build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Новоизградени џамии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 15>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 199
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Новоизградени џамии
    Posted: 18-May-2020 at 08:10
Со почит кон правото на вероисповест и религијата (која и да е) зарем не сфатија дека не може сите да бидат во исто време во еден објект? Дури и стадион да се направи секогаш ќе е малку „место“...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 18-May-2020 at 08:08
Originally posted by Staro Skopje

Шо ќе им е?

Smiri se, se raboti samo za renovacija Ja imalo i porano.

Edited by my Macedonia - 18-May-2020 at 08:08
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Online
Posts: 600
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 18-May-2020 at 03:18
Да веруваме дека е потреба, гледајќи ги џамиите во Скопје за време на молитва, сликата сегде е иста...претесни се да ги соберат сите и молитва се одржува во дворот па чак и по тротоарите.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1860
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-May-2020 at 23:51
Шо ќе им е?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Online
Posts: 600
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-May-2020 at 23:44
Веднаш до патот Скопје-Тетово во општина Сарај кај село Арнакија во тек е изградба на нова џамија, ако има некој снимки нека споделиEdited by kiriOK - 17-May-2020 at 23:44
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7155
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 14-May-2020 at 23:55
Originally posted by Staro Skopje

Mnogu ubavo mas ala

Шала на страна, по денешниот скандал во Струга, време е за поинаков третман на злосторничките здруженија маскирани во верски заедници и нивниот имот. Нека ги укинат и нека ги национализираат црквите и џамиите, а вишокот да се пренамени во библиотека или парк. Ништо друго не заслужуваат. Организираната религија е непријател на искрениот верник; го користи Бога за своја корист, притоа оддалечувајќи го верникот од него.
добра идеја, ама мислам дека уште подобра идеја во кризни времиња е да се финансираат МПЦ и ИВЗ директно од македонскиот буџет, бидејќи се сиромашки
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Online
Posts: 600
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 13-May-2020 at 00:34
Село Асамати,Ресенско

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1860
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-May-2020 at 01:41
Mnogu ubavo mas ala

Шала на страна, по денешниот скандал во Струга, време е за поинаков третман на злосторничките здруженија маскирани во верски заедници и нивниот имот. Нека ги укинат и нека ги национализираат црквите и џамиите, а вишокот да се пренамени во библиотека или парк. Ништо друго не заслужуваат. Организираната религија е непријател на искрениот верник; го користи Бога за своја корист, притоа оддалечувајќи го верникот од него.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Online
Posts: 600
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-May-2020 at 00:19
Originally posted by Staro Skopje

Не се гледа сликата.


Средено
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1860
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 08-May-2020 at 00:16
Не се гледа сликата.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Online
Posts: 600
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 08-May-2020 at 00:14
Село Копанце,општина Јагуновце


Edited by kiriOK - 08-May-2020 at 00:21
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Online
Posts: 600
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 27-Apr-2020 at 20:02
Село Извор,Кумановско-ЛипковскоEdited by kiriOK - 27-Apr-2020 at 20:03
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4466
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 19-Mar-2020 at 10:12
Изградба на нова џамија во с.Бојане-Скопскоhttps://www.facebook.com/Xhamia-e-Re-Fshati-Bojanë-
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 731
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 18-Feb-2020 at 02:42
Новата џамија во Атина


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12785
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 06-Feb-2020 at 10:51
Џамијата во ЉубљанаЗа сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Online
Posts: 600
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 21-Jan-2020 at 03:30
Нова џамија во Бузалково,Велес

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12785
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 07-Jan-2020 at 17:56


За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Online
Posts: 600
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-Nov-2019 at 17:17
Originally posted by kiriOK

Во Визбегово карши булевар Словенија се гради нова џамијаBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4466
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 18-Oct-2019 at 07:01
Во с.Бојане-Скопско

...
состојба од 15.10.2019
https://www.facebook.com/Xhamia-e-Re-Fshati-Bojanë-1140581522819617/?eid=ARBCk6H2odcTLZv01IIMVrFOm1gsoDw8K-e0dyMWp-CrWlDu2L9Tt2x_gmDxgwG43JP6aL_C38KVsAsl
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 199
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 21-Aug-2019 at 17:09
Село Меџитлија, превземено од Гугл Мапс, јуни 2019.


And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.