build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Катна гаража кај НУБ Св.Климент Охридски

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12772
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Катна гаража кај НУБ Св.Климент Охридски
    Posted: 14-Nov-2019 at 18:49
Гаражава е огласена дека се продава/издава повеќе од една година. Инаку, во нејзиното приземје од неодамна има и авто салон. Неколку денешни фотки:

За сè има вторпат
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Sep-2012 at 19:39
Знам дека замеркава не е ништо во споредба со целокупниот изглед на гаражава, но не можам да се воздржам. Просто се ежам кога гледам како овде катна гаража на латиница. Crazy Wallbash

Со голема веројатност сме народ со најмала почит кон вредностите на својот јазик и писмо. Бугарите дури и брендирани светски марки како Шератон или Мекдоналдс ги пишуваат на кирилица, а ние што сме квази европски ориентирани им се смееме.


Edited by kire85 - 14-Sep-2012 at 19:42
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Sep-2012 at 23:00
Нови 275 паркинг места во центарот на Скопје

Новоизградената катна гаража на компанијата „Макоил“ лоцирана покрај булеварот Крсте Петков Мисирков, непосредно до Националната и универзитетска библиотека во Скопје [»мапа], од денеска е пуштена во употреба. Објектот се простира на основа со површина од 1.340 метри квадратни и располага со 275 паркинг места. Изградбата започна во мај минатата година, а инвестицијата беше во висина од 3,5 милиони евра. „Макоил“ во централното градско подрачје располага со градежно земјиште наменето за комерцијални гаражни објекти и на три други локации (зад објектот „Метропол“ на Плоштадот „Македонија“, на улицата Орце Николов близу „МЕПСО“ и во Ново Маало спроти „Веро Центар“), а неодамна го загуби правото да гради подземна гаража кај републичкото Собрание.

 

 

Катна%20гаража%20на%20„Макоил“%20кај%20НУБ     Катна%20гаража%20на%20„Макоил“%20кај%20НУБ     Катна%20гаража%20на%20„Макоил“%20кај%20НУБ     Катна%20гаража%20на%20„Макоил“%20кај%20НУБ#
Објавено на 13.09.2012 во категорија Вести.

Тагови: Бетон Штип, Катна гаража НУБ, Катни гаражи, Макоил, Паркинг, Скопје, Студио 2000, Тим инженеринг


http://www.build.mk/?p=18517
Back to Top
lion View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-Sep-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote lion Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Sep-2012 at 20:57
Премногу нападна дреч црвено-жолта..ОК сваќам дека заштитните бои на Макоил се црвена и жолта,ама па треба барем малце разум..ист начин како што се претерува и со 16/8 кракото сонце,та почнаа и по капаци на шахти да го ставаат.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1925
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 13-Sep-2012 at 20:53
Каде е сега оној закон за јазикот?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 354
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 13-Sep-2012 at 20:46
Се е океj но "KATNA GARAŽA"им е наjголемиот кикс, требало да стои на кирилица а доколку сакале да го напишат на латиница тоа требало да биде на преведено на англиски или во краен случаj "KATNA GARAZHA" .. Не е ова синдромот македонски дека секогаш нешто нечини туку СЕКОГАШ НЕШТО НЕЧИНИ. Ништо каj нас не може да биде перфектно и мора нешто да биде fail.
ಠ_ಠ
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Sep-2012 at 18:55
и мислам дека нема да кошта повеќе од цената за градба на катна гаража
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7151
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-Sep-2012 at 17:30
Originally posted by gjoko

еднаш веќе имам пишано.во истамбул на времето беше тренд(сега незнам како е)да се градат паркинзи испод големите улици.на пример по целата должина на Партизанска,испод булеварот кај судска палата,истод рекорд,испод улицата пред Собрание итн.

вака би се постигнала многукратна добивка.ем би се отстраниле грдите гаражи пред зградите како во карпош,улиците би биле многу попроодни ако се искористи целата ширина само за возење,и вкупниот лик на градот ќе се смени.исто можи да се направи на пример и испод булеварот пред НБРМ
тоа е тоа што се бара, и не треба да го правиме само поради тоа што е тренд, туку и дека е многу порационално и покорисно трошењето на просторот, кој ако не се искористи за улици и пешачки зони, ќе се искористи за паметно изведени административни, деловни и културни објекти
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 07-Sep-2012 at 19:32

Originally posted by Supervisor

Катната гаража ќе биде функционална. Такада сите негативни коментари се излишни. Туку синдромот македонски е побитен -секогаш нешто нечини.

Тогаш зашто се менуваат фасадите на плоштад кога зградите се веќе функционални? 

"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 07-Sep-2012 at 19:07
еднаш веќе имам пишано.во истамбул на времето беше тренд(сега незнам како е)да се градат паркинзи испод големите улици.на пример по целата должина на Партизанска,испод булеварот кај судска палата,истод рекорд,испод улицата пред Собрание итн.

вака би се постигнала многукратна добивка.ем би се отстраниле грдите гаражи пред зградите како во карпош,улиците би биле многу попроодни ако се искористи целата ширина само за возење,и вкупниот лик на градот ќе се смени.исто можи да се направи на пример и испод булеварот пред НБРМ
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7151
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 07-Sep-2012 at 17:24
црвената боја не е тоа што е лошо всушност (иако е доста нападна и силна боја)
проблемот е најпрво затоа што не се гради онака како што е најавувано, и како второ, што направена е ужасна комбинација од црвено и жолто, и како трето, тоа што фасада што се наоѓа во строг центар на градот е со фасада бетер од лименкине Веро и Рамстор...
меѓудругото, јас сум голем противник на изградба на надземни катни гаражи во денешно време, особено во густи централни подрачја (плус тоа што се пренаменуваат во деловни) но тоа е веќе друга тема...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Online
Posts: 1911
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 07-Sep-2012 at 16:50
koga ke se trgne onaa odvratna crvena boja, moze da se vidi deka dizajnot i ne e taka losh
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Online
Posts: 1911
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 07-Sep-2012 at 16:49
Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 07-Sep-2012 at 15:35
Originally posted by Supervisor

Катната гаража ќе биде функционална. Такада сите негативни коментари се излишни. Туку синдромот македонски е побитен -секогаш нешто нечини.


Катната гаража ќе биде функционална - тоа е неспорно. Но, ако видиш како требало да изгледа гаражата, а како изгледа сега - не зезај... Под сите критериуми за естетика е. Боде очи...
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 07-Sep-2012 at 14:43
Па и надворешниот изглед е важен,да се вклопува со околината.Ако гледаме така,дај нека нацртаат пениси и вагини на фасадата.Битно ќе биде функционална.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 07-Sep-2012 at 14:29
Катната гаража ќе биде функционална. Такада сите негативни коментари се излишни. Туку синдромот македонски е побитен -секогаш нешто нечини.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 07-Sep-2012 at 13:06
Originally posted by Andrej_LJ

KATNA GARAŽA WTF?!?

Ми се повраќа кога ќе видам македонски јазик напишан на латиница.
За катнава гаража немам коментар.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Online
Posts: 1911
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-Sep-2012 at 09:41
samo da bese namesto crvena nekoja neutralna boja so zoltive detali ke ripnese nekolku ocenki pogore
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1925
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 07-Sep-2012 at 07:34
Пронајди ја сличностаЈас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2443
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 07-Sep-2012 at 02:04
Леле грдосија, битно ги има боите на знамето.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.