build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Јован Бигорски

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Св. Јован Бигорски
    Posted: 10-Dec-2007 at 23:08
Овој сите го знаеме... Фото сесија од Април 2007 Cheers


Edited by pbanks - 13-Dec-2007 at 14:26
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Dec-2007 at 23:10
1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Jan-2008 at 12:36
Убава фото сесија ... можело и троа текст да оди ... но и фотките зборуваат.
волан
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Jan-2008 at 22:44
Знае ли некој дали воопшто е возможно во македонските манастири да се престојува? И која цена? Навистина е добро место да се наполнат батерии после долга и напорна година.

Сигурен сум дека во Св. Наум цената е 200 евра ноќевање, а за другиве не знам.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 14-Jan-2008 at 00:49
Jas sum slushnal deka e mozhno. Zapoznav eden mlad decko koga bev vo Skopje vo 2006, i on zhiveeshe vo mashki manastir edno vreme, zaboraviv koj...neznam dali se plakja??
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 14-Jan-2008 at 07:37
Originally posted by La Linea

Знае ли некој дали воопшто е возможно во македонските манастири да се престојува? И која цена? Навистина е добро место да се наполнат батерии после долга и напорна година.

Сигурен сум дека во Св. Наум цената е 200 евра ноќевање, а за другиве не знам.


Ухууу 200 евра во Св. Наум? Тоа е изгор.

Јас знам баш за Јован Бигорски, беа едни мои другарки. Ама тоа беше пред некое време, па можеби нешто се сменило. Не платија ништо, ама мораа да присуствуваат на тоа како се вика... (ќе простите на незнаењево).... Значи вечерта присуствувале кога се молеле и пееле монасите и рано сабајле исто така. А тоа било прилично долго, другарка ми ми рече дека скоро се онесвестила.

Dunno
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 14-Jan-2008 at 09:01

Незнам точно каде се може да се престојува но сигурно има такви манастири. Ми спомнаа дека МПЦ биле прилично услужни на маилот кој е на нивниот сајт и ги давале сите детали околу условите, цената (ако ја има) итн.

Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-Sep-2008 at 14:44
WOW
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 05-Mar-2009 at 00:30
Што е тоа во позадината знае ли некој?!
Edited by La Linea - 05-Mar-2009 at 01:44
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 05-Mar-2009 at 01:28
01.


02.


03.


04. Долот карши манастирот!


05.


06.


07.


08.


09.


10.


11. На таблава незнам што пишува, ама ваљда е нешто кое датира уште од изградбата кој аптем незнам од кој век е!


12. Roll%20eyes


13.


14.


15. Таванска розета веднаш после влезот!


16.


17. Чешмите од спотот на Манчевски.


18. Нова крштилница од лани.


19.


20. Еве констракшн апдејт од новите конаци кои се во фаза на изградба!


21.


22.


23. Крштилницата!


24.


25. БаФча.


26.


27. Е оваа направијава незнам што е. Многу ми е нејасна.


28.


29. Превод?!?! Dunno


30.


31. Ова е подот под розетата од неколку слики погоре.


32. И ова незнам што пишува!


33. Градежен шут на паркингот пред манастирот.


34. Шутов не бил само градежен.....


35. Уште шут....


36. еве може да приметите колку е блиску ќубрево до влезната порта! (Ете ми го југото на сликата, ова белото! )Edited by lslcrew - 05-Mar-2009 at 01:35
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 09-Aug-2009 at 18:37

Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 09-Aug-2009 at 18:38Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 30-Sep-2009 at 11:34

Пожар во манастирот Св. Јован Бигорски


30.09.2009 11:36
Пожар во манастирот Св. Јован Бигорски

 

Во 4 часот утрото избувна пожарот во манастирот Св. Јован Бигорски. Проблеми во инсталацијата на електричните и плинските уреди во кујната, според првичните сознанија, се причина за пожарот, изјави Екрем Зендели, заменик директор на Дирекцијата за заштита и спасување.

Пламенот прво ги зафатил кујнскиот дел, по што се проширил во трпезаријата, конаците и библиотеката, кои се целосно изгорени, но нема повредени лица. Противпожарните служби успеале да го заштитат стариот дел од црквата, а монасите ги извлекле поважните предмети кои биле во опожарените објекти. Ангажирани биле и хеликоптери на АРМ кои помогнале за локализирање на пожарот.

Пожарот избувнал во 4 часот изутрина и веднаш било пријавено во полициската станица во Ростуше. Противпожарните екипи од Дебар и Тетово до 7 часот утрото се бореле со огнената стихија.

Во манастирот пристигна претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов. Таму е висока црковна делегација предводена од поглаварот на МПЦ г.г. Стефан, а таму е и директорот на Управа за заштита на културното наследство Паско Кузман. Местото го обезбедува полицијата.

Инаку, манастирот го основал монахот Јован во 1020 година а во XVI век манастирот бил разурнат од Турците, и останала само една мала црква, а обновен е во 1743 година.

Манастирот Св. Јован Бигорски надалеку е познат по својот иконостас изработен од мајсторските раце на тајфата на Петре Филипов - Гарката од селото Гари, кој за среќа остана недопрен од пожарот.

Ohno
Eeek
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 30-Sep-2009 at 11:36

Надопонета вест - навистина голема штета!

Пожар во манастирот Св. Јован Бигорски

30.09.2009 11:36
Пожар во манастирот Св. Јован Бигорски

 

Во 4 часот утрото избувна пожарот во манастирот Св. Јован Бигорски. Проблеми во инсталацијата на електричните и плинските уреди во кујната, според првичните сознанија, се причина за пожарот, изјави Екрем Зендели, заменик директор на Дирекцијата за заштита и спасување.

Пламенот прво ги зафатил кујнскиот дел, по што се проширил во трпезаријата, конаците и библиотеката, кои се целосно изгорени, но нема повредени лица. Противпожарните служби успеале да го заштитат стариот дел од црквата, а монасите ги извлекле поважните предмети кои биле во опожарените објекти.

Ангажирани биле и хеликоптери на АРМ кои помогнале за локализирање на пожарот.

Пожарот избувнал во 4 часот изутрина и веднаш било пријавено во полициската станица во Ростуше. Противпожарните екипи од Дебар и Тетово до 7 часот утрото се бореле со огнената стихија.

 

 

Во манастирот пристигна претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов. Таму е висока црковна делегација предводена од поглаварот на МПЦ г.г. Стефан, а таму е и директорот на Управа за заштита на културното наследство Паско Кузман. Местото го обезбедува полицијата.

Инаку, манастирот го основал монахот Јован во 1020 година а во XVI век манастирот бил разурнат од Турците, и останала само една мала црква, а обновен е во 1743 година.

Манастирот Св. Јован Бигорски надалеку е познат по својот иконостас изработен од мајсторските раце на тајфата на Петре Филипов - Гарката од селото Гари, кој за среќа остана недопрен од пожарот.Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 30-Sep-2009 at 11:40


Голема штета, но сепак во несреќата има и среќа. Црквата со иконастасот се недопрени. Ми делува дека интервенцијата била навремена, сепак се работи за локација до која не се стига за 5 минути.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 30-Sep-2009 at 11:49
Со оглед на достапноста на манастирот и близината со противпожарните бригади мислам дека реакцијата била колку толку навремена и нема простор за жалење. Всушност мислам дека на манатирот може би и му фалел сопствен систем за противпожарна заштита. Нешто што сега ќе мора да се вгради со реконструкција. Фала богу што е спасено тоа што е, како иконостасот и црквата, а слушнав и дека некоја галерија на икони била извадена по брза постапка надвор од опожарениот објект. Незнам колкава е улогата на хеликоптерот во целата акција но со близината на дебарското езеро мислам дека го прави ефетивен во некоја мера. Друга работа е што објектот бил од, како го викаа, дрвена пластика или така нешто типично за пред неколку векови што само по себе го прави објектот фитиљ. Огромна штета! Сега не ни останува ништо друго освен да се фатиме за работа и да го обновиме! Со Господ напред!

01.


02.


03.


04.


05.

www.mia.com.mk


Edited by lslcrew - 30-Sep-2009 at 11:56
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 30-Sep-2009 at 12:21
06.


07.


08.


09.


10.


11.


12.


13.


14.


15.


16.

Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 30-Sep-2009 at 13:29
Originally posted by lslcrew29. Превод?!?! Dunno

Во времѫ смиренаго игумена Михаила в/(от?) село (Галичнико)?
Братѫ христиѫны пите сладка и студена водица охладите
жедна ваша душица и поминате Неофита Монах
бил родом
в/(от?) село Вехчаны Охрицко
(кобуилегосен?) источник (гавоз?) конец и богу слава


Sad news about that fire ... Ohno


Edited by pavche - 30-Sep-2009 at 15:00
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 30-Sep-2009 at 17:17
Оваа вест ми го расипа денот уште од сабајле, а сега кога ги видов сликиве
...мувла народ сме, очајни...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 30-Sep-2009 at 18:13
Unhappy
Originally posted by Dave Gahan

Оваа вест ми го расипа денот уште од сабајле, а сега кога ги видов сликиве
...мувла народ сме, очајни...


?????? Ај те молам образложи!?


Edited by La Linea - 30-Sep-2009 at 18:19
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.