build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гевгелија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7075
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 02-May-2016 at 21:04

низ цела Македонија скапуваат оригинални стари објекти, а во Скопје се менуваат фасади на модерни објекти во прилично добра состојба... беспрекорна логика
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 815
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 02-May-2016 at 21:15


Уф, забеган, не ме терај да ти направам список на места, села, градби, цркви и манастири (меѓу нив и средновековни) кои просто паѓаат. Шетајќи со нашиот проект „Викиекспедиции“ во која ги документираме местата низ Македонија веќе втора година имам видено од паднати цркви и манастири, до села во кои никој дотогаш не стапнал. Од најновата посета во штипско село, во стара црква со зачуван и убав иконостас, покривот само што не паднал, а во самата црква најдовме мртва лисица, е до таму е отидена нашата држава.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 10-Jun-2016 at 18:40


фото: Borce Georgiev
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1104
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 18-Apr-2018 at 13:04

конечно да налетам на промо видео каде Гевгелија е посочена како дестинација, но изоставени се во истото Дебар и Тетово или Штип и Куманово, иако како предожба е тро малку смешно корзото да е претставено како атракција, дефинитивно треба градов да добие некоја нова содржина освен козина во околина, еден панорамски балон ако не друго ... а добро ќе му дојде и еден музеј и работилници за свиларство ...

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.