба, туку треба да се оправи постоечкиот. Во чива сопственост/надлежност е? На локалната самоуправа ли е?


Тетекс, шкендија и ренова плаќаат кирија на локалната самоуправа, секој натпревар што се игра таму треба да се плати Smile
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 14-Jun-2011 at 00:02
Прилеп да, Битола да, Штип да, Тетово не! Тетово има стадион, како што кажа и Кловер, втор по ранг у мкд, со неколку милиони евра за реконструкција може многу убав да изгледа. Но да не се заборави, под чие знаме Шкендија ја прослави титулата, како се нарекуваат навивачите (спрема закон тоа име е казниво и сноси кривични последици), кое знаме се користи на утакмиците и сл, никад не би требало да се вложи во Тетово. Плус Македонија таму и да игра нема да биде атмосферата иста како што би била во Прилеп, Битола или Штип. Реално овие три града се најфудбалски кај нас. Прилеп и Битола до 35 000, Штип до 20 000, би било таман. Мора кај нас да се изградат модерни стадиони, само така можеме за неколку години во договор со уште една соседна држава да организираме европско првенство. Големината на земјите и така не е важна, само со добра инфраструктура се е можно. Но ме чуди како Победа не издејствува повеќе пари од ФФМ и од Хари за да изградеше убав стадион. Мал притисок од локалната врз централната власт и се е можно.
Back to Top
KraliMarko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-May-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote KraliMarko Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 14-Jun-2011 at 00:52
Точно така N23, за толку многу време, многу малку се направи. Сега прочитав дека градскиот стадион во Прилеп повторно треба да биди под капата на градот па да се надеваме на доградба во иднина, единствено со некаква донација од УЕФА бидејќи како што слушнав на ТВ владата немала во план да инвестира на стадионите во другите градиви.
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 14-Jun-2011 at 01:40
И јас многу би сакал да се изгради стадион во Прилеп или Битола зошто стварно се фудбалски градови ама мислам дека треба да бидеме презадоволни да почне изградба на стадион во Охрид којшто сепак по се е втор град по важност во државава, значи со тоа ќе отидеме голем чекор напред да имаме уште еден репрезентативен стадион.
За капацитетот немора да биде којзнае колкав околу 15-20000 нека биде (словенците играат во љубљана на Стожице 16000 гледачи капацитет) битно стадионот да биде модерен и мултифункционален и да ги исполнува критериумите на УЕФА и ФИФА.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.531 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.