build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Петка Велгошти - Охрид

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Св. Петка Велгошти - Охрид
    Posted: 11-Mar-2011 at 21:06
Света Петка

На падините на ридот ,"Олмец" се наоѓа манастирот Света Петка. На средната страна од надворешниот дел на петтостраната апида е забележан следниот запис: "Света Петка. Изградена по повелба на цар султан Абдул Хамид.Помош на народот во времето на игуменот Наум Илиев. Во лето 1890 22мај".
Света Петка е едноброда базилика со две куполи.Иконостасот е нов, но има икони што се регистрирани како споменици на културата при Републицкиот завод за застита на спомениците ,меѓу кои е Богородица со Христа. Има киват од 1833 год. Под сегашната црква има остатоци од малтер на пештерска црква.
Црквата е проширена во 1922 год.за време на свештеникот од с.Велгошти Алексо Шокароски.Името на монахинјата Параскева ,односно Петка,на Балканот се појавило на кралот на Х и поцетокот на ХI век.Св.Петка (Параскева) е позната со својата чудотворна моќ за леченје на тешки заболуванја.
За градбата на манастирот Света петка има легенда вокоја се вели дека Велгоштани почнале да и градат црква во знак на благодарност кон светицата за добрите дела .Градбата почнала во близина на селото .Изграденото ноќта Света Петка го разурнала . Тоа се повторило и вториот ден ,па мајсторите третиот ден поставиле стража. На мајсторите им рекла дека ја урива градбата зошто тука не сака да и градат црква туку на местото каде што сега се наоѓа.

http://www.velgosti.com/images/sv%20petka-stara.jpg
http://www.velgosti.com/kultura/svpetkastara.JPG
http://www.velgosti.com/kultura/svpetkanova.JPG
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/40240_141452862561801_141423112564776_208174_4303821_n.jpg
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/40240_141452869228467_141423112564776_208175_8061781_n.jpg
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/40240_141452872561800_141423112564776_208176_6733145_n.jpg
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/45086_141453882561699_141423112564776_208178_3297565_n.jpg
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/45086_141453892561698_141423112564776_208181_3060822_n.jpg
http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/44671_141459545894466_141423112564776_208206_1386734_n.jpg
http://www.velgosti.com
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 09-May-2020 at 18:57
Првпат гледам дека имало тема за Св. Петка, еве фотки од мојата архива.

Поглед кон манастиротПоглед кон Охрид од манастирот

Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.062 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.