build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Манастир Света Петка - Цапари

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zoran_capari View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote zoran_capari Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Манастир Света Петка - Цапари
    Posted: 02-Mar-2011 at 16:06
После долг период започната е реставрација на манастирот "Света Петка" во Цапари.
Реставрација на Конаците на Манастирот Света Петка
После еден век се врши целосна реконструкција
и адаптација на Манастирските Конаци
Света Петка - Цапари. Целиот проект кој
е одобрен од Министерството за Култура
на Република Македонија изнесува
10.700.000 ден или 174.000 €.
И покрај големата висина на сумата
Црковниот Одбор мораше да пристапи
кон реализација на проектот. Моментално
се располага само со половина од сумата
доволно само да се препокријат и заштитат Конаците.
Манастирот е споменик на културата од прв степен,
па затоа тој и припаѓа на цела Македонија.
Ве молиме доколку сте во можност да донирате
средства, да ги донирате на жиро сметката
на Манастирот(Види Подолу).
Реставрација на покривот на Црквата Света Петка
После пожарот 1995 година од Црквата останаа
само ѕидовите. Со помош на благочестивите
верници во нашата татковина и во дијаспората
црквата беше обновена. Меѓутоа со време
покривните плочи се лизнаа и кровот протече.
Поради тоа треба да се прередат плочите и да
се зацврстат за кровот. Зафатото чини околу
8000 Евра. Кој може и сака да помогне може да
донира средства на жиро сметката на манастирот
(Види Подолу). Кој сака да донира парични средства за
Манастирот Св.Петка тоа
може да го стори на следнава жиро сметка:

    Ж.С: 500-0000005471-07

    ПППЕ-Битола-Манастир Св.Петка
   С.Цапари Стопанска Банка - АД Битола


Средствата ќе бидат наменски вложени во
подобрување на инфраструктурата на
храмот, обновување на службените садови,
обновување на богослужбените книги,
обновување на конаците и друго.


Edited by zoran_capari - 03-Mar-2011 at 00:24
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 02-Mar-2011 at 16:13
TOA E SE ?
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
zoran_capari View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote zoran_capari Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 02-Mar-2011 at 16:22
Манастирот Света Петка е подигнат во 16 век, а денешнава манастирска црква во 19 век. Долго време овај манастир бил подчинет на Охридската митрополија, додека административно припаѓал на Битолскиот округ. Се до 1724 година манастирот бил прилично запуштен, кога, како што е запишано, бил обновен од страна на поп Дионисиј. Манастирот во текот на вековите цутел како жив манастир т.е. населен од монаси. Последно бил населен со монахињи се до периодот на колективите(средината на 20 век) кога имотот на манастирот не законски бил запленет и монахињите избркани. Сега имотот со денационализацијата повторно се враќа.
Исто така овај манастир е под заштита на министерството за култура како културно наследство на Република Македонија.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3645
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 02-Mar-2011 at 16:30
zoran davaj sliki 
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 02-Mar-2011 at 16:34
Dali toa e ovaa?
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/10129_163439925026_69643210026_3988885_6523714_n.jpg
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/37238_1379535684858_1125873139_31005141_4291103_n.jpg
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/36200_1379541605006_1125873139_31005152_4454179_n.jpg
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/35883_1379537204896_1125873139_31005143_2228532_n.jpg
http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/36739_1379542245022_1125873139_31005153_157080_n.jpg
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/34520_1379540564980_1125873139_31005150_7542866_n.jpg
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/37322_1379539724959_1125873139_31005148_2259666_n.jpg
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/34124_1379538724934_1125873139_31005144_23527_n.jpg

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
zoran_capari View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote zoran_capari Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 02-Mar-2011 at 16:41
Да да тоа е Cheers
Back to Top
zoran_capari View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote zoran_capari Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 02-Mar-2011 at 16:48

Back to Top
zoran_capari View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote zoran_capari Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 02-Mar-2011 at 16:52

Back to Top
zoran_capari View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote zoran_capari Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 02-Mar-2011 at 17:02
Света Петка - 8 Август 2010.
Back to Top
zoran_capari View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote zoran_capari Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 02-Mar-2011 at 17:09
Внатрешниот изглед на манастирската Црква. 

Edited by zoran_capari - 02-Mar-2011 at 17:22
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 02-Mar-2011 at 18:44
Супер Cheers
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 01-Apr-2012 at 07:33
7. avgust 2011 ob 14:00

Известување околу изградбата на конаците во Манастирот Св.Петка.

Со Божја помош и милост се започна преградувањето на собите од јужниот конак и припрема за целосно завршување и привршување на изградбата на WC-ата и купатилата во долниот дел од источниот конак. Исто така сакаме да ве замоплиме кој е во можност и сака да помогне да донира на нашата жиро сметка “500-0000005471-07, ПППЕ-Битола-Манастир Св.Петка С.Цапари Стопанска Банка АД Битола” или да го контактира Црковниот Одбор – Цапари на тел: 076-407662.
Таа рака што дава не се суши, или уште повеке Кој дарува всушност е тој што е даруван зошто Господ на никого не му осанува Должник. Милоста на Христа Бога со сите вас. Амин.
Некој ја отвори нишката и забрави на неа па еве мал придонес, во главно таму уште се работе....

http://www.facebook.com/pages/%D0%9C%D0%9F%D0%A6-%D0%9E%D0%90-%D0%A1%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD-%D0%A5%D1%80%D0%B0%D0%BC-%D0%A1%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%92%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%BE-%D0%9C%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D0%93%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B8%D1%98-%D0%A6%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B8/142323402483415?sk=photos

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Zoran-Capar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Zoran-Capar Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 18-Jan-2013 at 00:35
Back to Top
Zoran-Capar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Zoran-Capar Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 18-Jan-2013 at 00:39
Манастирската црква, со монахот отец Виктор на богослужба!
Back to Top
Zoran-Capar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Zoran-Capar Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 18-Jan-2013 at 00:40
Целосно реконструираната Трпезарија
Back to Top
Zoran-Capar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Zoran-Capar Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 18-Jan-2013 at 00:41
Кујната
Back to Top
Zoran-Capar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Zoran-Capar Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 18-Jan-2013 at 00:46
Преподобна Маченичка Параскева 07/08-08-2012.Преподобна Маченичка Параскева 07/08-08-2012.

http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/255318_400949683287451_1503052652_n.jpg

Преподобна Маченичка Параскева 07/08-08-2012.Отец Виктор!Edited by Zoran-Capar - 18-Jan-2013 at 00:51
Back to Top
Zoran-Capar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Zoran-Capar Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 18-Jan-2013 at 00:48
Петковден - 2012


Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 11-Aug-2013 at 08:16

Edited by Makedonij - 11-Aug-2013 at 08:18

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 27-Apr-2014 at 12:11
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/t1.0-9/10153951_657822550933495_447427351768694661_n.jpg

Мислам дека овоо е завршено?
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.