build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Катна гаража кај НУБ Св.Климент Охридски

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
moki View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote moki Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 13-Aug-2012 at 10:03
Slucajno denes pominav od tamu - takva grozota do sega nemam videno. Prvo - mestoto ne i e tamu voopsto
Vtoro - go unistuva ambientot koj go ima okolu NUB
treto - boite se grozota
Ednostavno neli da mu se odzeme diplomata na toj arhitekt koj moze da proektira vakva grozotija
minatoto e kradec na ubavata idnina. zaboravete go!
Back to Top
Spiridon View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 03-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 70
  Quote Spiridon Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 13-Aug-2012 at 11:42
Cirkus Medrano.Na 300 m. od GTC.
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 06-Sep-2012 at 21:39
Le garageBack to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 06-Sep-2012 at 22:23
KATNA GARAŽA WTF?!?

Нели се донесе некој зкон за обавезна употреба на македонското писмо, кирилицата?
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 07-Sep-2012 at 02:04
Леле грдосија, битно ги има боите на знамето.

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 07-Sep-2012 at 07:34
Пронајди ја сличностаЈас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 07-Sep-2012 at 09:41
samo da bese namesto crvena nekoja neutralna boja so zoltive detali ke ripnese nekolku ocenki pogore
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 07-Sep-2012 at 13:06
Originally posted by Andrej_LJ

KATNA GARAŽA WTF?!?

Ми се повраќа кога ќе видам македонски јазик напишан на латиница.
За катнава гаража немам коментар.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 07-Sep-2012 at 14:29
Катната гаража ќе биде функционална. Такада сите негативни коментари се излишни. Туку синдромот македонски е побитен -секогаш нешто нечини.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 07-Sep-2012 at 14:43
Па и надворешниот изглед е важен,да се вклопува со околината.Ако гледаме така,дај нека нацртаат пениси и вагини на фасадата.Битно ќе биде функционална.
Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 07-Sep-2012 at 15:35
Originally posted by Supervisor

Катната гаража ќе биде функционална. Такада сите негативни коментари се излишни. Туку синдромот македонски е побитен -секогаш нешто нечини.


Катната гаража ќе биде функционална - тоа е неспорно. Но, ако видиш како требало да изгледа гаражата, а како изгледа сега - не зезај... Под сите критериуми за естетика е. Боде очи...
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 07-Sep-2012 at 16:49
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 07-Sep-2012 at 16:50
koga ke se trgne onaa odvratna crvena boja, moze da se vidi deka dizajnot i ne e taka losh
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 07-Sep-2012 at 17:24
црвената боја не е тоа што е лошо всушност (иако е доста нападна и силна боја)
проблемот е најпрво затоа што не се гради онака како што е најавувано, и како второ, што направена е ужасна комбинација од црвено и жолто, и како трето, тоа што фасада што се наоѓа во строг центар на градот е со фасада бетер од лименкине Веро и Рамстор...
меѓудругото, јас сум голем противник на изградба на надземни катни гаражи во денешно време, особено во густи централни подрачја (плус тоа што се пренаменуваат во деловни) но тоа е веќе друга тема...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 07-Sep-2012 at 19:07
еднаш веќе имам пишано.во истамбул на времето беше тренд(сега незнам како е)да се градат паркинзи испод големите улици.на пример по целата должина на Партизанска,испод булеварот кај судска палата,истод рекорд,испод улицата пред Собрание итн.

вака би се постигнала многукратна добивка.ем би се отстраниле грдите гаражи пред зградите како во карпош,улиците би биле многу попроодни ако се искористи целата ширина само за возење,и вкупниот лик на градот ќе се смени.исто можи да се направи на пример и испод булеварот пред НБРМ
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 07-Sep-2012 at 19:32

Originally posted by Supervisor

Катната гаража ќе биде функционална. Такада сите негативни коментари се излишни. Туку синдромот македонски е побитен -секогаш нешто нечини.

Тогаш зашто се менуваат фасадите на плоштад кога зградите се веќе функционални? 

"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 08-Sep-2012 at 17:30
Originally posted by gjoko

еднаш веќе имам пишано.во истамбул на времето беше тренд(сега незнам како е)да се градат паркинзи испод големите улици.на пример по целата должина на Партизанска,испод булеварот кај судска палата,истод рекорд,испод улицата пред Собрание итн.

вака би се постигнала многукратна добивка.ем би се отстраниле грдите гаражи пред зградите како во карпош,улиците би биле многу попроодни ако се искористи целата ширина само за возење,и вкупниот лик на градот ќе се смени.исто можи да се направи на пример и испод булеварот пред НБРМ
тоа е тоа што се бара, и не треба да го правиме само поради тоа што е тренд, туку и дека е многу порационално и покорисно трошењето на просторот, кој ако не се искористи за улици и пешачки зони, ќе се искористи за паметно изведени административни, деловни и културни објекти
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 08-Sep-2012 at 18:55
и мислам дека нема да кошта повеќе од цената за градба на катна гаража
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 386
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 13-Sep-2012 at 20:46
Се е океj но "KATNA GARAŽA"им е наjголемиот кикс, требало да стои на кирилица а доколку сакале да го напишат на латиница тоа требало да биде на преведено на англиски или во краен случаj "KATNA GARAZHA" .. Не е ова синдромот македонски дека секогаш нешто нечини туку СЕКОГАШ НЕШТО НЕЧИНИ. Ништо каj нас не може да биде перфектно и мора нешто да биде fail.
ಠ_ಠ
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 13-Sep-2012 at 20:53
Каде е сега оној закон за јазикот?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.090 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.