build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фудбалски стадиони во Македонија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Goran View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 195
  Quote Goran Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 14-Jun-2011 at 01:47
Decki odgovor nekoi komentari za ligite Ohrid vo momentov ima ekipa vo prva liga i vtora liga toa kazuva deka fudbalskata mapa  na Mekedonija se menuva.
A za stadionite treba da se pod opststinite ne pod drzavata ako opstinite mislat deka imaat potreba od pogolemi stadioni neka gi gradat i do 500000 so nivni sredstva.
Imame nacinalna arena za nacinalniot tim sosema dovolno.
Postojat mnogu pobitni drzavni interesi nego stadioni i plostadi. Drzavata teba da se skoncetrira na proekti sto ja odrazuvaat nacinalen interst a ne reginalen a namalce na estetika i komfort.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 14-Jun-2011 at 09:43
@ovaj stariov
Ostaj sto ,,bilo,, pred 2 decenii, vidi sega kako e sostojbata i koj e podobar i koj ne
---------------
Abe so toa da dobie tetovo nov stadion kako ,,skopskiot,, stadion mislev na dogradba i renovacija. Nikoj ne primetil deka sum napravil greska posto rekov kako skopskiot, a skopskiot nikogas ne bil od temel(vo poslednioto vrem) izgraden duku renoviran i dograden.
Se izvinuvam, moja greska povtoruvam, mislev na dogradba(site tribi da se isti visoki) i renovacija!
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 22-Jun-2011 at 02:24
Еве ја потребата за макар уште еден стадион на кој ќе може да се игра европски натпревари, па било тоа е реконструкција на тетовскиот, или приелпскиот, а зашто да не нов стадион во охрид

Работнички се замени со Транс Нарва

Фудбалскиот клуб Работнички и естонскиот претставник Транс Нарва се договорија и ќе играат меѓусебно по обратен редослед од тој што го одреди ждрепката во Нион за 1. квалификациско коло во УЕФА Лигата на Европа. Работнички првиот меч на 30 јуни ќе гостува во Нарва наместо да игра дома како што првично беше одредено. Естонците имале разбирање за маките на дебармаалци бидејќи и Ренова, вториот македонски претставник што почнува во првата рунда на квалификациите, беше одредена за домаќин на 30 јуни против Гленторан. Сите наши клубови играат на ист стадион во европските купови, на „Филип Втори“ во Скопје. Третиот претставник Металург ќе ја почне одисејата од 2. коло, а противник му е бугарскиот тим на Локомотива од Софија.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=E9F2D095DB376341AC36BD947B31D842

Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 22-Jun-2011 at 16:50
Многу јасно не може само 1 стадион да имаме и да го трупаме вака тоа не иде никако, реков дека мора барем уште најмалку 1 друг репрезентативен стадион да имаме, пример како што се најавува еден нов модерен во Охрид би било одлично решение иако не е лошо да се направи реконструкција и на стадионот во Прилеп како еден од најпатриотските градови во Македонија.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 22-Jun-2011 at 20:30
Originally posted by mr bombastic

Многу јасно не може само 1 стадион да имаме и да го трупаме вака тоа не иде никако, реков дека мора барем уште најмалку 1 друг репрезентативен стадион да имаме, пример како што се најавува еден нов модерен во Охрид би било одлично решение иако не е лошо да се направи реконструкција и на стадионот во Прилеп како еден од најпатриотските градови во Македонија.
не знам каква врска има тоа колку е патриотски некој град со фудбалот што се игра во него LOL

инаку, не знам зошто сите овие дискусии разврзани за стадионите во Македонија Dunno џабе ќе се градат стадиони ако за нив нема квалитетна употреба, мислам ,и јас сакам да има во државава барем неколку репрезентативни, задоволителни стадиони, ама нема... најпрво треба да се смени начинот на организација и администрацијата на македонскиот спорт, па дури после ќе збориме за градење стадиони, кои автоматски ќе си дојдат од приватни инвестиции и популаризација на спортот
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 23-Jun-2011 at 00:26
Ова за Прилеп го кажувам од репрезентативен аспект значи мое мислење е дека градов заслужува да добие еден таков објект а не зборам за тоа каков фудбал ќе се игра таму, дали второлигаши, третолигаши или било кој друг, е сеа ти ако не сфаќаш тоа е твој проблемBig%20smile
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 23-Jun-2011 at 00:37
Originally posted by mr bombastic

Ова за Прилеп го кажувам од репрезентативен аспект значи мое мислење е дека градов заслужува да добие еден таков објект а не зборам за тоа каков фудбал ќе се игра таму, дали второлигаши, третолигаши или било кој друг, е сеа ти ако не сфаќаш тоа е твој проблемBig%20smile
па тоа е проблемот, стадион не се прави ради репрезентативност, туку ради потреба, а репрезентативноста доаѓа автоматски со пари што ќе се вложат во него
што ќе ти е стадион ако никогаш нема да го испочитуваш како што треба
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 23-Jun-2011 at 01:09
У една Италија, Јувентус е прв клуб што сам, со приватни средства си има изградено стадион (годинава ќе се отвори). Затоа ако чекаме кај нас приватници да ги изградат стадионите, никогаш нема ни да ги добиеме. И во Русија една ЦСКА Москва нема свој стадион. Моментот е дека со изградба на стадион во Прилеп се добиваат два значајни моменти, неколкуте клубови од градот добиваат одлични услови за игра и работа и плус репрезентацијата ќе добие уште едно место каде и покрај слабите резултати поише ќе ја ценат. Позната е размазеноста на скопската публика во секој спорт. Видете ги Хрватине, ги изградија салите за СП у рукомет, па денес се користат максимално сите. Во Сплит се прават редовно концерти, Пореч се користи за Дејвис Куп, Вараждин чат-пат за хрватска рукометна репреентација, Задар кошарка и сл. Значи искористеност секако дека ќе има, затоа што еден 11 Октомври у Втора Лига собираше по 3000 народ на новата трибина а и затоа што луѓето од внатрешноста повеќе ценат спорт. Според мене, ако се гради у блиска иднина нов стадион, дефинитивно мора тој да е во Прилеп.
Back to Top
Goran View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 195
  Quote Goran Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 23-Jun-2011 at 03:32
Originally posted by N23

У една Италија, Јувентус е прв клуб што сам, со приватни средства си има изградено стадион (годинава ќе се отвори). Затоа ако чекаме кај нас приватници да ги изградат стадионите, никогаш нема ни да ги добиеме. И во Русија една ЦСКА Москва нема свој стадион. Моментот е дека со изградба на стадион во Прилеп се добиваат два значајни моменти, неколкуте клубови од градот добиваат одлични услови за игра и работа и плус репрезентацијата ќе добие уште едно место каде и покрај слабите резултати поише ќе ја ценат. Позната е размазеноста на скопската публика во секој спорт. Видете ги Хрватине, ги изградија салите за СП у рукомет, па денес се користат максимално сите. Во Сплит се прават редовно концерти, Пореч се користи за Дејвис Куп, Вараждин чат-пат за хрватска рукометна репреентација, Задар кошарка и сл. Значи искористеност секако дека ќе има, затоа што еден 11 Октомври у Втора Лига собираше по 3000 народ на новата трибина а и затоа што луѓето од внатрешноста повеќе ценат спорт. Според мене, ако се гради у блиска иднина нов стадион, дефинитивно мора тој да е во Прилеп.
Da se soglasuvam da se gradat stadioni sekade no pod uslov so finasii od opstinite drzavata samo da bide garantor na kredit  ako opstinite imaat potreba neka gradat vo mentov imame nacinalna arena dovolna za nacinalniot tim.
 
Dovolno bese drzavni proekti sto imaat benificci od lokalen karakter kako Skopje 2014 zicarnica vodno. 
 
Drzavata da se skoncetrira na drzavni prioreteti energija avtopatiete zeleznici ekonomija zdrastvo obrozavanie sport i kultura mora de se decetreliziraar odlukite.
 
Ne mozam da se iznacudam na lugeto sto go rakovodat gradot Tetovo
Zosto ne go renoviraat stadiont za sto ne treba mnogu maklu farba cistejne da se sredi intirierot reflektori stolcina sigurno nema da bide poveke od 1000000 evra .
Imaat dva tima vo prva liga koj izlegoja vo evropa a gi ostavija da igraat vo Skopje namesto da si go promoviraat svojot grad i sredstvata da slivaat lokalno.
Stadinot vo Tetovo e super samo mu treba nova sminka.
 
 
 


Edited by Goran - 25-Jun-2011 at 04:21
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 13-Dec-2011 at 18:20
Прес конференција на тренерот на ФК Работнички - Ѓоре Јовановски, во која тој дава критички осврт за ситуацијата во која се наоѓаат фудбалските стадиони во Македонија (започнува од 1:10)

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 13-Dec-2011 at 20:42
За 5 години неиграње фудбал во Македонија веќе имам зборувано на други форуми и со другари, ова идеја ја имам веќе долго време. Што се однесува до условите за фудбал мислам дека сме на дното на Европа. За жал ваквата ситуација не е од вчера а крајот не се гледа, барем не додека е оваа раководство на ФФМ.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 14-Dec-2011 at 00:26
Што ќе решиме со таа фамозна 5 годишна забрана? Во меѓувреме да не ќе се работи? Дали ќе има младински лиги во меѓувреме, или пак ќе се стрела секој што ќе сака да дрибла топка? Вакви нездраворазумски глупости не заслужуваат ни да им се насмеам.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 14-Dec-2011 at 00:34
Previous Секако дека ќе се подобрии со таа забрана за неиграње, 5 години се доволниии, и да се расформираат клубовите да се види чиви се стадионите, да се крене во нивноо реконструирање, фудбалската федерација на се врати како фудбалскии сојуз. 
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 14-Dec-2011 at 00:51
Не дека не сум голем љубител на фудбалов, ама баш не сфаќам што толку сме се фатиле сите за тој фудбал и за негово опоравување? Иаме толку други поразвиени спортови, а ние во секоја прилика се фаќаме за фудбалот, а не увидуваме дека што и да се промени, пак ќе останеме на дното. Што ако у Србија у моментов се градат и реновираат десетина стадиони? Што ако нивните клубови чат-пат играат Европа? Се виде со Динамо Загреб колку фудбалот е на дното на Балканот. Освен една-две репрезентации чат-пат што ќе се издигнат. И да изградиме нови стадиони и да се родат нови фудбалери, џабе ќе е се. За фудбал минимум ти требаат над 10 милиони евра за солиден тим. Кај нас цела лига толку не вреди. Најбоље би било да си го направиме фудбалот на полу-професионално ниво и така уопште нема да се умараме. Ако во најголем дел од земјите фудбалот е на високо ниво, не значи дека и кај нас треба да е. А ако ни е запрофит и од баскет и од рукомет се прават убави пари, ако знаете сето тоа добро да го изменаџирате...
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 14-Dec-2011 at 01:06
Зашто така размислуваш, па и Шпанија доминира и во кошарка и во фудбал, тоа значи дека треба да ја остават одбојката или ватерполото, ние сме свесни еве јас како навивач ќе речам дека не може да се носиме со екипи од поголмите лиги ( Чешка,Швајцариа, Австирија.... итн) ама сакаме барем да бидеме достојни на екипите од балканот, зашто еден Вардар кој бил порано на рамниште со Ѕвезда,Партизан,Хајдук,Динамо и тој еден ден да заигра во Европа?? зашто едноставно да не нема на хај-лајтс по европа како вардар играл со лион, со баер, со наполи. Строго сум против полупрофесионален фудбал, а другите спортови нека се менаџираат како сакаат, и ако може и од тоа луѓе нека прават пари. 
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 14-Dec-2011 at 09:19
Originally posted by Dragan

Previous Секако дека ќе се подобрии со таа забрана за неиграње, 5 години се доволниии, и да се расформираат клубовите да се види чиви се стадионите, да се крене во нивноо реконструирање, фудбалската федерација на се врати како фудбалскии сојуз. 


1. Кој ќе ја води таа постапка? Некој од Владата? Веднаш ќе бидеме исклучени од ФИФА и УЕФА поради мешање на политиката во спортот.

2. Што со младинските категории, како што споменав? Зарем да нема ни младински лиги? Што ако во меѓувреме се појави (најмалку еден) суперталент, и трпи поради тоа што има забрана за фудбал.

3. Што во меѓувреме? Ќе се бркаат судски некои вештерки? Мислиш дека ќе може да се докаже нешто, и повеќе, дека сето тоа може да заврши за само 5 години?

4. Што со фудбалерите кои како-така, вадат парче леб од тој наш каков-таков фудбал. Ќе оставиме 200+ души невработени?

5. Кој гарантира дека истите фаци и мешетари нема да се вратат после тие 5 години? Можеби ќе се сменат раководства и претседатели/сопственици, ама како што знаеме, битките ги водат десетарите, не генералите. Значи сите тие што се моментално претставници во Собранието на ФФМ, делегирани од Општинските Фудбалски Сојузи се тие што подлегнуваат на мито и корупција. За сите нив треба доживотна забрана?

6. Што ако се врати името од Федерација во Сојуз? Законот за Спорт наложи сите "Сојузи" да станат "Федерации". Се работи само за номенклатура, во структурата не е ништо суштински променето.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Goran View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 195
  Quote Goran Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 11-May-2012 at 01:09
Дали има некој Кумановец на фроумов запознаен што се дешава со стадионот во Куманово  приметив дека една трибина се гради кога ги гледав младите до 21 на телевизија.
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 11-May-2012 at 09:15
Originally posted by N23

Прилеп да, Битола да, Штип да, Тетово не! Тетово има стадион, како што кажа и Кловер, втор по ранг у мкд, со неколку милиони евра за реконструкција може многу убав да изгледа. Но да не се заборави, под чие знаме Шкендија ја прослави титулата, како се нарекуваат навивачите (спрема закон тоа име е казниво и сноси кривични последици), кое знаме се користи на утакмиците и сл, никад не би требало да се вложи во Тетово. Плус Македонија таму и да игра нема да биде атмосферата иста како што би била во Прилеп, Битола или Штип. Реално овие три града се најфудбалски кај нас. Прилеп и Битола до 35 000, Штип до 20 000, би било таман. Мора кај нас да се изградат модерни стадиони, само така можеме за неколку години во договор со уште една соседна држава да организираме европско првенство. Големината на земјите и така не е важна, само со добра инфраструктура се е можно. Но ме чуди како Победа не издејствува повеќе пари од ФФМ и од Хари за да изградеше убав стадион. Мал притисок од локалната врз централната власт и се е можно.


Ме насмеа

Ќе те замолам да се разпрашаш колку чини пред се одржување на еден стадион па после изградба па тек после да коментираш.
Чуј во Битола и Прилеп по 35,000

Вкупно население-Прилеп-60,000
Битола-70,000
Штип со население од 40,000 треба да има стадион за 20,000

што не ќе прочита човек

И уште нешто,нема соседна држава која би се нафатила со Македонија на такво нешто пред се поради условите кои се бараат за организирање на едно првенство,ова што го збориш е научна фантастика дури не ми се верува дека ти објаснувам

2 stadiums with 50,000 seats
3 stadiums with 40,000 seats
4 stadiums with 30,000 seats

Значи Грција,Бугарија или Србија би требало да го снабдат следново

2 stadiums with 50,000 seats
3 stadiums with 40,000 seats
1 stadiums with 30,000 seats



Edited by Block - 11-May-2012 at 09:23
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 11-May-2012 at 10:21
 
Originally posted by Block

 

Ме насмеа

Ќе те замолам да се разпрашаш колку чини пред се одржување на еден стадион па после изградба па тек после да коментираш.
Чуј во Битола и Прилеп по 35,000

Вкупно население-Прилеп-60,000
Битола-70,000
Штип со население од 40,000 треба да има стадион за 20,000

што не ќе прочита човек

И уште нешто,нема соседна држава која би се нафатила со Македонија на такво нешто пред се поради условите кои се бараат за организирање на едно првенство,ова што го збориш е научна фантастика дури не ми се верува дека ти објаснувам

2 stadiums with 50,000 seats
3 stadiums with 40,000 seats
4 stadiums with 30,000 seats

Значи Грција,Бугарија или Србија би требало да го снабдат следново

2 stadiums with 50,000 seats
3 stadiums with 40,000 seats
1 stadiums with 30,000 seats

Прво на вакви негативни и потценувачки ликови како тебе не ми се ни реплицира. Цел регион Пелагонија има околу 240 000 жители. Битола има многу повеќе од 70 000, исто као и Прилеп. Ама ако, со ваквото омаловажување на сите градови, затоа има Скопје толку доселеници. Али за тоа у друга нишка.

Втора работа, не знам колку уопште си прател фудбал, али Победа на текмите во Куп на УЕФА и Интертото кои ги играше со клубови као Перуџа, Универзитатеа и сл имаше од 8-10 000 публика. Слична бројка пристигна од Прилеп и у Скопје на текмата со Парма. Пелистер на дуелот со Селта Виго имаше над 6 000 и тоа у Интертото. Па чак и во мкд лига имале одлична посетеност. А да не збориме колку Битолчани се луди по спорт. (друга напомена, постојат клубови низ свет кои имаат поголем стадион од бројката на жители во градот).

Трета работа. Во Македонија се изградија стадиони со 5-6 и 7 000 со многу малку пари. Градски на кој се изградија 3 трибини од темел + реновиран терен и атлетска стаза + фасада, ќе кошта од 35-40 милиони евра. А пази, Градски дали 3 пати у годината ќе биде полн. За стадиони во Прилеп и Битола можам у било што да се кладам дека ако направат солидни екипи би имале минимум 10-12 000 редовна посета. Па на една прослава на Победа кога освоија титула имаше 8 000 народ на стадион и тоа на наместена титула. 

А во врска со Европско не гледам што е проблем тука. Види ги Полска и Украина. Идат со 8 стадиони, а не 9 како што ти покажа. Еве проста математика. До 2024 коа би можеле 3 балкански земји реално да се кандидираат (Срб, Буг и Мкд, Грчка ради името со Македонија не верувам дека би сакала организација, попрво сами би си правеле), на нивна територија би имало и повеќе од 8 добри стадиони. Еве Македонија и со два да се кандидира, средување на Градски за едно 10-тина милиони евра, со нови ВИП ложи, прес центрови бла бла, и еден голем, во Пелагонија нека биде, со 32 000, кој со наши градежни услови нема да кошта више од 50-тина милиони евра, Србија која до тогаш минимум 3 асални ќе има, Ѕвезда и сеа има 50 000 стадион, Партизан можно е 40 000 стадион да изгради до тогаш, Ниш веќе гради стадион кој со доградба може да прими над 30 000, па чак и Нови Сад кој го реновира стадионот сеа може дотогаш 30 000 да направи. Во Бугарија моментално се градат или се во план за градба неколку поголеми стадиони. Ете и тие еден од 50 000, 2-3 од 35-45 000 и ете ти Европско. Плус вложување во стадиони не е лоша работа. Не е ова Олимпијада па да немаш како да ги користиш после првенството. Значи со улог не поголем од 1,5 милијарда евра во овие 3 држави, до 2024 комотно може да се игра Европско. Па Македонија колку пари пое*ба до сеа, 4 стадиони и 3 сали од поголем калибар ќе беа изградени. Плус до тогаш и Србија и Бугарија ќе имаат одлична инфраструктура, а можно е и кај нас да им текне да градат добри патиша, плус Прилеп и Битола се на место каде вреди да се инвестира во инфраструктура. Се на се Македонија во здружена кандидатура и со влог од не повеќе од 150 милиони евра, вклучувајќи и патна и железничка инфраструктура, може да биде одличен домаќин на Европско. Затоа прво не се смеј, туку проанализирај и на страна. Освен ако не си песимист и мислиш дека и после 2020 ова ќе биде тешка вукојебина.

И да не се заборави колкав е приливот на пари кој доаѓа од Европското, со број на странски навијачи, пари од карти, од УЕФА и сл.

23ka.wordpress.com
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 11-May-2012 at 13:35
Originally posted by N23

 

Прво на вакви негативни и потценувачки ликови како тебе не ми се ни реплицира. Цел регион Пелагонија има околу 240 000 жители. Битола има многу повеќе од 70 000, исто као и Прилеп. Ама ако, со ваквото омаловажување на сите градови, затоа има Скопје толку доселеници. Али за тоа у друга нишка.

Втора работа, не знам колку уопште си прател фудбал, али Победа на текмите во Куп на УЕФА и Интертото кои ги играше со клубови као Перуџа, Универзитатеа и сл имаше од 8-10 000 публика. Слична бројка пристигна од Прилеп и у Скопје на текмата со Парма. Пелистер на дуелот со Селта Виго имаше над 6 000 и тоа у Интертото. Па чак и во мкд лига имале одлична посетеност. А да не збориме колку Битолчани се луди по спорт. (друга напомена, постојат клубови низ свет кои имаат поголем стадион од бројката на жители во градот).

Трета работа. Во Македонија се изградија стадиони со 5-6 и 7 000 со многу малку пари. Градски на кој се изградија 3 трибини од темел + реновиран терен и атлетска стаза + фасада, ќе кошта од 35-40 милиони евра. А пази, Градски дали 3 пати у годината ќе биде полн. За стадиони во Прилеп и Битола можам у било што да се кладам дека ако направат солидни екипи би имале минимум 10-12 000 редовна посета. Па на една прослава на Победа кога освоија титула имаше 8 000 народ на стадион и тоа на наместена титула. 

А во врска со Европско не гледам што е проблем тука. Види ги Полска и Украина. Идат со 8 стадиони, а не 9 како што ти покажа. Еве проста математика. До 2024 коа би можеле 3 балкански земји реално да се кандидираат (Срб, Буг и Мкд, Грчка ради името со Македонија не верувам дека би сакала организација, попрво сами би си правеле), на нивна територија би имало и повеќе од 8 добри стадиони. Еве Македонија и со два да се кандидира, средување на Градски за едно 10-тина милиони евра, со нови ВИП ложи, прес центрови бла бла, и еден голем, во Пелагонија нека биде, со 32 000, кој со наши градежни услови нема да кошта више од 50-тина милиони евра, Србија која до тогаш минимум 3 асални ќе има, Ѕвезда и сеа има 50 000 стадион, Партизан можно е 40 000 стадион да изгради до тогаш, Ниш веќе гради стадион кој со доградба може да прими над 30 000, па чак и Нови Сад кој го реновира стадионот сеа може дотогаш 30 000 да направи. Во Бугарија моментално се градат или се во план за градба неколку поголеми стадиони. Ете и тие еден од 50 000, 2-3 од 35-45 000 и ете ти Европско. Плус вложување во стадиони не е лоша работа. Не е ова Олимпијада па да немаш како да ги користиш после првенството. Значи со улог не поголем од 1,5 милијарда евра во овие 3 држави, до 2024 комотно може да се игра Европско. Па Македонија колку пари пое*ба до сеа, 4 стадиони и 3 сали од поголем калибар ќе беа изградени. Плус до тогаш и Србија и Бугарија ќе имаат одлична инфраструктура, а можно е и кај нас да им текне да градат добри патиша, плус Прилеп и Битола се на место каде вреди да се инвестира во инфраструктура. Се на се Македонија во здружена кандидатура и со влог од не повеќе од 150 милиони евра, вклучувајќи и патна и железничка инфраструктура, може да биде одличен домаќин на Европско. Затоа прво не се смеј, туку проанализирај и на страна. Освен ако не си песимист и мислиш дека и после 2020 ова ќе биде тешка вукојебина.

И да не се заборави колкав е приливот на пари кој доаѓа од Европското, со број на странски навијачи, пари од карти, од УЕФА и сл.



Само за тие два стадиона за кои збориш во Битола и Прилеп ќе треба не помалку од 400 милиона евра!
За тие пари можеш да ги изградиш тие два града од темел или да направиш нивни копии.

Македонија и да добие организација на три стадиона нема да ја поврати инвестицијата а Македонија сигурно ќе ги добие најраните фази.

зборуваме за 400 милиони евра за стадиони во градови како Прилеп и Битола и вообшто Македонија а што правиме со мизерната инфраструктура?

Ние се задолживме до 2020 само на кредити од Скопје 2014 а каде е другото што го немаме а треба да го имаме?
Тоа да се воопшто нафаќаме-пак зборувам научно фанатастично на организирање на европско првенство е лудост.

Се слушаш ли
Победа,Победа!
зборуваме за Победа
не потецнувам јас ништо но тоа е нашата реалност
Победа што играла еднаш во својата 60 годишна историја со некој асолен тим и затоа треба да се изгради стадион од 35,000
Победа неможе да освои топ 5 во македонска лига а ти збориш да има некаков континуитет на европско ниво.

Еве да ги проширам спектарите за тие што слушнале недослушнале
Пелагонија во 2002 имала население од 240,000 од кои 200,000 се македонци-сега сигурно помалце

а ти збпориш за во тој регион за два стадиона од по 35,000!

Каква Србија каква Бугарија
Треба прво да знаеш дека на три држави е големо прашање дали ќе се даде организација мислам дека не се ни дава на повеќе од две.

а тоа дека ајде за едно 40 години можда ќе се оправиме и ќе имаме сила да организираме нешто вакво тогаш е несериозно да збориме за 30 години од сега.







Edited by Block - 11-May-2012 at 13:36
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.