build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Манастир Света Петка - Цапари

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6953
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 11-Sep-2020 at 16:30
Прекрасно видео: Манастирот Св. Петка во с. Цапари гледан од птичја перспективаАеро снимка од Манастирот Света Петка во село Цапари

Ова видео е снимено во тек на месец Септември 2020 година

Видеото се одликува со снимки од село Цапари и преубавиот манастир на Света Петка Параскева-Римјанка

Денешната манастирска црква според натписот над западниот влез е изградена во 1849 година.
Се смета дека манастирот бил изграден во шеснаесеттиот век, во источните поли на Пелистер, југозападно од Цапари. До почетокот на осумнаесеттиот век бил доста запуштен, а во 1724 година го обновил отец Дионисиј. Денешната манастирска црква датира од 1849 година. Во 1995 година, црквата настрада од пожар што го запали иконостасот, иконите и најголемиот дел од инвентарот. Набргу потоа, таа била обновена со помош на локалните христијани

https://babambitola.mk/manastir-sveta-petka-selo-capar
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.121 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.